Jump to content

Ελληνικά ή greeklish; (Κατάργηση των Greeklish από 01/09)


α2
 Κοινοποίηση

Εσείς τι υποστηριζετε;  

513 members have voted

  1. 1. Εσείς τι υποστηριζετε;



Recommended Posts

Οχι φιλε Δημητρη Τεμπελια και μονο ειναι... :mad:

 

Εκτός από αυτο είναι και όρεξη για φιγούρα (μιας και το filakia! είναι πολύ καλύτερο για τις τρέντυ τύπισσες και καθιερώνουν την χρήση γκρικλις - βλέπε Καλομοίρα :rolleyes: :X )

 

Νέα μόδα είναι τα γκρίκλις στα μυνήματα

:rolleyes:

 

Υγ Δημήτρη79 η αιτιολόγιση γι αυτό το φαινόμενο συμπληρώνεται πλήρως με την άποψη του Roukouna (τεμπελιά - ξενομανία)

:)

 

Να συμφωνήσω ξανά με τον Roukouna γιατί ο resurection_boy ήταν για καιρό στην Σουηδία και ζητά και συγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη του.Το παιδί κατ εμέ δικαιολογείται απόλυτα.Εντελώς φιλικά μιας και εγώ συμπαθώ τον resurection_boy :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτο για τα ορθογραφικα λαθη, ειναι πολυ πιο ευκολο καποιος αργα ή γρηγορα να τα διορθωσει γραφοντας στα Ελληνικα και διαβαζοντας post γραμμενα στα Ελληνικα, απ' οτι με Greeklish.Γιατι με αυτα υπαρχει μια "επαναπαυση" μιας και εκει δεν υπαρχει ορθογραφια οποτε δεν μπορει να υπαρχει βελτιωση σε αυτον τον τομεα. ;)

Συμφωνω με τον φιλο Roukouna οτι ειναι κυριως θεμα "τεμπελιας"...κι εγω για να μην βγαλω την ουρα μου απ' εξω, που δεν βαζω τονους ειναι γιατι θελω να γραψω οσο γρηγοροτερα γινεται. :)

Και για τον φιλο που ειπε αν υπαρχουν αντιστοιχα greeklish και σε αλλες γλωσες.Υπαρχουν.Περαν τα παραδειγματα του Trobocop, το ιδιο γινεται και Ιταλια που ειμαι. ;)

Link to comment
Share on other sites

An kapoios perimenei mesa apo ena forum na mathei tin orthografia pou den exei mathei tosa xronia, ti na pw.....! Den katakrinw ta 1-2 orthografika lathi se duskoles lekseis, alla se lekseis aples pou xreisimopoioume kathimerina einai asugxwrito! Dexomai vevaia pws uparxei kai o daimon tou pliktrologiou....!

Den nomizw pws i glwssa parapoieitai me to na grafeis se ena forum greeklish! Ti na ton kanw kapoion pou grafei me ellinikous xaraktires kai kineziki suntaksi? Auton pou xreisimpoiei akures lekseis gia na dilwsei kati? Auton pou leei kai GRAFEI "Elgineia Marmara"! Ti na ton kanw auton?

Black black heart why would you offer more

Why would you make it easier on me to satisfy

I'm on fire I'm rotting to the core

I'm eating all your kings and queens

All your sex and your diamonds.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαμε να "μαθει" ορθογραφια. ;)

Προσωπικα λεω οτι παραδειγμα εγω που μενω 4χρονια Ιταλια, μερικες λεξεις εκ παραδρομης ή γιατι δεν χρησιμοποιω πουθενα αλλου τον Ελληνικο γραπτο λογο, μπλοκαρει το μυαλο μου, και ειχα ξεχναω καμια φορα πως γραφονται. :O

Εαν ολοι εδω μεσα γραφαμε greeklish δεν υπηρχε περιπτωση να τις ξαναθυμηθω ή να μου μεινουν και ορισμενες που δεν ξερω... ;)

(Αναμφισβητητα στην ορθογραφια πρεπει να εχεις τρομερες βασεις για να μην κανεις κανενα λαθος.)

