Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκανα αυτο που μου ειπες,και μου βγαζει totally 247,6 MB/37 apps μου βγαζει..... να πω επισης οτι μετα το 166 αρχιζουν να κρασαρουν και apps...οπως fb,instagram,...... απο συνολικη μνημη παντως πανω απο 1,2-3 δεν εχει παει..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας. ξαφνικα το NOTE 2 δεν βλεπει την Sd καρτα που μεχρι τωρα εβλεπε. Δεν την βλεπει ουτε το pc συνδεονται με καλωδιο. Το φταιει; Καποια ρυθμιση;χαλασε η καρτα ή το κινητο; Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αυτο που μου ειπες,και μου βγαζει totally 247,6 MB/37 apps μου βγαζει..... να πω επισης οτι μετα το 166 αρχιζουν να κρασαρουν και apps...οπως fb,instagram,...... απο συνολικη μνημη παντως πανω απο 1,2-3 δεν εχει παει..

 

 

Δεν ειναι φυσιολογικά αυτά τα πράγματα. Ξετικαρισε το phone log και τα sms για να μην σβυστούν και κανε clean να διαγραφεί το cache και να δούμε αν προέρχεται απ αυτό.

Επίσης δες ποση ram έχεις ελεύθερη οταν στο κανει.

 

 

 

 

Παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας. ξαφνικα το NOTE 2 δεν βλεπει την Sd καρτα που μεχρι τωρα εβλεπε. Δεν την βλεπει ουτε το pc συνδεονται με καλωδιο. Το φταιει; Καποια ρυθμιση;χαλασε η καρτα ή το κινητο; Ευχαριστω.

Εννοείς οτι δεν βλεπεις πχ απο την Labrary τις φωτο που εχεις στην κάρτα, την μουσική κλπ?

 

Βγαλτη και δοκίμασε μ ενα card reader στο pc σου. Αν δεν την βλεπει και εκεί σημαίνει οτι τα έπαιξε η καρτα.

Τι μάρκα ειναι?

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι φυσιολογικά αυτά τα πράγματα. Ξετικαρισε το phone log και τα sms για να μην σβυστούν και κανε clean να διαγραφεί το cache και να δούμε αν προέρχεται απ αυτό.

Επίσης δες ποση ram έχεις ελεύθερη οταν στο κανει.

 

 

 

 

 

Εννοείς οτι δεν βλεπεις πχ απο την Labrary τις φωτο που εχεις στην κάρτα, την μουσική κλπ?

 

Βγαλτη και δοκίμασε μ ενα card reader στο pc σου. Αν δεν την βλεπει και εκεί σημαίνει οτι τα έπαιξε η καρτα.

Τι μάρκα ειναι?

 

 

Κατ αρχήν ειναι 3 εβδομαδων. Δευτερο το pc δεν την βλέπει, Βγαζει σφάλμα. Το περιεργο ομως είναι οτι την βλεπει ενα αλλο tablet που εχω. Την sd του Tablet την βλέπει το NOTE 2. Δεν ειναι κουφο; Η SD Ειναι 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Σήμερα έλαβα κι εγώ το Note II από το birdphone και θέλω να μου πείτε αν είμαι καλυμένος με την συσκευή που έχω όσο αφορά τα ελληνικά, τα updates κ.τ.λ. και από ποιά χώρα είναι.Έχω την εντύπωση ότι είναι Γερμανικό το τηλέφωνο.Πάντως έχει κανονικά Ελληνικά μέσα χωρίς να τα έχω περάσει εγώ.Εδώ λοιπόν είναι οι πληροφορίες:Και τέλος.Τί προτείνετε οι έμπειροι;Να κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή όχι;Βλέπω πολλές εφαρμογές προεγακτεστημένες γι'αυτό ρωτάω.Δεν ξέρω αν τις χρησιμοποιήσω όλες

 

AP:N7100XXALJ1

 

CP:N7100DDALIA

 

CSC:N7100ODDALJ1

 

Το csc Ινδια μου μυριζει.Για δες με το csc celector ποιο ειναι το sales code της συσκευης.Μηπως ΙΝU?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το csc Ινδια μου μυριζει.Για δες με το csc celector ποιο ειναι το sales code της συσκευης.Μηπως ΙΝU?

