Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, bebius said:

Το Ugoos AM7 μου κάποιες φορές σαν να κολλάει και το wifi από 200mbps (5ghz) πέφτει στα 3-4, τα βίντεο κολλάνε, και πρέπει να το κάνω restart ή να κάνω on-off το wifi. Σε καμία άλλη συσκευή του σπιτιού δεν το παθαίνω. Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Για δοκιμασε να βαλεις ενα σταθερο καναλι στο 5g του ρουτερ σου και να δεις αν θα το ξανακανει!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

χαιρετώ την παρέα. έχω πάρει αυτό  https://www.geekbuying.com/item/X96-MAX-Plus-Amlogic-S905x3-Android-9-0-8K-Video-Decode-TV-Box-4GB-64G-422932.html   έχω βάλει τη σωστή ROM του slimbox όλα δουλεύουν άψογα εκτός από το WiFi που ενώ συνδέεται κανονικότατα και με full σήμα Δεν έχω download για ένα ανεξήγητο λόγο.
 Εννοώ ότι έχω δηλαδή Αλλά  η ταχύτητα είναι πολύ χαμηλή 1- 2 mbps σε κατοστάρα σύνδεση που όλα τα υπόλοιπα πηγαίνουν κοπίδι  το έχει συναντήσει κάποιος άλλος αυτό 

συγκεκριμένα η έκδοση που έχω είναι αυτή 2101W

Edited by varajohn
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Το Wifi στο οποίο συνδέεσαι είναι 2,4ghz και 5ghz στο ίδιο; Αν ναι, τότε διαχώρισε τα και συνδεσε το box στα 5, εφόσον το υποστηρίζει 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει να κάνει με αυτό Τα χω δοκιμάσει όλα σε διαφορετικό ρούτερ με διαφορετικά κανάλια αυτό που δεν δοκίμασα ήτανε με τη μαμά rοm  πως δούλευε Γιατί με το που το πήρα το άλλαξα

Edited by varajohn
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, varajohn said:

χαιρετώ την παρέα. έχω πάρει αυτό  https://www.geekbuying.com/item/X96-MAX-Plus-Amlogic-S905x3-Android-9-0-8K-Video-Decode-TV-Box-4GB-64G-422932.html   έχω βάλει τη σωστή ROM του slimbox όλα δουλεύουν άψογα εκτός από το WiFi που ενώ συνδέεται κανονικότατα και με full σήμα Δεν έχω download για ένα ανεξήγητο λόγο.
 Εννοώ ότι έχω δηλαδή Αλλά  η ταχύτητα είναι πολύ χαμηλή 1- 2 mbps σε κατοστάρα σύνδεση που όλα τα υπόλοιπα πηγαίνουν κοπίδι  το έχει συναντήσει κάποιος άλλος αυτό 

συγκεκριμένα η έκδοση που έχω είναι αυτή 2101W

Έχουμε ακριβώς την ίδια έκδοση. Σε εμένα με 100άρα πιάνει 97 έως και 99 !! Δοκίμασε με την σειρά κάποιο από τα παρακάτω:

- άλλαξε την περιοχή σε US "Settings-Network&Internet-Wi-fi country code"  + Reboot.

- βάλε στο ρούτερ σου σταθερό (και χαμηλής αρίθμησης) κανάλι (εάν παίρνει αυτόματα)

Κανονικά το 1ο τιπ πρέπει να σου δουλέψει....μήπως δεν έκανες "clean installation"?...

***Στα Slimbox Settings έχει και μία επιλογή "Improving network speed", την οποία εγώ δεν χρησιμοποίησα..εάν θέλεις δοκίμασέ την.

