Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέμα για τα sticks υπάρχει, αλλά όταν ο άλλος ψάχνει media player είναι λογικό να ποστάρει στο θέμα tv box δεδομένου ότι διαφημίζονται και χρησιμοποιούνται κυρίως ως media players. Μην κολλάς στις λέξεις box και stick. Το ζήτημα είναι να τον βοηθήσεις να καλύψει τις απαιτήσεις του και να μην ξοδέψει άσκοπα τα χρήματά του. Όταν ο άλλος ζητάει μηχάνημα για χρηση αποκλειστικά ως media player για streaming services και kodi δεν είναι εκτός θέματος να του προτείνεις stick, αφού υπάρχουν αποκλειστικά γι αυτόν το λόγο. Είναι εκτος θέματος αν ζητάει κάποιος μηχάνημα για παιχνίδια, video calls, streaming κλπ και του προτείνεις stick.
Πολύ σωστός. Στην τελική όταν μιλάμε για παίξιμο video,.δεν έχει σημασία αν το κάνει ένα τετράγωνο κουτί ή ένα μικρό στικ. Σημασία έχει το πόσο καλά το κάνει. Ακόμα και στο λειτουργικό έχουμε ομοιότητες αφού σχεδόν όλα αυτά πατάνε σε Android/Linux.

 

Φαίνεται μια σκοπιμότητα από κάποια μέλη εδώ μέσα να προτείνουν συγκεκριμένα κουτιά που θέλουν πειράγματα, αλλαγές ΡΟΜ κλπ για να παίξουν 100% για χρήση media streaming απροβλημάτιστα, όταν κάποια άλλα μηχανάκια (όπως τα στικ) κάνουν την ίδια δουλειά χωρίς κανένα ιδιαίτερο πείραγμα.

 

Πέρα από την έλλειψη γνώσης που -όπως φαίνεται- έχουν, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επίτηδες τα σνομπαρουν.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1278

  • makis1024

    550

  • ath156

    1781

Πολύ σωστός. Στην τελική όταν μιλάμε για παίξιμο video,.δεν έχει σημασία αν το κάνει ένα τετράγωνο κουτί ή ένα μικρό στικ. Σημασία έχει το πόσο καλά το κάνει. Ακόμα και στο λειτουργικό έχουμε ομοιότητες αφού σχεδόν όλα αυτά πατάνε σε Android/Linux.

 

Φαίνεται μια σκοπιμότητα από κάποια μέλη εδώ μέσα να προτείνουν συγκεκριμένα κουτιά που θέλουν πειράγματα, αλλαγές ΡΟΜ κλπ για να παίξουν 100% για χρήση media streaming απροβλημάτιστα, όταν κάποια άλλα μηχανάκια (όπως τα στικ) κάνουν την ίδια δουλειά χωρίς κανένα ιδιαίτερο πείραγμα.

 

Πέρα από την έλλειψη γνώσης που -όπως φαίνεται- έχουν, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επίτηδες τα σνομπαρουν.

Πάντα αμετροεπής και με απαράδεκτα σχόλια για τους άλλους.

Πάρα πολλές φορές αποφάσισα να μην σου απαντήσω, ακόμα και σε προσωπικές προκλήσεις, πράγμα που το έχεις κάνει και σε άλλους.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8150612#post8150612 και επόμενα ποστς......................

Λυπάμαι μόνο που παρόλα αυτά προσπάθησα να σε βοηθήσω όταν χρειάσθηκες βοήθεια για το Vorke σου (και όχι μονο με 1 ποστ).

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8122944#post8122944

Τελικά κατάφερες και το κατέστρεψες μόνος σου με την αλλαγή ψύκτρας που εντελώς αδικαιολόγητα και άτσαλα προσπάθησες να κάνεις....

Ευτυχώς δηλαδή που εσύ ξέρεις και "συμβουλεύεις" και τους άλλους..........

