Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

23 ώρες πριν, axetos said:

Θα το δω καλύτερα μεθαύριο που θα έχω πρόσβαση σε pc ...με το τηλέφωνο και τα κοντινά γυαλια δεν γίνετε δουλειά ...

 

Λοιπόν τώρα που γύρισα και εγώ και έχω πρόσβαση και σε PC/laptop:

- Πράγματι το X96 max Plus 4/32 (S905X3) είναι σε "STOCK Notice" από Ευρωπαική αποθήκη (Γερμανία), είναι όμως διαθέσιμο από Κίνα στην έκδοση 4/64 (μάλλον και στην 4/32, αλλά εάν θυμάμαι καλά στην έκδοση αυτή με συνολικό κόστος όπως το 4/64??..άρα...).

- Εδώ προκύπτει ένα ενδιαφέρον ερώτημα για το Geekbuying !! Από Κίνα έρχεται με παρόμοιους τρόπους όπως και με το  Banggood, δηλαδή ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΩΝΕΙΟ?!!! Δεν ξέρω και για να είμαι ειλικρινής, όταν παρήγγειλα και το δικό μου από εκεί περίμενα να εμφανισθεί στη Γερμανία. Έχει όμως κάποιος εμπειρία από Κίνα???? Διότι εάν είναι μόνο ο παραπάνω χρόνος που χρειάζεται για να έρθει "ΣΙΓΑ ΤΑ ΩΑ"....Σύμφωνα με το λινκ που βάζω (δηλαδή ότι έχει IOSS) δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.😁

Geekbuying Taxes/VAT

Επειδή πιστεύω είναι γενικότερου ενδιαφέροντος ας μας πει κάποιος που τυχόν είχε εμπειρία από τέτοια αποστολή.

- Τέλος πραγματικά πιστεύω ότι ο S905 X3 σου δίνει απόλυτη ελευθερία για να κάνεις/βάλεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Από την άλλη πλευρά, εάν θέλεις μόνο τα βασικά (KODI, builds, Stremio κλπ) φυσικά θα σε εξυπηρετήσει και ο S905X4 και πιθανόν και άλλοι Amlogic επεξεργαστές.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Τι μπορεις να βαλεις στον X3 που δεν μπαινει στον X4?
Θεωρω οτι οι διαφορες τους δεν ειναι τοσο σημαντικες.

Ειχα manalab και στους 2 πανω απο android 11 και πανω κατω τα ιδια ...χαλια ηταν...
Ναι μεν παιζουν αλλα δεν εχεις τοσο smooth εμπειρια.
Δλδ θα το φας το κολληματακι σου.
Αυτο τωρα και σε σχεση με pc που εκει παει σφαιρα.
Παντως οκ θα την κανεις την δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, madmax said:

Τι μπορεις να βαλεις στον X3 που δεν μπαινει στον X4?
Θεωρω οτι οι διαφορες τους δεν ειναι τοσο σημαντικες.

Ειχα manalab και στους 2 πανω απο android 11 και πανω κατω τα ιδια ...χαλια ηταν...
Ναι μεν παιζουν αλλα δεν εχεις τοσο smooth εμπειρια.
Δλδ θα το φας το κολληματακι σου.
Αυτο τωρα και σε σχεση με pc που εκει παει σφαιρα.
Παντως οκ θα την κανεις την δουλεια σου.

Συμφωνω 100% μαζι σου στην πρωτη σου φραση!
Ετσι ειναι!
Το Χ2 το Χ3 και το Χ4 εχουν σχεδον ιδιο hardware και ''μοιραζονται'' την ιδια καρτα γραφικων...
Ο Χ3 ειναι μεχρι σημερα ο πιο ''τυχερος'' επεξεργαστης μιας και η παραταση της ζωης του οφειλεται αποκλειστικα στην ugoos και στους φιλους μας τους Ρωσους !
Δεν ειναι ομως και ο καλυτερος απο αυτους τους 3 !
Σιγα σιγα πλεον στρωνουν και οι αδυναμιες στα λογσμικα των Χ4 χαρη φυσικα στην ugoos που κανει πολυ σοβαρη δουλεια σε αυτον τον τομεα και στον Slimhouse που και αυτος με την σειρα του κανει τα ... μαγικα του !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2023 at 10:50 ΜΜ, madmax said:

Τι μπορεις να βαλεις στον X3 που δεν μπαινει στον X4?
Θεωρω οτι οι διαφορες τους δεν ειναι τοσο σημαντικες.

Ειχα manalab και στους 2 πανω απο android 11 και πανω κατω τα ιδια ...χαλια ηταν...
Ναι μεν παιζουν αλλα δεν εχεις τοσο smooth εμπειρια.
Δλδ θα το φας το κολληματακι σου.
Αυτο τωρα και σε σχεση με pc που εκει παει σφαιρα.
Παντως οκ θα την κανεις την δουλεια σου.

