Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, johnstef said:

https://disk.yandex.ru/d/VEJEop0nurH2iA

Σε κάθε περίπτωση πριν κάνεις οτιδήποτε κάνε και το full backup "perfect backup"  που έχω πει εδώ .....και είσαι cool.😎

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

39 minutes ago, kos26k said:

Καλησπέρα. Καμία ιδέα για το kodi που ξαφνικά σε πετάει; (Ακομα και μετά από clean install) Τα νεύρα μου..

Από προσωπική εμπειρία σε διάφορες συσκευές φαίνεται ότι το KODI 20 έχει πρόβλημα με το GKobu ενώ δεν συμβαίνει το ίδιο με το Manalab, που φαίνεται να δουλεύει μια χαρά. Προφανώς το GKobu θέλει δουλίτσα ακόμα στην έκδοση 20 (άλλωστε γράφει beta...).

Μία λύση βέβαια είναι και το downgrade σε KODI 19.5 μέχρι να λυθούν τα θεματάκια του 20 (πριν σπάσουμε και τις συσκευές μας από τα νεύρα😁)

***Βέβαια το GKobu σε Coreelec 20.0 rc2 (KODI 20.0 Nexus) δεν έχει κανένα πρόβλημα....όμως εκεί το KODI "παίζει" μόνο του χωρίς ανταγωνισμό..😉

***Όπως έχω ξαναπεί μπορείτε να βάλετε το Coreelec στην eMMC ταυτόχρονα με το Android (in dual boot mode !!!). Μπορείτε δε πολύ εύκολα να πηγαίνετε από "dual boot" (όπου από default κάνει boot Coreelec) σε "single boot" (only Android)😉   Καρατσεκαρισμένο σε HK1 Box, H96 max X3 & X88 King.

*** Το όμορφο "κερασάκι" είναι ότι όταν μπουτάρει σε Coreelec το πρώτο που δείχνει η οθονίτσα είναι "CΕ 20" (στην προηγούμενη έκδοση έβγαζε CΕ 19)😎

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, johnstef said:

Αυτή είναι η Rom.

https://disk.yandex.ru/d/VEJEop0nurH2iA

Αυτό είναι το secure boot set , που βάζεις στον φάκελο license, εκεί που έχεις εγκαταστήσει το Amlogic burning tool στα Windows.

https://disk.yandex.ru/d/HjJcFUm66bLJdA

Αυτό το Passwort Bin file , που βάζεις στο amlogic burning tool, στο view, InPut Password 

https://disk.yandex.ru/d/K4wFlGC0j70uwg 

Θα χρειαστείς και Password bin file και secure boot set στο license για να φλασάρεις custom ROM σε όλη την οικογένεια των A95X F3, A95X F3 Air και A95X F3 slim.

 

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω καιρό να ασχοληθώ με τα boxάκια, και με ρώτησε συγγενής μου ο οποίος δεν έχει smart TV, τι box να αγοράσει.

Η κύρια χρήση που θέλει να κάνει είναι να βλέπει Netflix (αύριο μεθαύριο ίσως να κάνει και κάποια συνδρομή σε Disney+, Amazon Prime).

Τι προτείνετε γι' αυτού του είδους την χρήση;

Εξακολουθούν τα boxάκια που κυρίως προτείνετε στο thread να μην μπορούν να παίξουν Netflix σε Full HD, όπως γινόταν το 2019 που ψάχτηκα να αγοράσω για μένα, και η μόνη λύση τότε ήταν το Xiaomi Mi Box;

Ισχύει το ίδιο και σήμερα;


Ευχαριστώ.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, tsiftsism said:

Καλησπέρα.

Έχω καιρό να ασχοληθώ με τα boxάκια, και με ρώτησε συγγενής μου ο οποίος δεν έχει smart TV, τι box να αγοράσει.

Η κύρια χρήση που θέλει να κάνει είναι να βλέπει Netflix (αύριο μεθαύριο ίσως να κάνει και κάποια συνδρομή σε Disney+, Amazon Prime).