 

Μπορώ να το κάνω αυτό με τον κωδικό *#272*IMEI# κ.τ.λ.; Και επίσης αυτό για να λειτουργίσει πρέπει να έχω μέσα την κάρτα sim;Πάντως από το κατάστημα μου είπαν ότι έχω κανονικά 2 χρόνια εγγύηση.Και σήμερα μου έβγαλε μια αναβάθμηση μέσω της ενημέρωσης λογισμικού των 12 κάτι mb

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να το κάνω αυτό με τον κωδικό *#272*IMEI# κ.τ.λ.; Και επίσης αυτό για να λειτουργίσει πρέπει να έχω μέσα την κάρτα sim;Πάντως από το κατάστημα μου είπαν ότι έχω κανονικά 2 χρόνια εγγύηση.Και σήμερα μου έβγαλε μια αναβάθμηση μέσω της ενημέρωσης λογισμικού των 12 κάτι mb

 

Διαβαζεις τη Βιβλο και το κομματι που λεει για csc

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζεις τη Βιβλο και το κομματι που λεει για csc

 

Θα το ψάξω.Αν αλλάξω το csc θα χάσω την εγγύηση;Πάντως έγραψα τον κωδικό *#272*ΙΜΕΙ# και δεν μου εμφανίζει τίποτα.Δεν έχω την κάρτα sim μέσα ακόμα.Επίσης μπορώ να βάλω π.χ το ελληνικό firmware 4.1.1 από το sammobile;Αν το κάνω, θα χάσω την εγγύηση και εδώ ή όχι;Και ποιά από τα 2 στην λίστα εδώ http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-N7100&pcode=EUR&os=1&type=1#firmware είναι καλύτερα να φλασάρω;

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω οι ερωτήσεις για εφαρμογές να γίνονται στην ενότητα Android.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω.Αν αλλάξω το csc θα χάσω την εγγύηση;Πάντως έγραψα τον κωδικό *#272*ΙΜΕΙ# και δεν μου εμφανίζει τίποτα.Δεν έχω την κάρτα sim μέσα ακόμα.Επίσης μπορώ να βάλω π.χ το ελληνικό firmware 4.1.1 από το sammobile;Αν το κάνω, θα χάσω την εγγύηση και εδώ ή όχι;Και ποιά από τα 2 στην λίστα εδώ http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-N7100&pcode=EUR&os=1&type=1#firmware είναι καλύτερα να φλασάρω;

 

η N7100XXALJ3 είναι ποιο καινούρια από την άλλη

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω.Αν αλλάξω το csc θα χάσω την εγγύηση;Πάντως έγραψα τον κωδικό *#272*ΙΜΕΙ# και δεν μου εμφανίζει τίποτα.Δεν έχω την κάρτα sim μέσα ακόμα.Επίσης μπορώ να βάλω π.χ το ελληνικό firmware 4.1.1 από το sammobile;Αν το κάνω, θα χάσω την εγγύηση και εδώ ή όχι;Και ποιά από τα 2 στην λίστα εδώ http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-N7100&pcode=EUR&os=1&type=1#firmware είναι καλύτερα να φλασάρω;

 

Πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα για το birdphone και μάλιστα από εκεί αγόρασα κι εγώ το δικό μου (γερμανικό). Τα έγραψα και σε ένα φίλο 2 σελίδες πιο πριν. Σου προτείνω να επικοινωνησεις μαζί τους πρώτα.

Edited by gpgalanis
Link to comment
Share on other sites

η N7100XXALJ3 είναι ποιο καινούρια από την άλλη

 

Ευχαριστώ φίλε.Μήπως γνωρίζεις αν για να δουλέψει ο κωδικός στον dialer για αλλαγή csc, πρέπει να είναι τοποθετημένη η sim card στην συσκευή;Π.χ ο *#1234# ή ο *#06# δουλεύουν αλλά όταν γράφω τον *#272*ΙΜΕΙ# δεν κάνει τίποτα.Καμιά ιδέα;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε.Μήπως γνωρίζεις αν για να δουλέψει ο κωδικός στον dialer για αλλαγή csc, πρέπει να είναι τοποθετημένη η sim card στην συσκευή;Π.χ ο *#1234# ή ο *#06# δουλεύουν αλλά όταν γράφω τον *#272*ΙΜΕΙ# δεν κάνει τίποτα.Καμιά ιδέα;

 

Θα γινω κακος ...πολυ κακος

Ο κωδικος δεν δουλευει.Καιρο τωρα.Διαβασε τα βηματα που εχω γραψει στη Βιβλο για αλλαγη του csc

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να βοηθήσουμε όσους αγοραζουν συσκευή απο e-shops ωστε να ειναι σίγουροι οτι η συσκευή τους προέρχεται απο χωρα της ευρωπαϊκής ένωσης και έχει εγγύηση εντός Ελλάδος.

 

Πριν 2 χρονια περίπου ειχα μιλήσει στο τηλεφωνο με τον υπεύθυνο της Samsung hellas για το θεμα αυτο.

