Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, ath156 said:

Καλημέρα. Την προσωπική μου επιλογή/σύσταση θα την δεις λίγο πιο πάνω. Θα μπορείς δε να έχεις όλα όσα αναφέρεις (Emuelec, Coreelec, Stremio κλπ). Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσον θα θέλεις π.χ. Emuelec (άρα ρετρό παιχνίδια). Όμως "τρώγοντας έρχεται η όρεξη"😉

Πρόταση για Android 9 TVbox

Ευχαριστώ για την απάντηση

Μιλάς για το X96 MAX Plus 4GB / 64GB Amlogic S905x3? Το είδα φαίνεται καλό

Αυτό έχει android AOSP, ξέρεις αν ανεβάζει θερμοκρασία, αν πρέπει να του βάλω άλλη ROM και αν ναι ποια? Αναφέρει στο site ότι έχει και Netflix ξέρεις αν είναι certified για υψηλή ανάλυση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Οι τελευταίες υλοποίησεις ανεβάζουν θερμοκρασία, αλλά το καλό του είναι ότι κλείνει τα ρεύματα στα USB όταν βάλεις το box σε λειτουργία shut down άρα και ο ανεμιστήρας που θα συνδέσεις μέσω USB θήρας. Δεν έχει Netflix πιστοποίηση , Netflix μόνο σε SD. Παίρνει slimboxtv custom Rom.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Nikos200 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση

Μιλάς για το X96 MAX Plus 4GB / 64GB Amlogic S905x3? Το είδα φαίνεται καλό

Αυτό έχει android AOSP, ξέρεις αν ανεβάζει θερμοκρασία, αν πρέπει να του βάλω άλλη ROM και αν ναι ποια? Αναφέρει στο site ότι έχει και Netflix ξέρεις αν είναι certified για υψηλή ανάλυση?

1. Θερμοκρασία με ανεμιστήρα από κάτω δεν θα έχεις θέμα Φθινόπωρο-Χειμώνα-Άνοιξη. Το καλοκαίρι όμως πιθανόν θα ήταν φρόνιμο να λάβεις επιπλέον μέτρα (π.χ. ανεμιστήρα 12V με εξωτερικό τροφοδοτικό - όπως έκανα και εγώ εφόσον δεν θέλω να δουλευει κοντά στα λογικά όρια). Θερμοκρασίες σε X96 max Plus 2101W

2. Υπάρχουν  για όλες τις εκδόσεις αυτού του κουτιού Slimbox και AOSP και ATV. Βάζεις λοιπόν ότι προτιμάς. Για όλες τις εκδόσεις του κουτιού υπάρχουν και Ugoos ports, όμως σε κάποιες δεν λειτουργεί το wifi. Δεν ξέρεις ποια έκδοση θα σου έρθει, όμως και με Slimbox θα είσαι απόλυτα καλυμμένος.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Nikos200 said:

Καλημέρα

Έχω το Mecool M8S Pro L στο οποίο είχα βάλει μια Nexus Rom (με την βοήθεια από εδώ), δεν θυμάμαι πάντως την διαδικασία που ακολούθησα. Αυτό έχει τώρα κάποια προβλήματα και θέλω να πάρω ένα άλλο.

Θέλω να έχει λογισμικό AOSP (PIE) "Pure Android" (την ονομασία την διάβασα από εδώ) ή να βάλω εγώ μια ROM (με την βοήθεια σας)

Θα το χρησιμοποιήσω για HD Cinema, kodi κλπ. Δεν θα παίζω παιχνίδια. Ίσως βάλω και Netflix

Διάβασα αρκετές σελίδες και είδα να αναφέρετε ότι καλλίτερα είναι ένα με android 9 ή έχει αλλάξει αυτό;

Επίσης έχω χαθεί με τα Emuelec, coreelec, Libreelec, stremio, vanced κλπ που συνάντησα καθώς διάβαζα πολλές σελίδες για να ενημερωθώ για τα android box, αλλά αυτά να τα αφήσουμε για αργότερα.

