Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειμαι καινούριος στα android και εχω ενα galaxy s3.

το εχω μαμα και θελω να μου πειτε τι κερδίζω αν κανω root και βαλω την rom σου?

θελω επεισης να μου πειτε αν ειναι ολα καλα με το kernel Που δινεις και αν το περναει αυτόματα με την rom.και αν περασω την rom σου τι αλλο χρειάζεται να εγκαταστήσω και να τροποποιήσω για να ειναι σταθερή και λειτουργική.

ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξεκίνα διαβάζοντας την Ορολογία του Android για να σου λυθούν μερικές από τις βασικές απορίες σου και αν θες συνέχισε με τον Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android.

 

O kernel θα περάσει αυτόματα με την ROM. Η συγκεκριμένη ROM είναι αρκετά σταθερή από μόνη της και δεν χρειάζεται ιδιαίτερες παρεμβάσεις εκτός και αν θες να την τροποποιήσεις παραπάνω ώστε να την φέρεις στα γούστα σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να εχουμε τα εικονιδια της μπαταριας απο την rom του criskelo;
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,ειχα τν v9.1 και τωρα εβαλα την ν11.1....Με την 9.1 το κινητο πετουσε πραγματικα τωρα π εβαλα την 11.1 ειναι λες και εχω ΝΟΚΙΑ που θελει αναβαθμηση...Δηλαδη:Επανεκκινησης στα ξαφνικα,παω να παρω τηλεφωνο και μου λεει(μη επιτρεπομενη ενεργεια),χτυπαει ο ηχος μηνυματος που εχω βαλει δικο μου αφου εχω διαβασει το μηνυμα,ανοιγωκλεινει μονο του οταν ειναι κλειδομενο(αναβασβηνει η οθονη),επισης παιζω μερικα παιχνιδακια π.χ εκατομμυριουχος(μπας και γινω τουλαχιστων στο παιχνιδι :lol: )και παταω την επιλογη που μου δινει για να απαντησω κ δεν ανταποκρινετε κατευθειαν στην αφη δηλαδη παταω τη απαντηση μια φορα και ανταποκρινετε μετα απο 15 δευτερολεπτα....Αυτα προς το παρων....Δεν την περασα με full wipe....Αν μπορειτε να μου δωσετε καποια λυση θα σας ευχαριστουσα πολυ...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,ειχα τν v9.1 και τωρα εβαλα την ν11.1....Με την 9.1 το κινητο πετουσε πραγματικα τωρα π εβαλα την 11.1 ειναι λες και εχω ΝΟΚΙΑ που θελει αναβαθμηση...Δηλαδη:Επανεκκινησης στα ξαφνικα,παω να παρω τηλεφωνο και μου λεει(μη επιτρεπομενη ενεργεια),χτυπαει ο ηχος μηνυματος που εχω βαλει δικο μου αφου εχω διαβασει το μηνυμα,ανοιγωκλεινει μονο του οταν ειναι κλειδομενο(αναβασβηνει η οθονη),επισης παιζω μερικα παιχνιδακια π.χ εκατομμυριουχος(μπας και γινω τουλαχιστων στο παιχνιδι :lol: )και παταω την επιλογη που μου δινει για να απαντησω κ δεν ανταποκρινετε κατευθειαν στην αφη δηλαδη παταω τη απαντηση μια φορα και ανταποκρινετε μετα απο 15 δευτερολεπτα....Αυτα προς το παρων....Δεν την περασα με full wipe....Αν μπορειτε να μου δωσετε καποια λυση θα σας ευχαριστουσα πολυ...

η rom δουλεύει τέλεια ,

αν πήρες όλα τα backup (nandroid backup , τις εφαρμογές σου με titanium backup , ....σίγουρα πήρες )

γύρνα στην 9.1 και κάνε τα 2 wipe όπως λέει το προηγούμενο ποστ , και αν δεν βαριέσαι , όπως είσαι

κάνε όλα τα wipe ,

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα και wipe cache k wipe dalvik και μου τ κανει αυτα...Δεν κρατησα δυστηχος κ εγω ο χαζος backup...Λετε να κανω Wipe και να τη ξαναπερασω????
Link to comment
Share on other sites

Εκανα και wipe cache k wipe dalvik και μου τ κανει αυτα...Δεν κρατησα δυστηχος κ εγω ο χαζος backup...Λετε να κανω Wipe και να τη ξαναπερασω????

