Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάσο.

 

Θα περιμένουμε να πάνε όλες οι εταιρείες στο Jelly Bean, να δούμε αν θα ξεφύγει καμία από τον κανόνα.

Αν έχουν και τα Nexus σημαίνει ότι είναι Googlική απαίτηση.

 

Νικο το mtp υπαρχει στον κωδικα της google (δες aosp).Κανεις δεν θα δουλευει με usb ms.Μονο με modding το usb

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και οχι κανεις λαθος :D

 

Ειναι επιλογη της google.Ακομα και τα nexus MTP εχουν.Το usb mass storage πεθανε

 

Δεν άντεξες και postαρες??????xaxaxaxa...:p

 

Βλέπω μια χαρά είναι το νήμα του Dropbox χωρίς εμάς!Ούτε μας αναζητούν πλέον!Ας μας ''πέταξαν'' λοιπόν κάποιοι χρήστες έξω κι ας μην ένοιαξε τους υπόλοιπους, καλή καρδιά!Κι ας διαβάζουμέ πραγματικά ότι να ναι τις τελευταίες μέρες!!!!Ας postαρω μια λύση για αλλαγή csc στο τελευταίο official firmware (LL7)...

 

# Needed ROOT!!! #

1. To change Preconfig.apk from before last rom, and then will to do CSC Select.

2. via adb insert

$ adb shell
$ su
# am start -a android.intent.action.MAIN -n com.android.Preconfig/com.android.Preconfig.Preconfig

3. On the device terminal insert

$ su
# am start -a android.intent.action.MAIN -n com.android.Preconfig/com.android.Preconfig.Preconfig

and choose from menu:

Regions: Korea, France, Germany, Hungary, Italy, United Kingdom (BTU, CPW, DBT, ITV, KOR, XEF, XEO)

 

Αυτά κι απο μένα....Κι όποιος επιθυμεί είναι καλοδεχούμενος, χωρίς λογοκρισίες http://www.facebook.com/groups/126756994153418/

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δές τις δικές μου.

Η μία είναι με πολύ χαμηλό φωτισμό που προέρχεται από μόλις 2 σποτάκια.

Είναι τραβηγμένη σε νορμάλ και με την ρύθμιση "Χαμηλός φωτισμός"

Η δεύτερη είναι στην κουζίνα με αναμμένη την μία από τις δύο λάμπες φθορίου. Κι αυτή είναι με νορμάλ και χαμηλό φωτισμό.

http://db.tt/HW6xqCFm

Κάτι δεν πάει καλά στις δικές σου. Εκτός από πολύ θόρυβο έχουν χαμηλή ευκρίνεια. Σαν να μην έχει γίνει focus.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δές τις δικές μου.

Η μία είναι με πολύ χαμηλό φωτισμό που προέρχεται από μόλις 2 σποτάκια.

Είναι τραβηγμένη σε νορμάλ και με την ρύθμιση "Χαμηλός φωτισμός"

Η δεύτερη είναι στην κουζίνα με αναμμένη την μία από τις δύο λάμπες φθορίου. Κι αυτή είναι με νορμάλ και χαμηλό φωτισμό.

http://db.tt/HW6xqCFm

Κάτι δεν πάει καλά στις δικές σου. Εκτός από πολύ θόρυβο έχουν χαμηλή ευκρίνεια. Σαν να μην έχει γίνει focus.

 

Οι δικες σου ειναι μια χαρα ! Δεν ξερω τι να πω και τι να πειραξω στις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Η καμερα ειναι με τις εργοστασιακες ρυθμισεις, δεν εχω αλλαξει τιποτα εκτος απο τα εφε που τα εβγαλα και εβαλα στην θεση τους το SCN οπως ελεγε στην "βιβλο". Οι φωτο ειναι τραβηγμενες με "Απλη ληψη" , στα 8 MP, και την "Ποιοτητα εικονας" στο Πολυ λεπτομερεις.

Κοίταξε λίγο μήπως ο φακός έχει έρθει επαφή με κατι και γέμισε βρωμιά. .....

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

Επαθα κατι πολυ περιεργο.

Εχω φορμαρει σε card reader στον υπολογιστη, την καρτα 32 g samsung class 10 σε μορφη exfat.