Επειδή δεν γνωρίζω σε ποιο Android box μπορώ να βάλω κάποια καλή ROM AOSP, μπορείτε να με βοηθήσετε να επιλέξω ένα και στη συνέχεια να βάλω μια καλλίτερο ROM;

Αν το νέο box ανεβάζει ανεβάζει θερμοκρασία έχω κάνει την πατέντα με ανεμιστηράκι συνδεμένο στη usb του Mecool, επομένως δεν θα με ενοχλούσε ιδιαίτερα

Ευχαριστώ

Υπαρχουν μποξακια που ανεβαζουν θερμοκρασια στους 70 βαθμους στους 80 αλλα και ''μποξαρες'' που χειμωνα καλοκαιρι χτυπανε για πλακα 90ρια !!!
Υπαρχουν ομως και μποξακια που οι θερμοκρασιες τους ειναι πραγματικα ζηλευτες με οποιοδηποτε ζορι (δεν ξεπερνουν τους 60-65 βαθμους στο ... βαθυ κατακαλοκαιρο) αλλα συνηθως ειναι πιο ακριβα !
Γιατι ομως δεν δοκιμαζεις και κανενα αλλο λογισμικο στο μποξακι σου πριν ... παρεις την αποφαση να το αλλαξεις ;
Υπαρχουν καποια λογισμικα ακομα και με Android 9 (δυστυχως για σενα ειναι ΑΤV)

Υπαρχει και ενα με καθαρο 7αρι Android που τo μονο που το συνδεει με ΑΤV ειναι ο launcher ...

Ισως ομως να ταιριαζουν και αλλα λογισμικα αν τα επιμερους τσιπ ειναι τα ιδια...ακομα και 9αρια...!
Αν ξερεις ποια βερσιον tv box εχεις δοκιμασε τα!
Αφου το εκανες μια φορα σιγουρα μπορεις να το ... επαναλαβεις!

 

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, gatos814 said:

Υπαρχουν μποξακια που ανεβαζουν θερμοκρασια στους 70 βαθμους στους 80 αλλα και ''μποξαρες'' που χειμωνα καλοκαιρι χτυπανε για πλακα 90ρια !!!
Υπαρχουν ομως και μποξακια που οι θερμοκρασιες τους ειναι πραγματικα ζηλευτες με οποιοδηποτε ζορι (δεν ξεπερνουν τους 60-65 βαθμους στο ... βαθυ κατακαλοκαιρο) αλλα συνηθως ειναι πιο ακριβα !
Γιατι ομως δεν δοκιμαζεις και κανενα αλλο λογισμικο στο μποξακι σου πριν ... παρεις την αποφαση να το αλλαξεις ;
Υπαρχουν καποια λογισμικα ακομα και με Android 9 (δυστυχως για σενα ειναι ΑΤV)

Υπαρχει και ενα με καθαρο 7αρι Android που τo μονο που το συνδεει με ΑΤV ειναι ο launcher ...

Ισως ομως να ταιριαζουν και αλλα λογισμικα αν τα επιμερους τσιπ ειναι τα ιδια...ακομα και 9αρια...!
Αν ξερεις ποια βερσιον tv box εχεις δοκιμασε τα!
Αφου το εκανες μια φορα σιγουρα μπορεις να το ... επαναλαβεις!

 

Πριν πολύ καιρό είχα αντικαταστήσει στο Mecool την μαμά ATV με την Nexus ROM AOSP και δεν είχα πρόβλημα.

Τώρα τελευταία στο Mecool δεν μου παίζει το YouTube στα 1080 (βγάζει blocks με κόκκινες πράσινες λωρίδες) – ωστόσο οι ταινίες σε 1080 τρέχουν χωρίς πρόβλημα -  το ethernet κολλάει και το γύρισα στο WiFi, το οποίο δεν πιάνει καλά – ο router είναι μακριά. Έτσι σκέφτομαι πριν τα παίξει τελείως και μείνω χωρίς Box να πάρω κάποιο άλλο

Αν εκτός το “X96 MAX Plus 4GB / 64GB Amlogic S905x3”, που ανέφερε ο ath156 και τον ευχαριστώ, υπάρχει και κάποιο άλλο για να επιλέξω ας το δούμε

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Nikos200 said:

Πριν πολύ καιρό είχα αντικαταστήσει στο Mecool την μαμά ATV με την Nexus ROM AOSP και δεν είχα πρόβλημα.

