Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγκατάσταση ΕΟΝ σε TVbox

Όπως είπαμε υπάρχει δωρεάν πρόσβαση στα αθλητικά κανάλια της ΕΟΝ μέχρι 28/2/2023. Μπορεί δε να εγκατασταθεί ταυτόχρονα σε 1 (μία) SmartTV και Τάμπλετ και Κινητό και PC. Πως όμως εγκαθίσταται σε Android TVbox ?

1. Εάν έχετε συμβατή SmartTV. Σε αυτή την περίπτωση καλό είναι να "εξαντλήσετε" το δικαίωμα για 1 (μία) SmartTV με apk στην συμβατή τηλεόραση που ήδη έχετε. Εάν δεν έχετε συμβατή Smart TV μπορείτε να ενεργοποιήσετε την ΕΟΝ στο TVbox σας με 3 διαφορετικούς τρόπους, όπως παρακάτω.

2. Εάν έχετε ρομ ATV. Σε αυτή την περίπτωση μπορείτε να κατεβάσετε το apk EON από το  Playstore και να το "χρεωθείτε" ως Smart TV !

3. Εάν έχετε ρομ AOSP (Android9).  Δεν θα σας αφήσει να κατεβάσετε το apk from Playstore !! Μπορείτε όμως με το κατάλληλο apk να εγκαταστήσετε και εδώ ΕΟΝ σαν Smart TV ! Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει Προσωπικό Μήνυμα για να του πω πως.

4. Λύση μέσω Browser σε TV box. Αυτή η λύση είναι και η πιο εύκολη και ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις για συμβατούς Browsers (Chrome, Opera κλπ). Η ενεργοποίηση γίνεται απλά στην διεύθυνση "eon.tv" με τους κωδικούς που σας έχουν αποσταλεί. Είναι λοιπόν λύση "πασπαρτού"😉 Μάλιστα με την λύση αυτή δεν "χρεώνεστε" Smart TV και μπορείτε ταυτόχρονα να έχετε ΕΟΝ στην συμβατή σας Smart TV 😉

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Επειδη εχω το eon στον browser σε ΑΤV μπορω να πω με αρκετη σιγουρια οτι υπαρχει διαφορα ποιοτητας αναμεσα στον browser και την εφαρμογη συν οτι στον browser ειναι αρκετα δυσχρηστη η σελιδα αν και μπαινω μονο για να δω εναν αγωνα την εβδομαδα. Απο την αλλη επειδη ετσι δεσμευεται η μεγαλη οθονη αναγκαστικα μενω στη λυση του browser. Δυστυχως η εφαρμογη για aosp καταλαβαινει οτι προκειται για μεγαλη οθονη και δεν μπορει να χρησιμοποιηθει.

..........................................................................
Εχει κανεις f1 tv;
Θελω να μαθω αν εχει δικη της εφαρμογη ή αν θα χρειαζεται να μπαινω και εκει μεσω του browser
 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, drdedus said:

γενικότερα ελάχιστες εφαρμογές δουλεύουν με sideload .

οι περισσότερες εγκαθίσταται αλλα δεν ξεκινάνε, όπως και ο Samsung browser, beta η μη.

Για να μην δοκιμάζω ολες τις εκδόσεις του APK mirror έλεγα μπας και υπάρχει κάποια δοκιμασμένη για android tv 10.

 

Γενικότερα το sideload ακομα και στα κινητά έχει θέμα πλέον με πολλές εφαρμογές δοκιμασμένο με αποστολή εφαρμογων απο xiaomi, realme, lineage κλπ σε tv box η και στα ιδια τα xiaomi realme

ΟΚ...
Αλλα νομιζω μιλησες πρωτα για ertflix !
Οποτε...το ertflix απο αυτο το playstore παιζει;
Οσο για browser ....για δοκιμασε και αυτον....
https://www.mediafire.com/file/3rnjoaxredyrehp/FireFox_%5Bv4.2%5D_%5BAndriod_TV_Browser%5D%5B3%5D.apk/file
H αληθεια ειναι παντως πως οσο ''ανεβενουμε'' σε βερσιον Android πλεον δυσκολευουν ολα τα πραγματα ποσο μαλιστα και σε ATV λογισμικα που ...ετσι και αλλιως εχουν περισσοτερες απαγορευσεις!
Εδω βεβαια σε σενα εχουμε και ενα μειονεκτημα ακομα ...κατα την ταπεινη μου αποψη ....το λογισμικο της mecοol (γενικα) που σαν mecοol κακα τα ψεματα δεν φημιζοταν ποτε για τα ... ''κατορθωματα'' της!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω θέμα με το tv box km7 android 11 

