Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί το forum πλέον είναι ΠΟΛΥΥ μεγάλο για να ανατρέχω. Με τα ελληνικά csc (eur) τί γίνεται; Πότε θα έχουμε firmware update, ξέρει κάποιος κάτι;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια ερωτηση βρε παιδια.

 

Τωρα τελευταια τραβαει φωτογραφιες θολες όταν το αντικείμενο δεν ειναι σταθερο. Η μικρη μου κορη ας πουμε. Δεν μπορεις να κρατησει σταθερο ενα μωρακι 10 μηνων. Ολο κουνημενα χερακια, το κεφαλακι της, ολα κουνημενα.

 

Στην αρχή δεν μου το εκανε αυτο.

 

Όποια βοηθεια πολυτιμη πραγματικά.

 

Όταν το θέμα σου είναι σε κίνηση τικαρισε στη λειτουργία σκηνών το σπορ.

Link to comment
Share on other sites

Κουφαθηκα με αυτο το τηλεφωνο.Πρωτη φορα βλεπω τηλ να ξερουταρετε απο μονο του.Θα με πειτε τρελο αλλα ετσι ακριβως εγινε.Χθες φλασαρα με μομπαιλ οντιν κρατωντας το ρουτ την ΜΒ2.Ολα καλα μεχρι εδω.Σημερα εδω και μια ωρα σκαλιζω το xbmc και πριν 10 λεπτα τρωει ενα σκαλωμα και πριν να βγαλω μπαταρια βλεπω οτι δουλευει το power και ετσι κανω restart.Μετα την επανεκινηση παω να ανοιξω τιτανιουμ και μου βγαζει μνμα οτι δεν εχω ρουτ προσβαση.Πριν απο αυτο στην κατασταση τηλ μου εβγαζε τροποποιημενο και τωρα μου βγαζει κανονικο.Μπαινω και νταουνλοαντ μοουντ και βλεπω οτι το custo εγινε normal.Στα καλα καθουμενα.Εχει συμβει ποτε κατι τετοιο σε κανεναν ή μονο εγω ειμαι τοσο τυχερος?
Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί το forum πλέον είναι ΠΟΛΥΥ μεγάλο για να ανατρέχω. Με τα ελληνικά csc (eur) τί γίνεται; Πότε θα έχουμε firmware update, ξέρει κάποιος κάτι;

 

Λίγο δύσκολο να γνωρίζει καποιος το πότε θα δοθεί ...λογικά σύντομα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο να γνωρίζει καποιος το πότε θα δοθεί ...λογικά σύντομα .

 

Απ'το στόμα σου...κλπ κλπ!

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

μου έδωσαν ενα note 2 το οποιο δεν ειχε gmail (είχε κάνει google account με αλλο email)

δημιούργησα gmail και εκανα συγχώνευση επαφών αλλά χάθηκαν εντελώς οι επαφές :wacko:

 

εκανα restore απο το gmail....ktl αλλά τίποτα!!

 

μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω restore στo samsung contacts??

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Κουφαθηκα με αυτο το τηλεφωνο.Πρωτη φορα βλεπω τηλ να ξερουταρετε απο μονο του.Θα με πειτε τρελο αλλα ετσι ακριβως εγινε.Χθες φλασαρα με μομπαιλ οντιν κρατωντας το ρουτ την ΜΒ2.Ολα καλα μεχρι εδω.Σημερα εδω και μια ωρα σκαλιζω το xbmc και πριν 10 λεπτα τρωει ενα σκαλωμα και πριν να βγαλω μπαταρια βλεπω οτι δουλευει το power και ετσι κανω restart.Μετα την επανεκινηση παω να ανοιξω τιτανιουμ και μου βγαζει μνμα οτι δεν εχω ρουτ προσβαση.Πριν απο αυτο στην κατασταση τηλ μου εβγαζε τροποποιημενο και τωρα μου βγαζει κανονικο.Μπαινω και νταουνλοαντ μοουντ και βλεπω οτι το custo εγινε normal.Στα καλα καθουμενα.Εχει συμβει ποτε κατι τετοιο σε κανεναν ή μονο εγω ειμαι τοσο τυχερος?

 

Τελικα δεν ειναι ακριβως ετσι...

Μαλλον το τελευταιο triagle που μου εφτιαξε το modified κρατα την συσκευη για καποια λεπτα σε κατασταση unroot ή κατι τετοιο τελικά.

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση βρε παιδια.