***και φυσικά μιλάμε για την 5άρα μπάντα πάνοτε....το πιο απλό του δίνεις μόνο password για αυτή την μπάντα οπότε ΜΟΝΟ σε αυτή θα συνδεθεί...για να μην ψάχνεσαι...μετά δώστου και για 2.4 εφόσον όλα ΟΚ😉

***Να υποθέσω δε ότι και η θερμοκρασία του ήταν στα "ουράνια" με τις πολλές ζέστες?

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, varajohn said:

Όχι δεν έχει να κάνει με αυτό Τα χω δοκιμάσει όλα σε διαφορετικό ρούτερ με διαφορετικά κανάλια αυτό που δεν δοκίμασα ήτανε με τη μαμά rοm  πως δούλευε Γιατί με το που το πήρα το άλλαξα

Για κοιταξε και πες μας στο μποξ στην συνδεση σου με ποια μπαντα συνδεεται...

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, ath156 said:

Έχουμε ακριβώς την ίδια έκδοση. Σε εμένα με 100άρα πιάνει 97 έως και 99 !! Δοκίμασε με την σειρά κάποιο από τα παρακάτω:

- άλλαξε την περιοχή σε US "Settings-Network&Internet-Wi-fi country code"  + Reboot.

- βάλε στο ρούτερ σου σταθερό (και χαμηλής αρίθμησης) κανάλι (εάν παίρνει αυτόματα)

Κανονικά το 1ο τιπ πρέπει να σου δουλέψει....μήπως δεν έκανες "clean installation"?...

***Στα Slimbox Settings έχει και μία επιλογή "Improving network speed", την οποία εγώ δεν χρησιμοποίησα..εάν θέλεις δοκίμασέ την.

***και φυσικά μιλάμε για την 5άρα μπάντα πάνοτε....το πιο απλό του δίνεις μόνο password για αυτή την μπάντα οπότε ΜΟΝΟ σε αυτή θα συνδεθεί...για να μην ψάχνεσαι...μετά δώστου και για 2.4 εφόσον όλα ΟΚ😉

***Να υποθέσω δε ότι και η θερμοκρασία του ήταν στα "ουράνια" με τις πολλές ζέστες?

10.jpg

η θερμοκρασία μου είναι 45 με 50 έχω κάνει πατέντα ανεμιστήρα έχω την τελευταία  9,1 rom.αυτή η ρύθμιση που λες δεν υπάρχει σε μένα Στα Slimbox Settings έχει και μία επιλογή "Improving network speed", την οποία εγώ δεν χρησιμοποίησα..εάν θέλεις δοκίμασέ την. 

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, varajohn said:

η θερμοκρασία μου είναι 45 με 50 έχω κάνει πατέντα ανεμιστήρα έχω την τελευταία  9,1 rom.αυτή η ρύθμιση που λες δεν υπάρχει σε μένα Στα Slimbox Settings έχει και μία επιλογή "Improving network speed", την οποία εγώ δεν χρησιμοποίησα..εάν θέλεις δοκίμασέ την. 

Η τελευταία είναι η 9.10 (εγώ έχω την 9.9).

Τουλάχιστον δοκίμασες το "US"?

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Επέστρεψε στα χέρια μου το (παλίο πλέον) A95X F3 S905x3 4/32, και αναβάθμισα με AML Burning Tool στην τελευταία ROM του Slimbox (9.10). Δοκίμασα και την AOSP και την ATV αλλά και στις 2 αντιμετώπιζα προβλήματα τύπου κολλήματα σε εφαρμογές (KODI και IPTV Smarters) σαν να ήταν μπουκωμένο ή (και) να έχει θεματάκια στο Wifi. Δοκίμασα και το 2,4 και 5 GHz. Ξερει κάποιος άλλη stable ROM να δοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα να περάσω τη Ρόμ που δίνει το κατάστημα που το αγόρασα Και τώρα δεν ανοίγει καθόλου τι κάνουμε? κάποια πινακια που βραχυκυκλώνουμε που βρίσκονται έχει κανείς κάποια εικόνα?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, varajohn said:

δοκίμασα να περάσω τη Ρόμ που δίνει το κατάστημα που το αγόρασα Και τώρα δεν ανοίγει καθόλου τι κάνουμε? κάποια πινακια που βραχυκυκλώνουμε που βρίσκονται έχει κανείς κάποια εικόνα?