δεν ξέρω τι έγινε αλλά εδω και μέρες όταν πάω στης εφαρμογες(ertflix-Spotify-tv-bro downloader)όταν θέλω να κάνω αναζήτησή το πληκτρολόγιο δεν κάνει τπτ δεν πάει δηλαδή στο κάθε γράμμα-νούμερο που θεκω να γράψω,μπορώ να κανω κάτι γιατί είμαι τώρα με ένα μικρό πληκτρολόγιο αλλά θέλει μέσα σε 2 μέρες φόρτιση και βαριέμαι την ήμουν ήσυχος με το πληκτρολόγιο το δικό του από το tv box,τι να κανω; 

 

36C6C6DC-3EF7-47CF-B7CD-C323A37808FE.jpeg

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, gatos814 said:

ΟΚ...
Αλλα νομιζω μιλησες πρωτα για ertflix !
Οποτε...το ertflix απο αυτο το playstore παιζει;
Οσο για browser ....για δοκιμασε και αυτον....
https://www.mediafire.com/file/3rnjoaxredyrehp/FireFox_%5Bv4.2%5D_%5BAndriod_TV_Browser%5D%5B3%5D.apk/file
H αληθεια ειναι παντως πως οσο ''ανεβενουμε'' σε βερσιον Android πλεον δυσκολευουν ολα τα πραγματα ποσο μαλιστα και σε ATV λογισμικα που ...ετσι και αλλιως εχουν περισσοτερες απαγορευσεις!
Εδω βεβαια σε σενα εχουμε και ενα μειονεκτημα ακομα ...κατα την ταπεινη μου αποψη ....το λογισμικο της mecοol (γενικα) που σαν mecοol κακα τα ψεματα δεν φημιζοταν ποτε για τα ... ''κατορθωματα'' της!

Το λογισμικό της mecool γενικότερα δεν ειναι οτι καλύτερο και ειδικά τα παλιότερα με απλο android.

 

θα δοκιμάσω μολις βρεθώ δίπλα στο box και τον browser που λες γιατί σίγουρα χρειάζεται ενας browser αλλα και να βλέπεις ertflix χωρίς cast υποχρεωτικά

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, akist25 said:

Παιδιά έχω θέμα με το tv box km7 android 11 

δεν ξέρω τι έγινε αλλά εδω και μέρες όταν πάω στης εφαρμογες(ertflix-Spotify-tv-bro downloader)όταν θέλω να κάνω αναζήτησή το πληκτρολόγιο δεν κάνει τπτ δεν πάει δηλαδή στο κάθε γράμμα-νούμερο που θεκω να γράψω,μπορώ να κανω κάτι γιατί είμαι τώρα με ένα μικρό πληκτρολόγιο αλλά θέλει μέσα σε 2 μέρες φόρτιση και βαριέμαι την ήμουν ήσυχος με το πληκτρολόγιο το δικό του από το tv box,τι να κανω;

Νομιζω πρωτα πρεπει να ξεκινησεις το ψαξιμο απο τις ρυθμισεις του κουτιου σου στις ρυθμισεις του πληκτρολογιου να δεις αν αλλαξε κατι και φυσικα αν μπορεις να το επαναφερεις ετσι οπως το θες...
Αν το κανει αυτο ομως σε συγκεκριμενες εφαρμογες μονο τοτε ριξε μια ματια στις επιμερους ρυθμισεις αυτων των εφαρμογων!
Λογικα ...ενα απο αυτα τα 2 θα συμβαινει...

 

3 ώρες πριν, drdedus said:

Το λογισμικό της mecool γενικότερα δεν ειναι οτι καλύτερο και ειδικά τα παλιότερα με απλο android.

