Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά αυτό που γράφεις δεν το είχα σκεφτεί.Πριν το ψάξω να υποθέσω ότι εννοείς ότι σε κάθε rom παραμένουν εκεί όλες οι αρχικές εκδόσεις των εφαρμογών (απείραχτες) και εσύ απλώς εγκαθιστάς την ενημέρωση? και όταν ζητήσεις απεγκατάσταση, δεν στην απεγκαθιστά πλήρως και επανέρχεται στην αρχική ή απλώς την εγκαθιστάς από system\preinstall?

Τώρα σε άλλο θέμα να πω ότι προσπάθησα να εγκαταστήσω notification/status bar αλλά στάθηκε αδύνατον επειδή όλες που δοκίμασα δεν μπορούσαν να βρουν και να ενεργοποιήσουν τα permissions που απαιτούνταν. Με το χέρι μπόρεσα να βρω και να ενεργοποιήσω 2 από τα 4 που απαιτούνταν όχι όμως και τα υπόλοιπα (βγάζει μήνυμα κάθε φορά τι δεν μπόρεσε να βρει και σου ζητάει να το κάνεις εσύ).

Αντίθετα στην προηγούμενη rom είχα καταφέρει εύκολα να βάλω μία ικανοποιητική navigation bar (όπως έχω πει η παρούσα έχει ενσωματωμένη άριστη navigation bar).

edit...και φυσικά έχεις δίκιο, υπάρχουν εκεί και υποθέτω ότι από εκεί τις κάνεις επανεγκατάσταση.

 

Φυσικα και ισχυει για ολα τα firmware to system\preinstall αλλα ισως σε καποια firmware να εχει αλλο ονομα αυτος ο φακελος (παρεμφερη παντως) !

Τωρα για την πανω μπαρα ειναι ενα bug της 9αρας που σιγα σιγα το φτιαχνουνε ...

Ιδη πρωτη η beelink αρχισε να χρησιμοποιει και την επανω μπαρα , αρα επεται και συνεχεια απο τους αλλους!

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1278

  • makis1024

    550

  • ath156

    1781

Έχω το παλιό cs968 ότι και να έχω δοκιμάσει από ταινίες σειρές σε προγράμματα δεν παίζη τπτ. Καμία συμβουλή Edited by kostas123464
Link to comment
Share on other sites

Έχω το παλιό cs968 ότι και να έχω δοκιμάσει από ταινίες σειρές σε προγράμματα δεν παίζη τπτ. Καμία συμβουλή

Έχω ξαναπροτείνει πριν λίγες ημέρες το apk mygicaMediaCenter2017413_sign. Είναι ουσιαστικά μια "πειραγμένη" έκδοση του KODI 17.

Δοκίμασέ το.

https://ia802802.us.archive.org/35/items/mygicaMediaCenter2017413_201805/mygicaMediaCenter2017413.apk

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναπροτείνει πριν λίγες ημέρες το apk mygicaMediaCenter2017413_sign. Είναι ουσιαστικά μια "πειραγμένη" έκδοση του KODI 17.

Δοκίμασέ το.

https://ia802802.us.archive.org/35/items/mygicaMediaCenter2017413_201805/mygicaMediaCenter2017413.apk

Παίζει σε Android 4.4.2;

Πολύ λίγα Kodi fork είναι συμβατά με τόσο παλιό Android.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναπροτείνει πριν λίγες ημέρες το apk mygicaMediaCenter2017413_sign. Είναι ουσιαστικά μια "πειραγμένη" έκδοση του KODI 17.

Δοκίμασέ το.

https://ia802802.us.archive.org/35/items/mygicaMediaCenter2017413_201805/mygicaMediaCenter2017413.apk

Netflix δε μπαίνει σε αυτό ε;
Link to comment
Share on other sites

Παίζει σε Android 4.4.2;

Πολύ λίγα Kodi fork είναι συμβατά με τόσο παλιό Android.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Το έχω εγώ εδώ και πολύ καιρό στο CS918 (RK3188) με Andoid 4.4.2 και παίζει μια χαρά (βέβαια εξυπακούεται ότι δεν είναι τόσο γρήγορο όπως τα νεώτερα boxes, όμως είναι αξιοπρεπές).

