Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ίδιο ισχύει κάτι στις official vs custom ROM.

Απλές ελλείψεις που η εταιρία θα μπορούσε να προσθέσει εξ αρχής.

Ούτε κι εγώ είμαι πολύ fan των custom kernel, ιδίως όταν πέρασα στη Samsung από την htc.

Όμως o συγκεκριμένος kernel μου έχει καθίσει εξαιρετικά.

 

Τον πέρασα αλλα βλέπω κάποιες μικρές καθυστερήσεις για παράδειγμα όταν θέλεις να κανεις share μια φωτογραφία σε μια άλλη εφαρμογη. Όταν πατάς την επιλογη για να ανοίξουν οι εφαρμογές που είναι διαθέσιμες, καθυστερεί.

Το ίδιο και στο άνοιγμα φακέλων που περιέχουν αρκετές εφαρμογές.

Θα τον τσεκάρω περισσότερο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τον πέρασα αλλα βλέπω κάποιες μικρές καθυστερήσεις για παράδειγμα όταν θέλεις να κανεις share μια φωτογραφία σε μια άλλη εφαρμογη. Όταν πατάς την επιλογη για να ανοίξουν οι εφαρμογές που είναι διαθέσιμες, καθυστερεί.

Το ίδιο και στο άνοιγμα φακέλων που περιέχουν αρκετές εφαρμογές.

Θα τον τσεκάρω περισσότερο.

 

Χμμμμ....δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο τέτοιο πρόβλημα από χθες.

Είναι εντυπωσιακός πάντως σε κατάσταση αναμονής.

Το πρωί μου έπεσε 1% μετά από 3 ώρες με συγχρονισμό on.

Επίσης προσωπικά, περνάω πάντα έναν kernel, κάνοντας wipe cache/dalvik και τρέχοντας τo cleaning kernel script.

Στη συνέχεια, του κάνω και 2 απανωτά reboots.

 

Αυτές οι συμβουλές είναι από leedroid όπου προσωπικά δεν έχω γνωρίσει καλύτερο kernel dev...O Kalagas ξέρει...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ....δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο τέτοιο πρόβλημα από χθες.

Είναι εντυπωσιακός πάντως σε κατάσταση αναμονής.

Το πρωί μου έπεσε 1% μετά από 3 ώρες με συγχρονισμό on.

Επίσης προσωπικά, περνάω πάντα έναν kernel, κάνοντας wipe cache/dalvik και τρέχοντας τo cleaning kernel script.

Στη συνέχεια, του κάνω και 2 απανωτά reboots.

 

Αυτές οι συμβουλές είναι από leedroid όπου προσωπικά δεν έχω γνωρίσει καλύτερο kernel dev...O Kalagas ξέρει...:)

 

Κοιτα μόλις ξανα πέρασα τον official και επιβεβαιωθηκα γι αυτές τις καθυστερήσεις που σου είπα.

Με official και τις ρυθμίσεις που περιέγραψα χθες, χάνω σε αναμονη πολυ λιγότερο απο πριν. Ίσως όχι 1% σε 2.5 ώρες και με μικρη χρήση, όπως είχα με τον Siyah, αλλα όχι παραπάνω απο 2%.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τελικά αν αυτό είναι πρόβλημα του ics ή του launcher.... η γυναίκα σου έχει nova/apex ή τον stock? Εγώ τώρα άνοιξα γύρω στις 25 εφαρμογές από σχεδόν τα πάντα και είδα ότι η μνήμη έπαιξε στα 670/780ΜΒ περίπου... Συνήθως με την δικιά μου χρήση δεν ξεπερνά παρά μόνο σπάνια τα 600ΜΒ... αυτό που είδα είναι ότι ο nova δεν κάνει αυτό το reload αλλά θυμάμαι τον στοκ να το κάνει σε κάποιες περιπτώσεις... Γενικά βλέπω στην Omega και σε σχέση με την Foxhound που είχα κάποιες μέρες να μην έχω τέτοια "χαζά" και ανούσια κολληματάκια και γι αυτό μου αρέσει πολύ η δουλειά των παιδιών. Από την άλλη περιμένω πως και πως να μας πεις εντυπώσεις από JB (θυμίζει λίγο iphone αυτή η συντομογραφία :p ) όταν πάρει το nexus s την αναβάθμιση! Όπως είπαν και τα παιδιά νόμισαν ότι τρύπωσαν επεξεργαστές στο κινητό μετά από την αναβάθμιση, οπότε φαντάσου όταν την πάρουμε εμείς και είναι η υλοποίηση στοιχειωδώς καλή!!! Άντε να πάμε διακοπές και όταν γυρίσουμε να έχουμε τις πρώτες custom :D