Να σου πω οτι το παιχνιδι εκατομμυριούχος που παιζεις εχει δημιουργήσει προβλήματα σε κάποιους .

Προσπαθώ να βρω το ανάλογο τοπικ για να θυμηθώ τι είδους προβλήματα βγάζει . Μολις το βρω θα το ποσταρω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4233141#post4233141 ποστ 9270

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση Omega v12

περισσότερα στα πρώτα post και εδώ

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Όλα δουλεύουν καλά στην v12 , wifi κ.λ.π. όλα τέλεια , (και αυτή είναι omega)

την δούλεψα αρκετά , δεν με χάλασε κάτι

και η θερμοκρασία πολύ καλή , έχω δύο sgs3 το ένα με μαμά rom και το άλλο με v12

ξεκούραστα και κουρασμένα (τα δοκίμασα τρέχοντας παράλληλα το igo σε προσομοίωση ) έχουν την ίδια περίπου θερμοκρασία +- μισό βαθμό Κελσίου ,

μ άρεσε πολύ , κλείνω να την απολαύσω

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Όλα δουλεύουν καλά στην v12 , wifi κ.λ.π. όλα τέλεια , (και αυτή είναι omega)

την δούλεψα αρκετά , δεν με χάλασε κάτι

και η θερμοκρασία πολύ καλή , έχω δύο sgs3 το ένα με μαμά rom και το άλλο με v12

ξεκούραστα και κουρασμένα (τα δοκίμασα τρέχοντας παράλληλα το igo σε προσομοίωση ) έχουν την ίδια περίπου θερμοκρασία +- μισό βαθμό Κελσίου ,

μ άρεσε πολύ , κλείνω να την απολαύσω

 

Εσύ δεν είσαι tester... Είσαι Top of the top... Που σκέφτηκες να κάτσεις να κάνεις όλα αυτά για να τσεκάρεις θερμοκρασίες???

Εντυπωσιάστηκα...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη (Kalagas) με το ωραίο σου θέμα , ραμμένο για την omega

Προσπαθώ να βρω κάτι που δεν μ αρέσει στην rom , αλλά ακόμη τίποτα

(ποιος να βάλει την rom , όλος ο κόσμος διακοπές είναι )

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν είσαι tester... Είσαι Top of the top... Που σκέφτηκες να κάτσεις να κάνεις όλα αυτά για να τσεκάρεις θερμοκρασίες???

Εντυπωσιάστηκα...

Καλε μου Φιλε kalagas,ενω εισαι τοσο παλιο & μεγαλο αστερι..:!: Δεν μου γνωριζεις τον Γιωργαρα,τον SuperTester **tora33**...?? :confused: Μεγαλη μορφη της omega και φοβερος moderator.. Σε διαφορα σημεια.. Kαι τι δεν θα'δινα,για να βγω για ενα καφε μαζι του εδω στην Θεσ/νικη και να κλεψω λιγο απο την εμπειρια του...:!:

Υ.Γ) Τα σεβη μου και τις ευχαριστιες μου,για την αρεσκεια σας να με διαβαζετε Mr Klgs + 3a.. Τιμη μου..!!

 

Γιάννη (Kalagas) με το ωραίο σου θέμα , ραμμένο για την omega

Προσπαθώ να βρω κάτι που δεν μ αρέσει στην rom , αλλά ακόμη τίποτα

(ποιος να βάλει την rom , όλος ο κόσμος διακοπές είναι )

 

Εεεεεε οχι και ολοι Γιωργαρα μου.. Δεν βλεπεις τι γινεται στον κοσμο (XDA +...) ? Εγω ειμαι εδω και την βαζω καθε φορα..

ΠΕΤΑΕΙ Η ROMMMMM...:!: Θα μας πεις κανα απο τα μυστικα που γνωριζεις..? Τι της εκανε..??