Δες εδώ

short.pins_s905xmaxplus2_2.jpg

x96maxplus_short.pins.for.version4_new.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, johnakis25 said:

Καλησπέρα παιδιά. Επέστρεψε στα χέρια μου το (παλίο πλέον) A95X F3 S905x3 4/32, και αναβάθμισα με AML Burning Tool στην τελευταία ROM του Slimbox (9.10). Δοκίμασα και την AOSP και την ATV αλλά και στις 2 αντιμετώπιζα προβλήματα τύπου κολλήματα σε εφαρμογές (KODI και IPTV Smarters) σαν να ήταν μπουκωμένο ή (και) να έχει θεματάκια στο Wifi. Δοκίμασα και το 2,4 και 5 GHz. Ξερει κάποιος άλλη stable ROM να δοκιμάσω;

Μιλαμε για το σκετο F3 ...ετσι ;

Δοκιμασε και την 9.9...για να δεις!

 

 

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για το σκετο F3 ...ετσι ;
Δοκιμασε και την 9.9...για να δεις!
 
 

Ναι ναι. Το σκέτο. Θα δοκιμάσω μπας και...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, johnakis25 said:


Ναι ναι. Το σκέτο. Θα δοκιμάσω μπας και...
 

Κοίταξε και την επιλογή "US" που λέω εδώ και την άλλη επιλογή (που μάλλον θα υπάρχει και στο δικό σου βέρσιον 9.9)😉

Λινκ

***Βέβαια δεν λες στο speedtest τι έβγαζε? το δοκίμασες?

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ath156 said:

Κοίταξε και την επιλογή "US" που λέω εδώ και την άλλη επιλογή (που μάλλον θα υπάρχει και στο δικό σου βέρσιον 9.9)😉

Λινκ

Σας ευχαριστώ. θα επανελθω αύριο με αποτελέσματα,,,

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, johnakis25 said:

Σας ευχαριστώ. θα επανελθω αύριο με αποτελέσματα,,,

Αν θυμαμαι παντως καλα αυτο το μποξακι εχει 2 βερσιον...
Μια με WIFI chip Mediatek ... νομιζω ηταν και το 1ο που κυκλοφoρησε και μια με WIFI chip Realtek...
Ξερεις εσυ πιο εχεις ;
Αν οχι κατεβασε απο Google Play την παρακατω εφαρμογη και δες τις πληροφοριες για αναγνωριση ...
https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.andr7e.deviceinfohw&hl=en_US
Το ειχες δηλαδη και πιο πριν το μποξακι με πιο παλια slimbox και ηταν ολα οκ ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι παντως καλα αυτο το μποξακι εχει 2 βερσιον...
Μια με WIFI chip Mediatek ... νομιζω ηταν και το 1ο που κυκλοφoρησε και μια με WIFI chip Realtek...
Ξερεις εσυ πιο εχεις ;
Αν οχι κατεβασε απο Google Play την παρακατω εφαρμογη και δες τις πληροφοριες για αναγνωριση ...
https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.andr7e.deviceinfohw&hl=en_US
Το ειχες δηλαδη και πιο πριν το μποξακι με πιο παλια slimbox και ηταν ολα οκ ;


Το είχα ναι με μια πιο παλιά slimbox που όλα παίζανε καλά και το παρέλαβα με αυτήν αλλά για κάποιο λόγο πιο αργό. Έτσι κι αλλιώς ήμουν ψημενος για την αναβάθμιση οπότε προχώρησα. Γι αυτό φοβάμαι μην τα έχει φτυσει κάτι απ το hardware.