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Netflix δε μπαίνει σε αυτό ε;

 

Δεν ξέρω.Γενικά το χρησιμοποιώ αραιά και που τελευταία εφόσον έχω ως βασικό το GT1 και πρόσφατα το H96 max X2. Όμως ποτέ δεν ξεχνώ ότι ήταν το 1ο μου TV box και μέχρι σήμερα εξακολουθεί να προσφέρει (βέβαια με τους περιορισμούς της ηλικίας του).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Netflix δε μπαίνει σε αυτό ε;

 

Ούτε netflix ούτε kodi από playstore

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω ξαναπροτείνει πριν λίγες ημέρες το apk mygicaMediaCenter2017413_sign. Είναι ουσιαστικά μια "πειραγμένη" έκδοση του KODI 17.

Δοκίμασέ το.

https://ia802802.us.archive.org/35/items/mygicaMediaCenter2017413_201805/mygicaMediaCenter2017413.apk

 

Ευχαριστω. Θα το δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Έχω το παλιό cs968 ότι και να έχω δοκιμάσει από ταινίες σειρές σε προγράμματα δεν παίζη τπτ. Καμία συμβουλή

 

Όμως ποτέ δεν ξεχνώ ότι ήταν το 1ο μου TV box και μέχρι σήμερα εξακολουθεί να προσφέρει (βέβαια με τους περιορισμούς της ηλικίας του).

 

εγώ είμαι ακόμα με το CS918:p και δουλεύει αξιοπρεπέστατα

 

για kodi το ftmc από εδώ(για Rockchip)

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/general-tv-player-dicussions/xbmc-talk/575588-ftmc-jarvis-16-2-31

Gkobu και Je4m δουλεύουν μια χαρά

 

επίσης Titanium TV (βάλε την 2.0.14)

https://titaniumtv-app.com/download/

 

καθώς και BeeTV, CyberFlix TV κτλ

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Πήρα για λογαριασμό φίλου το H96 max X2 και του βγάζει κλασσικά σε πολλές εφαρμογές πχ YouTube η στον launcher η εφαρμογή δεν λειτουργεί αναμονή η κλείσιμο. Το κάνει συχνά και είναι εκνευρίστικο. Τι λύση υπάρχει; παίρνει αυτό custom rom η επειδή φαντάζομαι είναι root να σβήσω τις εφαρμογές με το system app remover. Η κάτι άλλο; επαναφορά του έχω κάνει αλλά τα ίδια.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι ακόμα με το CS918:p και δουλεύει αξιοπρεπέστατα

 

για kodi το ftmc από εδώ(για Rockchip)

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/general-tv-player-dicussions/xbmc-talk/575588-ftmc-jarvis-16-2-31

Gkobu και Je4m δουλεύουν μια χαρά

 

επίσης Titanium TV (βάλε την 2.0.14)

https://titaniumtv-app.com/download/

 

καθώς και BeeTV, CyberFlix TV κτλ

 

Ευχαριστώ. Τα δοκίμασα και δουλεύουν όλα αψογα

Link to comment
Share on other sites

Πήρα για λογαριασμό φίλου το H96 max X2 και του βγάζει κλασσικά σε πολλές εφαρμογές πχ YouTube η στον launcher η εφαρμογή δεν λειτουργεί αναμονή η κλείσιμο. Το κάνει συχνά και είναι εκνευρίστικο. Τι λύση υπάρχει; παίρνει αυτό custom rom η επειδή φαντάζομαι είναι root να σβήσω τις εφαρμογές με το system app remover. Η κάτι άλλο; επαναφορά του έχω κάνει αλλά τα ίδια.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δωσε περισσοτερες πληροφοριες για το hardware και το software

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι d02eae6747544951d2f555d65b41d509.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα πρέπει να πεις από τις "Ρυθμίσεις" με ποια rom ήρθε. Το δικό μου π.χ. ήρθε με 9άρα (το γράφει και πίσω στο αυτοκόλλητο που έχει) παρόλο που στην παραγγελία αναφερόταν ως 8.1. Τέλος πάντων και με αυτή που είχε και με αυτή που πρότεινε ο @gatos814 ποτέ δεν μου παρουσίασε παρόμοιο πρόβλημα. Υπάρχουν άλλωστε 2 εκδόσεις με ddr3 και ddr4, άρα πρέπει να δώσεις παραπάνω πληροφορίες που θα βρεις στο ίδιο το κουτί και όχι από αυτά που αναφέρει το site.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Έχεις δίκιο απλα περιμένω να μου το φέρει και θα μπω να δω τι έκδοση Android έχει. Και εμένα μου έκανε εντύπωση γιατί από specs τουλάχιστον είναι μια χαρά