Ηταν ξεκάθαρος. Εγγυηση στην Ελλαδα εχουν μονο οι συσκευές που προορίζονται για χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ BRANDED σε πάροχο του εξωτερικού εστω κι αν αυτος βρίσκεται εντος ΕΕ.

 

Στο βιβλιαράκι της εγγύησης που περιέχεται στην συσκευασία γράφει τις διευθύνσεις των επίσημων service όπου ισχύει η εγγύηση της συσκευης.

Κανονικα θα πρέπει να συμπεριλαμβάνεται και η διεύθυνση της δικης μας αντιπροσωπίας εφόσον η συσκευή προορίζεται για χωρα της ΕΕ. Αν οχι τοτε δεν ειναι απο ευρωπαικη ενωση. Αν κανω λαθος διορθώστε με.

Δείτε το βιβλιαράκι σας όσοι ειστε σίγουροι οτι εχετε ευρωπαϊκή συσκευή και πειτε μας αν περιλαμβάνει και την ελληνική αντιπροσωπία.

Αν ειναι οπως τα λεω, να συμπεριληφθει στην βίβλο ωστε να προστατευονται οι συμφορουμητες απο πιθανή εξαπάτηση.

 

Οι προηγούμενες συσκευές μου ηταν το Nexus S απο Αγγλία και έγραφε κανονικά την διεύθυνση της ελληνικής αντιπροσωπίας. Το ιδιο και το Sii που ηταν Ισπανικο.

Ακόμα και το HTC one x ειχε την ελληνικη αντιπροσωπία.

Το Siii και το Note 2 τα αγόρασα απο χωρα της μεσης Ανατολης. Το βιβλιαράκι περιλαμβάνει μονο τις Αραβικες χώρες και την Τουρκία. Συνεπως επίβεβαιώνεται ο ισχυρισμός μου.

 

Επίσης με το IMEI νομίζω οτι η Ελληνική αντιπροσωπία μπορεί να επιβεβαιώσει αν είναι όντως απο ΕΕ και το δεχεται.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δείτε το βιβλιαράκι σας όσοι ειστε σίγουροι οτι εχετε ευρωπαϊκή συσκευή και πειτε μας αν περιλαμβάνει και την ελληνική αντιπροσωπία.

Αν ειναι οπως τα λεω, να συμπεριληφθει στην βίβλο ωστε να προστατευονται οι συμφορουμητες απο πιθανή εξαπάτηση.

Aγορα απο Extreme, Γερμανικη συσκευη, περιεχει την ελληνικη αντιπροσωπεια (καθως και τους ορους της εγγυησης στα ελληνικα).

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Δείτε το βιβλιαράκι σας όσοι ειστε σίγουροι οτι εχετε ευρωπαϊκή συσκευή και πειτε μας αν περιλαμβάνει και την ελληνική αντιπροσωπία.

Αν ειναι οπως τα λεω, να συμπεριληφθει στην βίβλο ωστε να προστατευονται οι συμφορουμητες απο πιθανή εξαπάτηση.

 

Aγορα απο Extreme, Γερμανικη συσκευη, περιεχει την ελληνικη αντιπροσωπεια (καθως και τους ορους της εγγυησης στα ελληνικα).

 

Η δική μου συσκευή είναι Γαλλική από Extreme-mobile και περιέχει και την Ελληνική αντιπροσωπεία.

 

Για την ακρίβεια περιέχει τις παρακάτω εθνικότητες εγγυήσεων, με την εξής σειρά και όπως ακριβώς θα τις γράψω (εξού και τα κεφαλαία) :

 

1) ENGLISH 2) SPANISH 3) PORTUGUESE 4) GERMAN 5) FRENCH 6) ITALIAN 7) POLISH 8) GREEK 9) DUTCH

 

:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν δεν περιεχει την Ελλαδα σαν χωρα το βιβλιαρακι στη συσκευασια μεσα δεν καλυπτεσαι απο εγγυηση 2 Χρονων??

Ακομα και να εχεις αποδειξη αγορας απο ελληνικο καταστημα που γραφει το IMEI.

Γενικα πολυ μπερδεμα η κατασταση ποτε ισχυει και ποτε οχι η εγγυηση...:confused:

Εγω νομιζα οτι αρκει το τηλεφωνο να ειναι απο Ευρωπαικη Χωρα αγορασμενο.

Edited by apoxa2
Link to comment
Share on other sites

Απλά να επιβεβαιώσω κι εγώ πως στο δικό μου (γερμανικό) που είναι αγορασμένο από birdphone στην κάρτα εγγύησης αναγράφεται κανονικά η ελληνική αντιπροσωπία και έχει οδηγίες στα ελληνικά. Για όσους έχουν αμφιβολίες τους προτείνω να επικοινωνησουν απευθείας με το κατάστημα που το αγόρασαν.
Link to comment
Share on other sites

Μένει να βρούμε κάποιον με branded να δούμε τι χώρες έχει.

