Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ENTER-key external keyboard fix #1

03-05-2019, 23:23

In some apps like internet or file browser the "enter-key" doesnt work on

ext. Keyboard.

So heres the solution:

(you need root to fix it !)

open (with a root file browser):

system/usr/keylayout/Generic.kl

and set "key28" to "ENTER" (key28 ENTER)

also open:

vendor/usr/keylayout/Generic.kl

and set "key28" to "ENTER" too....

------------------------------------------------------------------

 

Πανεύκολο όπως βλέπεις.Το παραπάνω είναι από Freaktab.

Άψογος. Σε ευχαριστώ. Με Freaktab η αλήθεια είναι ότι πρόσφατα άρχισα να ασχολούμαι οπότε ακόμα ψάχνω τα threads.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1264

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Αυτό που παρατήρησα στη 9αρα που εγκατέστησα είναι ότι αποκρίνεται αργότερα στην εντολή shut down.Η αλήθεια είναι ότι δεν διαπίστωσα παρόμοια υστέρηση σε άλλη εφαρμογή και δεν ξέρω εάν αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι η rom απευθύνεται σε ddr3.

Φυσικά το 1o πρόγραμμα που εγκατέστησα ήταν ο es explorer εφόσον έχω εξοικειωθεί μαζί του τόσα χρόνια.Κρίμα εάν σταμάτησε η υποστήριξή του.

 

Αληθεια σ'αυτην τη βερσιον τα usb ''μενουν'' ανοικτα;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια σ'αυτην τη βερσιον τα usb ''μενουν'' ανοικτα;

 

Ναι και τα 2 !!

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ναι και τα 2 !!

 

Εχω ζητησει απο το φιλο μου που του εδωσα το δικο μου απο τα πρωτα 4/32 ddr4 με την τελευταια Android 8 να μου πει αν περναει η οχι ταση στα usb και οταν θα εχω νεα του θα ριξω ενα update!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω σε TANIX TX6 να κανω boot με LIBRELEC....εχω κανει φορματ σε καρτα SD κι εχω περασει το σχετικο image για το συγκεκριμενο κουτακι με το Librelec USB creator...πως θα ξεκινησει ? Βαζω τη καρτα αλλα δεν κανει κατι με restart...προφανως κατι εχω ξεχασει....καποιος οδηγος?:O

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω σε TANIX TX6 να κανω boot με LIBRELEC....εχω κανει φορματ σε καρτα SD κι εχω περασει το σχετικο image για το συγκεκριμενο κουτακι με το Librelec USB creator...πως θα ξεκινησει ? Βαζω τη καρτα αλλα δεν κανει κατι με restart...προφανως κατι εχω ξεχασει....καποιος οδηγος?:O

 

Χωρις να ειμαι ειδικος σε Allwinner και LibreELEC υπαρχει περιπτωση να εχει αλλο hardware και να μην δουλευει ο bootloader!

Γι'αυτο σου ανεβαζω και ολα τα διαθεσιμα .dtb για Allwinner H6 για δοκιμες...

http://www.mediafire.com/file/oz3ptwars5u6205/bootloader.rar/file

Στους Amlogic παντως θα πρεπει να μετονομασουμε το αρχειο .dtb (δηλαδη το ''sun50i-h6-tanix-tx6.dtb'') σε ''dtb.img'' για να ξεκινησει...

Δοκιμασε το και εσυ!