***Βέβαια δεν λες στο speedtest τι έβγαζε? το δοκίμασες?


Επειδή έβαλα τελευταία την ATV δεν με άφηνε να κατεβάσω την εφαρμογή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnakis25 said:

Το είχα ναι με μια πιο παλιά slimbox που όλα παίζανε καλά και το παρέλαβα με αυτήν αλλά για κάποιο λόγο πιο αργό. Έτσι κι αλλιώς ήμουν ψημενος για την αναβάθμιση οπότε προχώρησα. Γι αυτό φοβάμαι μην τα έχει φτυσει κάτι απ το hardware.

Συνηθως αυτο που περιγραφεις ειναι προβλημα software...
Απο hardware παντως το πρωτο που την ''παταει'' ειναι το τροφοδοτικο του...
Αν εχεις κανενα αλλο να δοκιμασεις θα εχεις και πιο σιγουρη διαγνωση...!
Τελος δοκιμασε να δωσεις ιντερντετ με καλωδιο και δες αν αλλαζει κατι...

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Σύγκριση θερμοκρασιών σε 4 Tvbox

Μία από τις πολύ ζεστές ημέρες αποφάσισα να τεστάρω την ίδια ώρα 4 κουτιά. Για την ακρίβεια ανά δυάδες (τόσες θύρες HDMI έχει η μικρή TV που έκανα τα τέστ – δεν ήθελα να πάω στις μεγάλες που έχουν παραπάνω θύρες). Η δοκιμή ήταν για πάνω από μισή ώρα κάθε δυάδας, με εξαντλητικές διεργασίες και σε ένα σπίτι που δεν είχα ανάψει καθόλου air condition (“φούρνος” περίπου).

Τέσταρα τα εξής:

1. Το H96 max X3 με Ugoos port AOSP 0.5.4 (final edition)

2. Το ΗΚ1 Βοχ με AOSP Slimbox 54.6 (ugoos port)

3. Το X96 max X3 2101W με AOSP Slimbox 9.9.

4. Το X88 King με Ugoos port 0.5.4 AOSP (overclocked version to 1908MHZ instead of 1704MHZ που είναι στην στοκ !!).

Τα (1) & (2) που ήταν επάνω σε ανεμιστήρες 80mm και σε θύρες USB 5.0 Volt (ενώ κανονικά οι ανεμιστήρες είναι 12V) είχαν μία θερμοκρασία από 55 έως 65 βαθμούς, με ελάχιστα στιγμιαία peaks 68-69.

To (3), που εδώ έχει χαρακτηρισθεί ως “δροσερό” !!, επάνω σε ανεμιστήρα ακριβώς τον ίδιο με τα (1) & (2), είχε θερμοκρασίες από 65 έως 73-74 κυρίως καθώς και κάποια peaks 77-78. Θερμοκρασίες που όταν είναι συνεχείς προβληματίζουν. Σε προηγούμενους μήνες που η εξωτερική θερμοκρασία ήταν χαμηλότερη, είχε βέβαια και πάλι αρκετά υψηλές θερμοκρασίες, όχι όμως στο alarming επίπεδο που έδειχνε τώρα. Ακόμα μεγαλύτερες είχε συμφορουμίτης με το ίδιο κουτί σε άλλη βέρσιον (δεν είχε βέβαια καθόλου ανεμιστήρα από κάτω) σε τέτοιο σημείο που αναγκάσθηκε να χρησιμοποιεί ένα πολύ παλιότερο κουτί που είχε. Φυσικά αντίστοιχες παρατηρήσεις ποστς υπάρχουν πολλά και στο γνωστό ξένο φόρουμ.

Αναγκάσθηκα λοιπόν, για να χρησιμοποιώ με ασφάλεια το X96 max plus 2101W, να του βάλω ανεμιστήρα 120mm και με ξεχωριστό αντάπτορα 12V. Τότε με την σαφώς μεγαλύτερη παροχή αέρα, πράγματι έπεσε σε αποδεκτές θερμοκρασίες (κυρίως κάτω από 70).

