Jump to content

Sony Xperia Go


Koucos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την χρήση του GPS. H οθόνη έχει ικανοποιητικό μέγεθος όσον αφορά τις διαστάσεις της. Θα μου ήταν πιο λογικό να μου έλεγες για την ανάλυσή της παρά για το μέγεθος. Όπως και να έχει όμως την δουλειά σου την κάνεις.

 

Δηλαδη τοσο χαλια αναλυση εχει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 937
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα πάντα είναι υποκειμενικά φίλε μου. Για αυτό και πάντα προτείνω προτού αγοράσουμε κάτι να πάμε να το δούμε από κοντά. Χάλια σε καμία περίπτωση δεν την λες, ας μην είμαστε υπερβολικοί. Σε σύγκριση με το Neo V υπάρχει διαφορά (στο μάτι μου τουλάχιστον) και ίσως ο λόγος που το κινητό πήγε σε γυναικεία χέρια.

 

Όπως και να έχει το κινητό είναι εξαιρετικό, δες το από κοντά και πίστεψέ με, με το GPS δεν θα έχεις πρόβλημα. Μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα είναι υποκειμενικά φίλε μου. Για αυτό και πάντα προτείνω προτού αγοράσουμε κάτι να πάμε να το δούμε από κοντά. Χάλια σε καμία περίπτωση δεν την λες, ας μην είμαστε υπερβολικοί. Σε σύγκριση με το Neo V υπάρχει διαφορά (στο μάτι μου τουλάχιστον) και ίσως ο λόγος που το κινητό πήγε σε γυναικεία χέρια.

 

Όπως και να έχει το κινητό είναι εξαιρετικό, δες το από κοντά και πίστεψέ με, με το GPS δεν θα έχεις πρόβλημα. Μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου.

 

ΟΚ ευχαριστω , το θεμα ειναι οτι εδω στο βολο , το μονο μερος που το ειχε μεσα στο μαγαζι ειναι το public , αλλα και εκει δεν το ειχε σε λειτουργια για να το δω , παντως θα κοιταξω και αλλου να το βρω σε λειτουργια . Οπως λες , τα παντα ειναι υποκειμενικα , για σενα που προφανως ασχολεισε με τα κινητα , και κοιτας την λεπτομερεια ισως να σε χαλαει η οχι και τοσο καλη αναλυση , για μενα που το προηγουμενο κινητο μου ηταν ενα μαιμου ipod 4 , ενω πριν δεν ειχα touchscreen κινητο , μαλλον θα μου φανει τελειο !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Ξέρεις κάποιος αν μπορούμε να έχουμε ξεχωριστό ήχο για τα διάφορα notifications και αν ναι πως?

 

Πχ. Θέλω για το email να ακουγεται ο ήχος xxx

για την εφαρμογή WhatsApp ο ήχος yyy

για το sms o ήχος zzz κ.ο.κ.

 

Ευχαριστώ πολύ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Ξέρεις κάποιος αν μπορούμε να έχουμε ξεχωριστό ήχο για τα διάφορα notifications και αν ναι πως?

 

Πχ. Θέλω για το email να ακουγεται ο ήχος xxx

για την εφαρμογή WhatsApp ο ήχος yyy

για το sms o ήχος zzz κ.ο.κ.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Για το whatsapp απλά πήγαινε στις ρυθμίσεις κ θα δεις το notification κ το αλλάζεις.Για τα μηνύματα αν έχεις τη στοκ εφαρμογή πήγαινε στις ρυθμίσεις πάλι κ θα δεις ηχος ειδοποιήσεις ή κάτι τέτοιο.για τα mail δε γνωρίζω,αν έχεις άλλη εφαρμογή για τα mail λογικά την ίδια διαδικασία ακολουθείς

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Για το whatsapp απλά πήγαινε στις ρυθμίσεις κ θα δεις το notification κ το αλλάζεις.Για τα μηνύματα αν έχεις τη στοκ εφαρμογή πήγαινε στις ρυθμίσεις πάλι κ θα δεις ηχος ειδοποιήσεις ή κάτι τέτοιο.για τα mail δε γνωρίζω,αν έχεις άλλη εφαρμογή για τα mail λογικά την ίδια διαδικασία ακολουθείς

 

Για το WhatsApp και για το sms ok.