Ολα καλα, μεχρι που την αφαιρεσα και την εβαλα σε ενα motorola razr για να μεταφερω ενα φακελο στην μνημη του.

Μου εβγαλε ομως μηνυμα οτι η καρτα ειναι κατεστραμενη.

Αμεσως την εβαλα στο Note 2 και μου εμφανιζει το ιδιο σφαλμα πλεον και στο τηλ που δουλευε αψογα καιρο τωρα.

Αποτελεσμα ηταν να την φορμαρω μεσω Note 2 γιατι ημουν εξω και την φορμαρε σε fat32 διχως να εχω επιλογη να την φορμαρω σε αλλη μορφη.

Τωρα πλεον στο σπιτι τη φορμαρα σε exfat.

Ειναι δυνατον το razr να κατεστρεψε την καρτα, που στην ουσια την εκανε αχρηστη μεχρι να την φορμαρω παλι (χανοντας οτι ειχα...) ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε λίγο μήπως ο φακός έχει έρθει επαφή με κατι και γέμισε βρωμιά. .....

 

Τον εχω καθαρισει πολλες φορες τον φακο και εχω τραβηξει φωτο, αλλα δεν ειναι αυτο. Κατι αλλο φταιει αλλα δεν ξερουμε τι.

Link to comment
Share on other sites

Τον εχω καθαρισει πολλες φορες τον φακο και εχω τραβηξει φωτο, αλλα δεν ειναι αυτο. Κατι αλλο φταιει αλλα δεν ξερουμε τι.

 

Δες την στιγμή που πατάς, γίνεται πράσινο το τετράγωνο του focus?

Τσέκαρε όλες τις ρυθμίσεις να δεις αν είναι στις default τιμές. Κάνε μια εκκαθάριση δεδομένων στην κάμερα.

Αν δεν γίνει τίποτα κατέβασε από το μάρκετ μια άλλη εφαρμογή κάμερας και δες αν έχεις φυσιολογικές φωτο, ώστε να δούμε αν είναι software η hardware το πρόβλημα.

Βέβαια καμιά εφαρμογή κάμερας δεν έχει τόσο καλά αποτελέσματα όσο η γνήσια. Αλλά θα μπορέσεις να βγάλεις συμπεράσματα γιατί οι φωτογραφίες σου είναι πολύ χάλια.

Αν είναι software κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων της συσκευής μήπως στρώσει.

Αν όχι πας στο σέρβις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Θελω να επιβεβαιωσω οτι η καρτα μνημης με φορματ στον υπολογιστη σε exfat , μπορει να δεχθει απο card reader , αρχεια μεγεθους > 4.7G και να τα αναγνωρισει το Note 2 .

Και μια ερωτηση, με το MX Player δεν ακουω ηχο DTS. Εχει την δυνατοτητα η πρεπει να χρησιμοποιησω αλλον ?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να επιβεβαιωσω οτι η καρτα μνημης με φορματ στον υπολογιστη σε exfat , μπορει να δεχθει απο card reader , αρχεια μεγεθους > 4.7G και να τα αναγνωρισει το Note 2 .

Και μια ερωτηση, με το MX Player δεν ακουω ηχο DTS. Εχει την δυνατοτητα η πρεπει να χρησιμοποιησω αλλον ?

Ευχαριστω.

 

Μπορείς κανονικά να περάσεις αρχεία μεγαλύτερα από 4.7GB σε exFAT.Το έχω κάνει ήδη στην sd μου.Όσο για τον ήχο που δεν ακούς.Εγώ αυτό που έκανα σαν λύση ήταν με το Total Video Converter να μετατρέψω το αρχείο .mkv-mpeg4 της ταινίας σε .mkv-Η.264(για την ποιότητα) και έπειτα για τον ήχο που λές από mp2 που ήταν το codec ήχου της ταινίας το έκανα σε ac3 και έπαιξε κανονικά με τον default player

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια κατεβασα με το tubemate ενα τραγουδι και δεν το βρισκω στη μουσικη το εχω το τργουδι στην καρτα μνημης σε ενα φακελο music πρεπει να φτιαξω καποια αλλη διαδρομη;
Galaxy note2,iPad air,iPhone 7plus 128GB,
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς κανονικά να περάσεις αρχεία μεγαλύτερα από 4.7GB σε exFAT.Το έχω κάνει ήδη στην sd μου.Όσο για τον ήχο που δεν ακούς.Εγώ αυτό που έκανα σαν λύση ήταν με το Total Video Converter να μετατρέψω το αρχείο .mkv-mpeg4 της ταινίας σε .mkv-Η.264(για την ποιότητα) και έπειτα για τον ήχο που λές από mp2 που ήταν το codec ήχου της ταινίας το έκανα σε ac3 και έπαιξε κανονικά με τον default player

 

Σωστος αλλα σου παιρνει χρονο. Λογικα κανενα πακετο με codecs, δεν υπαρχει ?

