Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν χρειαζεται να δωσεις πολλα λεφτα,ενα γθρω στα 60 θα σου κανει:) και εχε το νου σου με το wifi...
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και για το χρόνο σας

 

το φθηνό και καλό ναι συμφωνώ είναι ψευδαίσθηση. στη προκειμένη ομως απλά το θελω για streaming σειρών αποκλειστικό τίποτα άλλο..

εξ ου και το δίλημμα μου αν αξίζει να δώσω 150 200 ευρώ μονο για αυτή τη δουλειά

 

αυτή τη στιγμή απλά συνδέω το λαπτοπ στη tv και έχω εκεί το kodi.

Απο αυτην τη διαδικασία θέλω να ξεφύγω αν είναι εφικτο με ενα νορμαλ κόστος.

Αν η συγκεκρκιμενη δουλεια γίνετε με 50 -80 -100 ευρω το θεωρω unfair να δώσω 200 ευρω για δυνατότητες που δε θα εκμεταλλευτώ ποτέ.

 

Εκεί είναι ο προβληματισμος μου καθώς είμαι άσχετος με το αθλημα του tv box.

επίσης 50 και 80 και 100 και 150 ευρώ να θέλω να δώσω δε ξέρω που να προσανατολιστω ώστε άπλα να γίνει η δουλειά που αναζητώ.. γιαυτο ζήτησα τη γνώμη σας αν μπορείτε όσοι είστε πιο έμπειροι από εμένα να μου προτείνετε 1-2-3 μοντέλα τα οποία να ειναι value for money καθαρά για streaming σειρων απο το Kodi :O

το εχει η κοπελα μου που σπουδαζει ενα χρονο m8 tv box s802 με 2g ram http://www.aliexpress.com/store/product/High-Quality-MXIII-Android-TV-Box-Amlogic-S802-Quad-Core-2G-8G-1080P-4K-WiFi-movie/603688_1976669790.html

tv,internet,movies 50-60 euro το ηθελα κι εγω ομως πηρα το Q7 δεν ηθελα να να πεταξω τοσα λεφτα ειμαι ενταξη και με αυτο στα 37euro

Edited by foust
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το minix neo X 8H plus και ενώ το συνδέσω κανονικά στην τηλεόραση και ανάβει το μπλε λαμπάκι του minix δεν μου το εμφανίζει στην τηλεόραση, ενώ πχ το chromecast και το amazon fire stick παίζουν κανονικά.

Στην αρχή νόμιζα πως ήρθε χαλασμένο το minix αλλά ανάβει το λαμπάκι του.

Όταν επιλέγω στην τηλεόραση την επιλογή πχ hdmi 2 που είναι συνδεδεμένο το minix, μου βγάζει μήνυμα πως το σήμα δεν είναι δυνατό!

Δοκίμασα και σε άλλη θύρα hdmi αλλά συνεχίζει να βγάζει το ίδιο μήνυμα.

Τι μπορεί να φταίει;

Edited by giorgosgeo4

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το minix neo X 8H plus και ενώ το συνδέσω κανονικά στην τηλεόραση και ανάβει το μπλε λαμπάκι του minix δεν μου το εμφανίζει στην τηλεόραση, ενώ πχ το chromecast και το amazon fire stick παίζουν κανονικά.

Στην αρχή νόμιζα πως ήρθε χαλασμένο το minix αλλά ανάβει το λαμπάκι του.

Όταν επιλέγω στην τηλεόραση την επιλογή πχ hdmi 2 που είναι συνδεδεμένο το minix, μου βγάζει μήνυμα πως το σήμα δεν είναι δυνατό!

Δοκίμασα και σε άλλη θύρα hdmi αλλά συνεχίζει να βγάζει το ίδιο μήνυμα.

Τι μπορεί να φταίει;

Δοκιμασε και καποιο αλλο καλωδιο hdmi φιλε μου.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα πάντως με το κρέας, το φθηνότερο tv box της αγοράς δουλεύει σαν σκυλί.;)

 

Αν και δεν ετυχε να δω σκυλι να δουλευει ισως και να ειναι ετσι.

