Jump to content

Σύνδεση Galaxy S III <-> TV


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά δούλεψε!

 

αλλά ούτε ξέρω πως, εκει που εκανα δοκιμές και δεν έπαιζε με τίποτα

ξαφνικά εμφανίστηκε στην οθόνη της τηλεόρασης η εικόνα του τηλεφώνου,

έκανα και κάτι δοκιμές βίντεο κλπ και ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Πηρα τον αυθεντικο adapter, ειδα εικονα και ηχο, αλλα μαλλον στα video εχω lag/chop. Δοκιμασα και αλλον player mx αλλα παλι βλέπω μικρα λαγκαρισματα. Τι μπορεί να είναι?
MSCRE (Microsoft Certified Reboot Engineer)
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για τα σπασιματακια στην κινηση τότε το πρόβλημα είναι το frame rate που είναι διαφορετικό σε σχέση με αυτό που στέλνει το s3.

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτο

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το θέμα είναι ότι το κινητό στέλνει 720p στην τηλεόραση και η tv μετατρέπει στο μέγιστο, 1080p. Αυτό ακριβώς το πρόβλημα έχω και εγώ. Choppy video. Δυστυχώς όσο και αν έψαξα οι περίεργες λύσεις που έλεγαν κάποιοι ήταν να έχεις tv hd ready (maximum 720p) η χάλια καλώδιο HDMI (αν και γι αυτό δεν είμαι σίγουρος για αν την μετατροπή τελικά την κάνει η τηλεόραση και όχι το κινητό δεν θα δουλέψει).

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Shiittt!

Ειναι θέμα τηλεόρασης ή του βίντεο?

Είναι θέμα της gpu του κινητού.

Δυστυχώς κανένα smartphone προς το παρόν δεν μπορεί να αναπαράγει βίντεο στα 23.976 ( frame rate )

Αν μπορούσε δεν θα είχαμε πρόβλημα στην ομαλή ροή του Βίντεο

 

 

Δυστυχώς όσο και αν έψαξα οι περίεργες λύσεις που έλεγαν κάποιοι ήταν να έχεις tv hd ready (maximum 720p)

 

Αυτό που διάβασες είναι ολίγον υποθετικό και βασίζεται στο γεγονός ότι οι πρώτες hd ready έπαιζαν μόνο 25 και 30 fps όπως ακριβώς παίζουν σήμερα τα κινητά μας.

Το πρόβλημα όμως δημιουργείται όπως γράφω στη gpu του κινητού και αυτό συμβαίνει γιατι δεν μπορει να αναπαράγει το υλικο που είναι γραμμένο στα 23,976fps και το τρέχει στα 30 με αποτελέσματα το τρεμόπαιγμα που βλέπουμε

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Thanks guys, με γλιτώσατε απο ψάξιμο. Κρίμα όμως καθώς δεν το ήξερα πριν αγοράσω το μαμημενο. Δεν μπορείς να δεις ταινία έτσι. Edited by lfotopoulos
MSCRE (Microsoft Certified Reboot Engineer)
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα της gpu του κινητού.

Δυστυχώς κανένα smartphone προς το παρόν δεν μπορεί να αναπαράγει βίντεο στα 23.976 ( frame rate )

Αν μπορούσε δεν θα είχαμε πρόβλημα στην ομαλή ροή του Βίντεο

 

Αυτό που διάβασες είναι ολίγον υποθετικό και βασίζεται στο γεγονός ότι οι πρώτες hd ready έπαιζαν μόνο 25 και 30 fps όπως ακριβώς παίζουν σήμερα τα κινητά μας.

Το πρόβλημα όμως δημιουργείται όπως γράφω στη gpu του κινητού και αυτό συμβαίνει γιατι δεν μπορει να αναπαράγει το υλικο που είναι γραμμένο στα 23,976fps και το τρέχει στα 30 με αποτελέσματα το τρεμόπαιγμα που βλέπουμε

 

Εντάξει να το δεχτώ αυτό γιατί δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει, όμως στο κινητό έχω δει πάνω από 100 βίντεο, 720p σε διακοπές κλπ. Δεν έχω δει ποτέ choppy video στην οθόνη του κινητού και η αναπαραγωγή φαίνεται να γίνεται κανονικά.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθω στο θέμα λοιπόν, δοκίμασα βίντεο κλιπ από το YouTube (το "Γύρος του κόσμου"-Otherview, τι παιδί αυτή η ξανθιά by the way). Το videακι έλεγε 30 fps στο info και δοκίμασα 2 εκδόσεις: 720p και 1080p. Και στις 2 περιπτώσεις πάλι choppy κίνηση.