Link to comment
Share on other sites

Se auto pou les sumfwnw!

Apla proswpika pisteuw pws einai protimotero mia apantisi se greeklish apo mia anorthografi kai asuntaksi apantisi. Auto einai killer tis glwssas gia emena! Ta greeklish ta dexomai mono apo pc! Toulaxiston egw den exw dei kanenan na grafei keimeno se xarti, mia aitisi i otidipote allo se greeklish! Antitheta exw dei apeires anorthografies kai suntaktika lathoi.

Black black heart why would you offer more

Why would you make it easier on me to satisfy

I'm on fire I'm rotting to the core

I'm eating all your kings and queens

All your sex and your diamonds.

Link to comment
Share on other sites

[off topic]

Σε ποιον αναφερεσαι; :confused:

Αν σε εμενα ή στον ΤΝ97,νομιζω οτι και οι δυο βαλαμε αρκετες παραγραφους...

[/off topic]

 

 

To θεμα ειναι γενικοτερο,απλα διαβαζοντας του ΤΝ97 και το δικο σου,του ΤΝ97 μου φανηκε πιο ξεκουραστο γιατι εκανε μικρες παραγραφους.

 

Παντως βλεπω πολλα μεγαλα ποστ που ενω αυτος που το εγραψε εκανε τον κοπο και το εγραψε δεν πατησε 2-3 φορες το εντερ να γινει πιο ευαναγνωστο.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Θα συμφωνησω με τον φιλο mario_fit οτι εαν ολοι γραφαμε greekglish εδω μεσα θα ξεχνουσαμε και αυτα που ξεραμε.. Επισης εγω μεσα απο το φορουμ εχω μαθει και ξαναθυμηθηκα αρκετες λεξεις που δεν ηξερα η ειχα ξεχασει απο ατομα που εχουν τρομακτικη ευχερια στον γραπτο λογο.. Βλεπε π.χ. eccentric..
Link to comment
Share on other sites

Sumfwnw me ton nh1023 kai ton zaza! Einai kalutera ta greeklish apo ta orthografika lathoi pou vgazoun mati kai tis asuntaktes protaseis pou gia na katalabeis ti theloun na poun kourazesai!

 

@zaza: M'arese auto pou eipes gia ta "Elgineia Marmara"! Sumfwnw APOLUTA mazi sou!!!

Link to comment
Share on other sites

Sumfwnw me ton nh1023 kai ton zaza! Einai kalutera ta greeklish apo ta orthografika lathoi pou vgazoun mati kai tis asuntaktes protaseis pou gia na katalabeis ti theloun na poun kourazesai!

Ναστε καλα βρε παιδια εσεις των γκρικλις που μας μαθαινετε ορθογραφια... :rolleyes: :mad: δηλαδη στα ελληνικα πως θα το γραφες,"λαθοι"? :lol:

 

Μην υποτιματε τη νοημοσυνη μας,φτανει πια... :!:

Link to comment
Share on other sites

Tha ebaza toulaxiston tonous! Oso tempelia einai ta greeklish allo toso einai kai to na min vazeis tonous!

 

Den eipa pws tha se mathw orthografia, alla den tha sou deixnw kai anorthografes lekseis gia na travas ta mallia sou ......!:)

Link to comment
Share on other sites

Sumfwnw me ton nh1023 kai ton zaza! Einai kalutera ta greeklish apo ta orthografika lathoi pou vgazoun mati kai tis asuntaktes protaseis pou gia na katalabeis ti theloun na poun kourazesai!

 

@zaza: M'arese auto pou eipes gia ta "Elgineia Marmara"! Sumfwnw APOLUTA mazi sou!!!