Σαφως και υπαρχουν παντα πιο οικονομικες λυσεις και μετα αρχιζουμε, το σημα wifi ειναι αδυνατο, η αναπαραγωγη κολλαει, μου καηκε η tv, πρεπει να παρω κι ενα αλλο χειριστηριο κλπ. κλπ. Οποτε το φτηνο συνηθως βγαινει πιο ακριβο.

Εν κατακλειδι λεω και παλι σκεψου και πραξε.

 

Παντα φιλικα.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάτε για σκυλιά και κρέας, είναι γνωστό ότι το φθηνό κρέας το τρώνε οι σκύλοι.

 

Γι αυτό, αν υπάρχει δυνατότητα, είναι καλό να επενδύσετε σε box όχι φθηνό. Κάποιοι λόγοι αναφέρθηκαν (αδύναμο wifi, δε με βολεύει το control) συν ότι μπορεί η ποιότητα εικόνας να μην είναι και η καλύτερη λόγω φθηνών υλικών.

Αν λοιπόν κάποιος δεν έχει σχετικό πρόβλημα, για μένα οι λύσεις είναι:

- HTPC (κυκλοφορούν πανέμορφα αλλά ακριβά NUC)

- Media players όπως πχ MED600 (παίζει τα πάντα μέχρι 1080p, εκτός DviX αλλά δεν είναι πρόβλημα αυτό). Φθηνότερη λύση από NUC.

- Windows TV-Box όπως Pipo, Minix NEO Z64 8.1

- Android TV-Box σχετικά ακριβά όπως πάλι Minix NEO X8-H

- Android TV-Box σχετικά φθηνά.

 

Προσωπικά Android TV Box θα έπαιρνα ως τελευταία και απελπιστική λύση. Ειδικά τα φθηνά.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Pipo x7 με win 8.1,(η εαν το θελετε βρισκεται και εκδοση dual boot με android)τα ρέστα μου,τρεχει τα παντα,κανει τα παντα (εκτος απο βαρια 3d games) κατα πολυ καλυτερο απο πολλα ακριβοτερα box,τοσο σε android οσο και σε windows.:)Kαι ολα αυτα ζητωντας ελαχιστα ευρο,πανω απο το ψυχολογικο οριο του 100ρικου.

Δεν γραφω αλλα,θα παω για ποσοστα μετα........:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε κάτι φθηνό σε TV Box κυρίως για χρήση media player μπορείτε να δείτε και το Beelink X2 από το γνωστό site, 35 δολάρια κάνει

Ναι καλο ειναι,ειχα ενα τετοιο για κανα 2μηνο,μετα δεν αντεξε αλλο,πιθανολογω οτι απο θερμοκρασιες τα εφτυσε,,αλλα με 35$ τι περιμενεις.45 η 50$ νομιζω εκανε οταν το ειχα παρει.Επεσε η τιμη του?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη kostas1 αλλά πως μπορείς να χαρακτηρίζεις κάτι σαν καλό όταν τα'παιξε σε 2 μήνες;

 

Καταλαβαίνω ότι παίρνουμε κινέζικα για οικονομία αλλά όταν χαλάσει στο δίμηνο δεν λέμε "καλό είναι".

Κατεβάζουμε καντήλια και προσπαθούμε να τα βρούμε με τους κινέζους για αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά σε ορισμένες ταινίες στο kodi έχω ελάχιστο σπάσιμο στην εικόνα δεν το κάνει όμως σε όλες με ανάλυση 720p .Τι είναι, θέμα ταινίας ή tv box ;To κουφό είδα δύο με 1080p και τι έπαιζε πολύ καλά
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα ένα Beelink S82 Plus και προσπαθώντας να μεταφέρω εφαρμογές με το All in one toolbox->App2SD στην micro sd μου λέει ότι δεν υποστηρίζεται από την συσκευή!

