Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέματα αργής ενεργοποίησης έχετε παρατηρήσει;

Μιλώ για τις ίδιες αναφορές που υπάρχουν και για την επίσημη.

Να πώς πως και εγώ το συνάντησα στην 51 αφού πατώντας το hardware button έτυχε κάποιες φορές να κάνει και 5 δευτερόλεπτα να ανοίξει η οθόνη

Φιλε μου με το Υank555 kernel λυνεται το προβλημα.Κανε αλλαγη kernel.Επισης με αυτον τον κερνελ και την 51 ολοι μιλανε για φοβερη αυτονομια μπαταριας.Δε το ξερω ομως στανταρ αυτο γιατι πριν λιγο περασα τον Κερνελ.

 

Προσπάθησες να προσθέσεις κάποια εφαρμογή στην πλαϊνή μπάρα που δεν την είχε και δεν είχες προβλήματα? Όταν μετά το save γράφει ότι πρέπει να γίνει επανεκκίνησης σου την έκανε κανονικά χωρίς να σου κολλήσει στο ρομπότ που εμφανίζονται στην εκκίνηση?

Σε ρωτάω για να πάρω θάρρος να το ξανά δοκιμάσω!

Φιλε μου ολα οκ μου ειναι εμενα.Ξαναπροσπαθησε.Μηχανηματα ειναι και φρικες τρωνε.Η Ρομ ειναι απιστευτα γρηγορη.Το μονο που μενει ειναι να τεσταρω τη μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσπάθησες να προσθέσεις κάποια εφαρμογή στην πλαϊνή μπάρα που δεν την είχε και δεν είχες προβλήματα? Όταν μετά το save γράφει ότι πρέπει να γίνει επανεκκίνησης σου την έκανε κανονικά χωρίς να σου κολλήσει στο ρομπότ που εμφανίζονται στην εκκίνηση?

Σε ρωτάω για να πάρω θάρρος να το ξανά δοκιμάσω!

 

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΝ Κ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΣΤΙΣ CUSTOM ROMS ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ 51 ME ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ FULL WIPE, ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ SD CARD ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΧΕΙΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ROM, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΧΩΡΟ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ Κ ΑΝ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ 51

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΟ INSTALL ΤΗΣ 51 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ROM???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με το Υank555 kernel λυνεται το προβλημα.Κανε αλλαγη kernel.Επισης με αυτον τον κερνελ και την 51 ολοι μιλανε για φοβερη αυτονομια μπαταριας.Δε το ξερω ομως στανταρ αυτο γιατι πριν λιγο περασα τον Κερνελ.

Και πώς αλλάζω kernel;

Χρειάζεται να ξαναπερασω την ρομ ;

Που βρίσκω αυτόν τον κερνελ;

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια εγγραφη εδω και θα τον βρεις μεσα.http://yank555-lu.net

Μετα μεσω clockwork κανεις install zip και πατας συνεχεια next σε οτι σου ζηταει και γινεται η εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Πως κανουμε full wipe την sd?

Δυο φορες προσπαθησα για να κανω καθαρη εγκατασταση την 51 αλλα δεν τα καταφερα.

Δες το λινκ εγκατάστασης

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26325786&postcount=5

Κανε μια εγγραφη εδω και θα τον βρεις μεσα.http://yank555-lu.net

Μετα μεσω clockwork κανεις install zip και πατας συνεχεια next σε οτι σου ζηταει και γινεται η εγκατασταση.

 

 

Ευχαριστω...

Μηπως γνωρίζεις αν με αυτον τον κερνελ δίνεται η δυνατότητα ενεργοποίησης της οθονης πχ με διπλο tab.

Εχω διαβάσει στο παρελθον πως σε nexus το εχουν καταφέρει με την αλλαγή καποιου kernel .

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται.Σιγα σιγα θα βγαινουν κερνελς για την 4.3 οποτε μπορει και να το δουμε και στα κινητα μας.
Link to comment
Share on other sites

μια μερα που την εχω την omega ειναι παρα πολυ καλη , αλλα λογω που πριν ειχα την official 4.3 δεν εχει καμια σχεση , με official το κινητο πηγεναι turbo , οτι και να παταγα ανοιγε αστραπιαία !! Ναι μεν και στην omega πανε γρηγορα αλλα πολυ καλυτερη μεχρι στιγμης η official και πολυ πολυ πιο σταθερη !!!!