Πόσοι είναι αυτοί που κάνουν ορθογραφικά λάθη ρε παιδία και το κοπανάτε συνέχεια;

Στα 10 ποστς, άντε σε 2-3 να υπάρχουν λάθη που βγάζουν μάτι, εν αντιθέση με το ποσοστό τον greeklish το οποίο είναι κατά πολύ μεγαλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Tha ebaza toulaxiston tonous! Oso tempelia einai ta greeklish allo toso einai kai to na min vazeis tonous!

 

Den eipa pws tha se mathw orthografia, alla den tha sou deixnw kai anorthografes lekseis gia na travas ta mallia sou ......!:)

Με τα lathoi ακομα τραβαω τα μαλλια μου... :rolleyes:

 

Οσο για τους τονους,μπορω αν θελω να βαλω,αλλα το κανω καθαρα για εξοικονομηση χρονου...και στο κατω κατω τι ειναι πιο δυσκολο & χρονοβορο,να πατησεις alt-shift στο πληκτρολογιο για ν'αλλαξεις γλωσσα ή να βαζεις τονους σε καθε λεξη? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas

Επειδη βλεπω το θεμα να γινεται !$!#$&!#$%#$$!$% και στο τελος ο δημιουργος του να του τραβαει ΛΟΥΚΕΤΟ ας ηρεμησουμε λιγο και ας πουμε ο καθενας την γνωμη του. Σεβαστες ΟΛΕΣ.. :) Φίλε Δημητρη μην μπαινεις σε τρυπακια.. Ας τους να γραφουν οπως θελουν.. συμφωνω μαζι σου οπως παντα.. :) για τους τονους αλλα ο καθενας ειναι υπευθυνος για οτι κανει/γραφει.. Αλλωστε στου ΚΟΥΦΟΥ την πορτα παρε την πορτα και ΦΥΓΕ..

 

Συμφωνω κα με τον gkr41.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε παράδειγμα ανορθόγραφου greeklish:

{...}orthografika lathoi{...}
Και παραποίηση νοήματος λέξης:
{...}parapoioun kai to noima{...}

Όσοι έχετε προβλήματα με τα Ελληνικά σας, γράψτε σε greeklish και χρησιμοποιήστε αυτό το υπέροχο προγραμματάκι του Ινστιτούτου επεξεργασίας λόγου για να τα μετατρέψετε σε Ελληνικά. Έτσι χάνονται οι δικαιολογίες του στυλ: με καθυστερούν, κάνω λάθη, δεν βάζω τόνους, κλπ...

Το μόνο που ζητώ είναι να παραδεχτείτε ότι έχετε complex με την Ελληνική γραφή και να σταματήσετε να κρύβεστε πίσω από τις παραπάνω δικαιολογίες. Επίσης κι εγώ δεν έχω δικαιολογία να μην διαβάζω μακροσκελή greeklish αφού χάρη στο πρόγραμμα που ανέφερα πιο πάνω, τα μετατρέπω σε Ελληνικά και τα διαβάζω χωρίς κόπο.

EDIT: Διαπίστωσα ότι έχετε ήδη δώσει link σε σελίδα του ΙΕΛ, εγώ όμως προτείνω την χρήση του προγράμματος κι όχι του on-line demo που έχει περιορισμούς στη χρήση του.

Link to comment
Share on other sites

telika exei poly plaka to olo 8ema! :D

kairo eixame na malwsoume gia ta greeklish - poio part tou serial einai ayto eipame?? ;)

opoios grapsei to teleytaio post na balei kai ena "...to be continued" :p

 

Ξαναλέω ότι τα greeklish είναι ένας τρόπος έκφρασης (στα ελληνικά αυτή τη φορά μπας και μπορέσουν να το συλλάβουν κάποιοι)... Ούτε τεμπελιά είναι (τουλάχιστον για μένα), ούτε τρόπος εξοικονόμησης χρόνου (γράφω το ίδιο γρήγορα και ελληνικά και greeklish και μάλιστα με τόνους), ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ. Γιατί προσπαθείτε να επιβάλλετε τον δικό σας;

 

An kapoio post periexei thn lysh se kapoio problhma sas kai einai grammeno se greeklish 8a to prosperasete?? 8a arnh8eite na to diabasete mono kai mono epeidh einai grammeno se greeklish??