Αλλά επιδή υπάρχουν πολλές εφαργογές που δεν δίνουν αυτήν την δυνατότητα, μήπως υπάρχει "κάτι πιο γενικό" που μπορούμε να κάνουμε;

 

Πχ. στο gmail δεν βλέπω κάποια δυνατότητα επιλογής ήχου, όπως και σε κανα δυο άλλες εφαργογές που χρησιμοποιώ.

 

Ευχαριστώ πολύ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα αυτα τα σχολια χρηστων του Go και πραγματικα ξενερωσα !!!!!

http://www.skroutz.gr/s/20...Xperia-Go.html

Ειχα αποφασισει να το παρω , και ας υστερει σε καποια χαρακτηριστικα , αλλα τωρα αρχισα να κοιταζω και για κανενα αλλο .

Δεν με πειραξε οτι σε καποιους βγηκε ελατωματικο , αυτο μπορει να συμβει σε ολα τα κινητα , αλλα οταν στο πουλαει για αδιαβροχο , και το πληρωνεις περισσοτερο γιαυτο το λογο , σε συγκριση με αλλα με ανωτερα χαρακτηριστικα , δεν μπορει να μη σε καλυβει η αντιπροσωπεια οταν εισχωρηση υγρασια στο κινητο !!!!!

Δηλαδη τη σκατα αδιαβροχο και αντοχης ειναι ; !!!

Ειχε κανεις απο εσας που το εχετε παρομοιο προβλημα ;

Αν ειναι να μη με καλυψει η εγγυηση σε τετοιο προβλημα να κοιταξω για αλλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα αυτα τα σχολια χρηστων του Go και πραγματικα ξενερωσα !!!!!

http://www.skroutz.gr/s/20...Xperia-Go.html

Ειχα αποφασισει να το παρω , και ας υστερει σε καποια χαρακτηριστικα , αλλα τωρα αρχισα να κοιταζω και για κανενα αλλο .

Δεν με πειραξε οτι σε καποιους βγηκε ελατωματικο , αυτο μπορει να συμβει σε ολα τα κινητα , αλλα οταν στο πουλαει για αδιαβροχο , και το πληρωνεις περισσοτερο γιαυτο το λογο , σε συγκριση με αλλα με ανωτερα χαρακτηριστικα , δεν μπορει να μη σε καλυβει η αντιπροσωπεια οταν εισχωρηση υγρασια στο κινητο !!!!!

Δηλαδη τη σκατα αδιαβροχο και αντοχης ειναι ; !!!

Ειχε κανεις απο εσας που το εχετε παρομοιο προβλημα ;

Αν ειναι να μη με καλυψει η εγγυηση σε τετοιο προβλημα να κοιταξω για αλλο!!!!

 

ΠΑΝΤΑ σε φόρουμς και μπλόγκς βλέπεις να γράφουν τα παράπονα τους φίλε μου... Δεν θα δεις καλη κουβέντα, γιατί ο ευτυχισμένος χρήστης δεν θα κάνει τον κόπο να το πει, ενώ ο δυσαρεστημένος θα κράξει!

 

Προσωπικά είμαι βέβαιος ότι όποιος κράζει το Go έχει κάνει την μαμακία του και προσπαθεί να το ρίξει στην συσκευή...