 

Τωρα τελευταια τραβαει φωτογραφιες θολες όταν το αντικείμενο δεν ειναι σταθερο. Η μικρη μου κορη ας πουμε. Δεν μπορεις να κρατησει σταθερο ενα μωρακι 10 μηνων. Ολο κουνημενα χερακια, το κεφαλακι της, ολα κουνημενα.

 

Στην αρχή δεν μου το εκανε αυτο.

 

Όποια βοηθεια πολυτιμη πραγματικά.

 

Είναι μια δύσκολη κατάσταση.

Η επιλογή του scene sports μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση όπως είπε ο φίλος πριν.

Επίσης ίσως κανείς δουλειά με τους συνεχόμενες φωτο και την επιλογή καλύτερη φωτο. Σίγουρα θα πετύχεις κάποια που θα είναι οκ.

Αν τώρα πιστεύεις ότι πριν έβγαζε καλύτερες φωτο, πήγαινε στους ρυθμίσεις, διαχείριση εφαρμογών/ Όλες και βρες την εφαρμογή της κάμερας. Διέγραψε το cache και ξανά δοκίμασε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά αλλος ένας κάτοχος note προστεθηκε στη παρέα. Το εχω απο το απόγευμα και το λιώνω-στηνω. Ολα τέλεια μεχρι στιγμής. Το μόνο που με εχει φοβησει ειναι το s pen που βγαίνει μπαίνει δυσκολα σαν να σφηνωνει...!

Το μέγεθος ειναι μια χαρα και δε με προβληματιζει σχεδόν καθόλου.

Εκανε αναβαθμίσεις και είμαι πλέον στην 4.1.2. Σιγα σιγα θα παω για ροοτ και mods αλλά για custom rom δε με βλέπω ακομα (ως ποτέ. ..).

Edited by agekalp
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό με την γραμματοσειρά αλλά λογικά έχει να κάνει με το μέγεθος γραμματοσειράς που είναι ορισμένο γιατί το default είναι να χρησιμοποιεί το μέγεθος γραμματοσειράς της συσκευής.

 

@@@@:Πάντως έχω να πω πως είναι απίστευτο το πόσο σταθερή είναι η συσκευή και πόσο καλή δουλειά έχει γίνει με την rom. Το έχω πάνω από 18 μέρες χωρίς restart και τρέχει.. σαν να μην πέρασε μια μέρα! Το μοναδικό που μου έκανε είναι ότι χθες κάποια φάση μου έβγαλε το σήμα της Samsung σαν να έκανε restart αλλά δεν έκανε γιατί δεν μηδενίστηκε ο χρόνος. Force Close σε stock εφαρμογή δεν έχω δει. Σε αντίθεση με το fb κ κάτι παρόμοια που μας θυμούνται που και που.

 

Και κάτι ακόμα: Σήμερα βγήκε το SwiftKey επίσημα στο Play. Είναι πολύ καλό κι αυτό. Το stock έχει το προσόν του χειρόγραφου κ την ξεχωριστή γραμμή για αριθμούς που εμένα με βολεύει πολύ. Το SwiftKey και το Swype είναι ταχύτερα και με καλύτερο λεξικό.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο 'μενα! Εδώ και καιρό το ονειρεύομαι το note II και είμαι ακόμα λίγο μακριά απο τον στόχο, αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα το αποκτήσω γιατί το έχω ερωτευτεί! Το μέγεθός του είναι για 'μενα ατού μιας και έχω μεγάααλα χέρια :P

 

Ήθελα λοιπόν να κάνω μια ερώτηση για την αγορά του.. Βλέπω στο Skroutz οτι η τιμή του ξεκινάει απο 520€ και καταλήγει στα 700€. Εννοείται οτι σε όσο χαμηλότερη τιμή το βρω, τόσο πιο σύντομα θα το αποκτήσω! Ξέρετε λοιπόν αν τα e-shops που το πουλάνε στα 520€ είναι αξιόπιστα? Σκεφτόμουν να το αγοράσω απο το birdphone μιας και είναι σχετικά γνωστό πλέον και το έχει στην καλύτερη τιμή. Επίσης υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή τα public - plaisio κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο 'μενα! Εδώ και καιρό το ονειρεύομαι το note II και είμαι ακόμα λίγο μακριά απο τον στόχο, αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα το αποκτήσω γιατί το έχω ερωτευτεί! Το μέγεθός του είναι για 'μενα ατού μιας και έχω μεγάααλα χέρια :P

 

Ήθελα λοιπόν να κάνω μια ερώτηση για την αγορά του.. Βλέπω στο Skroutz οτι η τιμή του ξεκινάει απο 520€ και καταλήγει στα 700€. Εννοείται οτι σε όσο χαμηλότερη τιμή το βρω, τόσο πιο σύντομα θα το αποκτήσω! Ξέρετε λοιπόν αν τα e-shops που το πουλάνε στα 520€ είναι αξιόπιστα? Σκεφτόμουν να το αγοράσω απο το birdphone μιας και είναι σχετικά γνωστό πλέον και το έχει στην καλύτερη τιμή. Επίσης υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή τα public - plaisio κλπ?