Τώρα τελευταία στο Mecool δεν μου παίζει το YouTube στα 1080 (βγάζει blocks με κόκκινες πράσινες λωρίδες) – ωστόσο οι ταινίες σε 1080 τρέχουν χωρίς πρόβλημα -  το ethernet κολλάει και το γύρισα στο WiFi, το οποίο δεν πιάνει καλά – ο router είναι μακριά. Έτσι σκέφτομαι πριν τα παίξει τελείως και μείνω χωρίς Box να πάρω κάποιο άλλο

Αν εκτός το “X96 MAX Plus 4GB / 64GB Amlogic S905x3”, που ανέφερε ο ath156 και τον ευχαριστώ, υπάρχει και κάποιο άλλο για να επιλέξω ας το δούμε

Μποξακια υπαρχουν ενα σωρο να διαλεξεις...
Και με τον νεο Amlogic S905X4 που παιζει μια χαρα παρολο που καποιοι χωρις να τα δοκιμασουνε βγαζουνε συμπερσματα!
Ομως επειδη υπαρχουν λυσεις και σε AOSP Αndroid 9 για το δικο σου tv box αν το παρεις αποφαση θα εκπλαγεις με την βελτιωση του!
Και θα σου μεινουν και τα λεφτα να ... αγορασεις τιποτα αλλο!!!
Μια αποφαση ειναι λοιπον ... και εδω ειμαστε!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gatos814 said:

Μποξακια υπαρχουν ενα σωρο να διαλεξεις...
Και με τον νεο Amlogic S905X4 που παιζει μια χαρα παρολο που καποιοι χωρις να τα δοκιμασουνε βγαζουνε συμπερσματα!
Ομως επειδη υπαρχουν λυσεις και σε AOSP Αndroid 9 για το δικο σου tv box αν το παρεις αποφαση θα εκπλαγεις με την βελτιωση του!
Και θα σου μεινουν και τα λεφτα να ... αγορασεις τιποτα αλλο!!!
Μια αποφαση ειναι λοιπον ... και εδω ειμαστε!

Υπάρχουν πολλά box, αλλά από αυτά που διάβασα εδώ άλλο έχει πρόβλημα στο WiFi, άλλο είναι κλειδωμένο, άλλο δεν μπορείς να αλλάξεις την ROM, σε άλλο δεν υπάρχει ROM, άλλο υπερθερμαίνεται πολύ, κλπ

Για αυτό ζήτησα την συμβουλή σας για να μην πάρω από μόνος μου κάποιο και στην συνέχεια διαπιστώσω ότι έχει προβλήματα.

Μπορείς να προτείνεις και εσύ κάποιο;

προαπαιτούμενο AOSP android, hd cinema και kodi, αν έχει πρόβλημα η μαμά ρομ να μπορώ να βάλω άλλη καλλίτερη.

Τώρα θα πάρω άλλο Box και αφού στρώσω το νέο Box θα κάνω την αναβάθμιση στο Mecool με AOSP ROM android 9 που προτείνεις, ποια ROM προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikos200 said:

Υπάρχουν πολλά box, αλλά από αυτά που διάβασα εδώ άλλο έχει πρόβλημα στο WiFi, άλλο είναι κλειδωμένο, άλλο δεν μπορείς να αλλάξεις την ROM, σε άλλο δεν υπάρχει ROM, άλλο υπερθερμαίνεται πολύ, κλπ

Για αυτό ζήτησα την συμβουλή σας για να μην πάρω από μόνος μου κάποιο και στην συνέχεια διαπιστώσω ότι έχει προβλήματα.

Μπορείς να προτείνεις και εσύ κάποιο;

προαπαιτούμενο AOSP android, hd cinema και kodi, αν έχει πρόβλημα η μαμά ρομ να μπορώ να βάλω άλλη καλλίτερη.