Καλη τυχη!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαζω αυτο για το TANIX TX6 αλλα δε ξεκιναει....το εχω μετονομασει....σε ευχαριστω παντως! Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

θα ηταν ενα αριστο πακετο (μιας και εχει δεκτες με ερωτημα βεβαια αν παιζει την απαραιτητη υβριδικη) σε κανα flash sale αλλα δεν ειναι certified απο κανεναν.. και κοιταξτε remote... αν ειναι δυνατον..

https://www.geekbuying.com/item/MECOOL-K7-Amlogic-S905X2-4GB-64GB-DVB-TV-BOX-419796.html

 

 

Εδω ειναι certified και θα ηταν μια καλη απαντηση αλλα επιμενουν.. με 905x..

https://www.avforums.com/threads/jetstream-4k-engel-en1015k-an-alternative-to-the-xiaomi-mi-box.2251167/

 

 

Xiaomi Mi Box S is updated to Android TV 9 Pie Beta0 for the beta testers

https://androidpctv.com/xiaomi-mi-box-android-tv-9-pie-beta0/

If you've got a Mi Box S, you can express your interest in the beta here. If you'd rather do things yourself, there are instructions on how to download and install the beta manually on Reddit. Be warned, though: early reports suggest this build breaks Chromecast functionality.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου H96 MAX X2 4x64 στην αναμονή έχει ρεύμα μόνο στην μια θύρα usb, στο usb3 δεν έχει

 

Στου φιλου μου παντως με τo τελευταιο Android 8 δεν περναει καθολου το ρευμα και στις 2 usb!!!

Tι γινεται ρε.....!

Πιασε το αυγο και κουρευτο!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Στου φιλου μου παντως με τo τελευταιο Android 8 δεν περναει καθολου το ρευμα και στις 2 usb!!!

Tι γινεται ρε.....!

Πιασε το αυγο και κουρευτο!

 

Υποθέτω ότι πιθανόν αυτό να διορθωθεί με επόμενη rom.Σε κάθε περίπτωση την σίγουρη/απλή λύση την είπα από την αρχή.

Έχω στήσει πλήρως την 9άρα που είπες (για lpddr3) και εκτός απροόπτου σκοπεύω να την κρατήσω μέχρι να βγει τυχόν καινούργια.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι πιθανόν αυτό να διορθωθεί με επόμενη rom.Σε κάθε περίπτωση την σίγουρη/απλή λύση την είπα από την αρχή.

Έχω στήσει πλήρως την 9άρα που είπες (για lpddr3) και εκτός απροόπτου σκοπεύω να την κρατήσω μέχρι να βγει τυχόν καινούργια.

 

Ωραια...!

Οποτε μετα απο λιγο καιρο χρησης μας λες και τις εντυπωσεις σου και ισως τυχων θεματακια!

:up:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Σε μια HD ready 32αρα θέλω box για χρήση Netflix κ YouTube

Πρόκειται για τη μητέρα μου (65+ ετών) όποτε μιλάμε για όσο πιο εύκολη χρήση είναι δυνατόν

Θα εκτιμούσα τις προτάσεις σας

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στον @gatos814

Στην 9άρα που πρότεινες υπάρχει εγκατεστημένη η εφαρμογή AirPin(PRO), δηλαδή η pro έκδοση που κανονικά είναι επί πληρωμή (5,49ευρώ).Επειδή ήδη εμφανίζει νεότερη έκδοση και ζητάει ενημέρωση γνωρίζεις εάν η εγκατεστημένη έκδοση δεν έχει π.χ. χρονικό περιορισμό ή εάν θα χαθεί η ενεργοποίησή της με τυχόν αναβάθμιση?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι ειδικος σε Allwinner και LibreELEC υπαρχει περιπτωση να εχει αλλο hardware και να μην δουλευει ο bootloader!

Γι'αυτο σου ανεβαζω και ολα τα διαθεσιμα .dtb για Allwinner H6 για δοκιμες...

http://www.mediafire.com/file/oz3ptwars5u6205/bootloader.rar/file

Στους Amlogic παντως θα πρεπει να μετονομασουμε το αρχειο .dtb (δηλαδη το ''sun50i-h6-tanix-tx6.dtb'') σε ''dtb.img'' για να ξεκινησει...

Δοκιμασε το και εσυ!

Καλη τυχη!

 

 

Εδω https://androidpctv.com/review-tanix-tx6/#PRODUCT_DETAILS

 

γραφει...