Τι προτείνετε γι' αυτού του είδους την χρήση;

Εξακολουθούν τα boxάκια που κυρίως προτείνετε στο thread να μην μπορούν να παίξουν Netflix σε Full HD, όπως γινόταν το 2019 που ψάχτηκα να αγοράσω για μένα, και η μόνη λύση τότε ήταν το Xiaomi Mi Box;
Ισχύει το ίδιο και σήμερα;

Ευχαριστώ.
 

Ναι δεν έχει αλλάξει κάτι και ούτε πρόκειται. Εφόσον βασική απαίτηση είναι το Netflix (FHD or 4K) και χωρίς "πειράγματα" μοναδική λύση είναι κάποιο πιστοποιημένο όπως:

- Mi Box s

- Amazon Fire stick (FHD edition or 4K edition)

- Nokia streaming box 8000

- Mecool

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites



Ναι δεν έχει αλλάξει κάτι και ούτε πρόκειται. Εφόσον βασική απαίτηση είναι το Netflix (FHD or 4K) και χωρίς "πειράγματα" μοναδική λύση είναι κάποιο πιστοποιημένο όπως:
- Mi Box s
- Amazon Fire stick (FHD edition or 4K edition)
- Nokia streaming box 8000
- Mecool


Σ' ευχαριστώ.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Εάν αποφασίσεις για mecool , μόνο το mecool km2 και km2 plus , τα άλλα δεν έχουν πιστοποίηση για Netflix 4K.

Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2023 at 6:03 ΜΜ, ath156 said:

Ακολούθησε τις οδηγίες που έχω στο PDF αρχείο που βάζω εδώ.

Καλύτερα στην αρχή κατέβασε την τελική έκδοση 19.5 (Matrix) Coreelc και μετά θα το αφήσεις να πάει αυτόματα στο Nexus 20.0 !! https://github.com/CoreELEC/CoreELEC/releases

***Στο βήμα 5 βάλε το πιο τελευταίο αρχείο που ανεβάζω εδώ (θα τα έχεις ΟΛΑ έτοιμα, οθόνη με θερμοκρασία, να λειτουργεί το στοκ χειριστήριο κλπ) 😉

How to Install Coreelec to H96 max X3 and Clones_21022022.pdf 4 kB · 3 downloads

20221209165350.tar 8 MB · 3 downloads

Ποιο απ' όλα αυτά στο παραπάνω link θα κατεβάσω; Εχει διάφορα "generic".

Επίσης οι οδηγίες λέει H96 max 3. Κάνουν και για HK1;

Θα προσπαθήσω να το κάνω σήμερα.

Ευχαριστώ!

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lurker said:

Ποιο απ' όλα αυτά στο παραπάνω link θα κατεβάσω; Εχει διάφορα "generic".

Επίσης οι οδηγίες λέει H96 max 3. Κάνουν και για HK1;

Θα προσπαθήσω να το κάνω σήμερα.

Ευχαριστώ!

Αυτό που έχω στο screenshot.

To ΗΚ1 Βοχ είναι κλώνος του Η96 μαχ Χ3.

Το Balena Etcher δεν χρειάζεται να το εγκαταστήσεις, μπορείς να χρηισμοποιήσεις και την portable έκδοση.

1.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ath156 said:

Αυτό που έχω στο screenshot.

To ΗΚ1 Βοχ είναι κλώνος του Η96 μαχ Χ3.

Το Balena Etcher δεν χρειάζεται να το εγκαταστήσεις, μπορείς να χρηισμοποιήσεις και την portable έκδοση.