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Έχεις δίκιο απλα περιμένω να μου το φέρει και θα μπω να δω τι έκδοση Android έχει. Και εμένα μου έκανε εντύπωση γιατί από specs τουλάχιστον είναι μια χαρά

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και άλλες rom από αυτήν που έχει πολύ εύκολα με ένα καλώδιο USB male-male και το USB burning tool (βάλε την τελευταία έκδοση). Ακολούθησε πιστά τις οδηγίες που υπάρχουν στο σχετικό βίντεο με τις roms. Υπάρχουν roms με 8.1 & 9. Απλώς εάν το κουτί σου είναι με ddr3 μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο αυτές που έχουν φτιαχτεί ειδικά για αυτή την μνήμη, ενώ εάν είναι ddr4 όλες τις roms.

Εάν θέλεις για στατιστικούς λόγους πες μας αφού κάνει shut down εάν συνεχίζει να δίνει ρεύμα στην 1θύρα/2θύρες/καμία.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Α υπάρχουν rom. Η αλήθεια είναι ότι σε box δεν έχω φλασαρει ποτέ. Και θέλω και καλώδιο ε; θα δω όταν το πιάσω στα χέρια μου. Δεν έχω και υπολογιστή με Windows του έχω Ubuntu λόγω παλαιότητας. Σας ευχαριστώ πάντως

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καποια γνωμη για μποξακια με Allwiner επεξεργαστη?

 

μακρια και αγαπημένα , από τα πιο παραμελημένα cpu

Edited by lost

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν το H96 max X2 με 4GB και ddr4 θα πρότεινα να δοκιμάσουν την παρακάτω rom:

https://drive.google.com/file/d/1sxfNETi4_pyeOcxnIMHhBNSLFPGt_qD6/view

Την πρότεινε μόλις χθες φίλος από το freaktab (με την επισήμανση ότι είναι η καλύτερη rom που έχει δοκιμάσει) και προέρχεται από το ρωσικό 4pda.Πρόκειται για port του beelink GT1-mini για το ΗΚ1. Τώρα κατά πόσον το ΗΚ1 έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το δικό μας δεν γνωρίζω, το θέμα είναι όμως ότι μέχρι στιγμής δουλεύει άψογα.Τα χαρακτηριστικά είναι:

- Android 9

- Δουλεύουν άψογα τόσο το wifi όσο και το καλώδιο.

- Έχει navigation bar & notification bar !!!!!!!!!!

- Έχει ως launcer το lighthome της beelink που κατά την άποψή μου (όχι μόνο επειδή μου είναι οικείος από την χρήση του στο GT1 2/16 που ήδη έχω) είναι πιο καλαίσθητος, πιο λειτουργικός και πιο ξεκούραστος στα μάτια.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ!!!! Κατά την 1η εγκατάσταση και επανεκκίνηση είχα συνδεδεμένο το καλώδιο (άρα βρήκε internet αμέσως) και μου πρότεινε να κατεβάσει ένα update πριν ακόμα επιλέξω τις βασικές ρυθμίσεις (επιλογή γλώσσας,τοποθεσίας κλπ).Όταν δε (κακώς εκ των υστέρων) προχώρησα σε άμεση εγκατάστασή του έκανε την ενημέρωση και πήγε στο recovery. Για να μην παιδεύομαι εγκατέστησα ξανά την rom (χωρίς να έχω καλώδιο συνδεδεμένο) και έκανα κανονική εγκατάσταση χωρίς πρόβλημα.Μάλιστα δεν εμφανίστηκε ξανά τέτοιο update.Όπως δε μου απάντησε ο φίλος από το freaktab (αφού το έψαξε) καλύτερα να μην γίνει κανένα update.

 

Τώρα για να μην το ψάχνω έχει κανείς link για το miracast(χωρίς διαφημίσεις).Η προηγούμενη rom το είχε ενώ αυτή όχι.

 

edit....Και σε αυτήν την rom οι USB θύρες έχουν ρεύμα μετά το shut down.Μήπως τελικά είναι θέμα hardware και όχι software??