Σημείωση: Φυσικά ξέροντας την "ξεχωριστή" σου ευγένεια (βλέπε απαντήσεις σε @taliban) δεν θα σου κάνω την χάρη και τιμή να απαντήσω ότι και να πεις. Περιττεύει άλλωστε.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ο ευγενικός άνθρωπος δεν έχασε ποτέ.

αυτό πρέπει να το πει κάποιος δηλαδή?

έλεος ρε παιδιά η ηλικία μας δεν επιτρέπει τέτοια πράγματα ούτε και το επίπεδο μας πιστεύω.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσες κόντρες, βρε παιδιά; Το forum προσφέρει βοήθεια σε όποιον τη χρειάζεται. Οι προσωπικές αντιπαραθέσεις μόνο καλό δεν κάνουν. Στο κάτω κάτω, αν δεν σε εκφράζει η άποψη κάποιου, πήγαινε παρακάτω...
S.P.
Link to comment
Share on other sites

 

Φαίνεται μια σκοπιμότητα από κάποια μέλη εδώ μέσα να προτείνουν συγκεκριμένα κουτιά που θέλουν πειράγματα, αλλαγές ΡΟΜ κλπ για να παίξουν 100%

 

Πέρα από την έλλειψη γνώσης που -όπως φαίνεται- έχουν, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επίτηδες τα σνομπαρουν.

 

 

Να πω και εγώ την άποψη μου , άλλωστε κανείς δεν μπορεί να απαγορεύσει σε κανέναν να έχει την άποψη του.

Σκοπιμότητα να έχουν κάποιοι επειδή τα παίρνουν από (SZBOX) TOX1 , X88 , X96 , A95X F3, H96 , Magicsee , Beelink , Ugoos ,είναι τουλάχιστον γελοίο , γιατί πόσους να επιρεάσω για να αγοράσουν τα εν λόγω μποξάκια για να πάρω ποσοστά; Στην έλλειψη γνώσης που αναφέρθηκες , εννοείς ότι εσύ με τις γνώσεις σου σε αντίθεση με εμένα που δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις , μπορείς να με κρίνεις επειδή δεν συμβιβάζομαι με 1gb ή 2 gb ram και 8gb rom , υποδεέστερο επεξεργαστή και όλα αυτά για να έχω netflix HD ή 4K και google certification ; Μα εάν τα ήθελα αυτά , τα έχει και η τηλεόραση μου , δεν χρειάζεται να δώσω άλλα 40€-80€ για να αποκτήσω ένα TV Stick. Θα με κρίνεις που η ATV δεν είναι στα γούστα μου και προτιμώ AOSP; Το ότι όλα τα παραπάνω μποξάκια θέλουν σκάλισμα πλην Tox1 και Ugoos είναι γνωστό , αλλά δεν πιστεύω ότι ένα ubt και ένα USB male to male είναι και πυρηνική φυσική για να φλασάρεις μια custom slimbox , vortex , port Ugoos. Ούτε βέβαια από την άλλη λυπάμαι επειδή όταν είχες θέμα με το Vorke σου θέλησα να σε βοηθήσω , άλλο το ένα άλλο το άλλο και πρόβλημα να έχεις ξανά , όπου μπορώ θα βοηθήσω.

Ανάγκες υπάρχουν διαφορετικές και εξατομικευμένες , το απόλυτο μποξάκι δεν θα το βρεις πουθενά , που θα καλύπτει όλες τις ανάγκες. Εγώ όμως με τις λίγες γνώσεις που έχω , πιστεύω ότι δεν μου κάνει κανενός είδους tv stick.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται μια σκοπιμότητα από κάποια μέλη εδώ μέσα να προτείνουν συγκεκριμένα κουτιά που θέλουν πειράγματα, αλλαγές ΡΟΜ κλπ για να παίξουν 100% για χρήση media streaming απροβλημάτιστα, όταν κάποια άλλα μηχανάκια (όπως τα στικ) κάνουν την ίδια δουλειά χωρίς κανένα ιδιαίτερο πείραγμα.