 

Προσπαθώ να βρώ σοβαρούς λόγους να πειστώ για να κόψω τα greeklish, αλλά (ξαναλέω) τέτοια threads με κάνουν να τα χρησιμοποιώ περισσότερο...

 

Φιλικά panta!

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

@Candlemass:

Δε νομίζω ότι προσπαθεί κανείς να επιβάλλει τα greeklish.Προσωπικά τα θεωρώ κουραστικά και σου λέω κι εγώ greeklish έγραφα αλλά όταν έβλεπα των άλλων με κούραζαν οπότε ξεκίνησα να γράφω κι εγώ ελληνικά και αν και στην αρχή μου φαινόταν τρομερά δύσκολο με τους τόνους κλπ απλά το συνήθισα.

Ειδικά αν δεν έχουν παραγράφους και έχουν και ορθογραφικά λάθη είναι ότι χειρότερο,πολύ κουραστικό να τα διαβάζεις.Όμως στη δική σας κρίση είναι να σταματήσετε ή όχι,εξαρτάται αν σας ενδιαφέρει ή όχι να δίνουν σημασία σε αυτά που λέτε.Είδες ότι οι περισσότεροι τα προσπερνάνε..

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Toulaxiston egw den exw dei kanenan na grafei keimeno se xarti, mia aitisi i otidipote allo se greeklish!

 

εγώ και εχω δεί και την έχω πατήσει ο ιδιος και σε μερικα χαρτία τα συμπλήρωνα με greeklish.

 

 

το μοτο μου ειναι

 

"Ελληνικά στα Forums , αν τα αρχίσεις δεν μπορείς να τα σταματήσεις " :D :D

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το άρθρο του Δ.Κ. ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ το θεωρώ υπερβολικό μέχρι εσχάτων! Σιγά πια...

Όσοι γράφουν greeklish είναι επειδή έχουν συνηθίσει έτσι από irc κλπ. και όχι επειδή τεμπελιάζουν, αν είναι δυνατόν!

Ο λόγος που γράφω Ελληνικά είναι επειδή έχω συνηθίσει έτσι από επιστολές που έγραφα από παλιά στον υπολογιστή για να βοηθήσω τότε τον πατέρα μου. Έτσι συνέχισα στο mirc έτσι συνεχίζω και εδώ.

Δεν πιστεύω πως καταστρέφεται η γλώσσα μας με αυτό τον τρόπο... ούτε κατά διάνοια! Και κακώς συνεχίζει να γίνεται θέμα.

Πάντως ότι είναι πιο δυσανάγνωστα τα greeklish είναι, αυτό είναι γεγονός. Μέχρι να τα δω σε επίσημα έγγραφα (πέρα δηλαδή από τα όρια του internet) δεν πιστεύω πως υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

telika exei poly plaka to olo 8ema! :D

kairo eixame na malwsoume gia ta greeklish - poio part tou serial einai ayto eipame?? ;)

opoios grapsei to teleytaio post na balei kai ena "...to be continued" :p

 

Ξαναλέω ότι τα greeklish είναι ένας τρόπος έκφρασης (στα ελληνικά αυτή τη φορά μπας και μπορέσουν να το συλλάβουν κάποιοι)... Ούτε τεμπελιά είναι (τουλάχιστον για μένα), ούτε τρόπος εξοικονόμησης χρόνου (γράφω το ίδιο γρήγορα και ελληνικά και greeklish και μάλιστα με τόνους), ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ. Γιατί προσπαθείτε να επιβάλλετε τον δικό σας;

 

An kapoio post periexei thn lysh se kapoio problhma sas kai einai grammeno se greeklish 8a to prosperasete?? 8a arnh8eite na to diabasete mono kai mono epeidh einai grammeno se greeklish??