Αν είχα το Go (δεν το έχω, θα θελα να το αγοράσω κάποια στιγμή) και δεν με κάλυπτε η αντιπροσωπεία για θέματα υγρασίας κτλ (για τα οποία δεν θα έφταιγε η extreme χρήση μου) θα τους έκανα άνω-κάτω για να το αντικαταστήσουν, είτε το είχα 1 μέρα είτε 1 χρόνο... απο την στιγμή που το διαφημίζουν για ανθεκτικό!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

1) Ρυθμίσεις --> Αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά --> Επαναφορά Εργοσ. δεδομ. (Έχω ICS, αν έχεις GB κάτι παρόμοιο ψάχνεις)

2) Θα εγκαταστήσεις το SEUS, θα το εκκινήσιεις, θα συνδέσεις το κινητό σου στον υπολογιστή και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που σου δίνει.

 

Δοκίμασα το Νο 1 (hard reset) αλλά δεν επαναφέρει το ICS στο GB με αποτέλεσμα όταν έβαλα το SEUS να κάνω αναβάθμιση μου είπε πως διαθέτω το νεότερο λειτουργικό (ICS) και δεν μου έβγαλε επιλογή για clean install

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ποτέ ότι το Νο 1 επαναφέρει την GB. Είπα ότι απλά κάνεις hard reset (αυτή ήταν άλλωστε και η ερώτηση). Δεν υπάρχει επιλογή για επιδιόρθωση στο seus;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ποτέ ότι το Νο 1 επαναφέρει την GB. Είπα ότι απλά κάνεις hard reset (αυτή ήταν άλλωστε και η ερώτηση). Δεν υπάρχει επιλογή για επιδιόρθωση στο seus;

 

Εγώ το κατάλαβα έτσι, sorry. Ναι υπήρχε επιλογή για επιδιόρθωση και την έκανα (παίζει αισθητά πιο γρήγορα απο πριν το λειτουργικό, σχεδόν ταχύτητες GB) αλλά ακόμα δεν κατάλαβα πως θα κάνω clean install ή μήπως δεν χρειάζεται πια ??

Link to comment
Share on other sites

Αν τα πράγματα βελτιώθηκαν αισθητά και είσαι ικανοποιημένος τότε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω. Κανονικά θα πρέπει να σου εμφανίζει το SEUS μαζί με το μήνυμα περί ενημερωμένου τηλεφώνου κι μια επιλογή για επιδιόρθωση. Το επιλέγεις και σου ξανά περνά την ICS σβήνοντας τα πάντα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα. Πηρα πριν 6-7 μερες και εγω το Xperia Go ST27i, και πηγα σημερα στο germano για αναβαθμηση, σε Andoid 4.0.4 οπως διαβασα στο τρεχον θεμα οτι κανατε καποιοι απο εσας, και μου ειπε οτι δεν εχει βγει ακομη αναβαθμηση και ετσι εμεινα με την 2.3.7. Μαλιστα μου ειπε οτι αυτη που εχω ειναι η τελευταια που υπαρχει ως τωρα. Με την ευκαιρια το αλαξα απο μαυρο σε ασπρο χρωμμα(ευτυχως το δεχτεικαν.) :)

Κατι που θελω να ρωτησω επειδη ειμαι λιγο ασχετος με Andoid ειναι το εξης: Με το πρωτο κινητο η μπαταρια με κρατουσε 24 ωρες στις 6-7 μερες που το χειρηστικα! Τους το ειπα (ισως και αυτος να ηταν ο λογος που μου το αλαξαν.) Μου ειπε ο υπαλληλος να το αφησω την πρωτη φορα να αδειασει ως το 10% και μετα να το φωρτησω ανοιχτο για 4 ωρες. Τι λετε για αυτο εσεις; Ρωταω γιατι δεν βλεπω η ενδειξη τις συσκευης να δειχνει ποσο τις εκατο ειναι η μπαταρια. Δειχνει τωρα ας πουμε στην χρηση μπαταριας:

Προβολη: 77%

Ετοιμοτητα κυψελης: 6%

Συστημα Andoid: 5%

Λειτουργικο Συστημα Andoid: 5%

Το τηλεφωνο ειναι αδρανες: 3%

Και ετσι δυστυχος δεν μπορω να καταλαβω ποσο μπαταρια εχω. Μπορει καποιος να με εξηγηση λιγο αναλυτικα για να καταλαβω. Ευχαριστω εκ των προτερων!

