Jump to content

Αγορά από Αμερική


ariadgr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω ένα περιφερειακό για PC από την Αμερική, αξίας $100-150, το οποίο στέλνουν με courier (FedEx). Θα πληρώσω και τελωνείο, και αν ναι, πόσο;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. πιστευω πως παιζει ρολο και το βαρος του αντικειμενου. Δε ξερω περισοτερα αν και θα επρεπε να διευκρινιζει αν η αποστολη ειναι δωρεαν η οχι και πως για χωρες εκτος της συναλλασομενης χωρας , θα επρεπε να σου λεει ποσα πληρωνεις! Αυτα! Παρε αν θες την fedex στην Αθηνα (210 6620222-224) και ρωτα να σου πουν. Λογικα θα ξερουν!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα σιγουρέψου ότι στέλνουν τα προϊόντα τους στην Ελλάδα. Γιατί πάρα πολλά καταστήματα δεν το κάνουν αυτό και για να είμαι ειλικρινής μου φαίνεται αρκετά περίεργο ότι τα στέλνουν και μάλιστα με FedEx. Αν όντως τα στέλνουν, θα περάσουν τελωνείο, όπου και θα πληρώσεις τους σχετικούς φόρους. Επίσης ίσως θα έπρεπε να ασχοληθείς με το θέμα της εγγύησης, γιατί πολλές φορές δεν ισχύει εκτός US.
Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα είναι το http://www.macsales.com και στέλνει Ελλάδα.

Αυτό είναι το κουτί που θέλω να πάρω. Τελικά κοστίζει $90. Στο Get Freight Estimate βγάζει Fedex $39 και βάρος 4.5lbs

Αν και με τόσα μεταφορικά θα το πάρω στα ίδια λεφτά από την Ελλάδα. Βγαίνει $130.

 

Γιατί νομίζω ότι κάπου είχα διαβάσει ότι για τις αγορές κάτω από $100 δεν πληρώνουμε τελωνείο από ΗΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Για ν'αποφύγεις φόρους, πες τους να γράψουν πάνω στο πακέτο ότι η αξία του αντικειμένου είναι μικρή (π.χ. $20). Βέβαια, σ'αυτή την περίπτωση, αν κάτι πάει στραβά, δεν θα μπορέσεις να πάρεις όλα τα λεφτά σου πίσω (αλλά η πιθανότητα να συμβεί κάτι είναι από αμελητέα έως ανύπαρκτη). Στέλνουν μόνο με κούριερ ; Συστημένο θα ήταν καλύτερα και αρκετά φθηνότερα ($15).

 

Α, σιγουρέψου ότι η παραπάνω τιμή δεν είναι με fedex ground (δηλαδή μεταφορά με επίγεια μέσα) γιατί θα σου έρθει μετά από 3 μήνες!!

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...