 

@Elthis, δοκίμασες καθόλου τον siyah, εγώ ακόμα δεν είδα αυτόν που λες... προσπαθώ να αφήσω κάνα 2ήμερο το τηλέφωνο μακριά από cwm αλλά... μάταια!!!

 

Εμένα πάντως με Go launcer ούτε reload κάνει ούτε κάποιο lag....

Link to comment
Share on other sites

Απτην μπαταρια εγω παντως δεν ειμαι ευχαριστημενος βεβαια δε το αφηνω απτο χερι γιατι το σκαλιζω συνεχεια. Εχω κανει πολλες αλλαγες σε κερνελ κ στις ρομ. Τωρα ειμαι με την 9 σκετη ουτε καλαγκα ουτε κερνελ. Δε τις περναω με φουλ. Wipe. Εχω αφησει μονο μια οθοπνη στην αρχικη ολα σε ενα αυτα που χρησιμοποιω καθε μερα. Κ 3 οθονες στο μενου. Με τον. Go λσντσερ. Ετσι δεν εχω ενοχλητικα λαγκ. Η μνημη ραμ ανεβαινει πολυ. Δεν εχω σβησει ουτε παγωσει κατι γιατι φοβαμαι. Περιμενω κ γω μια αναβαθμιση που να τα σπαει.. οπως ολοι μας χα χα τωρα αρχισε να μ αργει λιγακι να ανοιξει οταν παταω το home buttonl

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα. Εχει καποιος HDMI adaptor να δοκιμασει να μου πει αν δουλευει με την omega; εγω το συνδεω με την tv αλλα δεν μου το βρισκει.. Στο S2 δουλευει κανονικα, στο S3 δοκιμαζω αλλα μαυρη οθονη..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι offtopic...

Θυμάται κανείς αν στην αρχή που πρωτοκυκλοφώρησε το Pebble Blue 32GB το πλαίσιο το έδινε περίπου 780€ μαζί με το Gift Accessories Pack???

 

Νομίζω δεν είχε πάει πάνω από 730 ευρώ. Εγώ τουλάχιστον σε αυτή την τιμή το πέτυχα (μείον βεβαίως μία καλούτσικη επιδότηση που είχα). Η προσφορά νομίζω από την αρχή ήταν με χάρτες no panic και το gift accessories.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα. Εχει καποιος HDMI adaptor να δοκιμασει να μου πει αν δουλευει με την omega; εγω το συνδεω με την tv αλλα δεν μου το βρισκει.. Στο S2 δουλευει κανονικα, στο S3 δοκιμαζω αλλα μαυρη οθονη..

 

Λειτουργει κανονικα εχτες ειδα κ ενα εργο.. απλως να σε ενημερωσω πως θελει αλλο ανταπτορακι κ οχι αυτο του SGS2. εχει διαφορετικα τα pins του στο βυσμα. το λενε κ εδω τα παιδια του mobilefun (χαμηλα στα σχολια):

http://www.mobilefun.co.uk/samsung-galaxy-s3-mhl-hdtv-adapter-epl-3fhubegstd-p35119.htm

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση Οmega v9.1 με μικροαλλαγές.

Περισσότερα στα πρώτα ποστ :)

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι την v9 να ηταν η ολη υποθεση;

 

Όταν υπάρξει κάποια αλλαγή base ή έστω κάτι σημαντικό τότε θα έρθουν και οι επόμενες :p

Νέα έκδοση Οmega v9.1 με μικροαλλαγές.

Περισσότερα στα πρώτα ποστ :)

Ευχαριστούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση Οmega v9.1 με μικροαλλαγές.

Περισσότερα στα πρώτα ποστ :)

 

Και η 9.1 πολύ καλή :)

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιος είναι κατα την γνώμη σας ο πιο γρήγορος kernel? δεν ψάχνω οικονομία αλλα ταχύτητα.