 

Ψάχνω καμία παλιά tv, hd ready που έχει μέχρι 720p ανάλυση να δοκιμάσω.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθω στο θέμα λοιπόν, δοκίμασα βίντεο κλιπ από το YouTube (το "Γύρος του κόσμου"-Otherview, τι παιδί αυτή η ξανθιά by the way). Το videακι έλεγε 30 fps στο info και δοκίμασα 2 εκδόσεις: 720p και 1080p. Και στις 2 περιπτώσεις πάλι choppy κίνηση.

 

Ψάχνω καμία παλιά tv, hd ready που έχει μέχρι 720p ανάλυση να δοκιμάσω.

δοκιμασε αυτο SecondScreen (Free) απο playstore

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Custom rom 4.4.2 .qs boeffla kernel Για να μας εμφανίσει το μενου monitor στην εφαρμογή του Chromecast

Chromecast adapter με 35 ευρώ και όποια τηλεόραση έχει hdmi προβαλή την οθόνη μας ( Παιχνίδια,Ταινίες ακόμα και briwsing)

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά το παλεύω καιρό τώρα με το sgs3 και αφού τις τελευταίες μέρες το κατάφερα είπα να το μοιραστώ μαζί σας

Καλή χρονιά σε όλους

Υ.Γ

Οσο ποιο κοντα router tv κηνητο τόσο λιγότερα λαγκαρισματα

Edited by sharky1981
Link to comment
Share on other sites

Custom rom 4.4.2 .qs boeffla kernel Για να μας εμφανίσει το μενου monitor στην εφαρμογή του Chromecast

Chromecast adapter με 35 ευρώ και όποια τηλεόραση έχει hdmi προβαλή την οθόνη μας ( Παιχνίδια,Ταινίες ακόμα και briwsing)

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά το παλεύω καιρό τώρα με το sgs3 και αφού τις τελευταίες μέρες το κατάφερα είπα να το μοιραστώ μαζί σας

Καλή χρονιά σε όλους

Υ.Γ

Οσο ποιο κοντα router tv κηνητο τόσο λιγότερα λαγκαρισματα

Εγώ πάλι έχοντας την qs και ενώ αναφέρει ότι υποστηρίζει ασύρματη οθόνη δεν μπορώ να τα καταφέρω.

Έχω πρόβλημα με την εφαρμογή ez cast αφού δεν μπορω να,την εγκαταστήσω.

Συγκεκριμένα μου γράφει "Το αρχείο πακέτου δεν έχει υπογράφει σωστα" και έτσι σταματάει.

Να σημειώσω πως ως τώρα δεν είχα πρόβλημα και ο ανταπτορας δουλεύει με άλλη συσκευή.

Παίζει να έχει θέμα η εφαρμογή με την 4.4.2?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχοντας την qs και ενώ αναφέρει ότι υποστηρίζει ασύρματη οθόνη δεν μπορώ να τα καταφέρω.

Έχω πρόβλημα με την εφαρμογή ez cast αφού δεν μπορω να,την εγκαταστήσω.

Συγκεκριμένα μου γράφει "Το αρχείο πακέτου δεν έχει υπογράφει σωστα" και έτσι σταματάει.

Να σημειώσω πως ως τώρα δεν είχα πρόβλημα και ο ανταπτορας δουλεύει με άλλη συσκευή.

Παίζει να έχει θέμα η εφαρμογή με την 4.4.2?

ποιον κερνελ εβαλες,γιατι την ιδια εχω,αν εχεις τον στοκ αλλαξε σε agni η boefla.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τον boefla έχω.

Η εγκατάσταση του ez cast είναι αδύνατον να ολοκληρωθεί.

Εσύ από ότι γράφεις χρησιμοποιείς τον chromecast γιατί έχεις τον αντίστοιχο ανταπτορα.

Ο δικός μου ανταπτορας συνεργάζεται μόνο με την εφαρμογή ez cast

Link to comment
Share on other sites

Boeffla kernel εχω το αναφέρω στο αρχικο μου ποστ...

Με 35 ευρώ αξίζει για όσους ψάχνονται αναμεσα σε miracast και chromecast

Δεν εχω δοκιμάσει τον miracast ευτυχώς δεν χρειάστηκε καλύφθηκα με τον chromecast ..Για αλους αντσπτορες δεν ξέρω κάτι

Edited by sharky1981
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...