Video playback test

 

In our video playback tests the Tanix TX6 with the Allwinner H6 SoC we check that his VPU is compatible with most video formats, in the VP9 formats the native player behaves much better than MX Player or KODI , we recommend using them as the main system. This model is NOT compatible with LibreELEC.

 

το βαζω μη παιδευτει αλλος....

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στον @gatos814

Στην 9άρα που πρότεινες υπάρχει εγκατεστημένη η εφαρμογή AirPin(PRO), δηλαδή η pro έκδοση που κανονικά είναι επί πληρωμή (5,49ευρώ).Επειδή ήδη εμφανίζει νεότερη έκδοση και ζητάει ενημέρωση γνωρίζεις εάν η εγκατεστημένη έκδοση δεν έχει π.χ. χρονικό περιορισμό ή εάν θα χαθεί η ενεργοποίησή της με τυχόν αναβάθμιση?

σε εγκατεστημένη λογικά σπασμένη στην μαμά ρομ ενός mecool οταν αναβαθμισα ζηταγε χρήματα.

Αν πάρεις backup απο την εφαρμογή και κανείς ενα μπρος πίσω θα έχεις πρόβλημα?

Νομίζω εγώ έτσι το έκανα

edit.. αλλά μην σε πάρω στον λαιμό μου.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

σε εγκατεστημένη λογικά σπασμένη στην μαμά ρομ ενός mecool οταν αναβαθμισα ζηταγε χρήματα.

Αν πάρεις backup απο την εφαρμογή και κανείς ενα μπρος πίσω θα έχεις πρόβλημα?

Νομίζω εγώ έτσι το έκανα

edit.. αλλά μην σε πάρω στον λαιμό μου.

Ναι και εγώ αυτό προέβλεψα, ότι αναβαθμίζοντας θα ζητάει χρήματα.Για αυτό και ρώτησα μήπως κάποιος το είχε δοκιμάσει ήδη.

Επίσης πιστεύω ότι αυτό που είπες ισχύει, δηλαδή ότι μπορείς να κάνεις backup και να επαναφέρεις την δωρεάν (σπασμένη?) έκδοση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω το θρυλικό cs968 μπορεί να προτείνει κάνεις καμιά εφαρμογή για ταινίες και σειρές; Εκτός του kodi.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω το θρυλικό cs968 μπορεί να προτείνει κάνεις καμιά εφαρμογή για ταινίες και σειρές; Εκτός του kodi.
Ότι μπαίνει και στα άλλα μηχανάκια.

CINEMA HD,.CYBERFLIX κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω το θρυλικό cs968 μπορεί να προτείνει κάνεις καμιά εφαρμογή για ταινίες και σειρές; Εκτός του kodi.
Επειδή το έχω και εγώ το morpheas μου έπαιζε καλα

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Σε μια HD ready 32αρα θέλω box για χρήση Netflix κ YouTube

Πρόκειται για τη μητέρα μου (65+ ετών) όποτε μιλάμε για όσο πιο εύκολη χρήση είναι δυνατόν

Θα εκτιμούσα τις προτάσεις σας

Τα πιο απλά για τη χρήση που τα θες και με άτομο άσχετο με την τεχνολογία είναι amazon fire stick ή xiaomi mi box.

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Σε μια HD ready 32αρα θέλω box για χρήση Netflix κ YouTube

Πρόκειται για τη μητέρα μου (65+ ετών) όποτε μιλάμε για όσο πιο εύκολη χρήση είναι δυνατόν

Θα εκτιμούσα τις προτάσεις σας

Τα πιο απλά για τη χρήση που τα θες και με άτομο άσχετο με την τεχνολογία είναι amazon fire stick ή xiaomi mi box.
Επιβεβαιώνω για το xiaomi μιας και το θεωρώ πανεύκολο στην χρήση - Μόνο για το Netflix το αγόρασα και μερικές φορές βάζω κάποιο τραγούδι στο YouTube.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ότι μπαίνει και στα άλλα μηχανάκια.