 

Εγω απο το birdphone το πηρα, δεν ειναι Ελληνικο αλλα ειναι Γερμανικο.. Η εγγύηση ισχύει κανονικα αρα δεν εχεις προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

@motomoto00 Μπορείς να γράφεις με το S-Pen στα ελληνικά και να το μετατρέπει σε ελληνικό κείμενο?

 

Με το που το ανοιξα αλλαξα και ρομ, αρα δεν ξερω φιλε μου... Αν ξερεις καποιος αλλος μπορει να σε βοηθήσει.. :)

Link to comment
Share on other sites

I see.. Ευχαριστώ πάντως! Πάω τώρα να ψάξω τι συμβαίνει όταν αλλάζεις ρομ γιατί σ'αυτό είμαι εντελώς αδιάβαστος! Δεν ήξερα οτι δεν μπορείς να χρησιμοποιείς λειτουργίες του S-Pen. :confused:
Link to comment
Share on other sites

@motomoto00 Μπορείς να γράφεις με το S-Pen στα ελληνικά και να το μετατρέπει σε ελληνικό κείμενο?

 

Ναι μια χαρα γινεται. Σε γαλλικο που εχω γινεται.

TCe
Link to comment
Share on other sites

I see.. Ευχαριστώ πάντως! Πάω τώρα να ψάξω τι συμβαίνει όταν αλλάζεις ρομ γιατί σ'αυτό είμαι εντελώς αδιάβαστος! Δεν ήξερα οτι δεν μπορείς να χρησιμοποιείς λειτουργίες του S-Pen. :confused:

 

Μπορεις να βαλεις μια αλλη official ρομ χωρις να εισαι ροοτ... Απλα θα την περασεις με odin με ενα κουμπι.. Και θα εχεις Ελληνικα και τα παντα απ'οπου και αν το παρεις...(απλα κοιτα να εχει εγγύηση). Κανε το βημα να το παρεις και εδω ειμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρα γινεται. Σε γαλλικο που εχω γινεται.

 

:D :D Τέλεια! Thank you, ανυπομονώ να το πάρω! Έχει να πέσει πολύ σχέδιο :)

Link to comment
Share on other sites

@motomoto00 Μπορείς να γράφεις με το S-Pen στα ελληνικά και να το μετατρέπει σε ελληνικό κείμενο?

 

Αυτό δεν γινόταν σε όλες τις εκδόσεις 4.1.1. Πλέον στις 4.1.2 το spen αναγνωρίζει κανονικά τα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρα γινεται. Σε γαλλικο που εχω γινεται.

εμενα δεν μου τα βγαζει μονο σε αγγλικα....καμια βοηθεια????καμια προταση??? με 4.1.2

Edited by liontaris
galaxy note 2,iphone5,ipad3....kai keep walking!
Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν μου τα βγαζει μονο σε αγγλικα....καμια βοηθεια????καμια προταση??? με 4.1.2

 

Για δοκίμασε αυτό του φίλου Te salat:

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο 'μενα! Εδώ και καιρό το ονειρεύομαι το note II και είμαι ακόμα λίγο μακριά απο τον στόχο, αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα το αποκτήσω γιατί το έχω ερωτευτεί! Το μέγεθός του είναι για 'μενα ατού μιας και έχω μεγάααλα χέρια :P

 

Ήθελα λοιπόν να κάνω μια ερώτηση για την αγορά του.. Βλέπω στο Skroutz οτι η τιμή του ξεκινάει απο 520€ και καταλήγει στα 700€. Εννοείται οτι σε όσο χαμηλότερη τιμή το βρω, τόσο πιο σύντομα θα το αποκτήσω! Ξέρετε λοιπόν αν τα e-shops που το πουλάνε στα 520€ είναι αξιόπιστα? Σκεφτόμουν να το αγοράσω απο το birdphone μιας και είναι σχετικά γνωστό πλέον και το έχει στην καλύτερη τιμή. Επίσης υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή τα public - plaisio κλπ?