 

θα δοκιμάσω μολις βρεθώ δίπλα στο box και τον browser που λες γιατί σίγουρα χρειάζεται ενας browser αλλα και να βλέπεις ertflix χωρίς cast υποχρεωτικά

Οτι μποξακι ειχαν με Android 7 ειχε μεσα ''φεστιβαλ'' κρυπτονομισματων!!!
Σε καθε ''κλικ'' του χρηστη  καποιοι ''τρελαινοταν'' στην ... κονομα!
Για αυτην την mecool συζηταμε!
Ακομα παντως δεν εχω καταλαβει αν παιζει η εφαρμογη ertflix στο μποξακι σου και αν οντως θελεις εναν browser μονο γι'αυτην την δουλεια ... η αν δεν μπορεις να βαλεις γενικα εναν browser γιατι εχουν ολοι προβληματα!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, gatos814 said:

Νομιζω πρωτα πρεπει να ξεκινησεις το ψαξιμο απο τις ρυθμισεις του κουτιου σου στις ρυθμισεις του πληκτρολογιου να δεις αν αλλαξε κατι και φυσικα αν μπορεις να το επαναφερεις ετσι οπως το θες...
Αν το κανει αυτο ομως σε συγκεκριμενες εφαρμογες μονο τοτε ριξε μια ματια στις επιμερους ρυθμισεις αυτων των εφαρμογων!
Λογικα ...ενα απο αυτα τα 2 θα συμβαινει... 

τα έχω ψάξει και άκρη δεν βρήκα,σε kodi-Disney-YouTube δεν το κάνει,δεν νομίζω να είναι στις ρυθμίσεις της κάθε εφαρμογής,ψάχνω να βρω άκρη,και ειναι κρίμα τώρα να κανω επαναφορά!

 

Οτι μποξακι ειχαν με Android 7 ειχε μεσα ''φεστιβαλ'' κρυπτονομισματων!!!
Σε καθε ''κλικ'' του χρηστη  καποιοι ''τρελαινοταν'' στην ... κονομα!
Για αυτην την mecool συζηταμε!
Ακομα παντως δεν εχω καταλαβει αν παιζει η εφαρμογη ertflix στο μποξακι σου και αν οντως θελεις εναν browser μονο γι'αυτην την δουλεια ... η αν δεν μπορεις να βαλεις γενικα εναν browser γιατι εχουν ολοι προβληματα!

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2023 at 4:00 ΜΜ, Dim_33 said:

Καλησπερα.  Εχω και εγω  το  GT1 Beelink S912, μπορω να του κανω κατι ? 

Ειναι με την μαμα Rom εδω και χρονια ...  Ευχαριστω

Δεν μπορω να στον λογαριασμο μου.... Γυρισα παλι σε εναν παλιο ουτε και εγω ξερω πως..... 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, gatos814 said:

Νομιζω πρωτα πρεπει να ξεκινησεις το ψαξιμο απο τις ρυθμισεις του κουτιου σου στις ρυθμισεις του πληκτρολογιου να δεις αν αλλαξε κατι και φυσικα αν μπορεις να το επαναφερεις ετσι οπως το θες...
Αν το κανει αυτο ομως σε συγκεκριμενες εφαρμογες μονο τοτε ριξε μια ματια στις επιμερους ρυθμισεις αυτων των εφαρμογων!
Λογικα ...ενα απο αυτα τα 2 θα συμβαινει...

 

Οτι μποξακι ειχαν με Android 7 ειχε μεσα ''φεστιβαλ'' κρυπτονομισματων!!!
Σε καθε ''κλικ'' του χρηστη  καποιοι ''τρελαινοταν'' στην ... κονομα!
Για αυτην την mecool συζηταμε!
Ακομα παντως δεν εχω καταλαβει αν παιζει η εφαρμογη ertflix στο μποξακι σου και αν οντως θελεις εναν browser μονο γι'αυτην την δουλεια ... η αν δεν μπορεις να βαλεις γενικα εναν browser γιατι εχουν ολοι προβληματα!

δεν παιζει η εφαρμογή εκτος αν υπάρχει καποια συγκεκριμένη έκδοση να δοκιμάσω.

 

Θελω και εναν browser για το android tv 10 που να παίζει και ertflix.

δεν θυμάμαι αν έχω δοκιμάσει να περασω webvideocaster που ενω δεν ειναι η δουλειά του, σου δίνει δυνατότητα να αλλάζεις agent στον browser του και κα επιλέγεις local playback η μήπως και cast στο ιδιο κουτι! αυτα για το ερτφλιχ.