 

Πέρα από την έλλειψη γνώσης που -όπως φαίνεται- έχουν, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επίτηδες τα σνομπαρουν.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Παρακολουθώ το νήμα εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Όσοι φίλοι ζήτησαν συμβουλές για plug n play μποξάκια (χωρίς να μπλέκουν με ρομς κλπ), τους προτάθηκαν συσκευές τύπου Xiaomi Mi Box S/Mi Stick, Amazon Firestick, Google Chromecast, κλπ...

Σκοπιμότητες, έλλειψη γνώσεων και σνομπαρίες που γράφεις, υπάρχουν μόνο στη σφαίρα της φαντασίας σου.

Είναι προφανές ότι βγάζεις κομπλεξ και εμπάθεια για κάποια μέλη και ο λόγος που το κάνεις αυτό εξηγείται λίγα ποστς παραπάνω...

Επίσης τα μέλη που κατηγορείς, έχουν προσφέρει τα μέγιστα σε τούτο το thread, με custom roms, builds, οδηγούς, tutorials, κλπ. Με αποτέλεσμα τα μποξάκια μας να απογειωθούν! Λίγος σεβασμός απο μέρους σου προς τα μέλη αυτά, δεν βλάπτει...

Edited by syshalt
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα ο βασιλέας μου αναχώρησε για Premium technologies στην Αθήνα με σκοπό την ανοιχτή επέμβαση του στο hdmi.Ευχηθείτε του παρακαλώ καλή τύχη και ανάρωση συντόμως σε αυτές τις δύσκολες στιγμές του..Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα ο βασιλέας μου αναχώρησε για Premium technologies στην Αθήνα με σκοπό την ανοιχτή επέμβαση του στο hdmi.Ευχηθείτε του παρακαλώ καλή τύχη και ανάρωση συντόμως σε αυτές τις δύσκολες στιγμές του..Ευχαριστώ.

The King is dead, long live the King !!! :):)

Άντε με το καλό να επισκευασθεί.:)

Θα ήταν καλό να ενημερώσεις το νήμα για το τελικό κόστος, σε περίπτωση που κάποιος άλλος θελήσει να κάνει κάτι αντίστοιχο.

Έχω δε και μία μικρή επιφύλαξη για το εάν τελικά φταίει η θύρα HDMI, παρόλο που όλα που ανέφερες συγκλίνουν προς τα εκεί. Επειδή εγκατέστησες αλλεπάλληλες ρομ, μήπως κάπου το μπλόκαρες και τελικά είναι θέμα firmware.....:wacko: Ελπίζω να κάνω λάθος σε αυτό.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@anth156 ευχαριστώ φίλος!Πριν το στείλω του πέρασα και Vortex 0.4 μπουταρε κανονικά (το τεσταρα με τη θύρα AV) αλλα σήμα 0.Δε ξέρω,μηπως υπάρχει και κανας άλλος καλύτερος τρόπος εγκαταστασης λογισμικού με τίποτα adb ξερω γω; Ναι,μου ειπε μεταφορικά δικά τους και ανάλογα τι θα θέλει.Αν ειναι δύσκολη περίπτωση μέχρι και 50e.Εντωμεταξυ η εταιρία ούτε απάντησε που τους ζήτησα το σχέδιο του.Αν το είχα,θα τους βοηθούσε πολύ αυτό.
Link to comment
Share on other sites

@anth156 ευχαριστώ φίλος!Πριν το στείλω του πέρασα και Vortex 0.4 μπουταρε κανονικά (το τεσταρα με τη θύρα AV) αλλα σήμα 0.Δε ξέρω,μηπως υπάρχει και κανας άλλος καλύτερος τρόπος εγκαταστασης λογισμικού με τίποτα adb ξερω γω; Ναι,μου ειπε μεταφορικά δικά τους και ανάλογα τι θα θέλει.Αν ειναι δύσκολη περίπτωση μέχρι και 50e.Εντωμεταξυ η εταιρία ούτε απάντησε που τους ζήτησα το σχέδιο του.Αν το είχα,θα τους βοηθούσε πολύ αυτό.