Edited by Milfas
Link to comment
Share on other sites

Καλε μου Φιλε kalagas,ενω εισαι τοσο παλιο & μεγαλο αστερι..:!: Δεν μου γνωριζεις τον Γιωργαρα,τον SuperTester **tora33**...?? :confused: Μεγαλη μορφη της omega και φοβερος moderator.. Σε διαφορα σημεια.. Kαι τι δεν θα'δινα,για να βγω για ενα καφε μαζι του εδω στην Θεσ/νικη και να κλεψω λιγο απο την εμπειρια του...:!:

Υ.Γ) Τα σεβη μου και τις ευχαριστιες μου,για την αρεσκεια σας να με διαβαζετε Mr Klgs + 3a.. Τιμη μου..!!

Ήμουν τρελός fun της HTC και του Sense... Μέχρι τον προηγούμενο Γενάρη που πήρα το Note... Δυστυχώς δεν παρακολουθούσα πότε τα Threads του S2, οπότε πολλούς από σας δεν σας γνωρίζω, όπως ούτε εσείς εμένα φαντάζομαι...

Τώρα θα αληλλο-μαθευτούμε....

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι που έχουν αρκετές γνώσεις ασχολούνται με την σειρά Galaxy S στα Android...

Παρέλαβα και εγώ εχθές το SIII μου οπότε θα έχουμε περισσότερα να πούμε από δω και στο εξής...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια θελω να ρωτισω κατι.εχθες το βραδυ εβαλα την ομεγα v12.ειναι η πρωτη ρομ που εβαλα στο τιλεφωνο,πριν ηταν η στοκ.μετα που ανοιξε το τιλεφωνο μου εβγαλε ενημερωση λογισμικου.τι ενημερωση ειναι αυτη και αν πρεπει να την κανω??ξερει κανενας?
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν τρελός fun της HTC και του Sense... Μέχρι τον προηγούμενο Γενάρη που πήρα το Note... Δυστυχώς δεν παρακολουθούσα πότε τα Threads του S2, οπότε πολλούς από σας δεν σας γνωρίζω, όπως ούτε εσείς εμένα φαντάζομαι...

Τώρα θα αληλλο-μαθευτούμε....

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι που έχουν αρκετές γνώσεις ασχολούνται με την σειρά Galaxy S στα Android...

Παρέλαβα και εγώ εχθές το SIII μου οπότε θα έχουμε περισσότερα να πούμε από δω και στο εξής...

Καλοριζικο Γιαννη!!!

Καλο παιχνιδι!!!

καλημερα παιδια θελω να ρωτισω κατι.εχθες το βραδυ εβαλα την ομεγα v12.ειναι η πρωτη ρομ που εβαλα στο τιλεφωνο,πριν ηταν η στοκ.μετα που ανοιξε το τιλεφωνο μου εβγαλε ενημερωση λογισμικου.τι ενημερωση ειναι αυτη και αν πρεπει να την κανω??ξερει κανενας?

 

Οχι, να μη τη κανεις.Θα χασεις root και θα επανελθεις σε stock κατασταση!Εκτος αν σου ηρθε JB αναβαθμιση...:p

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο Γιαννη!!!

Καλο παιχνιδι!!!

 

 

Οχι, να μη τη κανεις.Θα χασεις root και θα επανελθεις σε stock κατασταση!Εκτος αν σου ηρθε JB αναβαθμιση...:p

 

Ευχαριστώ Ηλία... 2 μέρες τώρα μπορώ να πω ότι δεν μετάνιωσα ούτε στιγμή που άφησα το Note... Πολύ πιο εύχρηστο με το ένα χέρι κλπ για να κάνεις γρήγορα πράγματα (πχ όταν οδηγάς - πιστεύω να μη μας διαβάζουν μικρά παιδιά και να παίρνουν κακό παράδειγμα), γενικά είναι τηλεφωνάρα...