και με official παρατήρησα λιγο καλύτερο σημα σε δυκτιο και wifi !!

πιστευω ειναι ακομη αρχη για 4.3 custom και οτι στην συνεχεια θα υποστουν αρκετες βελτιωσεις !!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα θελω να περασω την ωμεγα ρομ ολα καλα μεχρι εδω απλα δεν καταλαβενω πιο μοντεμ πρεπει να βαλω γιατι δεν ξερω πιο μπουτλοαντερ εχω εγω τον παλιο η τον καινουργιο?? εχω οφισιαλ ρομ 4.2.2. εκδοση βασικου φασματος Ι9505XXUBMGA τι να κατεβασω απο εδω?? το πρωτο η το δευτερο???

Installation Instructions:

Power Off your device completely

Wait a bit and then power on device to download mode (Power button + Home button + Volume down button)

For the old bootloader:

Flash GSM_Modem_XXUEMJ5_and_LTE_Modem_XXUBMH1.tar file with odin by selecting phone

For the new bootloader:

Flash GSM_Modem_XXUEMJ5_and_LTE_Modem_XXUEMJ5.tar file with odin by selecting phone

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια εγγραφη εδω και θα τον βρεις μεσα.http://yank555-lu.net

Μετα μεσω clockwork κανεις install zip και πατας συνεχεια next σε οτι σου ζηταει και γινεται η εγκατασταση.

 

Και ποιον κατεβάζουμε?

Αυτόν που είναι για την 4,3 ? δηλαδή αυτών ? :

-Yank555.lu-i9300-JB-kernel-v4.0.zip -

(MD5 c12082ccd769264ec4ccba950d26f8a3=

Link to comment
Share on other sites

Παιδες για σας που σας κολλαει στο ρομποτ στην αρχη ξαναπεραστε τη rom χωρις full wipe.Το ειδα στο xda και ειπαν οτι τους διορθωθηκε μετα το περασμα της rom.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες για σας που σας κολλαει στο ρομποτ στην αρχη ξαναπεραστε τη rom χωρις full wipe.Το ειδα στο xda και ειπαν οτι τους διορθωθηκε μετα το περασμα της rom.

 

Τελικά μετά απο αρκετές προσπάθειες και απο πλήρως στήσιμο του κινητού 3 φορές το συμπέρασμα μου είναι οτι έχει θέματα η ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες χωρις full wipe?Ολοι λενε οτι λυθηκε το προβλημα.Εμενα πεταει παντως το κινητο με τη rom.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες χωρις full wipe?Ολοι λενε οτι λυθηκε το προβλημα.Εμενα πεταει παντως το κινητο με τη rom.

 

 

Κι εμένα μια χαρά πάει από το πρωί που την πέρασα.

 

Σύμφωνο αλλά όμως έχει θέματα. Θα τα διαπιστώσετε. Έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά με το supersu

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.....

ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗΝ 51 (ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑΓΗ KERNEL) ΕΧΩ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ:

1. ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΗ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 50

2. ΛΕΩ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ''ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ'' Η ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ. ΟΤΑΝ ΠΙΕΣΑ ΤΟ ΜΕΣΑΙΟ ΚΟΥΜΠΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ...ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΠΑΤΑΡΙΑ

3. ΣΤΟ ΠΛΗΚΡΟΛΟΓΙΟ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ (ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 2 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΕΤΑΡΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ)

4. ΤΟ RECORD CALL ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΛΗΣΗ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ

5. ΚΑΤΑ ΤΟ ''ΞΥΠΝΗΜΑ'' ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΜΕΣΑΙΟ ΚΟΜΒΙΟ, ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΡΓΕΙ ΚΑΙ 5 ΔΕΥΤΕΡΑ

ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ

ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΥΣΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ...ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ

Edited by nik955i
Link to comment
Share on other sites

Για την καθυστέρηση στο άνοιγμα έχει αναφερθεί η λύση της αλλαγής του κερνελ.

Από ότι διαβάζω το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στην επίσημη 4.3.

 

 

Σε εμένα αυτό που δεν μου κάθεται με τίποτα είναι το ndrive 10.

Δεν ξέρω αν έχει κανείς το ίδιο θέμα αλλά σε μενα είναι πολύ χρήσιμο λόγο των αρκετών αποθηκευμένων διευθύνσεων που έχω .

Είναι δυνατόν να μην υποστηρίζεται το ndrive10 από την 4.3?