Όχι. Καλύτερος τρόπος δεν υπάρχει, αρκεί να του έκανες και μία εγκατάσταση με "full erase" και όχι "normal erase" καθώς και με "erase bootloader". Το είπα επειδή, εάν δεν κάνω λάθος, έλεγες ότι προσπαθούσες να το κάνεις με διατήρηση δεδομένων:rolleyes:

Εάν λοιπόν το έκανες και έτσι, τότε νομίζω ότι με μεγάλη βεβαιότητα πρόκειται για HDMI problem.

Βέβαια και 50 ευρώ τα θεωρώ εξαιρετικά υπερβολικά για να το επαναφέρω:(. Πιθανότατα θα το κρατούσα με χρήση από AV θύρα και με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα έβρισκα το "υπεύθυνο" τσιπάκι(α) για να το φτιάξω είτε μόνος μου είτε σε κάποιον τεχνίτη-πιθανότατα ελάχιστο κόστος-διότι αυτά συνήθως έχουν μηδαμινό κόστος και το πρόβλημα είναι να βρεις το ποιο και που είναι;) Υπάρχει αντίστοιχη περίπτωση με κουτί που δεν είχε HDMI CEC επειδή οι Κινέζοι είχαν ξεχάσει να βάλουν ένα "ταπεινό" τσιπάκι αξίας 0,20-0,50 ευρώ:wacko: Κάποιος εξετάζοντας το board, έδειξε την πιθανή περιοχή, κάποιος το δοκίμασε, πέτυχε και μετά το έκαναν όλοι:)

Άσε που στο ενδιάμεσο διάστημα μπορούσες να το συνδέσεις με οπτική ίνα στο ηχοσύστημα (που εάν θυμάμαι καλά έχεις) και με χειρισμό μέσω κινητού να αξιοποιείς και το vradio του οποίου είσαι φαν.

Τέλος πάντων, ελπίζω να κοστίσει πολύ λιγότερο από τα 50 που λες.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τη δική μου γνώμη εύχομαι να πάνε καλά όλα και να γυρίσει πίσω σε άριστη κατάσταση απλά μία ένσταση εάν σε περίπτωση δεν είχες παρεμβη με τρύπημα και πέρασμα ανεμιστήρα και όλα τα υπόλοιπα και είχες βάλει απλά μόνο έναν ανεμιστήρα από κάτω να φυσάει τώρα θα έφτιαχνες ένα ωραίο βιντεάκι με το πρόβλημα ότι δεν έχει καθόλου εικόνα θα το έστελνες στο banggood επειδή κιόλας δεν είχε μεγάλο διάστημα από τότε που το αγόρασες θα τους έλεγες αυτό είναι το πρόβλημα που έχω θα σου λέγανε αυτοί τα δικά τους θα τους έλεγες μετά εσύ θα κάνω dispute στο paypal λ θα βρισκόταν στο τέλος μία ενδιάμεση λύση που θα σου έλεγαν στείλτο μας πίσω που δεν σε συμφέρε, ή θα σου πρότειναν να σου επιστρέψουν κάποιο ποσό πίσω για να το φτιάξεις ή να αγοράσεις κάποιο άλλο με κάποιο πιστωτικό όριο.

Υ.Γ. Βάλε χάρτες google δεν είναι ΕΤΑΙΡΙΑ ένα απλό μαγαζί είναι που κάνει επισκευές υπολογιστών reballing κλπ. (Χωρίς να θέλω να μειώσω το μαγαζί που το έστειλες.

Προσωπικά πάντα μιλάω δεν θα έδινα μέχρι 50€, σου είπα τι θα έκανα.

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

The King is dead, long live the King !!! :):)

Άντε με το καλό να επισκευασθεί.:)

Θα ήταν καλό να ενημερώσεις το νήμα για το τελικό κόστος, σε περίπτωση που κάποιος άλλος θελήσει να κάνει κάτι αντίστοιχο.