 

Προσπαθώ να βρώ σοβαρούς λόγους να πειστώ για να κόψω τα greeklish, αλλά (ξαναλέω) τέτοια threads με κάνουν να τα χρησιμοποιώ περισσότερο...

 

Φιλικά panta!

Έσύ μπορείς να μας πεις έναν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ λόγο για να χρησιμοποιεί κάποιος τα greeklish σε ένα φόρουμ;

Τρόπος επικοινωνίας όταν απευθύνεσαι σε Έλληνες είναι τα ελληνικά κι όχι τα greeklish ή κάθε άλλη βλακεία.

Link to comment
Share on other sites

1) Τα γκρίκλις βολεύουν μόνο αυτόν που τα γράφει και όχι αυτόν που τα διαβάζει.

 

2) Η δικαιολογία "με τα γκρίκλις γράφω καλύτερα" είναι γελοία. Πόσα keystrokes παραπάνω δηλαδή κάνει κάποιος γράφοντας στα ελληνικά?

 

3) Όταν Έλληνες μιλούν με Έλληνες σε ελληνικό φόρουμ, είναι μέγιστη ανοησία να επικοινωνούν σε άλλο αλφάβητο στη μητρική τους γλώσσα.

 

4) Η μόνη γλώσσα στον κόσμο που προσάρμοσε το λατινικό αλφάβητο πάνω στην φωνητική της γραφή είναι η τουρκική και αυτό επειδή δεν είχαν αλφάβητο. Εμείς που έχουμε το καταπληκτικό αυτό αλφάβητο που εκσυγχρονίζεται συνεχώς, γιατί δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε?

 

5) Δικαιολογίες τύπου "παντού γράφω ΑΓΓΛΙΚΑ" δεν έχουν σχέση με τα γκρίκλις. Άλλο τα αγλλικα με λατινικούς χαρακτήρες, άλλο τα ελληνικα με λατινικούς χαρακτήρες.

 

6) Τα μηνύματα με λατινικούς χαρακτήρες τα προσπερνώ. Πάντα. Άμα χάνω κάτι καλό ειδοποιείστε με.

 

Κάποια πράγματα επίσης που έχω γράψει στο παρελθόν και τα παραθέτω:

 

-η πλειοψηφία των posts σε greeklish (όχι όλα) προέρχονται από ανθρώπους που απλά βαριούνται να πατήσουν Alt-Shift ή δυό πλήκτρα. Από ανθρώπους που δεν σέβονται τη γλώσσα τους, δεν σέβονται όσους τους διαβάζουν και δεν ενδιαφέρονται να βελτιωθούν.

 

-Γουάτ άι τράι το σόου γουίθ δις παρτίκιουλαρ ποστ ιζ χάου ιτ σάκς το ράιτ ιν ε λάνγκουατζ γουιθ άδερ κάρακτερς ινστέντ οφ δε ράιτ ουάνς.

 

Eite grafeis greeklish eite fragkolevantinika opos egrapsa edo, einai to idio enoxlitika, to idio xalia.

 

- Πού αλλού στη ζωή και την καθημερινότητά μας διαβάζουμε ή γράφουμε greeklish? Μόνο στο PC. Πόσες ώρες γράφει κάποιος στο PC σε σχέση με τις άλλες του δραστηριότητες? Λίγες, εκτός να περνάει 8 ώρες την ημέρα σε chat rooms και forum οπότε πάμε σε άλλη κατηγορία ανθρώπων.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο, μην παρεξηγήσετε.

