Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Μια ερώτηση σχετικά με το stremio και το Nokia 8000. Έχω παρατηρήσει ότι όταν πάω να παρακολουθήσω ένα trailer στο stremio μετά από μερικά δευτερόλεπτα η οθόνη γίνεται πράσινη. Για να επανέλθει πατάω για λιγο το home button πάει στην αρχική οθόνη και μετά πατάω πάλι το stremio και επανέρχεται. Δεν φαίνεται να είναι θέμα του stremio γιατι σε άλλο tv box παίζει κανονικά 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

3 ώρες πριν, gthebest said:

Καλημέρα. Μια ερώτηση σχετικά με το stremio και το Nokia 8000. Έχω παρατηρήσει ότι όταν πάω να παρακολουθήσω ένα trailer στο stremio μετά από μερικά δευτερόλεπτα η οθόνη γίνεται πράσινη. Για να επανέλθει πατάω για λιγο το home button πάει στην αρχική οθόνη και μετά πατάω πάλι το stremio και επανέρχεται. Δεν φαίνεται να είναι θέμα του stremio γιατι σε άλλο tv box παίζει κανονικά 

Τα περισσοτερα αν οχι ολα τα τρειλερ παραπεμπουν στο youtube....
Ειναι προφανες οτι καποιος codec δεν διαβαζεται σωστα απο το μποξακι σου !
Αυτο τωρα θα λυθει απο καποια αναβαθμιση του λογισμικου του tv box η του stremio ...
Αν ... φυσικα ειπωθει ποτε σαν προβλημα στη NOKIA η στο staff της stremio !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, gthebest said:

Καλημέρα. Μια ερώτηση σχετικά με το stremio και το Nokia 8000. Έχω παρατηρήσει ότι όταν πάω να παρακολουθήσω ένα trailer στο stremio μετά από μερικά δευτερόλεπτα η οθόνη γίνεται πράσινη. Για να επανέλθει πατάω για λιγο το home button πάει στην αρχική οθόνη και μετά πατάω πάλι το stremio και επανέρχεται. Δεν φαίνεται να είναι θέμα του stremio γιατι σε άλλο tv box παίζει κανονικά 

Κοίταξε στις "Ρυθμίσεις" εάν είναι στο "HWDecodingMode" επιλεγμένο το "Αυτόματη". Συνήθως αυτό είναι και το σωστό για να μην έχεις παρόμοια θέματα με πράσινη οθόνη. Όμως για λόγους debugging θα μπορούσες να δοκιμάσεις και κάποια άλλη ρύθμιση εκεί.

Επίσης θα μπορούσες να δοκιμάσεις και την επιλογή παιξίματος με External Player, όμως δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο, εφόσον το θέμα στο κάνει μόνο στα τρέιλερ και ήδη έχεις βρει μία λύση😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ath156 said:

Κοίταξε στις "Ρυθμίσεις" εάν είναι στο "HWDecodingMode" επιλεγμένο το "Αυτόματη". Συνήθως αυτό είναι και το σωστό για να μην έχεις παρόμοια θέματα με πράσινη οθόνη. Όμως για λόγους debugging θα μπορούσες να δοκιμάσεις και κάποια άλλη ρύθμιση εκεί.

Επίσης θα μπορούσες να δοκιμάσεις και την επιλογή παιξίματος με External Player, όμως δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο, εφόσον το θέμα στο κάνει μόνο στα τρέιλερ και ήδη έχεις βρει μία λύση😉

Αυτή η ρύθμιση που λες το "HWDecodingMode" σε μένα δεν υπάρχει γιατί χρησιμοποιώ την android tv version. Μόνο βάζοντας external player σταμάτησε να το κάνει 

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, gthebest said:

Αυτή η ρύθμιση που λες το "HWDecodingMode" σε μένα δεν υπάρχει γιατί χρησιμοποιώ την android tv version. Μόνο βάζοντας external player σταμάτησε να το κάνει 

Μιλάω για τις ρυθμίσεις στο ίδιο το Stremio (στην τελευταία του έκδοση το "γρανάζι" κάτω αριστερά και μετά Ρυθμίσεις).

Βέβαια ήδη διαπίστωσες ότι βάζοντας external player το "πρόβλημα" σταμάτησε να υπάρχει. Άρα είναι πιθανόν μία αδυναμία του ενσωματωμένου player να παίξει κάποιον codec/περιεχόμενο.

Συνήθως "πράσινη" οθόνη δημιουργεί περιεχόμενο με Dolby Vision. Θα είχε ίσως ενδιαφέρον να διαλέξεις ένα τρέιλερ που αφορά περιεχόμενο με Dolby Vision και κάποιο άλλο που είναι χωρίς. Εάν δεν δείξει πράσινη οθόνη στο 2ο, τότε βρήκες την αιτία.

