Jump to content

Πρόβλημα με Windows Update


alexb7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!! Δεν ήξερα που ακριβώς να ανοίξω αυτό το θέμα, αλλά επειδή θέλω την βοήθεια σας, έγραψα εδώ!! Εδώ και κάποιες μέρες έχω πρόβλημα με το Windows Update! Όταν πατάω έλεγχο για ενημερώσεις μου λέει ότι: δεν είναι δυνατό να πραγματοποιηθεί έλεγχος ενημερώσεων εκδόσεων από το Windows Update αυτήν την στιγμή επειδή η υπηρεσία δεν εκτελείται. Ενδέχεται να χρειαστεί να γίνει επανεκκίνηση του Υπολογιστή!!

Επίσης, το antivirus έχει απενεργοποιηθεί και δεν μπορεί να κάνει σάρωση με τίποτα!! Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω ψάξει παντού μπας και βρω λύση αλλά μάταια!! Φοβάμαι μήπως είναι ο νέος ιός που λένε που χτυπάει από το Windows Update!!

Πείτε μου άμα μπορείτε να με βοηθήσετε, σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να μπεις σε safe mode (εκκινηση παταμε F8) και απο εκει κανε σκαναρισμα με το αντιικο σου να δεις τι γινεται.Εαν δεν μπορεις να το κανεις δοκιμασε με καποιο live cd να κανεις ενα σκαναρισμα,εαν ουτε αυτο δεν μπορεις δοκιμασε (για εμενα ο καλυτερος τροπος) να βγαλεις τον δισκο και να τον βαλεις σε ενος φιλου σου του οποιου το αντιικο του να ειναι πληρως ενημερωμενο και να σου κανει ενα σκαναρισμα στον δισκο σου και να εξουδετερωσει τυχον απειλες.Τελος μπορεις να κανεις μια επαναφορα συστηματος σε προηγουμενη ημερομηνια (πριν να εχεις το προβλημα) αλλα βεβαια θα χασεις οτι εχεις αποθηκευσει στο μεσοδιαστημα μεχρι σημερα..Αυτα.
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι δεν σου έχει εμφανίσει μήνυμα ότι τα Windows δεν είναι γνήσια;

 

Ανέφερε αν θες τι έκδοση windows έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα παλαιότερα σε υπολογιστή με win 7 home premium x86.

Η λύση είναι απλή, δες τον κωδικό που σου βγάζει στο σφάλμα, πληκτρολόγησέ τον στο google και θα σε βγάλει σε μια ιστοσελίδα της microsoft όπου εκεί θα σου δίνει τα βήματα για να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία, επειδή μπορεί να'ναι απενεργοποιημένη.

Επίσης, πολλοί γράφουνε στο διαδίκτυο ότι το πρόβλημα μπορεί να το προκαλεί και το microsoft security essentials το οποίο προσπαθεί κι αυτό να ενημερωθεί. Οπότε, άνοιξε την διαχείριση εργασιών, κλείσε το mse και ξανατρέξε το windows update. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Ακολουθήστε την παρακάτω διαδικασία.

 

1. Πατήστε "Έναρξη" και στο πεδίο "Αναζήτηση προγραμμάτων και αρχείων" πληκτρολογήστε "cmd". Στην λίστα των αποτελεσμάτων που εμφανίζεται απο πάνω, κάντε δεξί κλικ στο "cmd.exe" ή στο "cmd" και επιλέξτε "Εκτέλεση ως διαχειριστής".

 

2. Στο παράθυρο της γραμμής εντολών, πληκτρολογήστε τις ακόλουθες εντολές ακολουθούμενες απο το πλήκτρο "Enter".

 

net stop wuauserv

net stop bits

net stop cryptsvc

cd %systemroot%

ren SoftwareDistribution SD2

net start wuauserv

net start bits

net start cryptsvc

 

3. Κλείστε όλα τα ανοιχτά παράθυρα που έχετε και εκκινήστε το "Windows Update" με τον ακόλουθο τρόπο.

 

4. Πατήστε "Έναρξη" και κατόπιν "Πίνακας Ελέγχου". Αλλάξτε την προβολή του Πίνακα Ελέγχου σε "Μεγάλα εικονίδια". Εντοπίστε και τρέξτε την επιλογή "Windows Update". Πατήστε την επιλογή "Έλεγχος για ενημερώσεις".

 

 

ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...
Καλημερα σας θαθελα να κανω μια ερωτηση μια βοηθεια αν εινε δυνατων μετα απο φορματ σε λαπτοπ εβαλα τα win7 prof 32bit τα οποια εχω βαλει και σε αλλω pc και οταν παω να κανω windows updtate εδω και ωρα εχει κοληση και κανει ελεγχο για ενημερωσης ενημερωνο οτι windows update εινε ενεργο μεσα στις διεργασιες και το bits ενεργο μια βοηθεια γιατι εχω κολληση ευφχαριστω προτιστως........
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΘΕΟΣ!

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΦΙΛΕ!

 

Ακολουθήστε την παρακάτω διαδικασία.

 

1. Πατήστε "Έναρξη" και στο πεδίο "Αναζήτηση προγραμμάτων και αρχείων" πληκτρολογήστε "cmd". Στην λίστα των αποτελεσμάτων που εμφανίζεται απο πάνω, κάντε δεξί κλικ στο "cmd.exe" ή στο "cmd" και επιλέξτε "Εκτέλεση ως διαχειριστής".

 

2. Στο παράθυρο της γραμμής εντολών, πληκτρολογήστε τις ακόλουθες εντολές ακολουθούμενες απο το πλήκτρο "Enter".