Πως μπορώ να τις μεταφέρω;

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα ένα Beelink S82 Plus και προσπαθώντας να μεταφέρω εφαρμογές με το All in one toolbox->App2SD στην micro sd μου λέει ότι δεν υποστηρίζεται από την συσκευή!

Πως μπορώ να τις μεταφέρω;

 

Δοκιμασε με titanium backup

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω,μήπως ξέρεις ποια η διαφορά της έκδοσης Pro με MoDaCo Plus;

Οχι δεν ξερω.Εχω την εκδοση 7.0.0.3 που δεν ειναι η απλή και δε μου λειπει κάτι

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη kostas1 αλλά πως μπορείς να χαρακτηρίζεις κάτι σαν καλό όταν τα'παιξε σε 2 μήνες;

 

Καταλαβαίνω ότι παίρνουμε κινέζικα για οικονομία αλλά όταν χαλάσει στο δίμηνο δεν λέμε "καλό είναι".

Κατεβάζουμε καντήλια και προσπαθούμε να τα βρούμε με τους κινέζους για αλλαγή.

Φιλε μου το σχολιο μου δεν ηταν καθολου κολακευτικο για το μηχανακι.Αντιθετως μαλιστα,το ......καλο ειναι.....βγαζει το αντιθετο νοημα με την συνεχεια του σχολιου μου.

Τι αναμενεις με κοστος 35-40-50$,να αντεξει και παραπανω,ειδικα σε καθημερινη σκληρη χρηση?Εγω παντως σε αυτες τις τιμες λεω παλι καλα που αντεξε και τοσο.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ποιά η γνώμη σας για αυτό το μηχανάκι:

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_67822.html

σε συτή τη τιμή?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ξερω.Εχω την εκδοση 7.0.0.3 που δεν ειναι η απλή και δε μου λειπει κάτι

Όσο και αν το έψαξα,δεν βρήκα επιλογή για μεταφορά στην sd:(

Δοκίμασα και την AppMgr,ούτε αυτή μπορεί να τα μεταφέρει..

Link to comment
Share on other sites

Ποιά η γνώμη σας για αυτό το μηχανάκι:

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_67822.html

σε συτή τη τιμή?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το εχω εδώ και 10 μέρες. Το σκιζω στο kodi και παιζει μια χαρά. Χτύπα το!

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Το εχω εδώ και 10 μέρες. Το σκιζω στο kodi και παιζει μια χαρά. Χτύπα το!

Από άποψη σήματος wifi; είναι δυνατό;

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη σήματος wifi; είναι δυνατό;

 

Το έχω σε απόσταση γύρω στα 6m και έχω φουλ σήμα.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παρότι παλιός στο άθλημα, έχω χαωθεί σε αναζήτηση νέου android tv box.

 

Για να τα βάλω στην σειρά, νομίζω φθινόπωρο του 2012 έσκασα 70€ και πήρα το must τότε της αγοράς, cs968.

Μετά από κάνα 9μηνο τα έπαιξε, στην αρχή δεν άνοιγε καθόλου, μετά άναβε ένα πολύ θαμπό γαλάζιο φωτάκι αλλά ακόμα δεν έδινε σήμα.

Μέχρι να συνεννοηθώ με τους κινέζους, έληξε η εγγύηση.

Έκτοτε το έχω δοκιμάσει μερικές φορές.

Άνοιξε 1-2, έπαιξε κάνα μισάωρο και ξανάκλεισε.

Ότι νά'ναι.

 

Αυτό τον καιρό λοιπόν, κατάφερα να εξασφαλίσω 60€ με 80€ και ψάχνω την καλύτερη επένδυση.