 

το ξέρω αυτο για τα κουτια της mecool επειδή εχω πολλα στο android 7 και έχω παγώσει πολλές εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, drdedus said:

δεν παιζει η εφαρμογή εκτος αν υπάρχει καποια συγκεκριμένη έκδοση να δοκιμάσω.

 

Θελω και εναν browser για το android tv 10 που να παίζει και ertflix.

δεν θυμάμαι αν έχω δοκιμάσει να περασω webvideocaster που ενω δεν ειναι η δουλειά του, σου δίνει δυνατότητα να αλλάζεις agent στον browser του και κα επιλέγεις local playback η μήπως και cast στο ιδιο κουτι! αυτα για το ερτφλιχ.

 

το ξέρω αυτο για τα κουτια της mecool επειδή εχω πολλα στο android 7 και έχω παγώσει πολλές εφαρμογές

Μην τα συζητας για τα mecool ...!
Για να μην παιζει στο μποξακι σου η ertflix μαλλον κατι πρεπει να γινεται με τον δεκτη που εχει επανω και το πως ακριβως το διαχειριζεται ολο αυτο το λογισμικο και οι αδειες του...
Οποτε δεν νομιζω οτι αν βαλεις καποια πιο παλια θα εχει καμια διαφορα...
Το πολυ πολυ να την ανοιγει αλλα να μην μπορεις να παιξεις τα βιντεο!
Σε ενα παλιο Mecool KIII Pro που ειχα και το εδωσα σε φιλο με Android 7 ειναι το μοναδικο 7αρι μποξακι που ξερω που βγαζει σφαλμα την eon mobile εφαρμογη σαν μη συμβατη (οπως τα 9αρια Aosp βασισμενα σε ugoos) !
Και εδω μαλλον κατι αντιστοιχο γινεται με το λογισμικο του...!
Αλλη περιπτωση....αλλο μποξακι ... αλλο Android ... αλλα κοινος παρανομαστης η παρουσια δεκτη και φυσικα η ιδια μαρκα!!!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

σε mecool που παίρνει ρεύμα από usb τηλεόρασης είχε στη συσκευασία κι ένα adapter που μοιάζει με φορτιστή κινητού, αν το συνδέσω με οποιοδήποτε φορτιστή δεν είμαι οκ;

εντωμεταξύ android 11 τρέχει κι εμένα, αλλά ότι file manager κι αν δοκίμασα έφαγα πόρτα στο android/data φάκελο, ξέρει κανείς κάνα τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, patrickdrd said:

σε mecool που παίρνει ρεύμα από usb τηλεόρασης είχε στη συσκευασία κι ένα adapter που μοιάζει με φορτιστή κινητού, αν το συνδέσω με οποιοδήποτε φορτιστή δεν είμαι οκ;

Αρκεί να είναι 5V (5 Volt) και όχι παραπάνω !!!!......Αντίθετα τα Αμπέρ (Α) όσα παραπάνω τόσο καλύτερα (2Α ή 3Α κλπ)😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, patrickdrd said:

σε mecool που παίρνει ρεύμα από usb τηλεόρασης είχε στη συσκευασία κι ένα adapter που μοιάζει με φορτιστή κινητού, αν το συνδέσω με οποιοδήποτε φορτιστή δεν είμαι οκ;

