Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τι battery drain έχετε κατά την διάρκεια της νύχτας. Εγώ με wifi k 3g ανοιχτό, έχω 8-10%. Δεν είναι πολύ? Βλέπω στις ρυθμίσεις ότι μένει πολύ ώρα awake το android os ....

3-4% έχω, κάποια εφαρμογή στο κάνει

Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά ειλικρινά και χωρίς ενθουσιασμούς (είναι δύσκολο το ξέρω) αξίζει κανείς να πάει από το 1 στο 2 σε σχέση με τα χρήματα που θα δώσει επιπλέον; Τι είναι αυτό το χαρακτηριστικό που διαφοροποιεί τόσο πολύ το 2;
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή μένει ανοιχτή! Όταν βλέπεις συνεχόμενο activity/awakeness της συσκευής μέσα στο γράφημα από Ρυθμίσεις--> Μπαταρία κάνε ένα restart και παρακολούθησέ το. Μου το έκανε προχθές και έχασε όλη την νύχτα γύρω στο 7% με κλειστά όλα (GSM μόνο) ενώ φυσιολογικά έπρεπε να χάνει 1%. Τώρα αν δεις ότι είναι διακεκομμένο το awakeness δες ποια εφαρμογή είναι ρυθμισμένη να συγχρονίζει και πόσο συχνά. Πάντως εγώ όταν κοιμάμαι τα κλείνω όλα και το πρωί απλά ανοίγω wifi και έρχονται τα πάντα σε 2 δευτερόλεπτα... peace of mind!!! :D

 

Σίγουρα κάτι παίζει. Το θέμα είναι ότι δεν έχω περάσει κ τίποτα πέρα από κανα 2 εφαρμογές. Το Google Now μήπως μου κάνει την ζημιά. Χρησιμοποιείς καθόλου τις κάρτες του ή το χεις τελείως κλειστό?:rolleyes:

Health-fitness.gr , slimmingpills.gr , phen375greece.com
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ειλικρινά και χωρίς ενθουσιασμούς (είναι δύσκολο το ξέρω) αξίζει κανείς να πάει από το 1 στο 2 σε σχέση με τα χρήματα που θα δώσει επιπλέον; Τι είναι αυτό το χαρακτηριστικό που διαφοροποιεί τόσο πολύ το 2;

Καλά βρε παλικάρι μου σε 142 σελ δεν κατάλαβες καμία διαφορά που να σε κάνει να αποφασίσεις? lol

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ειλικρινά και χωρίς ενθουσιασμούς (είναι δύσκολο το ξέρω) αξίζει κανείς να πάει από το 1 στο 2 σε σχέση με τα χρήματα που θα δώσει επιπλέον; Τι είναι αυτό το χαρακτηριστικό που διαφοροποιεί τόσο πολύ το 2;

Διπλάσια RAM, 2GB!!!

4πυρηνος ΕξυπνοςΠρασινος επεξεργαστής (Exynos)

Καλύτερη οθόνη

Καλύτερη μπαταρία

Μεγαλύτερη οθόνη

Νέας τεχνολογίας οθόνη

Νέο λειτουργικό με out of the box perfection (Jelly Bean)

Βελτιστοποιημένο spen με απίστευτες λειτουργίες

Επανασχεδιασμένο με πολύ πιο βολικές διαστάσεις και ειδικά πλάτος που βολεύει και στο κράτημα με ένα χέρι

Λίγο πιο λεπτό

(άλλα πράγματα που εγώ αυτή την στιγμή αγνοώ αλλά υπάρχουν συγκριτικά reviews αλλά και videos που θα σε βοηθήσουν...)

 

Ζυγίζεις τις ανάγκες σου και αποφασίζεις... :D

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα την παρέα,το εργαλείο χωρίς custom rom και τα συναφη δουλεύει ρολόι και μπαταρία και όλα καλά ψάχνω έναν λόγο για να το βάλω κατσαβίδι αλλά δεν βρίσκω..Βέβαια ένα rootarisma δεν κάνει κακό αλλά μόνο rootarisma και με την μαμά rom και την μαμά αυτήν που φοράω την Γαλλική, μάλλον αυτή είναι..Ποιος είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος και ο πιο καθαρός για να είμαι κομπλέ??