Τέτοια θεματάκια έχουν αναφερθεί ακόμα και σε τηλεοράσεις που έχουν AndroidTV.

Βέβαια όπως είπα από την αρχή, εφόσον στο κάνει μόνο σε τρέιλερ και μετά έχεις βρει τον τρόπο να παίζει κανονικά, ίσως να μην αξίζει ο κόπος να ασχοληθείς με το debugging του. Όμως η αλήθεια είναι ότι όλοι μας κάποιες στιγμές θέλουμε να λύνουμε και το παραμικρό προβληματάκι ή απλά και μόνο από "επιστημονική" περιέργεια. Εάν αποφασίσεις να το ψάξεις και έτσι όπως λέω παραπάνω (περιεχόμενο με DV ή χωρίς) πες μας για το αποτέλεσμα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ΔΩΡΕΑΝ ΕΟΝ TV (10 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΕΩΣ 10 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ)

Δωρεάν για όλους😉

*****Ίσως μοναδική ευκαιρία κάποιοι να δοκιμάσουν κάτι......ξέρουν αυτοί😉🤔😁

https://eon.nova.gr

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη η σελίδα της NOVA μόλις την ενεργοποίησα... 

Άντε καλή θέαση και καλές γιορτές !!!  😀

Capture.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο.

Να σας δώσω και ένα τιπ: Εάν σας βγάζει λάθος η σελίδα δοκιμάστε άλλο browser !!!😁😉😊

ή κάνετε refresh ή σβήστε το ιστορικό μέχρι την προηγούμενη ημέρα. Ήδη έχω 5 κωδικούς.😉

TIP No. 2:  Όσοι στο TVbox έχετε AOSP rom, πιθανότατα κατεβάζοντας την ΕΟΝ από το Playstore θα κατέβει μεν, δεν θα δουλεύει δε🥲....υπάρχει όμως λύση....στείλτε μου πμ να σας δώσω απκ να δοκιμάσετε😉😉.....ΠΡΟΣΟΧΗ όμως.....θα σας χρεωθεί ως TV !!!....άρα εάν έχετε και smartTV μην το δοκιμάσετε. Κάντε το τιπ 3

TIP No. 3 Δείτε EON μέσω Browser (π.χ. Opera)

Ώρα δοκιμών λοιπόν😁

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπορούμε να αναμένουμε θεαματικό άλμα από τον s905x4 στον s905x5 που θα βγει μέχρι τον Ιούνιο του 2024.

https://androidpctv.com/amlogic-s905x5/

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, makis1024 said:

Μάλλον μπορούμε να αναμένουμε θεαματικό άλμα από τον s905x4 στον s905x5 που θα βγει μέχρι τον Ιούνιο του 2024.

https://androidpctv.com/amlogic-s905x5/

Για να δουμε...
Με πολυ ... περιεργεια θα αναμενουμε και την πορεια των Χ4 οταν με το καλο βγουν οι Χ5...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

έχω το smartbox της nova.Ξέρει κανείς άν στο ίδιο smartbox απο το playstore κατεβάζοντας την εφαρμογή cosmote tv θα παίξει;Δέν ξέρω άν συμβαίνει το αντίστροφο στο tv box της cosmote

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, ath156 said:

Μπράβο.

Να σας δώσω και ένα τιπ: Εάν σας βγάζει λάθος η σελίδα δοκιμάστε άλλο browser !!!😁😉😊

ή κάνετε refresh ή σβήστε το ιστορικό μέχρι την προηγούμενη ημέρα. Ήδη έχω 5 κωδικούς.😉

TIP No. 2:  Όσοι στο TVbox έχετε AOSP rom, πιθανότατα κατεβάζοντας την ΕΟΝ από το Playstore θα κατέβει μεν, δεν θα δουλεύει δε🥲....υπάρχει όμως λύση....στείλτε μου πμ να σας δώσω απκ να δοκιμάσετε😉😉.....ΠΡΟΣΟΧΗ όμως.....θα σας χρεωθεί ως TV !!!....άρα εάν έχετε και smartTV μην το δοκιμάσετε. Κάντε το τιπ 3

TIP No. 3 Δείτε EON μέσω Browser (π.χ. Opera)

Ώρα δοκιμών λοιπόν😁

Στο Xiaomi MI Box S πως μπορούμε να δούμε;
Κατέβασα το EON app αλλά ζητάει μια επιβεβαίωση από το self care portal ?  όπου πρέπει να δηλώσω έναν κωδικό

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, apokakia said:

Στο Xiaomi MI Box S πως μπορούμε να δούμε;
Κατέβασα το EON app αλλά ζητάει μια επιβεβαίωση από το self care portal ?  όπου πρέπει να δηλώσω έναν κωδικό

Ευχαριστώ

Πατάς το λινκ που σου έχει για self care portal (είτε στο sms είτε στο μέιλ - διάβασε και τι λεει εκεί) και εκεί βάζεις τον κωδικό που σου εμφανίζει στο MI Box s. Μετά με αυτό πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί

***κάνε κλικ εδώ από κινητό, τάμπλετ, λαπτοπ κλπ και βάλε τον κωδικό που δείχνει το Xiaomi Mi box s

1.png

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Oi  πιο πολλες ταινιες δεν παιζουν...   Εκτος Συνδρομης ....  