Τώρα θα πάρω άλλο Box και αφού στρώσω το νέο Box θα κάνω την αναβάθμιση στο Mecool με AOSP ROM android 9 που προτείνεις, ποια ROM προτείνεις;

Πλεον δεν αξιζει με την καμια να ασχοληθουμε με τους S905X3...
Οτι υλοποιηση θα βρεις ειναι η αντιγραφη της αντιγραφης ... και παει λεγοντας!
Οποιοδηποτε μποξακι λοιπον βρεις σε τιμη που θεωρεις εσυ καλη μας κανει απο αυτην την λιστα...
SlimBOXtv - S905X4
Η λιστα αυτη εχει και αλλα 2 μποξακια ... το Ugoos ΑΜ7 που ετσι και αλλιως πλεον δεν πωλειται και το Tanix X4 που λογο του βεβαρημενου παρελθοντος του προηγουμενου Χ3 με το WiFi...δεν το προτιμαμε...
Αν ομως χρησιμοποιεις καλωδιο για να παιρνεις ιντερνετ μπορεις να το βαλεις και αυτο στην λιστα ...
Ασε που δεν ξερω κιολας σιγουρα να πω αν εχει και αυτο τα ιδια θεματα με τον προκατοχο του !
Καποια ποστ πιο πισω προτεινα το TOX3 Χ4 που σε Black Friday στο Αλι θα το βρεις σε πολυ καλυ τιμη ...
Κι ας εχει κλειδωμενο bootloader οπως τα ... ξαδερφια του τα Ugoos ...
Ο S905X4 ''τρεχει'' με Android 11 και ειναι το μελλον στην μεσαια κατηγορια ...
Τωρα οκ ... ζεσταινεται λιγο παραπανω απο τον S905X3 αλλα για τις θερμοκρασιες ειπες οτι εχεις ετοιμη κατασταση οποτε εισαι οκ ...!
Ο κλειδωμενος bootloader δεν εχει καμια ''παρενεργεια'' στο να βαλεις αλλο λογισμικο και οταν λεμε αλλο λογισμικο φυσικα εννοουμε slimbox μιας και υπαρχει υποστηριξη...
Ασε που σε ολα τα αλλα μποξακια η τοπ τοπ επιλογη custom λογισμικου ειναι αυτων που βασιζονται σε Ugoos !
Ολα αυτα αν διαλεξεις το TOX3 Χ4 και τα αλλα Ugoos της λιστας φυσικα!
Για ολα τα υπολοια της λιστας τα λογισμικα που θα βρεις βασιζονται ΟΛΑ οπως ειπα και πιο πανω ... φυσικα στην Ugoos !
Δεν ξερω τελος το μπατζετ που θελεις να διαθεσεις αλλα σιγουρα υπαρχουν και πιο ακριβες και σαφως πιο καλυτερες λυσεις σε hardware απο τα Χ3 και τα Χ4 !
Τελειωνοντας ... για το ηδη υπαρχων σου μποξακι η λυση ειναι και εδω slimbox αλλα χρειαζεται και μια επιβεβαιωση του hardware για να ξεκινησεις τις δοκιμες!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή δεν τσιμπάνε πλέον τα ψάρια στις διάφορες προκλήσεις (για Χ3, HK1 Box, H96 max X3 κλπ), ορίστε ένα απλό application για να έχετε ένα live wallpaper με ψαράκια να κάνουν βόλτες στην οθόνη σας😉

1. Καλό είναι να έχετε ως launcher τον Square Home 3 (για άλλον βρείτε το πως)

2. Αποσυμπιέστε και εγκαταστήστε το απκ που σας δίνω εδώ. Τρέξτε το.

3. ΄Οταν εμφανισθεί η οθόνη του screenshot, πηγαίνετε επάνω στο γρανάζι, κλικ και επιλέξτε τι θέλετε.

4. Για να απενεργοποιήσετε το παραπάνω:

4.1. Απλά απεγκαταστήσετε το apk. ή το 4.2

4.2 Πάτε στα "Settings-Device Preferences-Additional Settings-Display-Wallpaper" και επιλέξτε τι θέλετε.

Το τι θα πετύχετε στο μικρό βιντεάκι Video

Aquarium Live Wallpaper

Screenshot_20231121-210048.png

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Άραγε τι να απέγινε εκείνος ο καρχαρίας HK1 box που παίρνει όλες τις custom roms ακόμα και εκείνη του Vortex με πλήρη λειτουργία Wifi και μπήκε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας; και σε ενυδρεία για χρυσόψαρα; Η τιμή του είναι καλή αφού ; κάποτε ήταν η επιτομή των tv box , πως κατέληξε έτσι;

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €48.88  64%OFF | HK1 BOX Smart TV BOX Amlogic S905X3 Android 9.0 1000M 4GB 64GB 128GB 2.4G&5G Dual Wifi 3D BT 8K 4K Media Player Set Top Box
https://a.aliexpress.com/_msWGCyC