Τώρα φοράω την csc:ΧΧΑLJ1 ap:XXALJ1 CP:XXALIH

Link to comment
Share on other sites

@TheOneAB: Κι εγώ έχω φτιαχτεί μόνο με αυτά που διαβάζω από εσάς για το Note II, φαντάσου πώς θα νιώσω όταν το έχω στα χέρια μου! Διαβάζοντας τα posts σας για το θέμα με τα ελληνικά και το S-Pen ξενέρωσα γιατί μου φρενάρατε την παραγγελία... Το μέγεθος θεωρητικά είναι ένα θέμα, αλλά πιστεύω πως θα το βολέψω. Καλό το iOS και το iPhone, αλλά ήδη νιώθω την ελευθερία του Android σε πολλούς τομείς. Και ειδικά στο Note II η υλοποίηση φαίνεται να είναι εξαιρετική. Όσα screenshots έχω δει είναι πανέμορφα και στα YouTube videos το smoothness δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απ' το iPhone... Έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στη συσκευή αυτή.

 

@thakost, @efthimis31: Είναι πολύ καλό το ότι έχει πλήρη υποστήριξη ελληνικών σε οποιαδήποτε ROM, έστω και εκτός του S-Pen. Μάλλον θα έρθει κι αυτό μέσω αναβάθμισης όπως λέτε και μακάρι να είναι έτσι και όλα θα είναι OK.

 

@ampelift: Άρα η γαλλική υποστηρίζει ελληνικά με S-Pen ενώ ή γερμανική όχι. Το θέμα είναι πώς εξασφαλίζεις με ποια θα σου 'ρθει;

 

@costsa41: Σεβαστή η άποψή σου, αλλά είμαι κατά των custom ROMs. Θέλω τη συσκευή μου "μαμά" και με πλήρη υποστήριξη ελληνικών παντού (και στο S-Pen). Αν αυτό δεν γίνεται με τη γερμανική ROM τότε αυτή απορρίπτεται για μένα. Δεν έχω χρόνο για παιχνίδια βάλε-βγάλε κτλ. Θέλω να το στήσω και να κάνω τη δουλειά μου. Ο λόγος που το επιλέγω είναι η μαρτυρίες όλων σας για την πολύ καλή λειτουργία του out-of-the-box και έτσι θέλω να το κρατήσω. Official ROM + official αναβαθμίσεις και τίποτε άλλο.

 

Λοιπόν, με βάση αυτά που λέτε, υποπτεύομαι ότι συμβαίνει το εξής: Τα ελληνικά με S-Pen περιέχονται σε κάποιες ROMs (π.χ. στη γαλλική) αλλά όχι σε άλλες (π.χ. στη γερμανική). Ίσως η γαλλική ετοιμάστηκε λίγο αργότερα απ' τη γερμανική. Θα βοηθούσε αν συγκρίναμε τα release dates των δύο. Δεδομένου του ότι η συσκευή δεν έχει έρθει ακόμα επίσημα στην Ελλάδα, ίσως αυτός είναι ο λόγος που δεν έχει περάσει ακόμα η υποστήριξη ελληνικών με S-Pen σε όλες τις ROMs. Φαντάζομαι πως μόλις έρθει και επίσημα εδώ, θα περάσει και στις υπόλοιπες μέσω αναβάθμισης. Οπότε είναι θέμα χρόνου να δοθεί. Όποιος βιάζεται αγοράζει τώρα και περιμένει την αναβάθμιση, όποιος έχει υπομονή περιμένει να έρθει Ελλάδα.

 

Σιγά σιγά ξεκαθαρίζει το τοπίο...

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Κωστή καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου.

Το ΝΟΤΕ ειναι συσκευη που δεν χρειάζεται καμία απολύτως επέμβαση.

Όσοι το κάνουν ειναι απο χόμπι και σε καμία περιπτωση ανάγκη.

 

Αν λοιπόν δεν εχει αλλάξει κάτι σε σχέση με το Siii, ακόμα και αν σου έλθει με Γερμανική, υπάρχει λύση χωρις να χάσεις την εγγύηση.

Θα κατεβάσεις απο το samfirmware την rom που ήδη εχει η συσκευη σου και θα την κρατήσεις στο PC σου.