 

Όποιος έχει διαβάσει πολύ στη ζωή του (βιβλία, εφημερίδες, ακόμη και κόμικς) έχει "εκπαιδεύσει" τόσο πολύ το μάτι του στα ελληνικά που το χέρι του πάει αμέσως και τα γράφει σωστά. Αν ρωτήσετε δασκάλους δημοτικού θα σας πουν ότι τα πιτσιρίκια που διαβάζουν ακομη και κόμικς είναι τα πιο ορθογραφημένα επειδή το μάτι "συνηθίζει" τη σωστή γραφή.

 

Η πλειοψηφία όσων επιμένουν στα γκρίκλις λοιπόν είναι αδιάβαστοι. Δεν τους ενοχλεί στο μάτι γιατί δεν έχουν διαβάσει και τίποτε. Δεν τους ενοχλεί να τα γράφουν γιατί τι άλλο έχουν γράψει στη ζωή τους??

 

Σόρι αν γίνομαι καυστικός αλλά έτσι το βλέπω. Δεν φτάνει να παρατηρείς ένα φαινόμενο, οφείλεις και να ψάχνεις πού οφείλεται. Κατά τη γνώμη μου οφείλεται α)στη βαρεμάρα και β)στο ότι ελάχιστοι διαβάζουν κάτι παραπάνω από τα απολύτως απαραίτητα.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

OveLix said:
1) Τα γκρίκλις βολεύουν μόνο αυτόν που τα γράφει και όχι αυτόν που τα διαβάζει.

 

2) Η δικαιολογία "με τα γκρίκλις γράφω καλύτερα" είναι γελοία. Πόσα keystrokes παραπάνω δηλαδή κάνει κάποιος γράφοντας στα ελληνικά?

 

3) Όταν Έλληνες μιλούν με Έλληνες σε ελληνικό φόρουμ, είναι μέγιστη ανοησία να επικοινωνούν σε άλλο αλφάβητο στη μητρική τους γλώσσα.

 

4) Η μόνη γλώσσα στον κόσμο που προσάρμοσε το λατινικό αλφάβητο πάνω στην φωνητική της γραφή είναι η τουρκική και αυτό επειδή δεν είχαν αλφάβητο. Εμείς που έχουμε το καταπληκτικό αυτό αλφάβητο που εκσυγχρονίζεται συνεχώς, γιατί δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε?

 

5) Δικαιολογίες τύπου "παντού γράφω ΑΓΓΛΙΚΑ" δεν έχουν σχέση με τα γκρίκλις. Άλλο τα αγλλικα με λατινικούς χαρακτήρες, άλλο τα ελληνικα με λατινικούς χαρακτήρες.

 

6) Τα μηνύματα με λατινικούς χαρακτήρες τα προσπερνώ. Πάντα. Άμα χάνω κάτι καλό ειδοποιείστε με.

 

Κάποια πράγματα επίσης που έχω γράψει στο παρελθόν και τα παραθέτω:

 

-η πλειοψηφία των posts σε greeklish (όχι όλα) προέρχονται από ανθρώπους που απλά βαριούνται να πατήσουν Alt-Shift ή δυό πλήκτρα. Από ανθρώπους που δεν σέβονται τη γλώσσα τους, δεν σέβονται όσους τους διαβάζουν και δεν ενδιαφέρονται να βελτιωθούν.

 

-Γουάτ άι τράι το σόου γουίθ δις παρτίκιουλαρ ποστ ιζ χάου ιτ σάκς το ράιτ ιν ε λάνγκουατζ γουιθ άδερ κάρακτερς ινστέντ οφ δε ράιτ ουάνς.

 

Eite grafeis greeklish eite fragkolevantinika opos egrapsa edo, einai to idio enoxlitika, to idio xalia.

 

- Πού αλλού στη ζωή και την καθημερινότητά μας διαβάζουμε ή γράφουμε greeklish? Μόνο στο PC. Πόσες ώρες γράφει κάποιος στο PC σε σχέση με τις άλλες του δραστηριότητες? Λίγες, εκτός να περνάει 8 ώρες την ημέρα σε chat rooms και forum οπότε πάμε σε άλλη κατηγορία ανθρώπων. Φοιτητές, δημοσιογράφοι κλπ γράφουν στη γλώσσα του της χώρας τους, του εντύπου τους κλπ. Greenglish μονο στα fora λοιπόν.