Aποστόλη εσένα που είναι cosmote Ρουμανίας ποιες χώρες έχει στην κάρτα εγγύησης?

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου αγορασμένο από birdphone όπου και μου είπαν πώς κανονικά έχω εγγύηση 24 μηνών αλλά δεν ξέρω αν είναι γερμανικό.Κάτι μου λέει για Ινδία αν λάβω υπόψην το N7100ODDALJ1 (INU) csc.Όμως στο βιβλιαράκι Warranty Card έχει κανονικά την Ελλάδα γράφοντας στα ελληνικά τους όρους και κανόνες εγγύησης καθώς και την διεύθυνση της Samsung Electronics Ελλας Ανώνυμη Εταιρία.Πιστεύω πώς είμαι καλυμένος σύμφωνα με τα λεγόμενα του Te_Salat.Για την ακρίβεια έχει τις εξής χώρες:

 

English, Spanish, Portoguese, German, French, Italian, Polish, Greek, και Dutch

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Μένει να βρούμε κάποιον με branded να δούμε τι χώρες έχει.

Aποστόλη εσένα που είναι cosmote Ρουμανίας ποιες χώρες έχει στην κάρτα εγγύησης?

 

Eμενα που ειναι cosmote Ρουμανιας εχει warranty card στο κουτι αλλα δεν εχει ξεχωριστα την Ελλαδα σαν χωρα(Εχει 3 Γλωσσες χωρων ολο και ολο).

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι οι branded συσκευές περιέχουν λογισμικό ειδικά γι αυτές. Οι rom τους είναι μόνο γι αυτες τις εταιρείες.

Οι πάροχοι είναι αυστηροί σ αυτο το θέμα και αν πας το κινητό για επισκευή με αλλαγμενη rom, εστω και αν ειναι γνήσια δεν το δέχονται και χάνεις την εγγύηση. Οπότε θα πρέπει πριν περάσετε κάποια αλλη official rom, να εχετε αποθηκευσει στο pc την ρομ με την οποια ήλθε η συσκευή.

 

Πάμε στο θέμα εγγύησης γι αυτες τις συσκευές. Αν για παράδειγμα κάποιος έχει ενα ΝΟΤΕ αγορασμένο απο την vodafone Αγγλίας και πάει στην ελληνική αντιπροσωπία δεν θα το δεχθούν για τον εξής λόγο:

Σε κάθε επισκευή γίνεται επανεγκατάσταση της ρομ. Εφόσον το τηλέφωνο ανηκει σε πάροχο, την ρόμ αυτή την έχει μόνο η επίσημη αντιπροσωπία της χωρας απο την οποία αγοράστηκε. Οπότε δεν μπορεί να σου την περάσει γιατι το επισημο service δεν μπαίνει στο samfirmware :).

Συνεπώς βρίσκουν πάτημα, αλλά εκτός αυτού μάλλον δεν έχουν δικαίωμα να επέμβουν αλλα και τρόπο να πάρουν τα λεφτά τους αν το ΙΜΕΙ της συσκευης δεν αφορά την δικαιοδοσία τους. Σου λένε λοιπόν οτι η συσκευή πρέπει να σταλεί στην χώρα που αγοράστηκε και οτι δεν μπορουν να μεσολαβήσουν αυτοί.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μολις μιλησα με τη samsung.Μου λενε οτι απο το ΙΜΕΙ απλα βλεπουν απο ποια χωρα προοριζεται.Δεν τους ενδιαφερει στο service το imei ουτε το κοιτανε.Το μονο που χρειαζονται αν ειναι ελληνικο το κινητο ειναι μια αποδειξη αγορας.Αν ειναι παραεισαγωγης και συγκεκριμενα τον ρωτησα για μενα που ειναι απο Ρουμανια μου λεει αποδειξη+πανευρωπαικη καρτα εγγυησης(ασχετα ποια γλωσσα εχει) και εισαι πληρως καλυμενος για 2 Χρονια.

Ρωτησα ειδικα αν π.χ. στην Καρτα εγγυσης πρεπει να εχει Ελληνικα πανω γραμμενα και μου ειπε οτι δεν εχει καμια σχεση αρκη να υπαρχει Πανευρωπαικη καρτα εγγυησης δηλαδη καρτα που να εχει μια χωρα της Ευρωπαικης ενωσης.

Αυτα λοιπον με θεμα εγγυσης.Βασικη προυποθεση το κινητο να προοριζεται για Ευρωπαικη Χωρα αλλιως δεν αναγνωριζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...