Θα κατεβάσεις την τελευταία Γαλλική και θα την εγκαταστησεις μέσω Odin.

Η διαδικασία ειναι πανεύκολη και απροβληματιστη. Δεν ενεργοποιηται ο counter.

Οταν κάποια στιγμη συμπεριληφθούν τα ελληνικά στην Γερμανική σε κάποιο επόμενο update, την περνάς και φέρνεις την συσκευη σου όπως ηταν πριν.

Ούτε root χρειάζεται.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ειλικρινά και χωρίς ενθουσιασμούς (είναι δύσκολο το ξέρω) αξίζει κανείς να πάει από το 1 στο 2 σε σχέση με τα χρήματα που θα δώσει επιπλέον; Τι είναι αυτό το χαρακτηριστικό που διαφοροποιεί τόσο πολύ το 2;

 

Εγώ θα το πάω ακόμα πιο μακριά και από χάρη και από Ευθύμης...

Η ψαλίδα ανάμεσα στο 1 και στο 2 έχει ανοίξει παρά πολύ...

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η jb αλλά πλέον εκτός από τον όγκο τα δύο κινητά δεν έχουν σχέση...

Κάποιοι θα γκρινιαξουν αλλά αυτή είναι η αλήθεια...

Θα το καταλάβεις μόνο αν τα πάρεις στα χέρια σου και τα δύο...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

3η φόρτιση σήμερα... στο 100% το βγάζω από την πρίζα και βγάζω το φορτιστή, ακόμα παραμένει το σήμα της μπαταρίας πάνω για μισό λεπτό περίπου κάτι που δεν το έχω δει στο σ3. Το έχει παρατηρησει κάποιος άλλος αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάτι παίζει. Το θέμα είναι ότι δεν έχω περάσει κ τίποτα πέρα από κανα 2 εφαρμογές. Το Google Now μήπως μου κάνει την ζημιά. Χρησιμοποιείς καθόλου τις κάρτες του ή το χεις τελείως κλειστό?:rolleyes:

 

Βασικος υποπτος το google now.Εισαι rooted?

 

 

Και μια ερωτηση...βασικα καποιος που πηρε τα 50gb στο dropbox απο το s3.Με το n2 πηρατε αλλα 50gb ή παρεμεινε στα 50gb?

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Βασικος υποπτος το google now.Εισαι rooted?

 

 

Και μια ερωτηση...βασικα καποιος που πηρε τα 50gb στο dropbox απο το s3.Με το n2 πηρατε αλλα 50gb ή παρεμεινε στα 50gb?

 

Σε μένα είναι 50:p

Link to comment
Share on other sites

Βασικος υποπτος το google now.Εισαι rooted?

 

 

Και μια ερωτηση...βασικα καποιος που πηρε τα 50gb στο dropbox απο το s3.Με το n2 πηρατε αλλα 50gb ή παρεμεινε στα 50gb?

 

Δυστυχώς δεν σου δίνει επιπλέον 50...

Το έχω τσεκάρει...

Το Google now που είναι ρε παιδιά...

Δεν το βρίσκω στο σύστημα μου αλλά ούτε και στο play store για να δω πιο είναι βασικά...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Βασικος υποπτος το google now.Εισαι rooted?

 

 

Και μια ερωτηση...βασικα καποιος που πηρε τα 50gb στο dropbox απο το s3.Με το n2 πηρατε αλλα 50gb ή παρεμεινε στα 50gb?

 

Δεν είμαι rooted. Απλα είχα αρκετές κάρτες να παίζουν στο Google Now. Τις χρησιμοποιέιτε καθόλου αυτές τις κάρτες? έχουν νόημα εδώ στο ελαδιστάν για την ομάδα πχ ή τις ταινιες που παίζουν κτλπ?:worry:

Health-fitness.gr , slimmingpills.gr , phen375greece.com
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν σου δίνει επιπλέον 50...

Το έχω τσεκάρει...

Το Google now που είναι ρε παιδιά...

Δεν το βρίσκω στο σύστημα μου αλλά ούτε και στο play store για να δω πιο είναι βασικά...