Εβαλα τον BS Player ο οποιος εχει DTS αναγνωρισiμο αλλα εχω θεμα οπως βλεπω , και πολλοι αλλοι, με τους υποτιτλους. Τους βλεπω συνεχεια στα αγγλικα, εχοντας επιλεξει greek και greek modern .

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα, το triangle away το αγορασμένο απο play store( οχι το δωρεάν από το xda)

έχει σαν επιλογή να αφαιρεί προσωρινά το root.

 

Το τσεκάρεις, κάνεις reboot, και μπορείς να κατεβάσεις ΟΤΑ αναβαθμίσεις.

Σε 5 λεπτά επανανενεργοποιειται το root.

Ετσι δεν χρειάζεται απεγκατάσταση .

Νομίζω αξίζει τα 2,45 euro

 

Το έκανα και μου γράφει η συσκευή σας έχει τροποποιηθεί. :(

Link to comment
Share on other sites

@{Te_salat , ddr2}:

Λοιπόν παιδιά, I concur, έχετε δίκιο για το Tapatalk. Πριν λίγο που το παρατήρησα καλύτερα, πράγματι κάνει κάποια μικρά σκαλωματάκια στο scrolling αν το επιταχύνεις και το παρατηρήσεις στην επιβράδυνση. Αν δεν μου το λέγατε ίσως και να μην το πρόσεχα, επειδή δεν με επηρεάζει καθόλου στην ταχύτητα και στο ουσιαστικό κομμάτι, δηλαδή στην πρόσβασή μου στα posts. Σίγουρα είναι θέμα της εφαρμογής και όχι του Android. Μάλλον σχετίζεται με τα avatars που σχεδιάζονται καθώς σκρολάρει η λίστα. Τα έκλεισα και το scrolling φαίνεται να έγινε πολύ ομαλό, δοκιμάστε το να δείτε. Αλλά και πάλι θεωρώ πως είναι άνευ ουσίας να κολλάμε σε κάτι τέτοιο. Υπάρχουν και στο iPhone πλήθος εφαρμογών που λαγκάρουν απίστευτα. Π.χ. στο iPhone 4 όταν έμπαινα με τον Safari στο mobile version του myPhone.gr η καθυστέρηση στο scrolling ήταν σκέτη απελπισία. Δεν ξέρω τι κάνει στο 4S/5 βέβαια...

 

Σε κάθε περίπτωση νομίζω πως με το Note II ίσως να έχουμε στα χέρια μας την καλύτερη συσκευή αυτού του είδους που μπορεί να αποκτήσει άνθρωπος σήμερα. Overall. Αν την ψειρίσουμε σίγουρα θα βρούμε κάποιο ψεγαδάκι, αλλά overall είναι, για μένα τουλάχιστον, η πιο ολοκληρωμένη smartphone/tabphone συσκευή που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή, ανεξαρτήτου OS και τιμής.

 

Υ.Γ.: Νομίζω πως είναι λάθος να οξύνουμε το κλίμα του forum. Η συνεισφορά όλων μας είναι πολύτιμη. Ο καθένας βοηθάει όπου μπορεί και χωρίς κανένα αντάλλαγμα! Μακριά από εδώ οι ελιτισμοί και οι υπεροψίες.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. . Μπορώ να συνδέσω το κινητό με το hdmi της τηλεόρασης;; ενας φίλος μου μου δωσε το σχετικό εξαρτημα αλλα ενω το συνδεσα δεν εγινε κατι..
N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. . Μπορώ να συνδέσω το κινητό με το hdmi της τηλεόρασης;; ενας φίλος μου μου δωσε το σχετικό εξαρτημα αλλα ενω το συνδεσα δεν εγινε κατι..