Θέλεις μερικά πράγματα που μπορείς να κάνεις με τον Χ3 και δεν μπορείς με τον Χ4?

- Άς πούμε τα 2 & 3 & 4 από το λινκ μου Πως να χρησιμοποιήσετε ένα TVbox φθάνουν ή όχι? Ειδικά να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με καθαρό Linux (Armbian) όπως το PC σου😉?

- Άς πούμε να κάνεις το τέλειο και πλήρες backup με 1 ΜΟΝΟ κίνηση (bit by bit) όπως έχω δείξει, μπορείς να το κάνεις με τον Χ4?

- Άς πούμε να χρησιμοποιήσεις αυτό  (πάλι με 1 κίνηση) για να κλωνοποιήσεις ένα ίδιο ακριβώς (για τον φίλο σου, τον πατέρα σου κλπ) μπορείς να το κάνεις με τον Χ4? Να το έχεις για το πιο εύκολο ξεμπρικάρισμα που υπάρχει πάλι με1 κίνηση?

- Να μιλήσουμε για τους περιορισμούς που θέτει ο Χ4 (Android 11) σε σύγκριση με τον Χ3 (Android 9) ?

Και εσύ είχες αντροιντ 11 και στους 2??????

Ούτε ξέρω τι προβλήματα είχες με το Manalab και γιατί, πάντως δεν υπάρχουν αυτά σε εμένα....το έχω δε και σε καινούργιο gaming laptop και δεν έχω δει κάποια σημαντική διαφορά με όλα τα TVbox μου και το σωστό firmware.

Και η αντίθετη ερώτηση? Τι είναι αυτό που κάνεις με τον Χ4 και δεν μπορείς με τον Χ3? Μόνον Hardware decoding AV1 (μπορείς ωραιότατα να το κάνεις βέβαια με Software decoding στον Χ3)...αυτό και μόνο το συν (το συγκρίνεις με τα πλην και αποφασίζεις - εάν βέβαια έχεις την τύχη/υπομονή/ανάγκες να βρεις εάν με Χ3). Από εκεί και πέρα εάν θέλεις μόνον τα "κλασσικά" φυσικά και δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές.

***κρατάω και κάποιες ακόμα "μικρές" διαφορές  για τον εαυτό μου😁

Ωχ.....Ouch...😁

Η σημερινή ανάρτηση/άποψη κάποιου που εκτιμώ αρκετά για τα Χ2 / Χ3 /Χ4.

To Χ96 max plus+Ultra   με τον χαρακτηρισμό "shit" !!!! μήπως είναι λάθος μετάφραση? δεν έχω άποψη για αυτό..απλά δεν το έχω.

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα. Έβαλε κανείς dolby atmos ή dolby equalizer στο μποξάκι του? αν ναι υπάρχει κάποιο λινκ? θα πρέπει να είναι root? έχω τις custom rom του slimbox

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2023 at 10:33 ΠΜ, zacharis said:

Καλημέρα και καλό μήνα. Έβαλε κανείς dolby atmos ή dolby equalizer στο μποξάκι του? αν ναι υπάρχει κάποιο λινκ? θα πρέπει να είναι root? έχω τις custom rom του slimbox

Καλημέρα και καλό μήνα. Έπαιξες με τις ρυθμίσεις που έχει στα Settings-Device Preferences-Sound?

Επίσης έχει σημασία και η συνδεσμολογία που έχεις για τον ήχο (HDMI ή οπτική ή συνδυασμός τους), τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος που το έχεις συνδέσει για τον ήχο κλπ.

Επίσης σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται κάποιο hardware add on για να παίξει σωστά μέσω οπτικής😉

Προσωπικά ενώ έχω ένα Sony BVD player + 5.1 ήχο δεν το πολυχρησιμοποιώ γιατί αρχίζει την γκρίνια η γυναίκα μου όταν αρχίζει τίποτα κυνηγητό ή μπαμ-μπουμ🤣

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ath156 said:

Καλημέρα και καλό μήνα. Έπαιξες με τις ρυθμίσεις που έχει στα Settings-Device Preferences-Sound?

Επίσης έχει σημασία και η συνδεσμολογία που έχεις για τον ήχο (HDMI ή οπτική ή συνδυασμός τους), τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος που το έχεις συνδέσει για τον ήχο κλπ.