 

 

Και εγω απο το birdphone το πηρα και ειναι Γαλλικό. Η εγγυηση ισχυει κανονικα, και θεωρω οτι ειναι πολυ αξιπιστο eshop

Link to comment
Share on other sites

Τον client E-Mail της συσκευής δεν τον έχω δοκιμάσει. Ο μαμά όμως Gmail και ο Κ10 όταν πατάω απάντηση τα γράμματα από κάτω από εκεί που γράφω την απάντηση έχουν κανονικό μέγεθος, όπως αυτά που γράφω.

Αν έχεις δοκιμάσει όλες τις παρεχόμενες ρυθμίσεις και δεν βρήκες άκρη δοκίμασε και τον δωρεάν Κ9 client αφενός μήπως δεν έχει το θέμα αυτό και αφετέρου μήπως σε βολεύει και καλύτερα. Είναι πολύ καλός.

 

Δεν θα ηθελα να βαλω αλλον client. Πριν το Note 2 ειχα το Nexus και δεν ειχα τετοια θεμα παντως :worry:

 

Να φανταστώ ότι το Font Size στο μενού που ανοίγει στο email με το πάτημα του αριστερού softkey το έχετε στο default (Use device font sizes). Διαφορετικά μάλλον είναι θέμα exchange server που χρησιμοποιείτε ο οποίος όταν τον σετάρεις σε προτρέπει να δώσεις administrative rights ώστε να διαχειρίζεται τη συσκευή. Ενδεχομένως λοιπόν υπάρχει κάποια ασυμβατότητα μεταξύ του exchange server και της εφαρμογής email της συσκευής και σας βγάζει μεγάλα γράμματα στις απαντήσεις. Προσωπικά που έχω το mymail σαν exchange server δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Ναι εχω επιλεξει την default επιλογη αλλα κανει το ιδιο. Οσο και αν εψαξα δεν βρηκα κατι αλλο σχετικο :(

 

Τον μαμά email client δουλεύω.

 

Εισαι σιγουρος οτι χρησιμοποιεις τον client με την συντομευση email και οχι τον Gmail; Αν ναι τοτε ισως εισαι ο μοναδικος που δεν εχει αυτο το προβλημα με τν γραμματοσειρα.....και θα σε βασανισουμε μεχρι να μας πεις τις ρυθμισεις :lol:

 

Ισχύει αυτό με την γραμματοσειρά αλλά λογικά έχει να κάνει με το μέγεθος γραμματοσειράς που είναι ορισμένο γιατί το default είναι να χρησιμοποιεί το μέγεθος γραμματοσειράς της συσκευής.

 

Οπως ανεφερα και πιο πανω, δεν αλλαζει κατι εχοντας επιλεξει το default

 

 

@@@@: Ενα ακομα "σπαστικο¨ που βρηκα στον συγκεκριμενο client ειναι οτι αν επιλεξεις το Reply to All για να απαντησω σε ενα email με αρκετους παραλήπτες, τοτε θα σταλει και σε μενα το email/απαντηση μου. Δεν τικαρει την επιλογη none στην ρυθμιση "Always Cc/Bcc myself

Το επιβεβαιωνει κανεις αλλος;

 

Το προβλημα αυτο το ειχα και σε ενα Smsung Wave που ειχα. Αρα θεωρω οτι ολα τα Samsung εχουν αυτο το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελευταία έχω μικρό προβλήματα με το original beta Swype.

Πολλές φορές την ώρα που σέρνω το δάχτυλο μου, δεν κάνει το χαρακτηριστικό κλικ και δεν παρουσιάζεται το ίχνος. Σε κάνει να νομίζεις ότι δεν πληκτρολογεί. Επίσης η λέξη εμφανίζεται με καθυστέρηση.

Το κάνει σε διάφορες χρήσεις. Mail, Tapatalk, Facebook κλπ.

Συμβαίνει συχνά. Κάποιες στιγμές στη διάρκεια που γράφω ένα κείμενο στρώνει αλλά στην επόμενη πρόταση μπορεί να το ξανακάνει.

 

Ενα άλλο πρόβλημα που μου κάνει είναι ότι κάποτε φορές που πάω να αλλάξω γλώσσα σέρνοντας από το ς στο status bar, μου κάνει επικόλληση ότι είχα αποθηκευμένο στο πρόχειρο από προηγούμενο copy.

 

Λέω να δοκιμάσω να διαγράψω το cache και τα δεδομένα του αλλά δεν θέλω να χάσω το λεξικό που έχω φτιάξει τόσο καιρό. Υπάρχει τρόπος να το κάνω backup και να το επαναφέρω?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...