Αρκει να ειναι 5V... 1.5Α και πανω...
Κατα προτιμηση απο 2Α και πανω για πιο σιγουρια με αυτα τα παλμοτροφοδοτικα!
Κακως παντως το δινεις ρευμα απο usb τηλεορασης...
Ενα μποξακι δουλευει στο peak γυρω στο 1A...
Η ενταση που βγαζει το usb της TV αν ειναι usb 2.0 ειναι γυρω στα 500ma ενω αν ειναι usb 3.0 φτανει γυρω στα 900ma...
Δηλαδη με απλα λογια...δεν θα δουλευει σωστα (ιδιως με usb 2.0) !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αρκει να ειναι 5V... 1.5Α και πανω...
Κατα προτιμηση απο 2Α και πανω για πιο σιγουρια με αυτα τα παλμοτροφοδοτικα!
Κακως παντως το δινεις ρευμα απο usb τηλεορασης...
Ενα μποξακι δουλευει στο peak γυρω στο 1A...
Η ενταση που βγαζει το usb της TV αν ειναι usb 2.0 ειναι γυρω στα 500ma ενω αν ειναι usb 3.0 φτανει γυρω στα 900ma...
Δηλαδη με απλα λογια...δεν θα δουλευει σωστα (ιδιως με usb 2.0) !
έχω κι ένα καλώδιο "διχαλα" που ενώνει 2 usb 2.0, άρα 1a; αυτό δεν είναι οκ;
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, patrickdrd said:
5 ώρες πριν, gatos814 said:
Αρκει να ειναι 5V... 1.5Α και πανω...
Κατα προτιμηση απο 2Α και πανω για πιο σιγουρια με αυτα τα παλμοτροφοδοτικα!
Κακως παντως το δινεις ρευμα απο usb τηλεορασης...
Ενα μποξακι δουλευει στο peak γυρω στο 1A...
Η ενταση που βγαζει το usb της TV αν ειναι usb 2.0 ειναι γυρω στα 500ma ενω αν ειναι usb 3.0 φτανει γυρω στα 900ma...
Δηλαδη με απλα λογια...δεν θα δουλευει σωστα (ιδιως με usb 2.0) !

έχω κι ένα καλώδιο "διχαλα" που ενώνει 2 usb 2.0, άρα 1a; αυτό δεν είναι οκ;

Ναι εφόσον παίρνει ρεύμα από 2 θύρες ταυτόχρονα, ακόμα και USB 2.0 να είναι θα δίνει 2 Χ 500mA = 1A....υποθέτω το καλώδιο αυτό το έχεις από κάποια θήκη σκληρού δίσκου?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το είχα αγοράσει από slroutz ακριβώς για ότι είπες, για εξωτερικούς δίσκους που δεν τους έφτανε το ρεύμα

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, patrickdrd said:

Όχι, το είχα αγοράσει από slroutz ακριβώς για ότι είπες, για εξωτερικούς δίσκους που δεν τους έφτανε το ρεύμα emoji6.png

Συνήθως τέτοια συνόδευαν τις θήκες (όπου έβαζες μέσα τον σκληρό δίσκο HDD or SSD) με USB 2.0 σύνδεση.....στις καινούργιες με USB 3.0 δεν χρειάζεται αυτό. Μάλιστα έχε υπόψιν σου ότι το ένα έχει ταυτόχρονα power+data ενώ το άλλο μόνο power.

1677885130765.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, patrickdrd said:

έχω κι ένα καλώδιο "διχαλα" που ενώνει 2 usb 2.0, άρα 1a; αυτό δεν είναι οκ;

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι θελεις οπωσδηποτε αυτην την λυση...
Την λυση απο το/α usb της ΤV...!
To 1A ειναι οριακο για την καλη λειτουργεια του μποξ...!
Δουλεψε το με ενα τροφοδοτικο....αυτο που ειχε μεσα αν δεν εχει καποιο προβλημα και θα εισαι οκ!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι box ακριβώς, αλλά κάτι σαν στικ, το kd2 αν δείτε, οκ θα σκεφτώ και τη λύση του τροφοδοτικό

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, patrickdrd said:

δεν είναι box ακριβώς, αλλά κάτι σαν στικ, το kd2 αν δείτε, οκ θα σκεφτώ και τη λύση του τροφοδοτικό

Έχεις δίκιο...πιο πολύ προσομοιάζει με στικάκι παρά με μποξάκι....επίσης και η θύρα HDMI πρέπει/μπορεί να του δίνει ρεύμα...το τροφοδοτικό που έχει στο κουτί πόσα Αμπέρ είναι?