 

net stop wuauserv

net stop bits

net stop cryptsvc

cd %systemroot%

ren SoftwareDistribution SD2

net start wuauserv

net start bits

net start cryptsvc

 

3. Κλείστε όλα τα ανοιχτά παράθυρα που έχετε και εκκινήστε το "Windows Update" με τον ακόλουθο τρόπο.

 

4. Πατήστε "Έναρξη" και κατόπιν "Πίνακας Ελέγχου". Αλλάξτε την προβολή του Πίνακα Ελέγχου σε "Μεγάλα εικονίδια". Εντοπίστε και τρέξτε την επιλογή "Windows Update". Πατήστε την επιλογή "Έλεγχος για ενημερώσεις".

 

 

ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Ακολουθήστε την παρακάτω διαδικασία.

 

1. Πατήστε "Έναρξη" και στο πεδίο "Αναζήτηση προγραμμάτων και αρχείων" πληκτρολογήστε "cmd". Στην λίστα των αποτελεσμάτων που εμφανίζεται απο πάνω, κάντε δεξί κλικ στο "cmd.exe" ή στο "cmd" και επιλέξτε "Εκτέλεση ως διαχειριστής".

 

2. Στο παράθυρο της γραμμής εντολών, πληκτρολογήστε τις ακόλουθες εντολές ακολουθούμενες απο το πλήκτρο "Enter".

 

net stop wuauserv

net stop bits

net stop cryptsvc

cd %systemroot%

ren SoftwareDistribution SD2

net start wuauserv

net start bits

net start cryptsvc

 

3. Κλείστε όλα τα ανοιχτά παράθυρα που έχετε και εκκινήστε το "Windows Update" με τον ακόλουθο τρόπο.

 

4. Πατήστε "Έναρξη" και κατόπιν "Πίνακας Ελέγχου". Αλλάξτε την προβολή του Πίνακα Ελέγχου σε "Μεγάλα εικονίδια". Εντοπίστε και τρέξτε την επιλογή "Windows Update". Πατήστε την επιλογή "Έλεγχος για ενημερώσεις".

 

 

ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ

 

Εχω πολύ καιρό που δεν μπορεί να μου κανει update και μου βγάζει αυτό:

 

2018-01 Μηνιαία συνάθροιση ενημερώσεων ποιότητας και ασφάλειας για Windows 7 για συστήματα που βασίζονται σε x64 (KB4056894)

Ημερομηνία εγκατάστασης: ‎24/‎1/‎2018 12:33 πμ

Κατάσταση εγκατάστασης: Απέτυχε

Λεπτομέρειες σφάλματος: Κωδικός 8024200D

Τύπος ενημέρωσης: Σημαντικό

Εντοπίστηκε ένα θέμα ασφαλείας σε ένα προϊόν λογισμικού της Microsoft που θα μπορούσε να επηρεάσει το σύστημά σας. Μπορείτε να συμβάλετε στην προστασία του συστήματός σας εγκαθιστώντας αυτή την ενημέρωση από τη Microsoft. Για μια πλήρη λίστα των ζητημάτων που περιλαμβάνονται στη συγκεκριμένη ενημέρωση, ανατρέξτε στο σχετικό άρθρο Γνωσιακής βάσης της Microsoft. Αφού εγκατασταθεί αυτή η ενημέρωση, ίσως χρειαστεί να κάνετε επανεκκίνηση του συστήματός σας.

Περισσότερες πληροφορίες:

http://support.microsoft.com/help/4056894

Βοήθεια και υποστήριξη:

http://support.microsoft.com/help/4056894

 

Τι μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ στο Windows 7: Update the Windows Update Service. Δεν είναι τίποτα δύσκολο, μην αγχώνεσαι.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Εχω πολύ καιρό που δεν μπορεί να μου κανει update και μου βγάζει αυτό:

 

2018-01 Μηνιαία συνάθροιση ενημερώσεων ποιότητας και ασφάλειας για Windows 7 για συστήματα που βασίζονται σε x64 (KB4056894)

Ημερομηνία εγκατάστασης: ‎24/‎1/‎2018 12:33 πμ

Κατάσταση εγκατάστασης: Απέτυχε

Λεπτομέρειες σφάλματος: Κωδικός 8024200D

Τύπος ενημέρωσης: Σημαντικό

Εντοπίστηκε ένα θέμα ασφαλείας σε ένα προϊόν λογισμικού της Microsoft που θα μπορούσε να επηρεάσει το σύστημά σας. Μπορείτε να συμβάλετε στην προστασία του συστήματός σας εγκαθιστώντας αυτή την ενημέρωση από τη Microsoft. Για μια πλήρη λίστα των ζητημάτων που περιλαμβάνονται στη συγκεκριμένη ενημέρωση, ανατρέξτε στο σχετικό άρθρο Γνωσιακής βάσης της Microsoft. Αφού εγκατασταθεί αυτή η ενημέρωση, ίσως χρειαστεί να κάνετε επανεκκίνηση του συστήματός σας.

Περισσότερες πληροφορίες:

http://support.microsoft.com/help/4056894

Βοήθεια και υποστήριξη:

http://support.microsoft.com/help/4056894

 

Τι μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ

 

Φίλε βρήκες άκρη ; Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα . Αφού κάνει την εγκατάσταση , στην επανεκκίνηση μου βγάζει " αποτυχία ρύθμισης παραμέτρων , επαναφορά συστήματος " και αναιρεί την ενημέρωση . Το ψάχνω αρκετό καιρό , δεν έχω καταφέρει τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...