Επίσης σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται κάποιο hardware add on για να παίξει σωστά μέσω οπτικής😉

Προσωπικά ενώ έχω ένα Sony BVD player + 5.1 ήχο δεν το πολυχρησιμοποιώ γιατί αρχίζει την γκρίνια η γυναίκα μου όταν αρχίζει τίποτα κυνηγητό ή μπαμ-μπουμ🤣

Screenshot_20230801-104524.png

αυτά τα έχω δει έχω σύνδεση με AV receiver YAMAHA, Θα ηθελα και ξεχωριστά να δοκιμάσω και τομ dolby  APK που εχει και equalizer. 

επίσης έχει βάλει κανείς android 11 σε AM LOGIC 905X & 905X3?

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για τα φωτα σας....!!!

μόλις αγόρασα το A95X F4 Android 11 Amlogic S905X4 4GB/32GB  απο την γερμανικη αποθηκη.

ελπιζω να είναι γρηγοροι όσο λενε.

καλη συνεχεια σε όλους σας

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2023 at 12:21 ΠΜ, ath156 said:

Θέλεις μερικά πράγματα που μπορείς να κάνεις με τον Χ3 και δεν μπορείς με τον Χ4?

- Άς πούμε τα 2 & 3 & 4 από το λινκ μου Πως να χρησιμοποιήσετε ένα TVbox φθάνουν ή όχι? Ειδικά να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με καθαρό Linux (Armbian) όπως το PC σου😉?

- Άς πούμε να κάνεις το τέλειο και πλήρες backup με 1 ΜΟΝΟ κίνηση (bit by bit) όπως έχω δείξει, μπορείς να το κάνεις με τον Χ4?

- Άς πούμε να χρησιμοποιήσεις αυτό  (πάλι με 1 κίνηση) για να κλωνοποιήσεις ένα ίδιο ακριβώς (για τον φίλο σου, τον πατέρα σου κλπ) μπορείς να το κάνεις με τον Χ4? Να το έχεις για το πιο εύκολο ξεμπρικάρισμα που υπάρχει πάλι με1 κίνηση?

- Να μιλήσουμε για τους περιορισμούς που θέτει ο Χ4 (Android 11) σε σύγκριση με τον Χ3 (Android 9) ?

Και εσύ είχες αντροιντ 11 και στους 2??????

Ούτε ξέρω τι προβλήματα είχες με το Manalab και γιατί, πάντως δεν υπάρχουν αυτά σε εμένα....το έχω δε και σε καινούργιο gaming laptop και δεν έχω δει κάποια σημαντική διαφορά με όλα τα TVbox μου και το σωστό firmware.

Και η αντίθετη ερώτηση? Τι είναι αυτό που κάνεις με τον Χ4 και δεν μπορείς με τον Χ3? Μόνον Hardware decoding AV1 (μπορείς ωραιότατα να το κάνεις βέβαια με Software decoding στον Χ3)...αυτό και μόνο το συν (το συγκρίνεις με τα πλην και αποφασίζεις - εάν βέβαια έχεις την τύχη/υπομονή/ανάγκες να βρεις εάν με Χ3). Από εκεί και πέρα εάν θέλεις μόνον τα "κλασσικά" φυσικά και δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές.

***κρατάω και κάποιες ακόμα "μικρές" διαφορές  για τον εαυτό μου😁

Ωχ.....Ouch...😁

Η σημερινή ανάρτηση/άποψη κάποιου που εκτιμώ αρκετά για τα Χ2 / Χ3 /Χ4.

To Χ96 max plus+Ultra   με τον χαρακτηρισμό "shit" !!!! μήπως είναι λάθος μετάφραση? δεν έχω άποψη για αυτό..απλά δεν το έχω.

200.png

Ναι να διορθωσω οτι στο x3 ειχα android 9 και οχι 11.
Αλλα παρολα αυτα η εμπειρια ειδικα στο manalab που ειναι απο τα πιο βαρια ελληνικα build δεν εχει καμια σχεση με το pc.
Ειχα slimbox firmware και στα 2.

Τωρα για τα υπολοιπα πλεονεκτηματα περι ορεξεως θα ελεγα.
Καθως οταν καποιος παιρνει ενα tvbox το παιρνει για συγκεκριμενους λογους.

Τωρα αν θες Openwrt και αλλες μοντιες σε ενα tvbox ο καθενας αποφασιζει και πραττει.
Και το X4 θυμαμαι οταν πρωτοβγηκε δεν ειχε υποστηριξη Coreelec και μαλλον αυτο εχει αλλαξει.