Pisteyeis sta alhtheia pos osoi grafoyn sta greeklish den xrhsimopoioyn to ellhniko alfavhto,otan den grafoyn ston ypologisth; Epanalamvano oti sta FORUMS kai sta CHATS h ekfrash einai poly pio xalarh kai eleytherh apo o,ti sthn kathhmerinh mas zoh.Gia ayto kai dikaiologeitai h xrhsh ton greeklish sth grafh ston ypologisth.

Edited by DENIOR
Link to comment
Share on other sites

-η πλειοψηφία των posts σε greeklish (όχι όλα) προέρχονται από ανθρώπους που απλά βαριούνται να πατήσουν Alt-Shift ή δυό πλήκτρα. Από ανθρώπους που δεν σέβονται τη γλώσσα τους, δεν σέβονται όσους τους διαβάζουν και δεν ενδιαφέρονται να βελτιωθούν.

 

Η πλειοψηφία όσων επιμένουν στα γκρίκλις λοιπόν είναι αδιάβαστοι. Δεν τους ενοχλεί στο μάτι γιατί δεν έχουν διαβάσει και τίποτε. Δεν τους ενοχλεί να τα γράφουν γιατί τι άλλο έχουν γράψει στη ζωή τους??

 

Σόρι αν γίνομαι καυστικός αλλά έτσι το βλέπω. Δεν φτάνει να παρατηρείς ένα φαινόμενο, οφείλεις και να ψάχνεις πού οφείλεται. Κατά τη γνώμη μου οφείλεται α)στη βαρεμάρα και β)στο ότι ελάχιστοι διαβάζουν κάτι παραπάνω από τα απολύτως απαραίτητα.

 

epeses diana kai sta dyo!!!

den sebomaste thn ellhnikh glwssa kai eimaste kai agrammatoi/adiabastoi!! LoL

epesa mesa sto oti exete poly plaka merikoi apo sas etsi pou porwneste kai prospa8eite na mas peisete me hli8ia epixeirhmata...

OK, 8a er8w ayrio kai 8a sou zhthsw to logo giati foras to capri pantelonaki kai den foras th foustanela... den sebesai thn ellhnikh endymasia?

 

den katalabainw giati genikopoieis th dikh sou adynamia na diabaseis ta greeklish?? pes re paidi mou oti "eimai asxetos me tous ypologistes kai den mporw na diabazw greeklish"...pio poly 8a to katalabw etsi!

 

Έσύ μπορείς να μας πεις έναν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ λόγο για να χρησιμοποιεί κάποιος τα greeklish σε ένα φόρουμ;

Τρόπος επικοινωνίας όταν απευθύνεσαι σε Έλληνες είναι τα ελληνικά κι όχι τα greeklish ή κάθε άλλη βλακεία.

 

Esy mporeis na mou peis enan ousiastiko logo gia na mhn zwgrafizei kapoios me khrompogies se mia ek8esh zwgrafikhs??

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Esy mporeis na mou peis enan ousiastiko logo gia na mhn zwgrafizei kapoios me khrompogies se mia ek8esh zwgrafikhs??

Με ότι και να ζωγραφίσεις το ίδιο είναι. Ζωγραφική δεν ορίζεται αποκλειστικά η ζωγραφική με πινέλο. Τα ελληνικά όμως ορίζονται με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς.

Άσε που αν ζωγραφίσει κάποιος με κηρομπογιές, πάλι το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο ευκολονόητο, σε αντίθεση με τα greeklish που άντε τρέχα γύρευε να προσπαθήσεις να διαβάσεις τι λέει ο άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...