 

Υ.Γ Και JB ειδοποίηση να του ήρθε να μην την κάνει μέχρι να βγει το root για JB...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν τρελός fun της HTC και του Sense... Μέχρι τον προηγούμενο Γενάρη που πήρα το Note... Δυστυχώς δεν παρακολουθούσα πότε τα Threads του S2, οπότε πολλούς από σας δεν σας γνωρίζω, όπως ούτε εσείς εμένα φαντάζομαι...

Τώρα θα αληλλο-μαθευτούμε....

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι που έχουν αρκετές γνώσεις ασχολούνται με την σειρά Galaxy S στα Android...

Παρέλαβα και εγώ εχθές το SIII μου οπότε θα έχουμε περισσότερα να πούμε από δω και στο εξής...

Έννοια σου αγαπητέ φίλε *kalagas* και σε ξέρουμε καλά..!!! Και από Note και από htc.. Και ότι πιάνουν τα χεράκια σου,το γεμίζουν με χρώμα,ζεστασιά και όμορφη θεματολογία / λειτουργικότητα (και όχι μόνο..!!). Καλοριζικο και απο εμενα φιλε Γιαννη..!!

Εγώ διαβάζω πολύ να ξέρεις.. Και εδώ και στον έξω κόσμο.. Και σε ευχαριστούμε για την προσφορά σου..!!

 

@tora33

Γιωργαρα μου επιβεβαιώνω τα οσα γραφεις παραπάνω στις αναφορές σου.. Όλα σταθερά και λειτουργικά χωρίς κανένα πρόβλημα..

Κατά την διαδικασία του flashing,ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με omega.. (Mιας και αναφέρθηκε προηγουμένως,από κάποιον αγαπητό φιλο..). Μεγάλη προσοχή φυσικά,κατά την διαδικασία του wipe (εφοσον αυτο επιλεχθει απο τον user-flasher) και του restore μετεπειτα (εφοσον και εαν..),αν τυχόν προκύψει σε κάποιον οποιοδήποτε από τα γνωστα προβλήματα..

Γιωργαρα θερμοκρασιακα όπως τα αναφέρεις.. Κανένα απόλυτος πρόβλημα και σε πολύ μεγάλες πιέσεις.. Και μιας και αντέχει πολύ αυτή η συσκευή Γιωργαρα μου,μήπως πρέπει να την ανεβάσουμε λίγο..?? Και αυτην και κάποια αλλά πραγματακια..?? Και να ρίξουμε κάτι,για να πάρουμε στην μπαταρία,on hard use και deep sleep..? Βλέπω και διαβαζω τρελα πράγματα εκεί έξω και έχει τρομάξει το μάτι μου και το αυτι μου.. χα.. χα..!!

 

edit : Θα μπορουσε βρε Γιωργαρα μου να γινει κατι με αυτα... Μιας και οσο καλη και αν ειναι αυτη η μπαταρια με την υπεροχη omega μου,εγω θελω παραπανω..

Μπορει να γινει καποια επεμβαση...?? Τι λες και εσυ βρε Γιωργαρα,που σιγουρα κατι θα ξερεις καλε μου φιλε..

Edited by Milfas
Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση Omega v13,

περισσότερα στα πρώτα post.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=30314682&postcount=12669

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=30315540&postcount=12682

Η καλύτερη omega που είχαμε μέχρι σήμερα , γνώμη μου

και από μπαταρία πολύ καλή , αύριο screenshot

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=30314682&postcount=12669

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=30315540&postcount=12682

Η καλύτερη omega που είχαμε μέχρι σήμερα , γνώμη μου

και από μπαταρία πολύ καλή , αύριο screenshot

 

Αυτη φαινεται πως ειναι η ρομ που ολοι περιμεναμε απο τον ιωαννη...

Και δεν ειναι μονο το firmware που παιζει το ρολο του αλλα και το στησιμο της ρομ!!!

Επισης εξερετικη διαχειρηση της ρομ πλεον με πανω απο 240 ελευθερη μνημη που τελευταια το ειχα δει μονο στην criskelo...

Πιστευω λοιπον οτι η ρομ ειναι διπλα ισως και πιο πανω απο την εκπληκτικη μεχρι τωρα wanam...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...