MECOOLKD2TVStickGoogleCertifiedAndroidTV11OS_6_0ea6813b-2f5d-4ebd-a668-a8c683b07d6d_800x.webp

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο...πιο πολύ προσομοιάζει με στικάκι παρά με μποξάκι....επίσης και η θύρα HDMI πρέπει/μπορεί να του δίνει ρεύμα...το τροφοδοτικό που έχει στο κουτί πόσα Αμπέρ είναι?
MECOOLKD2TVStickGoogleCertifiedAndroidTV11OS_6_0ea6813b-2f5d-4ebd-a668-a8c683b07d6d_800x.thumb.webp.f117f64c29b837224d0c64d2f3319487.webp
1a
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, patrickdrd said:

1a

Υποτίθεται ότι λειτουργεί και μόνον με το HDMI, όμως καλό είναι είναι να το τροφοδοτείς επιπλεόν. Έτσι νομίζω τουλάχιστον. Άρα και το 1Α είναι υπεραρκετό😉 Χρησιμοποιώντας δε θύρες USB of the TV αποφεύγεις να κρέμονται άλλα καλώδια...σωστά?

*****Ά και το καλώδιο που έχεις με τα διπλά USB-A στη 1 πλευρά είναι επίσης και το ΙΔΑΝΙΚΟ καλώδιο για εγκατάσταση firmware...όχι βέβαια για το στικάκι που έχεις που δεν πρέπει να το πειράξεις, αλλά για άλλο τυχόν κουτί.😉 Για τον απλούστατο λόγο ότι παίρνοντας ρεύμα από 2 θύρες ταυτόχρονα ποτέ δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα εξαιτίας αυτού του λόγου!10.png

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, patrickdrd said:

δεν είναι box ακριβώς, αλλά κάτι σαν στικ, το kd2 αν δείτε, οκ θα σκεφτώ και τη λύση του τροφοδοτικό

 

20 ώρες πριν, ath156 said:

Υποτίθεται ότι λειτουργεί και μόνον με το HDMI, όμως καλό είναι είναι να το τροφοδοτείς επιπλεόν. Έτσι νομίζω τουλάχιστον. Άρα και το 1Α είναι υπεραρκετό😉 Χρησιμοποιώντας δε θύρες USB of the TV αποφεύγεις να κρέμονται άλλα καλώδια...σωστά?

*****Ά και το καλώδιο που έχεις με τα διπλά USB-A στη 1 πλευρά είναι επίσης και το ΙΔΑΝΙΚΟ καλώδιο για εγκατάσταση firmware...όχι βέβαια για το στικάκι που έχεις που δεν πρέπει να το πειράξεις, αλλά για άλλο τυχόν κουτί.😉 Για τον απλούστατο λόγο ότι παίρνοντας ρεύμα από 2 θύρες ταυτόχρονα ποτέ δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα εξαιτίας αυτού του λόγου!10.png

Πριν λιγα χρονια ειχα την χαρα να εχω στα χερια μου ενα απο τα πρωτα μποξακια με τον Amlogic S905Y2 το A95X PLUS...

0-02-05-75794ec1ca9431c290c633cd1b5024f31739232cb21bc8f9f13400a99e3957f0_c6ff1aa45f132bad.thumb.jpg.65b518480d50fc6a5651a0cec9ea907b.jpg
Στα προτυπα των Xiaomi box (και οχι μονο) δεν ειχε θυρα Ethernet και το Android που φορουσε ηταν 8.1....
Αυτο που το εκανε ιδιατερο ηταν ο επεξεργαστης πολυ χαμηλης καταναλωσης με την κωδικη ονομασια Υ που σε συνδιασμο με τις επισης χαμηλης ενεργειας ram (lpddr-4g) το αποτελεσμα ηταν φανταστικο!
Με ενα ικανοποιητικο μαμα λογισμικο πετυχενε πολυ πολυ χαμηλες θερμοκρασιες και εξαιρετικη αποδοση !
Και εδω το τροφοδοτικο ηταν μολις 1Α και μετρημενο στο peak δεν πηγαινε πανω απο 550-600 ma!!!
Χωρις βεβαια να εχω τον νεο Amlogic S905Y4 στα χερια μου μεχρι τωρα ... οι ομοιοτητες ομως ειναι ορατες!!!
Ιδιας ''νοοτροπιας'' επεξεργαστης χαμηλης ενεργειας Y(4) με τον νεο Hardware Decoder AV1 και φυσικα με lpddr μνημες το αποτελεσμα τουλαχιστον απο πλευρας power ειναι ... αναμενομενο!
Τωρα απο θεμα λογισμικου ....ειναι μια αλλη ιστορια μιας και εδω εχουμε ATV (εκει ειχαμε καθαρο Android) και η μαρκα του δεν εχει κατ'εμε και την καλυτερη φημη!
Ομως στο δια ταυτα ... δικαιολογει το οτι σου παιζει απο τα usb της ΤV!
Ομως θα το ξαναπω...
Το ενδεδειγμενο ειναι η χρηση του τροφοδοτικου του και μονο ... για πιο σταθεροτητα!!!
Και να διευκρινισω και κατι για να μην λεγονται ανακριβειες...
Ρευμα στο μποξακι απο HDMI ... δεν ... ''παιζει'' !!!!
Το 18 pin του HDMI εχει βεβαια 5v αλλα δεν προοριζεται γενικα να χρησιμοποιηθει για τροφοδοσια ΕΚΤΟΣ εαν η θυρα επισημαινεται ως θύρα MHL!!!
Τοτε και μονο μπορει να παρεχει 5v για τη φoρτιση κινητων συσκευων ενω συνδεονται με την οθονη ...
Ως θυρα MHL λοιπον η ταση ειναι 5v και η μεν ενταση ειναι 500ma για MHL 1 και 900ma για MHL 2 και 3!
Στις θυρες ομως που δεν επισημαινονται ως θυρες MHL η ενταση δεν αναμενεται να ειναι μεγαλυτερη απο 10ma (αντε βαρια μεχρι 50ma) και χρησιμοποιειται κυριως για ανιχνευση hotplug αλλα και για διαφορα αλλα πραγματα οπως ενισχυτες ...κτλ!!!