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2023 at 7:08 ΜΜ, ath156 said:

Λοιπόν φίλε @drdedus με έβαλες σε μπελάδες 😁

Μου άνοιξες την όρεξη να δω τι θα συμβεί εάν συνδέσω το παλιό μου NOT ONLY TV USB DVB-T  με κάποιο κουτί μου (Χ88 King). Έβαλα και την 1η εφαρμογή που μου έβγαζε το playstore (μετά διαπίστωσα ότι είναι δοκιμαστική χωρίς πληρωμη για 30 λεπτά). Μου ζήτησε να εγκαταστήσω και drivers (μέσω άλλης εφαρμογής τους) ......και μετά ω του θαύματος άρχισε να βρίσκει κανάλια !!!

Όχι βέβαια ότι έπαιζαν και σωστά μετά, αλλά με σπασίματα (δεν ξέρω καν ποιο τσιπάκι έχει μέσα και άρα εάν ήταν ο σωστός ντράιβερ)......όμως σου βάζω τι ζητάει η εφαρμογή για να δεις ποια είναι τα συμβατά τσιπάκια που λέει ότι πρέπει να έχει κάποιο φθηνό DVB-T.

Άρα τελικά δεν είναι και τόσο "επιστημονική φαντασία" όπως νόμιζα να βάλεις κάποιο DVB-T σε TVbox....γηράσκω αεί διδασκόμενος😉

***και πράγματι αυτό που έχω πρέπει να είναι με RTL2832U , όμως πρέπει να έχει chip FC0012 και όχι R820T που λέει η εφαρμογή. Λινκ Not Only TV specs

***Ορίστε και λινκ από Aliexpress με στικάκι που μπορείς να επιλέξεις και το τσιπακι 820Τ Λινκ για 820Τ

***Final Update: Τελικά ο ντράιβερ καλύπτει αρκετές περιπτώσεις (4η στη σειρά ακριβώς το δικό μου). 'Αρα πριν πάρεις κάτι εξετάζεις το hardware του, εάν καλύπτει τις απαιτήσεις (τελευταία εικόνα).

 

 

 

 

2.png

τελικά πήρε η δοκίμασε κάποιος στικ dvb-t2 η s2 νά προτείνει τωρα που εχει προσφορές το ali?

μήπως με κανα τέτοιο εκτος απο τηλεόραση κάνουμε και αλλα "παιχνίδια?

Αν και με τους κανονικούς δέκτες με το ανάλογο software θα γίνετε.

SDR TCXO RTL2832U R820T TV Tuner Stick AM FM LSB SW SDR TV Scanner Receiver https://a.aliexpress.com/_mt7oITO

 

στο παρακάτω του Banggood ενας δινει software σε μια ερώτηση..

100KHZ ~1.7GHZ All Band Radio RTL SDR Receiver RTL2832 + R820T RTL-SDR
https://banggood.onelink.me/zMT7/zz1pen10

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Nikos200 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση

Μιλάς για το X96 MAX Plus 4GB / 64GB Amlogic S905x3? Το είδα φαίνεται καλό

Αυτό έχει android AOSP, ξέρεις αν ανεβάζει θερμοκρασία, αν πρέπει να του βάλω άλλη ROM και αν ναι ποια? Αναφέρει στο site ότι έχει και Netflix ξέρεις αν είναι certified για υψηλή ανάλυση?

Ανεβαζει θερμοκρασιες το συγκεκρημμενο box , εχει βεβαια  επιλογη για αλλες ρομ. Netflix ξεχασε το σε μη πιστοποιημενα box. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, gatos814 said:

Πλεον δεν αξιζει με την καμια να ασχοληθουμε με τους S905X3...
Οτι υλοποιηση θα βρεις ειναι η αντιγραφη της αντιγραφης ... και παει λεγοντας!
Οποιοδηποτε μποξακι λοιπον βρεις σε τιμη που θεωρεις εσυ καλη μας κανει απο αυτην την λιστα...
SlimBOXtv - S905X4
Η λιστα αυτη εχει και αλλα 2 μποξακια ... το Ugoos ΑΜ7 που ετσι και αλλιως πλεον δεν πωλειται και το Tanix X4 που λογο του βεβαρημενου παρελθοντος του προηγουμενου Χ3 με το WiFi...δεν το προτιμαμε...
Αν ομως χρησιμοποιεις καλωδιο για να παιρνεις ιντερνετ μπορεις να το βαλεις και αυτο στην λιστα ...
Ασε που δεν ξερω κιολας σιγουρα να πω αν εχει και αυτο τα ιδια θεματα με τον προκατοχο του !
Καποια ποστ πιο πισω προτεινα το TOX3 Χ4 που σε Black Friday στο Αλι θα το βρεις σε πολυ καλυ τιμη ...
Κι ας εχει κλειδωμενο bootloader οπως τα ... ξαδερφια του τα Ugoos ...
Ο S905X4 ''τρεχει'' με Android 11 και ειναι το μελλον στην μεσαια κατηγορια ...
Τωρα οκ ... ζεσταινεται λιγο παραπανω απο τον S905X3 αλλα για τις θερμοκρασιες ειπες οτι εχεις ετοιμη κατασταση οποτε εισαι οκ ...!
Ο κλειδωμενος bootloader δεν εχει καμια ''παρενεργεια'' στο να βαλεις αλλο λογισμικο και οταν λεμε αλλο λογισμικο φυσικα εννοουμε slimbox μιας και υπαρχει υποστηριξη...
Ασε που σε ολα τα αλλα μποξακια η τοπ τοπ επιλογη custom λογισμικου ειναι αυτων που βασιζονται σε Ugoos !
Ολα αυτα αν διαλεξεις το TOX3 Χ4 και τα αλλα Ugoos της λιστας φυσικα!
Για ολα τα υπολοια της λιστας τα λογισμικα που θα βρεις βασιζονται ΟΛΑ οπως ειπα και πιο πανω ... φυσικα στην Ugoos !
Δεν ξερω τελος το μπατζετ που θελεις να διαθεσεις αλλα σιγουρα υπαρχουν και πιο ακριβες και σαφως πιο καλυτερες λυσεις σε hardware απο τα Χ3 και τα Χ4 !
Τελειωνοντας ... για το ηδη υπαρχων σου μποξακι η λυση ειναι και εδω slimbox αλλα χρειαζεται και μια επιβεβαιωση του hardware για να ξεκινησεις τις δοκιμες!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου περιγραφή και όλους τους υπόλοιπους για τις απαντήσεις τους.

Προσανατολίζομαι τελικά για το TOX3, είδα και μερικά reviews στο YouTube

Τι μειονέκτημα υπάρχει με τον κλειδωμένο bootloader;

Θα χρειαστεί να αλλάξω σε αυτό την μαμά ROM, τι μειονέκτημα έχει αν την αφήσω

Υπάρχει δυνατότητα να πάρω ένα full backup του ΤΟΧ3, ώστε σε περίπτωση που χρειαστεί να μπορώ να επαναφέρω την αρχική κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Nikos200 said:

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου περιγραφή και όλους τους υπόλοιπους για τις απαντήσεις τους.

Προσανατολίζομαι τελικά για το TOX3, είδα και μερικά reviews στο YouTube

Τι μειονέκτημα υπάρχει με τον κλειδωμένο bootloader;

Θα χρειαστεί να αλλάξω σε αυτό την μαμά ROM, τι μειονέκτημα έχει αν την αφήσω

Υπάρχει δυνατότητα να πάρω ένα full backup του ΤΟΧ3, ώστε σε περίπτωση που χρειαστεί να μπορώ να επαναφέρω την αρχική κατάσταση;

Οτι θελεις για να μην κουραζουμε τους αλλους ... σε π.μ!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

λοιπον λιγακι θελω την συμβουλη σας.εχω το tv box της nova στο ενα το δωματιο οπου η τηλεοραση δεν ειναι με ιντερνετ.Στην κρεβακαμαρα εχω μια FU τηλεοραση android οπου εχω την εφαρμγη eon εκει.τωρα στο καθιστκο εχω μια 40 αρα toshiba που δεν εχει ιντερνετ.Θελω να βαλω και εκεί το nova.εχετε καπιο tv box να με προτεινετε ;η παιζουν ολα; 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Hliasat said:

λοιπον λιγακι θελω την συμβουλη σας.εχω το tv box της nova στο ενα το δωματιο οπου η τηλεοραση δεν ειναι με ιντερνετ.Στην κρεβακαμαρα εχω μια FU τηλεοραση android οπου εχω την εφαρμγη eon εκει.τωρα στο καθιστκο εχω μια 40 αρα toshiba που δεν εχει ιντερνετ.Θελω να βαλω και εκεί το nova.εχετε καπιο tv box να με προτεινετε ;η παιζουν ολα; 

Η eon παιζει μια χαρα σαν φορητη τελεθεαση στα Amlogic S905X3 μποξακια με μαμα λογισμικο που ειναι πιο κοντα σε τυπου τηλεφωνου/tablet ...
Στα νεοτερα τωρα μποξακια με τον Amlogic S905X4 τα πρωτα τους μαμα λογισμικα ηταν πιο κοντα σε τυπου τηλεορασης...
Οποτε και δεν υπηρχε καν η εφαρμογη eon στον playstore!
Τωρα αν εχει αλαξει κατι στα ... επομενα μανισια λογισμικα των Χ4 δεν το γνωριζω !
Αρα λοιπον ... οποιο μποξακι με Amlogic S905X3 επεξεργαστη βρεις διαθεσιμο στην πιατσα θα κανει την δουλεια σου!
Επισης θα κανεις την δουλεια σου και με κανενα μεταχειρισμενο παλιοτερο μποξακι με Android 5...6 & 7 που επισης ηταν τα λογισμικα τους πιο κοντα σε τηλεφωνο/tablet ... ''φαση'' !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2023 at 6:26 ΜΜ, ath156 said:

Καλησπέρα.

Με ανεμιστηράκι (που το είχα έτοιμο πριν καν έρθει) δεν πάει πάνω από 56-59 βαθμούς (σε Ugoos AOSP port).

Πλέον εδώ και αρκετούς μήνες του έχω κάνει το παρακάτω μόντ με αισθητήρα θερμοκρασίας στην ψύκτρα του. Ξεκινάει μόνος του γύρω στους 60-64 βαθμούς και δουλεύει κανα 5λεπτο αφού σταματήσω να το χρησιμοποιώ (κατεβάζει την θερμοκρασία και σταματάει επίσης μόνος του). Φυσικά εσύ μπορείς να συνδέσεις τον ανεμιστήρα είτε στη θυρα USB TV ή να βάλεις κάποιο διακόπτη. Καμία τρύπα, καμία μετατροπή.

Πως ακριβώς έχεις κάνει τη σύνδεση με τον αισθητήρα και ελέγχει τον ανεμιστήρα ;

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, tarantules999 said:

Πως ακριβώς έχεις κάνει τη σύνδεση με τον αισθητήρα και ελέγχει τον ανεμιστήρα ;

Απλά θα "περεμβάλεις" τον αισθητήρα σε ένα από τα 2 καλώδια που ενεργοποιούν τον ανεμιστήρα (συνήθως δεν έχει σημασία σε ποιο από τα 2 καλώδια - το κόκκινο ή το μαύρο)😉. Στην συνήθη κατάστασή του ο "διακόπτης" του αισθητήρα είναι ανοικτός (θερμοκρασία χαμηλότερη από την ονομαστικη του αισθητήρα), άρα δεν "περνάει" ρευμα από εκεί.

Μόλις φθάσει ή ξεπεράσει την ονομαστική του τιμή η θερμοκρασία, ο διακόπτης "κλείνει", άρα αποκαθίσταται η συνέχεια στο καλώδιο και περνάει "ρεύμα" από εκεί. 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gatos814 said:

Η eon παιζει μια χαρα σαν φορητη τελεθεαση στα Amlogic S905X3 μποξακια με μαμα λογισμικο που ειναι πιο κοντα σε τυπου τηλεφωνου/tablet ...

Ευχαριστώ πολύ,θα κοιτάξω κατά banggood μεριά ,αν βρω κάτι,η από aliexpress.Επι ευκαιρίας δεν ξέρω αν ζητούσα από την nova ένα ακόμα τέτοιο δικό της ,με την μόνη διαφορά την δεύτερη συσκευή,να την πλήρωνα.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, ath156 said:

Απλά θα "περεμβάλεις" τον αισθητήρα σε ένα από τα 2 καλώδια που ενεργοποιούν τον ανεμιστήρα (συνήθως δεν έχει σημασία σε ποιο από τα 2 καλώδια - το κόκκινο ή το μαύρο)😉. Στην συνήθη κατάστασή του ο "διακόπτης" του αισθητήρα είναι ανοικτός (θερμοκρασία χαμηλότερη από την ονομαστικη του αισθητήρα), άρα δεν "περνάει" ρευμα από εκεί.