Ναι, γίνεται με ειδικό HDMI adaptor.

 

http://www.extreme-mobile.gr/p.Samsung-MHL-HDTV-Adapter-EPL-3FHUBEGMHL-MicroUSB-to-HDMI-Adapter-MicroUSB-to-11-Pin-HDMI-Samsung-Galaxy-S3-III-i9300-Galaxy-Note-2-N7100.639668.html

 

Αυτό που δοκίμασες ήταν το παραπάνω ή κάποιο άλλο;

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. . Μπορώ να συνδέσω το κινητό με το hdmi της τηλεόρασης;; ενας φίλος μου μου δωσε το σχετικό εξαρτημα αλλα ενω το συνδεσα δεν εγινε κατι..

 

Πρεπει να εχεις συνδεμενο και τον φορτιστη ταυτοχρονα..

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Στο επόμενο μήνυμα που θα γίνεται προσωπική επίθεση ή σχολιασμός μέλος του forum θα υπάρξουν και οι ανάλογες κυρώσεις!:mad:

 

Να σας υπενθυμίσω ότι θα πρέπει:

 

 

  1. πριν ρωτήσετε κάτι να έχετε κάνει μία αναζήτηση στο forum και να έχετε διαβάσει προσεκτικά τα θέματα.
  2. να απευθύνεστε στο σωστό θέμα και όχι όπου να 'ναι.
  3. να μην κάνετε συνεχόμενα posts.
  4. να μη χρησιμοποιείτε γραφή τύπου sms.
  5. και τέλος και σημαντικότερο να σέβεστε τους συνομιλητές σας.

 

Τέλος όσοι δεν έχουν διαβάσει τους Ο.Π.Χ. καλό είναι να το κάνουν τώρα.

 

Αν κάποιο μήνυμα είναι αντίθετο με τους Ο.Π.Χ. και με αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω θα αφαιρείται χωρίς προειδοποίηση!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον τον ενδιαφερει εβαλα κατι φωτογραφιες για συκριση αναμεσα στο Note II / N8 / N82 / Canon SX200IS

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4477821#post4477821

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γίνεται με ειδικό HDMI adaptor.

 

http://www.extreme-mobile.gr/p.Samsung-MHL-HDTV-Adapter-EPL-3FHUBEGMHL-MicroUSB-to-HDMI-Adapter-MicroUSB-to-11-Pin-HDMI-Samsung-Galaxy-S3-III-i9300-Galaxy-Note-2-N7100.639668.html

 

Αυτό που δοκίμασες ήταν το παραπάνω ή κάποιο άλλο;

 

 

Ειναι ενα παρεμφερές που μπαίνει στην τηλεόραση κατευθείαν. . Σαν κι αυτο περιπου.. στο κουτι γραφει οτι ειναι συμβατο με το s2..

N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μόλις μου "έκανε" μια ενημέρωση 31 περίπου mb... :)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μόλις μου "έκανε" μια ενημέρωση 31 περίπου mb... :)

 

Γερμανικη ή γαλλικη εκδοση; καμμια αλλαγη στην καταναλωση μπαταριας;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι "γαλλικο".

Κάποιες διαφορές στο μενού δε βλέπω αλλά περισσότερα προσεχώς αφού μόλις πριν λίγο τη πέρασα ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μόλις μου "έκανε" μια ενημέρωση 31 περίπου mb... :)

Κι εμενα αυτη ακριβως τη στιγμη,που το εψαξα,βλεποντας το δικο σου ποστ,κανει το ιδιο.

Γαλλικο τηλεφωνο.

Ιδομεν...

Edit.

Τελειωσε επιτυχως.

Γραφει κατι για σταθεροτητα ενισχυμενη με την ενημερωση αυτη,αλλα θα δουμε.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα αυτη ακριβως τη στιγμη,που το εψαξα,βλεποντας το δικο σου ποστ,κανει το ιδιο.

Γαλλικο τηλεφωνο.

Ιδομεν...

Edit.

Τελειωσε επιτυχως.

Γραφει κατι για σταθεροτητα ενισχυμενη με την ενημερωση αυτη,αλλα θα δουμε.

 

4.1.2 φοράς;;

10 χαρακτηρες...

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...