Δοκιμαζω αυτη την στιγμη τον abyss χωρίς το script για over clocking κλπ.

Έχω βάλει και τον Nova Pro ο οποίος είναι πολυ καλός με κορυφαία ευκολία την εμφάνιση των resent apps με gesture.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Εχω μια ερωτηση, περισσοτερο προς omega team.

 

Η rom λοιπον βασιζεται στη Singapore εκδοση XXBLG1 (οπως αλλωστε και οι περισσοτερες custom rom).Μηπως, λεω μηπως, θα ηταν καλυτερο να δοκιμασουμε την εκδοση XXBLFB οπου και ειναι νεοτερη (BLFB → 2012-07-13, BLG1 → 2012-07-06) αλλα επισης εχει δωθει Ευρωπη και δη Ελλαδα???

 

Λεω εγω τωρα....:)

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιος είναι κατα την γνώμη σας ο πιο γρήγορος kernel? δεν ψάχνω οικονομία αλλα ταχύτητα.

Δοκιμαζω αυτη την στιγμη τον abyss χωρίς το script για over clocking κλπ.

Έχω βάλει και τον Nova Pro ο οποίος είναι πολυ καλός με κορυφαία ευκολία την εμφάνιση των resent apps με gesture.

Κωστα και εγω το ψαχνω,τελευταια δοκιμαζω τον speedmod και εχω την εντυπωση οτι δε lagαρει πουθενα και εχει αμεση αποκριση παντου

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Εχω μια ερωτηση, περισσοτερο προς omega team.

 

Η rom λοιπον βασιζεται στη Singapore εκδοση XXBLG1 (οπως αλλωστε και οι περισσοτερες custom rom).Μηπως, λεω μηπως, θα ηταν καλυτερο να δοκιμασουμε την εκδοση XXBLFB οπου και ειναι νεοτερη (BLFB → 2012-07-13, BLG1 → 2012-07-06) αλλα επισης εχει δωθει Ευρωπη και δη Ελλαδα???

 

Λεω εγω τωρα....:)

 

 

 

ε ωραια ρε παιδια ας τη φτιαξουν ετσι οι μαγκες της ομεγκα να δουμε πιο γρηγορα ασπρη μερα :-)

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Enable CRT-OFF and CRT-ON mod for Omega v9.1 (και για την 9,0)

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=29096271&postcount=9254

 

ClockworkMod Touch 6.0.1.0 with extsdcard Support

Email with Exchange Security Disabled

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=29096392&postcount=9256

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Enable CRT-OFF and CRT-ON mod for Omega v9.1 (και για την 9,0)

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=29096271&postcount=9254

 

ClockworkMod Touch 6.0.1.0 with extsdcard Support

Email with Exchange Security Disabled

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=29096392&postcount=9256

 

Αυτο τί σημαίνει τελικά?????

Να παραμείνουμε με την ν9,1????

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Κωστα και εγω το ψαχνω,τελευταια δοκιμαζω τον speedmod και εχω την εντυπωση οτι δε lagαρει πουθενα και εχει αμεση αποκριση παντου

 

Τον πέρασα, φαίνεται πολύ στρωτός.

Δεν δίνει εντυπωσιακά νούμερα στα benchmarks άλλα δεν με απασχολούν αυτά.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν είναι συμβατός με την έκδοση CMW που έχουμε στην ROM.

 

Τον πέρασα με mobile Odin. Κάνει τα wipes που χρειάζονται όταν φλασάρεις με αυτόν;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ε ωραια ρε παιδια ας τη φτιαξουν ετσι οι μαγκες της ομεγκα να δουμε πιο γρηγορα ασπρη μερα :-)

 

Εχει δοκιμάσει κανείς την Ελληνική έκδοση να μας πεί???

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς την Ελληνική έκδοση να μας πεί???

 

Τα παιδιά που την έχουν πάρει επίσημα μιλάμε με καλά λόγια...

Θα τη περάσω κι εγώ κι αν αξίζει θα την ανεβάσω...;)

Αν δε με προλάβει η omega!:p

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα με τρελανετε εδω μεσα; η ομεγα ν.8 δεν ηταν με την BLFB;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...