Jump to content

trojan = ιος ?


apoelistiko
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτα τα λεγομενα trojans ειναι ιοι δηλαδη με ενα antivirus μπορω να τα "καθαρισω' απο το PC μου η χρειαζομαι καποιον Trojan remover :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, trojans είναι ένα είδος ιών (τα οποία είναι "μασκαρεμένα" προγράμματα που υποτίθεται ότι κάνουν κάτι άλλο - συνήθως χρήσιμο - εξ' ου και το όνομά τους). Ναι, τα περισσότερα AntiVirus αφαιρούν τα trojans.
Link to comment
Share on other sites

Τα trojans δεν είναι ιοί. Τα καινούργια antivirus αναγνωρίζουν κατά κανόνα και trojans. Κάποια antispyware αναγνωρίζουν trojans.

Γενικά για την ασφάλεια του υπολογιστή σου χρειάζεσαι σήμερα:

1. Antivirus

2. Να ενημερώνεις τα windows

3. Antispyware

4. Firewall

 

EDIT:

Και επειδή με πρόλαβαν από ΕΔΩ

A Trojan generally is not by definition a virus and unlike common belief they do not spread to other programs and other computers like a virus either. However they are one of the leading causes of computer breakings. They can also contain a virus within them.

Ένα trojan remover μπορείς να βρείς ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα trojan είναι στο περίπου ιοί...

Για την ακρίβεια είναι "Δούριοι Ίπποι" (γι αυτό ονομάστηκαν Trojans) που προσπαθούν να εγκατασταθούν στον υπολογιστή σου για να έχει κάποιος πρόσβαση... Κάνε ότι προανέφεραν οι φίλοι παραπάνω και να προσέχεις τι κατεβάζεις και τι δέχεσαι απο το Νετ...

 

Γενικά υπάρχουν 3 είδη Ιών... Τα καθαρά viruses,τα Trojans και τα Worms... ;)

 

Γι αυτό λοιπόν προσοχή... :)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κι ο agent τα trojans είναι ουσιαστικά προγράμματα που λειτουργούν ως Δούρειοι Ίπποι. Αυτά μπορούν να εκτελέσουν από πολύ απλές λειτουργίες όπως π.χ. να κάνουν restart μέχρι και τις πιο απίστευτες όπως να ανοίγουν το CD drive σου, να σου αναποδογυρίζουν την οθόνη, να αλλάζουν το wallpaper κλπ. Ουσιαστηκά αν κάποιος καταφέρει να βάλει trojan στο PC σου, μπορεί να στο κάνει κυριολέκτικα λίμπα... είναι σαν να το χειρίζεται αυτός.

Παρ'όλα αυτά τα trojans για να λειτουργήσουν πρέπει να εγκατασταθεί στον υπολογιστή σου ο client του προγράμματος και για να γίνει αυτό θα πρέπει ή να είναι πολύ καλός ο hacker ή να μην έχεις καμία προστασία στο PC ή να εγκαταστήσεις θελημένα ή όχι εσύ ο ίδιος τον client. Γι' αυτό και ο βασικός πονοκέφαλος των χρηστών δεν είναι τα trojans αλλά τα worms...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lazaross (31 Μάι. 2004 , 20:27)

 

φιλλιπος και εαν καποιος βαλει ολα αυτα τοτε να περιμενει μειωσει στην ταχυτητα του downloading περιπου στο 50%...

 

Όχι, αντιθέτως μάλιστα. Το antispyware δεν επηρεάζει καθόλου την ταχύτητα γιατί δνε τρέχει διαρκώς. Άν μάλιστα σε καθαρίσει από spyware την βελτιώνει κατά κανόνα.

 

Το firewall πάλι δεν την επηρεάζει. Αν είναι προηγμένο την επηρρεάζει μάλλον θετικά (πχ το ZoneAlarm φιλτράρει τον κώδικα και δεν κατεβάζει πολλές διαφημίσεις).

 

Το να ενημερώνεις τα widnows δεν κάνει καμία αλλαγή.

 

Ναι, το Antivirus μειώνει λίγο τις ταχύτητες. Αλλά μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που τα έχω όλα αυτά βλέπω το downloading μου να πηγαίνει μια χαρά και έχω και το κεφάλι μου ήσυχο. Άσε που αν κολλήσεις κανέναν ιο, worm ή trojan και σου γίνει το PC λαμπόγυαλο, την ώρα που εγώ θα κατεβάζω ήσυχος εσένα θα σου σπάνε τα νεύρα για να βρεις τι φταίει...