 

Αυτά που έκανα με το παλιό μποξάκι και θα ήθελα να ξανακάνω, είναι τα εξής,

αναπαραγωγή ταινιών σε ποιότητα 1080p yify

να μπαίνει ασύρματα στο οικιακό δίκτυο και να στρημάρω ταινίες από το πισί (πραγματικά με αυτό είχα τρελαθεί, κατέβαζα ταινίες και δεν τις πέρναγα σε στικάκι, τις έβλεπα κατευθείαν)

να τρέχω xbmc και pop corn time

να έχει κάμερα για να μπορώ να σκαϊπάρω χωρίς να μπλέκω με αγορά web cam

να έχει τουλάχιστον 2 ή και παραπάνω θύρες usb

 

Αυτά τα ολίγα :lol:

 

Επιπρόσθετα, θα ήθελα να έχει 2 gb ram και, επειδή κάηκα με το cs968 που το έχασα σύντομα, να είναι δοκιμασμένο και να μην βγάζει προβλήματα.

Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Παρότι παλιός στο άθλημα, έχω χαωθεί σε αναζήτηση νέου android tv box.

 

Για να τα βάλω στην σειρά, νομίζω φθινόπωρο του 2012 έσκασα 70€ και πήρα το must τότε της αγοράς, cs968.

Μετά από κάνα 9μηνο τα έπαιξε, στην αρχή δεν άνοιγε καθόλου, μετά άναβε ένα πολύ θαμπό γαλάζιο φωτάκι αλλά ακόμα δεν έδινε σήμα.

Μέχρι να συνεννοηθώ με τους κινέζους, έληξε η εγγύηση.

Έκτοτε το έχω δοκιμάσει μερικές φορές.

Άνοιξε 1-2, έπαιξε κάνα μισάωρο και ξανάκλεισε.

Ότι νά'ναι.

 

Αυτό τον καιρό λοιπόν, κατάφερα να εξασφαλίσω 60€ με 80€ και ψάχνω την καλύτερη επένδυση.

 

Αυτά που έκανα με το παλιό μποξάκι και θα ήθελα να ξανακάνω, είναι τα εξής,

αναπαραγωγή ταινιών σε ποιότητα 1080p yify

να μπαίνει ασύρματα στο οικιακό δίκτυο και να στρημάρω ταινίες από το πισί (πραγματικά με αυτό είχα τρελαθεί, κατέβαζα ταινίες και δεν τις πέρναγα σε στικάκι, τις έβλεπα κατευθείαν)

να τρέχω xbmc και pop corn time

να έχει κάμερα για να μπορώ να σκαϊπάρω χωρίς να μπλέκω με αγορά web cam

να έχει τουλάχιστον 2 ή και παραπάνω θύρες usb

 

Αυτά τα ολίγα :lol:

 

Επιπρόσθετα, θα ήθελα να έχει 2 gb ram και, επειδή κάηκα με το cs968 που το έχασα σύντομα, να είναι δοκιμασμένο και να μην βγάζει προβλήματα.

Τι προτείνετε;

 

Εγω παντως το εχω κοντα 2 χρονια του περασα κιτ κατ και εαν εξαιρεσεις την καμ που εχει ειναι αψογο.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το εχω κοντα 2 χρονια του περασα κιτ κατ και εαν εξαιρεσεις την καμ που εχει ειναι αψογο.

 

Και εγω σχεδον 2 χρονια το εχω με την μαμισια 4.2.2 απο το μπαταλο μαγαζι merimobiles το ειχα παρη και δεν εχει παθη τπτ. Σκυλι να μην το ματιασω το π.....ο:lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σχεδον 2 χρονια το εχω με την μαμισια 4.2.2 απο το μπαταλο μαγαζι merimobiles το ειχα παρη και δεν εχει παθη τπτ. Σκυλι να μην το ματιασω το π.....ο:lol:

 

 

καλησπέρα κωστα το έχω καμιά 20 ήμερες ένα θεματακι ειναι ότι σε μερικές ταινίες σε μερικά αρχεία τις παίζει με ελαφριά κωλύματα (ποιο αργή η κίνηση τις εικόνας) το κάνει και σε εσένα :

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...