Edited by elder
Link to comment
Share on other sites

Και ετσι δυστυχος δεν μπορω να καταλαβω ποσο μπαταρια εχω. Μπορει καποιος να με εξηγηση λιγο αναλυτικα για να καταλαβω. Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Στήσε αυτό και θα μπορείς να καταλάβεις πλέον :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα. Πηρα πριν 6-7 μερες και εγω το Xperia Go ST27i, και πηγα σημερα στο germano για αναβαθμηση, σε Andoid 4.0.4 οπως διαβασα στο τρεχον θεμα οτι κανατε καποιοι απο εσας, και μου ειπε οτι δεν εχει βγει ακομη αναβαθμηση και ετσι εμεινα με την 2.3.7. Μαλιστα μου ειπε οτι αυτη που εχω ειναι η τελευταια που υπαρχει ως τωρα. Με την ευκαιρια το αλαξα απο μαυρο σε ασπρο χρωμμα(ευτυχως το δεχτεικαν.) :)

Κατι που θελω να ρωτησω επειδη ειμαι λιγο ασχετος με Andoid ειναι το εξης: Με το πρωτο κινητο η μπαταρια με κρατουσε 24 ωρες στις 6-7 μερες που το χειρηστικα! Τους το ειπα (ισως και αυτος να ηταν ο λογος που μου το αλαξαν.) Μου ειπε ο υπαλληλος να το αφησω την πρωτη φορα να αδειασει ως το 10% και μετα να το φωρτησω ανοιχτο για 4 ωρες. Τι λετε για αυτο εσεις; Ρωταω γιατι δεν βλεπω η ενδειξη τις συσκευης να δειχνει ποσο τις εκατο ειναι η μπαταρια. Δειχνει τωρα ας πουμε στην χρηση μπαταριας:

Προβολη: 77%

Ετοιμοτητα κυψελης: 6%

Συστημα Andoid: 5%

Λειτουργικο Συστημα Andoid: 5%

Το τηλεφωνο ειναι αδρανες: 3%

Και ετσι δυστυχος δεν μπορω να καταλαβω ποσο μπαταρια εχω. Μπορει καποιος να με εξηγηση λιγο αναλυτικα για να καταλαβω. Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Η έκδοση 4.0.4 έχει κυκλοφορήσει, μπορεί να μην το ήξεραν, μπορεί να βαριόντουσαν κτλ...

 

Στην 4.0.4 γράφει το ποσοστό της μπαταρίας [σε αριθμό %] στην αρχική οθόνη, δίπλα απ'την ένταση του σήματος (πολύ χρήσιμο)

 

Υ.Γ. Καλό σε άσπρο ?? :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ρε DimitrisAndNiki. Τωρα βλεπω την μπαταρια μου. Εχω 26%.

Για την εκσδοση 4.0.4 το ηξερα και εγω. Δεν πειραζη θα το αφησω ετσι λιγες μερες και θα ξαναπαω. Το ασπρο πολυ καλο. Εδειξε η συσκευη αμεσως! Τωρα το μονο θεμα που εχω ειναι οτι δεν μπορω να συνδεσω με καλωδιο usb στο pc με λειτουργικο Linux, αλλα μονο με Windows. Με Linux γινετε με Wi-Fi μεσω του προγραμματος Airdroid.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ρώτησες και για την πρώτη φόρτιση.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3918412#post3918412