 

Λίγο off-topic, αλλά... Εγώ έχω το BlackIce Firewall. Απ'ότι είχα διαβάσει στο PCMaster σε μια παρουσίαση που κάνανε το βγάλανε καλύτερο από το ZoneAlarm. Μήπως τα έχει δοκιμάσει κανείς και τα δύο για να μου πει πιο θεωρεί καλύτερο?

 

Sorry για το off-topic και να κάποιος mod το θεωρεί τελείως εκτός συζήτησης ας σβήσει το post και θα ανοίξω νέο thread...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Lion ( 1 Ιούν. 2004 , 00:28)

 

Mporeis...Norton Ghost!

Kai ta ypoloipa pou eipes(plin anti-virus)...

Pote den evala, pote den eiha provlima.

 

 

 

απλα εισα τυχερςο οπως και εγω. παντως δεν πιστευω να μην εχεις παρει τον sasser?

 

http://www.click-smilies.de/my_smileys/smileys1/3dbiggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Revan ( 1 Ιούν. 2004 , 13:19)

 

Εγώ που τα έχω όλα αυτά βλέπω το downloading μου να πηγαίνει μια χαρά και έχω και το κεφάλι μου ήσυχο. Άσε που αν κολλήσεις κανέναν ιο, worm ή trojan και σου γίνει το PC λαμπόγυαλο, την ώρα που εγώ θα κατεβάζω ήσυχος εσένα θα σου σπάνε τα νεύρα για να βρεις τι φταίει...

 

Λίγο off-topic, αλλά... Εγώ έχω το BlackIce Firewall. Απ'ότι είχα διαβάσει στο PCMaster σε μια παρουσίαση που κάνανε το βγάλανε καλύτερο από το ZoneAlarm. Μήπως τα έχει δοκιμάσει κανείς και τα δύο για να μου πει πιο θεωρεί καλύτερο?

 

Sorry για το off-topic και να κάποιος mod το θεωρεί τελείως εκτός συζήτησης ας σβήσει το post και θα ανοίξω νέο thread...

 

Παλιότερα χρησιμοποιούσα το Zone Alarm Pro. Πολύ καλό firewall. Πολλές ρυθμίσεις και όντως με αυτό μπορείς να κόψεις κάποια πράγματα(π.χ μεγάλες εικόνες σε signature μελών σε forums),πρόσβαση σε sites και τέτοια. Τώρα χρησιμοποιώ το Black Ice μαζί με το firewall που ενσωματώνουν τα WinXP. ;)

 

Όσον αφορά τα downloads δεν νομίζω ότι επιρρεάζεται το download απο την ταχύτητα του υπολογιστή όσο το τι σύνδεση έχεις... Άμα έχεις PSTN κλάφτα,ISDN κάτι κάνεις... Και aDSL είσαι Θεός... :cool:

Μην μπερδεύουμε τους φίλους... ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Agent M ( 1 Ιούν. 2004 , 20:39)

 

Τώρα χρησιμοποιώ το Black Ice μαζί με το firewall που ενσωματώνουν τα WinXP. ;)

 

Το να χρησιμοποιείς δύο firewalls μόνο προβλήματα μπορεί να προκαλέσει. Αφού έχεις καταλήξει στο Black Ice μείνε με αυτό και απενεργοποίησε το firewall του λειτουργικού.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lazaross ( 1 Ιούν. 2004 , 19:20)

 

απλα εισα τυχερςο οπως και εγω. παντως δεν πιστευω να μην εχεις παρει τον sasser?

 

http://www.click-smilies.de/my_smileys/smileys1/3dbiggrin.gif

 

 

Kai omos glytosa :)

Eiha firewall ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde ( 1 Ιούν. 2004 , 23:58)

 

Το να χρησιμοποιείς δύο firewalls μόνο προβλήματα μπορεί να προκαλέσει. Αφού έχεις καταλήξει στο Black Ice μείνε με αυτό και απενεργοποίησε το firewall του λειτουργικού.

 

Λες γι αυτο να κάνει το restart? :rolleyes:

Τεσπα. Θα το κοιτάξω κι αυτό! ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...