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dim_33 said:

Oi  πιο πολλες ταινιες δεν παιζουν...   Εκτος Συνδρομης ....  

Μήπως να πρόσεχες ότι λέει από 10/12/23, δηλαδή από αύριο?😁

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Hliasat said:

έχω το smartbox της nova.Ξέρει κανείς άν στο ίδιο smartbox απο το playstore κατεβάζοντας την εφαρμογή cosmote tv θα παίξει;Δέν ξέρω άν συμβαίνει το αντίστροφο στο tv box της cosmote

Φιλος μου εχει το μποξακι της EON με τον Broadcom BCM7268 ...
https://www.androidtv-guide.com/?s=EON+Smart+Box
Το μποξακι αυτο ειναι κλειδωμενο και δεν γινεται τιποτα...
Ο ιδιος εχει και μποξακι της Cosmote και εκει εχει περασμενο το EON ... αρα αυτο γινεται ...!
Δεν ξερω ποια βερσιον ειναι το μποξακι της Cosmote αλλα μπορω ευκολα να το μαθω αν σε ενδιαφερει...
Εσυ ποιο απο τα μποξακια της EON απο την λιστα παραπανω εχεις ;
Παντως αν υπαρχει playstore και προσβαση σε αυτο στο μποξακι σου ... γιατι δεν ψαχνεις να δεις αν σου το βγαζει στην αναζητηση ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, gatos814 said:

Φιλος μου εχει το μποξακι της EON με τον Broadcom BCM7268 ...
https://www.androidtv-guide.com/?s=EON+Smart+Box
Το μποξακι αυτο ειναι κλειδωμενο και δεν γινεται τιποτα...
Ο ιδιος εχει και μποξακι της Cosmote και εκει εχει περασμενο το EON ... αρα αυτο γινεται ...!
Δεν ξερω ποια βερσιον ειναι το μποξακι της Cosmote αλλα μπορω ευκολα να το μαθω αν σε ενδιαφερει...
Εσυ ποιο απο τα μποξακια της EON απο την λιστα παραπανω εχεις ;
Παντως αν υπαρχει playstore και προσβαση σε αυτο στο μποξακι σου ... γιατι δεν ψαχνεις να δεις αν σου το βγαζει στην αναζητηση ;

θα το κοιάξω άν είναι.Για να είμαι ειλικρινής κάποτε πίστευα ότι στα μποξάκια της nova ούτε kodi δέν θα μπορείς να βάλεις.Διαψευστικα όμως,και όχι μόοέχω και kodi εκεί,αλλά kodi με build  που παίζει απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Hliasat said:

θα το κοιάξω άν είναι.Για να είμαι ειλικρινής κάποτε πίστευα ότι στα μποξάκια της nova ούτε kodi δέν θα μπορείς να βάλεις.Διαψευστικα όμως,και όχι μόοέχω και kodi εκεί,αλλά kodi με build  που παίζει απροβλημάτιστα.

Τα υπολοιπα της λιστας οπως βλεπεις ειναι μποξακια με Χ2...Χ3 και Χ4 Amlogic επεγεργαστες...
Πραγμα που σημαινει οτι δεν ειναι του ''πεταματου'' !!!
Ειναι μποξακια που μπορει να τους λειπει ''λιγη'' ram & rom αλλα το ''λεει'' η ''ψυχη'' τους!
Θεωρω λοιπον οτι εφ'οσον βλεπεις την εφαρμογη της Cosmote μεσα δεν θα εχεις κανενα προβλημα...!
Αλλα στην τελικη ... εσυ θα μας πεις οταν το δοκιμασεις!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλο που ρώτησε παραπάνω το μοντέλο είναι αυτό που έχω.

https://www.androidtv-guide.com/pay-tv-provider/united-group-eon-smart-box-v3/.