Έχω δε και μία μικρή επιφύλαξη για το εάν τελικά φταίει η θύρα HDMI, παρόλο που όλα που ανέφερες συγκλίνουν προς τα εκεί. Επειδή εγκατέστησες αλλεπάλληλες ρομ, μήπως κάπου το μπλόκαρες και τελικά είναι θέμα firmware.....:wacko: Ελπίζω να κάνω λάθος σε αυτό.

 

Σε ποιο King αναφερεσαι?

Link to comment
Share on other sites

@SYSHALT

Mε το Η96ΜΑΧ Χ3 με μαμα ρομ μεσω SMB 2.0 κατεβαζω αρχεια με 200 Mbps απο το ρουτερ Η288Α στο auto (5ghz) , (oσο και με giga ethernet) , ενω με το λαπτοπ με 260 Mbps. Με το αλλο μου ρουτερ MERCURY D191G πισω απο το Η288Α κατεβαζω με 250 στο tv box , ενω με το λαπτοπ στα 330 Mbps ασυρματα παντα. Τα 330 Mbps ειναι και το οριο περιπου του προτυπου SMB 2.0 σε Wifi 5.

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

Πάντα αμετροεπής και με απαράδεκτα σχόλια για τους άλλους.

 

Πάρα πολλές φορές αποφάσισα να μην σου απαντήσω, ακόμα και σε προσωπικές προκλήσεις, πράγμα που το έχεις κάνει και σε άλλους.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8150612#post8150612 και επόμενα ποστς......................

 

Λυπάμαι μόνο που παρόλα αυτά προσπάθησα να σε βοηθήσω όταν χρειάσθηκες βοήθεια για το Vorke σου (και όχι μονο με 1 ποστ).

 

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8122944#post8122944

 

Τελικά κατάφερες και το κατέστρεψες μόνος σου με την αλλαγή ψύκτρας που εντελώς αδικαιολόγητα και άτσαλα προσπάθησες να κάνεις....

 

Ευτυχώς δηλαδή που εσύ ξέρεις και "συμβουλεύεις" και τους άλλους..........

 

Σημείωση: Φυσικά ξέροντας την "ξεχωριστή" σου ευγένεια (βλέπε απαντήσεις σε @taliban) δεν θα σου κάνω την χάρη και τιμή να απαντήσω ότι και να πεις. Περιττεύει άλλωστε.

Όποιος έχει την μύγα μυγιαζεται.

Γιατί το παίρνεις προσωπικά; Δείχνεις το επίπεδο σου μόνο που αναφέρεσαι με χαρακτηρισμούς.

 

Μείνε με αυτά που ξέρεις. Και μπράβο που ξέρεις και βοηθάς με αρκετά θέματα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να αναφέρουμε άλλες συσκευές που φαίνεται να κάνουν εξίσου καλά την δουλειά.

 

Οπότε καλύτερα να μείνεις με αυτά που ξέρεις, παρά να αναφέρεσαι προσωπικά σε ποστ που ούτε καν αναφέρονται σε σένα.

Εκτός αν θεωρείς ότι είσαι άτυπος βασιλιάς του θέματος και ότι όλα τα ποστ αφορούν εσένα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@SYSHALT

Mε το Η96ΜΑΧ Χ3 με μαμα ρομ μεσω SMB 2.0 κατεβαζω αρχεια με 200 Mbps απο το ρουτερ Η288Α στο auto (5ghz) , (oσο και με giga ethernet) , ενω με το λαπτοπ με 260 Mbps. Με το αλλο μου ρουτερ MERCURY D191G πισω απο το Η288Α κατεβαζω με 250 στο tv box , ενω με το λαπτοπ στα 330 Mbps ασυρματα παντα. Τα 330 Mbps ειναι και το οριο περιπου του προτυπου SMB 2.0 σε Wifi 5.