 

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Λίγο off topic, αλλά επειδή τυχαία έπεσε το μάτι μου επάνω του για κάτι που πολλοί χρησιμοποιούμε στα κουτιά μας....

Λοιπόν το αγαπημένο μου(μας) Banggood σε κάποια προιόντα έχει ξεφύγει τελείως.....4+ φορές παραπάνω για ένα είδος??😁

Μάλιστα για κάτι που μπορούμε πολύ εύκολα να φτιάξουμε και μόνοι μας με ελάχιστο η και μηδενικό κόστος (όπως έχουμε δείξει σε αυτό το νήμα παλαιότερα)?😉

Βάση ανεμιστήρα C1 from Banggood

Βάση ανεμιστήρα C1 from Aliexpress (ίδια με Banggood)

Coreelec για HK1 Box & H96 max X3 με όλα έτοιμα και 3 στοκ Remote Controls

Το έχω ανεβάσει εδώ και καιρό σε ξένο forum. Άντε να το βάλω και εδώ για όποιον τυχόν το χρειάζεται. Σπέσιαλ αφιερωμένο στον @manthes / @manthes4 (? με τις αλλαγές χρηστών τελευταία δεν ξέρω τι ισχύει😂).Έχω συμπεριλάβει και το δικό του που αγόρασε τελευταία.

Κάνοντας Restore Backup τον φάκελλο που βάζω εδώ θα έχετε έτοιμα:

- σε λειτουργία την μπροστινή οθόνη και με συνεχή ένδειξη της τρέχουσας θερμοκρασίας.

- θα λειτουργεί το στοκ κοντρόλ. Για την ακρίβεια θα μπορείτε να χρησιμοποιείτε ταυτόχρονα τα 3 remotes controls που έχω εικόνες τους.

- το μισητό για κάποιους μπλε λεντ θα έχει την μορφή μικρών κόκκινου+μπλε λεντ (δεν ενοχλούν όπως το μεγάλο μπλε). Αυτό βέβαια αλλάζει εύκολα από τα Settings.

Backup "tar" file to Restore

 

27549002.jpg

27549005.png

27549006.png

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

KM2 Plus.... Ηρθε σημερα.  Απαγοητευση....

       Δεν εργαζεσται σωστα με το mouse...  δεν παει "πισω"  σε μερικες επιλογες εργαζεται.

  APK εφαρμογες ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΩΝΤΑΙ ΣΩΣΤΑ.... Youube..mod,, εγινε install, αλλα δεν υπαρχει στις  εφαρμογες... Πρπει να εισαι "Ειδικος"να τρεξει η εφαρμογη...   

  Εχει κανενας να μου πει για αυτο κατι , Υπαρχει Λυση ?

Το ΚΜ9 που εχω εργαζεται το mouse  παντου !

Eυχαριστω

Edited by Dim_33

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...