CINEMA HD,.CYBERFLIX κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ευχαριστώ θα τα δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στον @gatos814

Στην 9άρα που πρότεινες υπάρχει εγκατεστημένη η εφαρμογή AirPin(PRO), δηλαδή η pro έκδοση που κανονικά είναι επί πληρωμή (5,49ευρώ).Επειδή ήδη εμφανίζει νεότερη έκδοση και ζητάει ενημέρωση γνωρίζεις εάν η εγκατεστημένη έκδοση δεν έχει π.χ. χρονικό περιορισμό ή εάν θα χαθεί η ενεργοποίησή της με τυχόν αναβάθμιση?

 

Λογικα ποτε update σε .... ! ;)

Δεν χρειαζεται ομως backup για να ξαναχρησιμοποιησεις τις αρχικες εφαρμογες...

Με τον es explorer πηγαινε στο system\preinstall και εκει θα τις βρεις ολες !

 

 

 

Εδω https://androidpctv.com/review-tanix-tx6/#PRODUCT_DETAILS

 

γραφει...

 

 

το βαζω μη παιδευτει αλλος....

 

Το οτι στις 10 Ιανουαριου του 19 δεν ηταν συμβατο δεν σημαινει τιποτα απολυτως...!

Δεν μπορει πριν 2 μερες να εβγαλε nightly build για tanix tx6 η LibreELEC χωρις να το υποστηριζει!!!!!

''LibreELEC-H6.arm-9.80-nightly-20191108-27a5673-tanix-tx6.img.gz''

Τωρα αφου μας διαφευγει κατι σιγουρα μια ερωτηση στο δικο τους φορουμ και στο νημα για τα tanix tx6 :

https://forum.libreelec.tv/thread/17636-tanix-tx6/

θα σου λυσει πολλες αποριες που εδω αφου δεν υπαρχουν χρηστες που να δουλευουν αυτο το λινουξακι σε αυτο το μποξακι δεν θα τις βρεις ποτε!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ποτε update σε .... ! ;)

Δεν χρειαζεται ομως backup για να ξαναχρησιμοποιησεις τις αρχικες εφαρμογες...

Με τον es explorer πηγαινε στο system\preinstall και εκει θα τις βρεις ολες !

!

 

Καλά αυτό που γράφεις δεν το είχα σκεφτεί.Πριν το ψάξω να υποθέσω ότι εννοείς ότι σε κάθε rom παραμένουν εκεί όλες οι αρχικές εκδόσεις των εφαρμογών (απείραχτες) και εσύ απλώς εγκαθιστάς την ενημέρωση? και όταν ζητήσεις απεγκατάσταση, δεν στην απεγκαθιστά πλήρως και επανέρχεται στην αρχική ή απλώς την εγκαθιστάς από system\preinstall?

Τώρα σε άλλο θέμα να πω ότι προσπάθησα να εγκαταστήσω notification/status bar αλλά στάθηκε αδύνατον επειδή όλες που δοκίμασα δεν μπορούσαν να βρουν και να ενεργοποιήσουν τα permissions που απαιτούνταν. Με το χέρι μπόρεσα να βρω και να ενεργοποιήσω 2 από τα 4 που απαιτούνταν όχι όμως και τα υπόλοιπα (βγάζει μήνυμα κάθε φορά τι δεν μπόρεσε να βρει και σου ζητάει να το κάνεις εσύ).

Αντίθετα στην προηγούμενη rom είχα καταφέρει εύκολα να βάλω μία ικανοποιητική navigation bar (όπως έχω πει η παρούσα έχει ενσωματωμένη άριστη navigation bar).

edit...και φυσικά έχεις δίκιο, υπάρχουν εκεί και υποθέτω ότι από εκεί τις κάνεις επανεγκατάσταση.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...