 

Το google help ειναι Νικολα

το μπλε εικονιδιο με το γραμμα g (Google)

 

@stamstam13 το εχω στον παγο γιατι συνεχεια κατι ζηταει στο παρασκηνιο με αποτελεσμα να δημιουργει battery drain

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το google help ειναι Νικολα

το μπλε εικονιδιο με το γραμμα g (Google)

 

@stamstam13 το εχω στον παγο γιατι συνεχεια κατι ζηταει στο παρασκηνιο με αποτελεσμα να δημιουργει battery drain

 

Αυτό που γράφει αναζήτηση Google?

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφει αναζήτηση Google?

 

Δες εδω

10chrs

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω

10chrs

 

Συγγνώμη βρε παιδια. Με τέτοια μπαταρία σκέφτεστε το google search?

Αν το παγωσετε για οποιαδήποτε αναζητηση θα πρεπει να πηγαίνετε στην αρχική σελίδα της google.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη βρε παιδια. Με τέτοια μπαταρία σκέφτεστε το google search?

Αν το παγωσετε για οποιαδήποτε αναζητηση θα πρεπει να πηγαίνετε στην αρχική σελίδα της google.

δοκιμές για την συμπεριφορά τις μπαταρίας που όντως είναι εξαιρετική κάνουμε...

Αφού ξέρεις ότι καινούργιο θέλουμε να το βλέπουμε στα όρια του...

Εξάλλου είναι τόσο πλήρες σαν πακέτο το Νοτελι που προσωπικά εγώ αν δεν ασχολούμαι μαζί του τσαντιζομαι....:)

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα θήκη γκρι απο handtec ...

Παρατήρησα οτι γράφει with NFC! Ας προσέχουμε μήπως κυκλοφορούν και χωρίς NFC (που δεν νομίζω. .):cool:

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα θήκη γκρι απο handtec ...

Παρατήρησα οτι γράφει with NFC! Ας προσέχουμε μήπως κυκλοφορούν και χωρίς NFC (που δεν νομίζω. .):cool:

 

Εμενα δεν με αφηνει να κάνω λογαριασμό...Μου λεει

NOTE: CUSTOMER ACCOUNTS ARE TEMPORARILY DISABLED DUE TO ERRORS ON THE ACCOUNT PAGE: YOU WILL CONTINUE TO RECEIVE EMAIL UPDATES REGARDING YOUR ORDER PROGRESS...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με αφήνει να κάνω λογαριασμό...Μου λέει

NOTE: CUSTOMER ACCOUNTS ARE TEMPORARILY DISABLED DUE TO ERRORS ON THE ACCOUNT PAGE: YOU WILL CONTINUE TO RECEIVE EMAIL UPDATES REGARDING YOUR ORDER PROGRESS...

 

Δεν μπορείς να αγοράσεις χωρίς να κάνεις λογαριασμό? εγώ νομίζω έτσι την αγόρασα ... χωρίς να ανοίξω λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν με αφηνει να κάνω λογαριασμό...Μου λεει

NOTE: CUSTOMER ACCOUNTS ARE TEMPORARILY DISABLED DUE TO ERRORS ON THE ACCOUNT PAGE: YOU WILL CONTINUE TO RECEIVE EMAIL UPDATES REGARDING YOUR ORDER PROGRESS...

 

Νικολα δεν χρειαζεται να ανοιξεις λογαριασμο

 

Δεν μπορείς να αγοράσεις χωρίς να κάνεις λογαριασμό? εγώ νομίζω έτσι την αγόρασα ... χωρίς να ανοίξω λογαριασμό.

Χωρις λογαριασμο αγορασες .Σωστα θυμασαι :)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

δύο ερωτήσεις:

 

Yπάρχει τρόπος να προσθέσω εφαρμογή στην μπάρα του Multi windows;

Πως μπορώ να βιντεοσκοπήσω αυτά που κάνω στην οθόνη; Είδα ένα βίντεο που το έκανε πατώντας το home button ταυτόχρονα με το volume up. Σε εμένα όμως δεν πετυχαίνει. Μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση;

 

edit:

Για το δεύτερο βρήκα στο Xda ότι δεν είναι διαθέσιμο ακόμα λόγω παραβίασης copyright

Edited by syd77
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...