Τώρα θέλω να ρωτήσω το εξής: όταν το ενεργοποίησα ,το έκανα με καλώδιο από το ρούτερ.Τωρα το έχω σε άλλο δωμάτιο με wifi. Και στην κρεβατοκάμαρα έχω την tv FU με την εφαρμογή eon όπου την tv την έχω με καλώδιο από ρούτερ.Παρολα αυτά όμως όταν μπαίνω με κάποια εφαρμογή να δω ποιες συσκευές είναι στο ίντερνετ,η συγκεκριμένη συσκευή την δειχνη ενεργη,παρόλο που την έχω κλειστή.πως γίνεται αυτό πάλι;Εκτός αν εννοεί την εφαρμογή eon που έχω στην smart tv; Δηλαδή σαν να έχω το box στην tv.

Link to comment
Share on other sites

Εληξε το δωρεαν της Eon για 1 μηνα? Xθες ανοιξα τη σελιδα ειχε φορμα εγγραφης. Κατι ετυχε και δεν ολοκληρωσα. Σημερα δεν βγαζει τη φορμα....

Edit: Ακυρο, αλλαξα browser και εμφανιστηκε

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GMF80 said:

Εληξε το δωρεαν της Eon για 1 μηνα? Xθες ανοιξα τη σελιδα ειχε φορμα εγγραφης. Κατι ετυχε και δεν ολοκληρωσα. Σημερα δεν βγαζει τη φορμα....

- Άλλαξε Browser

- or make refresh

- or clean recent history

Tip 1 from here: https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7226837

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hliasat said:

Για το φίλο που ρώτησε παραπάνω το μοντέλο είναι αυτό που έχω.

https://www.androidtv-guide.com/pay-tv-provider/united-group-eon-smart-box-v3/.

Τώρα θέλω να ρωτήσω το εξής: όταν το ενεργοποίησα ,το έκανα με καλώδιο από το ρούτερ.Τωρα το έχω σε άλλο δωμάτιο με wifi. Και στην κρεβατοκάμαρα έχω την tv FU με την εφαρμογή eon όπου την tv την έχω με καλώδιο από ρούτερ.Παρολα αυτά όμως όταν μπαίνω με κάποια εφαρμογή να δω ποιες συσκευές είναι στο ίντερνετ,η συγκεκριμένη συσκευή την δειχνη ενεργη,παρόλο που την έχω κλειστή.πως γίνεται αυτό πάλι;Εκτός αν εννοεί την εφαρμογή eon που έχω στην smart tv; Δηλαδή σαν να έχω το box στην tv.

Καταρχας να σε ρωτησω....
Στο μποξακι αυτο βλεπεις playstore και εκει μεσα την εφαρμογη της Cosmote ;
Το δοκιμασες ;
Τωρα για να καταλαβω την περιπτωση ...
Τρεχεις μια εφαρμογη που ανιχνευει τα δικτυα και βλεπεις στο δικο σου μια συσκευη που λεγεται Εon ...
Και η τηλεοραση που αναφερεις ειναι Android ...
Σωστα ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα. Το εβαλα σε Xiaomi TV Box S 2nd Gen. Αν και εχω Euroleague TV δεν με χαλαει να μην ακουω τους ξενερωτους sportscaster της για ενα μηνα. Χιλιες φορες Καουρη και Αυγουλη 🤣

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν Έβαλα το APK που μου έστειλε ο φίλος έφαγα κάνα μισάωρο να βρω πώς θα το ενεργοποιήσω το ενεργοποίησα πατάω να δω ένα έργο μου λέει η συνδρομή σας δεν είναι λέει για αυτό.  Γιατι πράγμα δηλαδή είναι η συνδρομή για να βλέπω διαφημίσεις? το ξήλωσα και Εντάξει άντε γεια stremio forever

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, varajohn said:

λοιπόν Έβαλα το APK που μου έστειλε ο φίλος έφαγα κάνα μισάωρο να βρω πώς θα το ενεργοποιήσω το ενεργοποίησα πατάω να δω ένα έργο μου λέει η συνδρομή σας δεν είναι λέει για αυτό.  Γιατι πράγμα δηλαδή είναι η συνδρομή για να βλέπω διαφημίσεις? το ξήλωσα και Εντάξει άντε γεια stremio forever

Ολα δουλεύουν ΑΨΟΓΑ, Το έβαλα σε 2 smart TV και 4 TVbox. Εάν προσπάθησες να το κάνεις εχθές προφανώς και δεν πρόσεξες ότι ισχύει από 10/12/23 ή αλλιώς από ΚΥΡΙΑΚΗ 10/12/23😏

**Ειλικρινά δεν ξέρω με πόσο έντονα ή μεγάλα ή με άλλο χρώμα πρέπει να βάζω κάποια πράγματα για να τα προσέχουν οι φίλοι του νήματος.

Λινκ ΑΡΧΙΚΟΥ ποστ για δωρεάν ΕΟΝ από 10 Δεκεμβρίου

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...