Link to comment
Share on other sites

Για την καθυστέρηση στο άνοιγμα έχει αναφερθεί η λύση της αλλαγής του κερνελ.

Από ότι διαβάζω το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στην επίσημη 4.3.

 

 

Σε εμένα αυτό που δεν μου κάθεται με τίποτα είναι το ndrive 10.

Δεν ξέρω αν έχει κανείς το ίδιο θέμα αλλά σε μενα είναι πολύ χρήσιμο λόγο των αρκετών αποθηκευμένων διευθύνσεων που έχω .

Είναι δυνατόν να μην υποστηρίζεται το ndrive10 από την 4.3?

 

Εγώ όσες φορές σεταρα το κινητό περνώντας όλες τις εφαρμογές που είχα και πριν με την 50.1 το κινητό κολλά και δεν κάνει boot.

Τώρα έχω μόνο τις πιο απαραίτητες και με αλλαγή κερνερ και πάει καλά. Κάποιοι εφαρμογή από της 129 που έβαζα δεν συνεργάζεται καλά με την 4.3 αλλά άντε να βρεις ποια?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 4.3 προχθές και είμαι στο όριο να τη βγάλω. :(

Η μπαταρία φεύγει για πλάκα σε σχέση με την 4.1.2 και το θέμα με τη lockscreen είναι εκνευριστικό. Δεν θέλω να αλλάξω kernel για να φτιαχθεί και καλά το delay.

Θα περιμένω μήπως βγάλουν τα παιδιά την 51.1 και μετά βλέπουμε.

 

Υ.Γ. Παρατήρησα και άλλα minor bugs τα οποία δεν είχε η σταθερότατη 4.1.2.

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

Στο πληκτρολογιο της samsung δε μπορεις να κανεις εναλλαγη στις γλωσσες και ετσι εγκατεστησα το android keybord για να λυθει το προβλημα.Φρεσκια ειναι η rom και θα παιξει πολυ γρηγορα αναβαθμιση πιστευω για να διορθωθουν τα bugs.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηταν η πρωτη μερα στην δουλειά με την 51 ( δηλαδη με φουλ χρήση) και η εμπειρία ηταν πολυ κακη.

Πολλα κολλήματα στις κλήσεις ( δεν άνοιγε η οθονη η καθυστερούσε πολυ) επανεκκίνηση στα καλα καθούμενα , και γενικότερα αρκετα μπερδεματα στην προσπάθεια μου να τρεξω τρεις εφαρμογές μαζι.

Προφανως δεν ειναι έτοιμη ακομα για αυτο και εγω την αφήνω προς το παρον μεχρι να ετοιμαστεί πληρως.

 

Στην προσπάθεια μου ομως να επαναφέρω την προηγούμενη μου εγκατάσταση παρατηρώ πως το cwm βλεπει μονο το Backup που εχω κανει στην omega και οχι το backup που εχω κανει στην revolution.

Το πιο κουφο ειναι πως στην sd δεν φαίνεται πουθενά το backup της Omega αλλα οταν μπουταρω με cwm το βλεπει , ενω το backup της revoloution φαινεται μεσα στην sd αλλα δεν το βλεπει το cwm.

Τι ειναι αυτο παλι;

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα ειχα και γω με τα backup , δεν φενοντουσαν στην Sd , ηταν κενος ο φακελος παρολο που το backup ειχε γινει και ο recovery το εβλεπε.

Κανε backups στην external SD , στην microSD σου δηλαδη , θα το εχεις και πιο ασφαλες εκει .

 

Οντος και γω ειχα μικροπρβληματακια με την 51, ειμαι τωρα με stock official την Greek που βγηκε και το κινητο παει απιστευτα !!!

Δεν εχω λογια !!! δεν πιστευω οτι το S3 μπορει να παει καλυτερα με αλλη rom !!! ειναι απιστευτο !! εχω βαλει και ενα theme και ειναι τουμπανο !! δεν την αλαζω την official ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα ειχα και γω με τα backup , δεν φενοντουσαν στην Sd , ηταν κενος ο φακελος παρολο που το backup ειχε γινει και ο recovery το εβλεπε.

Κανε backups στην external SD , στην microSD σου δηλαδη , θα το εχεις και πιο ασφαλες εκει .

 

!!

Ναι μεν αλλά τώρα τι κάνω;

Πώς μπορώ να κάνω το backup μου να το δει ο cwm;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...