Μόλις φθάσει ή ξεπεράσει την ονομαστική του τιμή η θερμοκρασία, ο διακόπτης "κλείνει", άρα αποκαθίσταται η συνέχεια στο καλώδιο και περνάει "ρεύμα" από εκεί. 

Δηλαδή μπορείς να πάρεις αισθητήρες που έχουν ονομαστική θερμοκρασία που την επιλέγεις εσύ ; Που τους βρίσκουμε τέτοιους αισθητήρες; Έχουν κάποια συγκεκριμένη ονομασία; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hliasat said:

Ευχαριστώ πολύ,θα κοιτάξω κατά banggood μεριά ,αν βρω κάτι,η από aliexpress.Επι ευκαιρίας δεν ξέρω αν ζητούσα από την nova ένα ακόμα τέτοιο δικό της ,με την μόνη διαφορά την δεύτερη συσκευή,να την πλήρωνα.

Δεν αξιζει τα χρηματα που θα δωσεις για δευτερη συσκευη...
Η αναλυση ειτε στο δικο τους μποξακι με την ''καλη'' smart εφαρμογη ειτε στα υπολοιπα μεσα με την φορητη τους εφαρμογη ...ειναι η ιδια!
Και αν το μποξακι το θελεις μονο για eon μπορεις να παιξεις μπαλα και με κανενα μεταχειρισμενο για να μειωσεις το κοστος!

 

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, gatos814 said:

Και αν το μποξακι το θελεις μονο για eon μπορεις να παιξεις μπαλα και με κανενα μεταχειρισμενο για να μειωσεις το κοστος!

επι ευκαιριας ειχα καποτε ενα tx3 mini με 7 android.το εχω στο μπαλουλο δεν το πεταξα,ειχε θεμα με το wifi ,δεν δουλευε σ εκαποια φάση,,παρα μονο με καλωδιο.θα ψαξω να το βρω να το κανω μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μηπως και δουλέψει.Σε τελευταια λύση άν βρώ tv box που δέν είναι σμβατό με eon εφαμογή,μπορώ ,και απο την ίδια συσκευή μέσω broswer;

Edited by Hliasat
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Hliasat said:

επι ευκαιριας ειχα καποτε ενα tx3 mini με 7 android.το εχω στο μπαλουλο δεν το πεταξα,ειχε θεμα με το wifi ,δεν δουλευε σ εκαποια φάση,,παρα μονο με καλωδιο.θα ψαξω να το βρω να το κανω μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μηπως και δουλέψει.Σε τελευταια λύση άν βρώ tv box που δέν είναι σμβατό με eon εφαμογή,μπορώ ,και απο την ίδια συσκευή μέσω broswer;

Αμα το βρεις με το καλο στειλε π.μ και κατι θα κανουμε με το wifi και την ... συμβατοτητα!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα κάποιος να μου λύσει μία απορία.Προχθες πήρα μια τηλεόραση στον πατέρα μου (smart με google tv OS) και οφείλω να πω ότι ενθουσιάστηκα αν και φανατικός του normal android.Μου άρεσε παρα πολύ το γραφικό περιβάλλον.Έτσι μου μπαίνουν σκέψεις να το δοκιμασω στο Tox1 (Slimbox ATV) Θέλω να ρωτησω:Υπάρχει ασυμβατότητα εφαρμογών; Συγκεκριμένα τα Youtube Revanced,Vradio,Kodi,facebook,zoom,odysse,rumble,telegram τρεχουν σωστά; Θα μπορουσε κάποιος να μου στείλει έστω και ένα screenshot απο κάθε εφαρμογή; Επίσης το δεξί κλικ στο ποντίκι λειτουργεί ως back;Ειναι πιο γρηγορο το λογισμικο σε σχεση με το android;Επίσης θεωρώ ότι magisk και adaway λειτουργούν κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...