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν το H96 max X2 με 4GB και ddr4 θα πρότεινα να δοκιμάσουν την παρακάτω rom:

https://drive.google.com/file/d/1sxfNETi4_pyeOcxnIMHhBNSLFPGt_qD6/view

Την πρότεινε μόλις χθες φίλος από το freaktab (με την επισήμανση ότι είναι η καλύτερη rom που έχει δοκιμάσει) και προέρχεται από το ρωσικό 4pda.Πρόκειται για port του beelink GT1-mini για το ΗΚ1. Τώρα κατά πόσον το ΗΚ1 έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το δικό μας δεν γνωρίζω, το θέμα είναι όμως ότι μέχρι στιγμής δουλεύει άψογα.Τα χαρακτηριστικά είναι:

- Android 9

- Δουλεύουν άψογα τόσο το wifi όσο και το καλώδιο.

- Έχει navigation bar & notification bar !!!!!!!!!!

- Έχει ως launcer το lighthome της beelink που κατά την άποψή μου (όχι μόνο επειδή μου είναι οικείος από την χρήση του στο GT1 2/16 που ήδη έχω) είναι πιο καλαίσθητος, πιο λειτουργικός και πιο ξεκούραστος στα μάτια.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ!!!! Κατά την 1η εγκατάσταση και επανεκκίνηση είχα συνδεδεμένο το καλώδιο (άρα βρήκε internet αμέσως) και μου πρότεινε να κατεβάσει ένα update πριν ακόμα επιλέξω τις βασικές ρυθμίσεις (επιλογή γλώσσας,τοποθεσίας κλπ).Όταν δε (κακώς εκ των υστέρων) προχώρησα σε άμεση εγκατάστασή του έκανε την ενημέρωση και πήγε στο recovery. Για να μην παιδεύομαι εγκατέστησα ξανά την rom (χωρίς να έχω καλώδιο συνδεδεμένο) και έκανα κανονική εγκατάσταση χωρίς πρόβλημα.Μάλιστα δεν εμφανίστηκε ξανά τέτοιο update.Όπως δε μου απάντησε ο φίλος από το freaktab (αφού το έψαξε) καλύτερα να μην γίνει κανένα update.

 

Τώρα για να μην το ψάχνω έχει κανείς link για το miracast(χωρίς διαφημίσεις).Η προηγούμενη rom το είχε ενώ αυτή όχι.

 

edit....Και σε αυτήν την rom οι USB θύρες έχουν ρεύμα μετά το shut down.Μήπως τελικά είναι θέμα hardware και όχι software??

 

Miracast δεν παιζουν ολες οι 9αρες , οποτε και να το βαλεις σ'αυτην μπορει να μην δουλεψει...

Πες μου ομως σε ποια αλλη ρομ αναφερεσαι που το εχει και θα σου το ανεβασω!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Miracast δεν παιζουν ολες οι 9αρες , οποτε και να το βαλεις σ'αυτην μπορει να μην δουλεψει...

Πες μου ομως σε ποια αλλη ρομ αναφερεσαι που το εχει και θα σου το ανεβασω!

Αυτή που μου είχες προτείνει εσύ της 20/9/2019.Δεν το βρήκα στο preinstall, το οποίο το είχα κάνει backup πριν βάλω την καινούργια.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που μου είχες προτείνει εσύ της 20/9/2019.Δεν το βρήκα στο preinstall, το οποίο το είχα κάνει backup πριν βάλω την καινούργια.

 

Για ποια ακριβως εφαρμογη μιλας...

Το AirScreen , το AirPin η το miracast (miracast!) ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Για ποια ακριβως εφαρμογη μιλας...

Το AirScreen , το AirPin η το miracast (miracast!) ;

Το miracast !!!

Το AirPin το είχα από το backup του preinstall (system/preinstall) και το εγκατέστησα στην καινούργια. Το AirScreen που γράφεις δεν θυμάμαι εάν υπήρχε καν.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το miracast !!!

Το AirPin το είχα από το backup του preinstall (system/preinstall) και το εγκατέστησα στην καινούργια. Το AirScreen που γράφεις δεν θυμάμαι εάν υπήρχε καν.

 

Και υπηρχε στην βερσιον για ddr3;!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...