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον, θα ακολουθησω τις οδηγιες! Ευχαριστω zxr. Εβαλα και το προγραμμα Battery Notifier (Big Text) για να βλεπω το ποσο τις εκατο ειναι η μπαταρια μου, αλλα καθε 1% που κατεβενη, ακουγετε ο χαρακτηριστικος ηχος (ξερεις πως απενεργοποιητε ο ηχος;) Περιπου ανα 10 λεπτα κατεβαινει 1% με αδρανες συσκευη. Χωρις να θελω να θιξω των DimitrisAndNiki που μου το προτινε...μηπως το προγραμμα αυτο αδειαζη ποιο γρηγορα την μπαταρια, η ετσι ειναι το νορμαλ;
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό να καταναλώνει ενέργεια μιας και τσεκάρει διαρκώς το ποσοστό της οπότε καταναλώνει πόρους. Ίσως να μπορείς να αλλάξεις τη συχνότητα που κάνει αυτή την ενημέρωση για να μην καταναλώνει. Δοκίμασε και το elixir για να κάνεις monitoring τις λειτουργίες του κινητού σου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα φορτισω το κινητο τις 3 πρωτες φορες, παρακολουθοντας την μπαταρια με το Battery Notifier (Big Text,) και μετα θα το απεγκαταστησω. Αν κανω και την αναβαθμηση, τοτε θα υπαρχη η ενδειξη τις μπαταριας.
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την αναβάθμιση κ εγώ δεν την έχω πάρει ακόμα....το συνδέω το sues κ μου λέει οτι το τηλέφωνο ειναι ενημερωμενο...γιατί γίνετε αυτό???ενώ εσείς την έχετε πάρει????
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν παίρνουν όλα τα κινητά μαζί την αναβάθμιση. Δοκίμασε ομως και σε άλλον υπολογιστή.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

μόλις χθές ήρθε στα χέρια μου ενα xperia go!

αμέσως πριν αρχίζω να αποθηκευω files,έκανα εγκατάσταση μέσω SEUS το καινούργιο λογισμικό android.

Όλα καλά μέχρι εδώ,όταν αργότερα έκανα μια περιηγηση στο μενού ανακάλυψα οτι δεν βρίσκω την λειτουργια να ενεργοποιώ το ξυπνητήρι ενω το κινητό είναι στην θέση off

 

Ίσως σας ακούγεται χαζό αλλα αυτα εξαφανίστηκαν ή εγω πολύ απλά δεν τα βλέπω!

 

Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου πει μια λύση!

 

Ευχαριστώ

Νίκος

Edited by mafiozo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

μόλις χθές ήρθε στα χέρια μου ενα xperia go!

αμέσως πριν αρχίζω να αποθηκευω files,έκανα εγκατάσταση μέσω SEUS το καινούργιο λογισμικό android.

Όλα καλά μέχρι εδώ,όταν αργότερα έκανα μια περιηγηση στο μενού ανακάλυψα οτι δεν βρίσκω την λειτουργια να ενεργοποιώ το ξυπνητήρι ενω το κινητό είναι στην θέση off

 

Ίσως σας ακούγεται χαζό αλλα αυτα εξαφανίστηκαν ή εγω πολύ απλά δεν τα βλέπω!

 

Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου πει μια λύση!

 

Ευχαριστώ

Νίκος

 

Φιλε Νικο μαλλον ειναι το πρωτο σου "εξυπνο" τηλφωνο.:)

Το ξυπνητηρι δεν χτυπαει οταν το κινητο ειναι απενεργοποιημενο. Μπορεις απλα να το βαζεις σε λειτουργια πτησης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:confused:

και αυτο είναι έξυπνο τώρα?:lol:

 

ναι η αλήθεια είναι οτι πριν έιχα ενα htc που μου το έδωσε η εταιρία μου με windows και ούτε που ασχοληθηκα πραγματικά,μιας και οι δυνατοτητες του δεν ήταν τόσο (μάλλον) όσο του android!

thanks πάντως...το διάβασα μετά στο site της S.E για το ξυπνητήρι!

 

 

τώρα έκανα download το tapatalk και ψάχνω να βρω που την έχει αποθηκευσει και πως λειτουργεί!

θα την φάω την νύχτα....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Go

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...