Με τον τρόπο αυτό όμως έχασε το μεγάλο του πλεονέκτημα, που είναι ότι δεν έχει ρεύμα η USB port όταν κλείνει το Tvbox, άρα σταματάει ο ανεμιστήρας από μόνος του. Έπρεπε να τον σταματώ εγώ χειροκίνητα. Να είναι καλά ο φίλος @bebius που μου έδωσε 2 εξαιρετικούς ανεμιστήρες 120mm & 12V αθόρυβους και με leds μπλε (άρα δεν τον ξεχνάς με τίποτα).

Το (4) ποτέ δεν είχε προβλήματα με θερμοκρασίες (από 40 έως το πολύ πολύ 55 βαθμούς) με ανεμιστήρα από κάτω. Όμως με το overclocking που του έκανα αφενός ανέβηκε ο μέσος όρος του σε 49-50 με ελάχιστα στιγμιαία peaks 60-65.

Σημειώνω ότι για τους S905X3 καλό είναι η συνεχής θερμοκρασία να μην είναι πάνω από 75+ (δεν μιλάω για στιγμιαία peaks) ενώ στον S922 να μην είναι πάνω από 70+.

***Σημειώνω ότι επιθυμώ να μην “επεμβαίνω” ιδιαίτερα στα κουτιά με επιπλέον τρύπες, άνοιγμα οπής επάνω για ανεμιστήρα, αλλάγή ψύκτρας κλπ. Ο ανεμιστήρας από κάτω είναι η καλύτερη “μη επεμβατική” κίνηση. Ταυτόχρονα είναι αυτή με μηδενικό κίνδυνο πρόκλησης κάποιου προβλήματος καθώς και removable/”επαναχρησιμοποιούμενη”.

 

1692720304107_new2.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ όσοι έχουν πολλά tv box , το καλοκαίρι μπορούν να χρησιμοποιούν αυτά που δεν τείνουν σε αυξημένες θερμοκρασίες και το χειμώνα μπορούν να τα βγάζουν σιγά σιγά από τα ντουλάπια. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα αυτό της nova ,το δοκίμασα με καλώδιο όλα οκ.Αυριο θα δοκιμάσω με wifi.Που είναι καλύτερα να παίξει στα 2.4 η στα 5G;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Hliasat said:

Σήμερα παρέλαβα αυτό της nova ,το δοκίμασα με καλώδιο όλα οκ.Αυριο θα δοκιμάσω με wifi.Που είναι καλύτερα να παίξει στα 2.4 η στα 5G;

Προφανώς τις τοπ ταχύτητες τις παίρνεις πάντα από το 5G.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο να δώσω αποτελέσματα για το A95X και την φαινομενικά αργή απόδοση του γιατί ήθελα να έχω ασφαλή συμπεράσματα. Συνεχίζοντας με την 9.10 του slimbox η απόδοση παραμένει ίδια παρόλη την αλλαγή στο US, με ιδιαίτερα θέματακια και καθυστερήσεις στο kodi (χωρίς build με μόνο 2 addon), το iptv smarters και ακόμα και στο playstore που κάνει να εγκαταστήσει μια εφαρμογή πολύ ώρα. Βρήκα εφαρμογή για μέτρηση ταχύτητας ATV και πιάνει κανονικά 100 MBPS οση και η ονομαστική ταχύτητα. Θα προχωρήσω εγκαθιστωντας την 9.9 και βλέπουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αναβαθμιση custom firmware χωρις να χαθουν τα δεδομενα;
Σε ενα HK1 S905X4 ειχα βαλει slimbox αλλα βλεπω πλεον οτι εχει μεινει λιγο πισω σε εκδοσεις.

Ειχα δοκιμασει στο burning tool να βγαλω ολα τα τικ απο το configuration δεξια, φλασαρα αλλα μετα στο boot μου κολλησε στο logo.
Εχει καποια αλλη διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...