Καλά τώρα, αυτό το ποστ γιατί το έκανες?:(

Μόνο και μόνο για να με πικάρεις που πρέπει να περιμένω μέχρι Οκτώβριο για οπτική ίνα?:lol::lol:

Καλή συνέχεια σε όλους:)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι χαχα.Γιαυτό είπα ο βασιλέας "μου" χαχα.Δικιο έχεις,τωρα που το έκανα καλοκαιρινό θα πάρω τα τέτοια μου χαχα.Αυτο το μαγαζί μου το πρότεινε σαν το καλύτερο ένας γνωστός μου που δουλεύει service σε γνωστη αλυσίδα.Τουλαχιστον αυτοί το θεωρούν Νο1 στην πόλη μου Εστω..Φυσικά αν κάποιος έχει κάτι κατα νου..Ευπροσδεκτον!
Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα, αυτό το ποστ γιατί το έκανες?:(

Μόνο και μόνο για να με πικάρεις που πρέπει να περιμένω μέχρι Οκτώβριο για οπτική ίνα?:lol::lol:

Καλή συνέχεια σε όλους:)

 

Δεν χρειαζεσαι συνδεση ιντερνετ καθολου , ειναι εσωτερικο δικτυο και κατεβαζω αρχεια απο τον server/pc ή τα στριμαρω στο tv box και τις αλλες συσκευες του σπιτιου. Στις ιδιες περιπου ταχυτητες στριμαρει και ο plex server στο pc.

Yποψη οτι ο server ειναι με ethernet kai cat5 καλωδιο που δεν εχει και απεριοριστες δυνατοτητες. Αν ειχα cat6 καλωδιο μπορει να ανεβαιναν και αλλο οι ταχυτητες εφοσον το wi fi 5/ac μπορει να φθασει και 433 Μbps σε siso και 867 se MIMO υλοποιησεις , κατι που υποστηριζει και το MERCURY D191G. Χρειαζεται μετρησεις με iperf για να βρουμε τις δυνατοτητες των δικτυων , κατι που εχω στο μυαλο μου να κανω καποισ στιγμη.

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

Yποψη οτι ο server ειναι με ethernet kai cat5 καλωδιο που δεν εχει και απεριοριστες δυνατοτητες. Αν ειχα cat6 καλωδιο μπορει να ανεβαιναν και αλλο οι ταχυτητες εφοσον το wi fi 5/ac μπορει να φθασει και 433 Μbps σε siso και 867 se MIMO υλοποιησεις , κατι που υποστηριζει και το MERCURY D191G. Χρειαζεται μετρησεις με iperf για να βρουμε τις δυνατοτητες των δικτυων , κατι που εχω στο μυαλο μου να κανω καποισ στιγμη.

 

Μήπως το καλώδιο είναι cat5e (gbit δηλαδη); Αλλιώς δεν γίνεται να δινει με 100 και οι clients να κατεβάζουν με παραπάνω απο τόσα (είτε ασύρματα είτε με ethernet)...

Επίσης το auto στο 5G σε ποιο κανάλι σε βάζει;

 

Κοιτάζοντας πιο προσεκτικά τα specs του H96 Max X3, το WiFi του φτάνει μέχρι n (όχι ac)...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το καλώδιο είναι cat5e (gbit δηλαδη); Αλλιώς δεν γίνεται να δινει με 100 και οι clients να κατεβάζουν με παραπάνω απο τόσα (είτε ασύρματα είτε με ethernet)...

Επίσης το auto στο 5G σε ποιο κανάλι σε βάζει;

 

Κοιτάζοντας πιο προσεκτικά τα specs του H96 Max X3, το WiFi του φτάνει μέχρι n (όχι ac)...

το καλωδιο ειναι CAT 5 ECS , για το ρουτερ θα πρεπει να δω τι καναλι βγαζει γιατι δεν ειμαι σπιτι.