Η ουσιαστικες διαφορες που ηθελα να σταθω ηταν σε δυνατοτητες hardware.
Οταν πηγα απο x3 στο x4 λεω ααα τωρα ελπιζω το build να ειναι πιο smooth.
Ε οπως λεει και φιλος μας ο ρωσος απο πανω... shit

Link to comment
Share on other sites

Και να πόσο χρήσιμο είναι να έχεις το "Τέλειο backup", δηλαδή ΟΛΟ το περιεχόμενο της EMMC σε 1 καρτούλα ή στικάκι.😉

Πριν από λίγο ο slimbox ανέβασε την έκδοση 9.9 για το X96 max Plus 2101W. Παρόλο που δεν φαίνεται να έχει κάποια σημαντική αλλαγή/προσθήκη, άντε λέω να το κάνω......και με διατήρηση των data βέβαια.....έλα όμως που κατά την επανεκκίνηση έβγαλε κάτι σαν "data corrupted"🤔

Αμέσως μέσα η καρούλα που είχα κάνει το Τέλειο Backup με  Armbian....αυτόματη εκκίνησής της.....κυριολεκτικά 1 εντολή ΜΟΝΟ (1 λέξη για την ακρίβεια) και άρχισε να κάνει restore τα πάντα.....χρειάσθηκε κάποια ανομονή περίπου μισής ώρας, όσο εγώ δούλευα στο λάπτοπ και πλέον έχω ξανά το Χ96 max Plus 2101W ΄στην κατάσταση ακριβώς που ήταν πριν μερικές ημέρες με την σλιμμποξ 9.8 ....not bad at all😉😁😇

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για τα φωτα σας....!!!
μόλις αγόρασα το A95X F4 Android 11 Amlogic S905X4 4GB/32GB  απο την γερμανικη αποθηκη.
ελπιζω να είναι γρηγοροι όσο λενε.
καλη συνεχεια σε όλους σας
Οταν παραλαβεις πες μας γιατι κι εγω περιμενω το ιδιο

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2023 at 3:01 ΜΜ, optostyle said:

Οταν παραλαβεις πες μας γιατι κι εγω περιμενω το ιδιο

OptoStyle
 

Ποσα μεταφορικα πληρωσες ?

 

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Dim_33 said:

Ποσα μεταφορικα πληρωσες ?

 

Αφού το λινκ που υπάρχει και παραπάνω το λεει καθαρά "Free Shipping to Greece via Expedited Shipping"

LINK A95X

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ποσα μεταφορικα πληρωσες ?
 
Τιποτα..μου βγηκε 43,67

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kodivision100 said:

Καλησπέρα. Έχει κάποιος φίλος "πειραγμενο" το square home 3 launcher να μου το στείλει με pm.

Καλησπέρα. Σε πμ σου στέλνω τις 2 τελευταίες εκδόσεις "premium". Τις δοκιμάζεις και εάν έχεις κάποιο θέμα ή θέλεις κάποια άλλη τα λέμε από Τρίτη.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για android tv(nokia) ποια είναι καλή εφαρμογή για ταινίες πλην stremio, Kodi. Υπάρχει κάτι εναλλακτική λύση;

Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, tolisfar said:

Παίδες για android tv(nokia) ποια είναι καλή εφαρμογή για ταινίες πλην stremio, Kodi. Υπάρχει κάτι εναλλακτική λύση;

Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω. Απλά ήθελα κάποια εναλλακτική....

Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα απο Γερμανια Α95Χ
6 εργασιμες......
Εχω στησει,εβαλα Kodi,εβαλα build, μια χαρα παει
OptoStyle



Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, optostyle said:

Μολις παρελαβα απο Γερμανια Α95Χ
6 εργασιμες......
Εχω στησει,εβαλα Kodi,εβαλα build, μια χαρα παει
OptoStyle

Με μαμα λογισμικο η ρωσικο ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Με μαμα απ'οτι βλεπω

OptoStyle





53d0058cb26d63eb6d9c7e77d50df4ab.jpg

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, optostyle said:

Με μαμα απ'οτι βλεπω

OptoStyle

Sorry...αλλα η φωτο δεν ειναι καθαρη....!
Αληθεια δοκιμασες να κατεβασεις κατι απο playstore μεχρι τωρα και δεν το βρηκε η δεν σε αφησε να το κατεβασεις;
Αν παντως δεν ενδιαφερεσαι για πολλα πολλα φανταζομαι καλο θα ειναι και το μαμα λογισμικο!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων οτι ηθελα κατεβηκε απο play store..τωρα αν δω κατι θα πω

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον τυχόν θα ήθελε S905X3 βλέπω ότι το Geekbuying έχει πλέον άμεσα διαθέσιμο το X96 max Plus 4/32 από Ευρωπαική Αποθήκη (Πολωνία) στα 42,50 + 3,31 (μεταφορικά με κούριερ) μείον 2% για καινούργια μέλη κλπ

Χ96 max Plus 4/32 από Ευρώπη

****Ούτε χρηματιστήριο να ήταν...τώρα που ξαναμπήκα το πήγε 46.99 ευρώ...😁🤣

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...