1.jpg

Σ' ευχαριστώ! Εβαλα το Coreelc, έπαιξε. Το 19.5. Τώρα το θέμα μου είναι ότι δε βρίσκω τη "sync playback to display" επιλογή. Υπάρχει περίπτωση να την έχει στο 20;

Το Libreelec δεν παίζει στο Box αυτό;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Lurker said:

Σ' ευχαριστώ! Εβαλα το Coreelc, έπαιξε. Το 19.5. Τώρα το θέμα μου είναι ότι δε βρίσκω τη "sync playback to display" επιλογή. Υπάρχει περίπτωση να την έχει στο 20;

Το Libreelec δεν παίζει στο Box αυτό;

https://discourse.coreelec.org/t/no-sync-playback-to-display-option-anymore/16332

Το Libreelec ψιλοεγκατέλειψε τους Amlogic...τώρα πάει να κάνει κάτι πάλι με την Nexus έκδοση.....και γιατί όχι το Coreelec που παίζει άψογα ?

Όπως σου είπα μπορείς με  update να πας από 19.5 σε 20.0 !!! Παρεπιπτόντως έχεις την  θερμοκρασία στην μπροστινή οθόνη του?

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ath156 said:

https://discourse.coreelec.org/t/no-sync-playback-to-display-option-anymore/16332

Το Libreelec ψιλοεγκατέλειψε τους Amlogic...τώρα πάει να κάνει κάτι πάλι με την Nexus έκδοση.....και γιατί όχι το Coreelec που παίζει άψογα ?

Όπως σου είπα μπορείς με  update να πας από 19.5 σε 20.0 !!! Παρεπιπτόντως έχεις την  θερμοκρασία στην μπροστινή οθόνη του?

Ναι δείχνει θερμοκρασία κανονικά.

Τη θέλω τη ρύθμιση αυτη γιατί θέλω να αλλάζω το το playback speed. Στο Kodi στο Android που έχει έχει σκάλωματα η εικόνα όταν αλλάζω playback speed. Ηλπιζα να έπαιζε στο coreelec/libreelec. Στο Pi4 πχ η σε Intel stick παίζει τέλεια.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, akist25 said:

Αν δεν κανω λάθος είναι και το mecool km7 plus που βγήκε τώρα στην αγορά 

Ναι και αυτό είναι Netflix certified. Εάν έπρεπε να επιλέξω αναγκαστικά μεταξύ αυτών θα προτιμούσα το km2 plus , λόγω s905x4.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Έχω το boxάκι "Beelink TV Box GT1 Ultimate" με 3gb ram. 
Το χρησιμοποιώ μόνο για kodi και κάνει άψογα την δουλειά του.
Πρόσφατα, έβαλα την εφαρμογή της EON TV και το boxάκι βασανίζεται λόγω ram. (αποσυνδέσεις, buffering και πολλές φορές εικόνα με pixel). Η σύνδεση internet είναι super.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο box με περισσότερη ram, αξιόπιστο και σχετικά φθηνό??

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Με μαμά Rom είσαι ή με custom ROM; Επίσης σε δίκτυο 2,4ghz, lan η 5ghz το δουλεύεις; Speedtest έχεις τρέξει να δεις ταχύτητες πραγματικές που εκμεταλλεύονται από το beelink;

Link to comment
Share on other sites

Με μαμά Rom είσαι ή με custom ROM; Επίσης σε δίκτυο 2,4ghz, lan η 5ghz το δουλεύεις; Speedtest έχεις τρέξει να δεις ταχύτητες πραγματικές που εκμεταλλεύονται από το beelink;
Με μαμα ρομ.
Με 5 ghz κ η ταχυτητα ειναι στα 60+
To Speedtest βγαζει 60+ με ping 47


Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρεσαι για custom ROM? Να δούμε εάν σου λύσει το πρόβλημα;
Δεν γνωρίζω την διαδικασία.
Αν ειναι κατι εύκολο, γιατι οχι


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε αρχικά μια φωτογραφία από τα 4 πρώτα γράμματα στο αυτοκόλλητο που βρίσκεται κολλημένο στο κάτω μέρος του Beelink.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις π.μ

Σε ευχαριστώ.


Tapa



Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...