Επισης το σερβερ συνδεεται με ανταπτορα usb 2.0 to giga ethernet απο τους φθηνους κινεζικους με οριο τα 350 Μbps περιπου. To laptop εχει wi fi ac για αυτο και ανεβαινει παραπανω.

To Η96 εχει wi fi n , μπορεις να δεις review που φθανει τα 230 Μbps

https://www.ixbt.com/live/tv/deshevaya-android-tv-pristavka-h96-max-x3-obzor-i-sravnenie-s-analogami-chipsete-amlogic-s905x3.html

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

το καλωδιο γραφει CAT 5 ECS , θα πρεπει να δω τι καναλι βγαζει γιατι δεν ειμαι σπιτι.

To Η96 εχει wi fi n , μπορεις να δεις review που φθανει τα 230 Μbps

https://www.ixbt.com/live/tv/deshevaya-android-tv-pristavka-h96-max-x3-obzor-i-sravnenie-s-analogami-chipsete-amlogic-s905x3.html

 

To Η96 Μax X3 είναι a/b/g/n. Κάνουν λάθος στο λινκ που παρέθεσες (γραφουν ac)...

Δες εδώ τα σπεκς από το επίσημο site.

Τα 230mbps είναι λογικό να τα πιάνει, αφού το n θεωρητικά τερματίζει στα 300.

Edited by syshalt
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεσαι συνδεση ιντερνετ καθολου , ειναι εσωτερικο δικτυο και κατεβαζω αρχεια απο τον server/pc ή τα στριμαρω στο tv box και τις αλλες συσκευες του σπιτιου. Στις ιδιες περιπου ταχυτητες στριμαρει και ο plex server στο pc.

Προφανώς και αναφερόσουν σε εσωτερικό δίκτυο, όμως αναφέρεσαι και σε πιο προχωρημένα ρούτερ (π.χ. 2.4G & 5G κλπ), ενώ πολλοί από εμάς είμαστε ακόμα με τους "ταπεινούς" ρούτερς των παρόχων μας με τις 24άρες συνδέσεις:(

Άρα όταν κάποιος κάνει σύνδεση σε οπτική ίνα (και την τελείως διαφορετική λογική και συνδεσμολογία) πιθανόν να αποφασίσει να πάει και σε τελείως άλλο επίπεδο ρούτερ όπως αυτά που αναφέρετε και για γρήγορη ασύρματη μετάδοση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και αναφερόσουν σε εσωτερικό δίκτυο, όμως αναφέρεσαι και σε πιο προχωρημένα ρούτερ (π.χ. 2.4G & 5G κλπ), ενώ πολλοί από εμάς είμαστε ακόμα με τους "ταπεινούς" ρούτερς των παρόχων μας με τις 24άρες συνδέσεις:(

Άρα όταν κάποιος κάνει σύνδεση σε οπτική ίνα (και την τελείως διαφορετική λογική και συνδεσμολογία) πιθανόν να αποφασίσει να πάει και σε τελείως άλλο επίπεδο ρούτερ όπως αυτά που αναφέρετε και για γρήγορη ασύρματη μετάδοση.

 

Όλα τα ρούτερ των παρόχων από VDSL και πάνω είναι dual band ac πλέον...

Τώρα πόσο καλό είναι το WiFi τους και αν καλύπτει τις ασύρματες ανάγκες του καθενός, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Κάποιος έχει μικρό σπίτι και μπορεί να τοποθετήσει το ρούτερ σε κεντρικό σημείο ώστε oι συσκευές του να πιάνουν καλά. Σε αυτη την περίπτωση το ρούτερ του παρόχου αρκεί.

Κάποιος άλλος θέλει να δώσει σήμα σε δωμάτια, μέσα από τοίχους ή άλλα εμπόδια. Τότε θα πρέπει να αγοράσει κάποιο καλύτερο ρουτερ/access point με πιο δυνατό WiFi ή να προσθέσει κι άλλο ένα σε λειτουργία mesh για ακόμα καλύτερη κάλυψη...

Edited by syshalt
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...