Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

.... τα αλλάζουμε ;;;; (@#$%%$##@!!)

 

Εφόσον έχεις ίδιο μηχάνημα,με ίδια rom, το μόνο άλλο θέμα που μπορεί να επηρεάσει το streaming είναι:

° έκδοση xbmc

° free ram του box

° γραμμή ίντερνετ

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις ίδιο μηχάνημα,με ίδια rom, το μόνο άλλο θέμα που μπορεί να επηρεάσει το streaming είναι:

° έκδοση xbmc

° free ram του box

° γραμμή ίντερνετ

 

.... το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι όταν έχω ενεργοποιημένο το spdif passthrough από τις ρυθμίσεις του tv-box ,για να έχω ήχο 5.1 από το ηχοσύστημά μου μέσω της οπτικής ίνας, και η ταινία είναι 5.1 ( με αυτές που είναι 2.0 ,πρόσεξα ότι δεν υπάρχει θέμα ) παρουσιάζονται μερικά πολύ μικρά κολλήματα στη ροή της ταινίας ανεξάρτητα από την ανάλυση του video.

Αυτό συμβαίνει με όλες τις rom που δοκίμασα ,όλους τους players ακόμα και αν η ταινία βρίσκεται στην εσωτερική κάρτα.

.. έχω δει και την ram και δεν νομίζω να υπάρχει θέμα....

..αυτή τη στιγμή που χρησιμοποιώ τον εξερευνητή που είχε εγκατεστημενό το tvbox ,και όχι τον es-explorer που χρησιμοποιούσα στην αρχή ( ...και είχα κάτι προβλήματα με το streaming από το δίκτυο μου .)(.... ας μη λέω και μεγάλα λόγια !),

αν πω ότι ξεχνάω το 5.1 όλα δουλεύουν σωστά ( ..και το xbmc )

 

το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι κάποιες rom που αναφέρονται σαν GT-19300 (Samsung Galaxy S3 Spoofed).

,και κάτι συκευές hdmi to hdmi+spdif που βρήκα στο e-bay και δίνουν optical έξοδο από το hdmi και που δεν ξέρω αν δουλεύουν.( ..κάνουν και κανα 20ευρώ)

 

..εσύ φίλε janglist νομίζω παίρνεις τον ήχο για το ηχοσύστημα από το hdmi μέσω της TV ;

Edited by Buried
Link to comment
Share on other sites

Όχι έχω γράψει εδώ και πολύ καιρό ότι έχω πάρει optical switch για να απομονώνω τον ήχο προς hifi ή προς tv.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έχω εδώ και λίγο καιρό το Tronsmart MK908, μου ήρθε χωρίς XBMC και από ότι διαβάζω υπάρχουν διάφορα προβλήματα. Εγώ του έβαλα την 13 έκδοση Gotham που είναι beta ακόμα. Μέχρι τώρα που το δουλεύω όλα πάνε μια χαρά, λίγο σπαστηκο μόνο το ποντίκι που κάνει κάτι περίεργα αλλά αντέχεται.

Οποίος ψάχνει για XBMC του την συστήνω.

 

το v1 η το v2 εχεις?στριμαρει απροβληματιστα ταινιες κ σειρες?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Την arm βάζεις αλλά εγώ που δοκίμασα την beta τα 1080 παίζανε για λίγο καλά και μετά σερνόντουσαν. Η μόνη έκδοση xbmc που έχω δοκιμάσει και παίζει τέλεια τα 1080p είναι η Gotham 13 alpha 7

 

Φιλε που ακριβως την βρίσκω μπορεις να με βοηθήσεις με κάποιο λινκ? Επίσης με τους υπότιτλους λειτουργεί η 13? Επειδη στον υπολογιστη αν παταω να τους κατεβάσει δεν εμφανίζονται

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε διαφορετικό power adapter. Κατά προτίμηση 5V2A ή 5V3A

 

Αγόρασα power adapter 5v3A αλλα παλι εκανε reboots. Πριν το στειλω πισω λέω να κανω τα παρακατω. Αξίζει;

 

 

ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑ rom σε CS968 με ΜΤΚ WiFi (καταλληλη και για TV01 και CR11S)

----------------------------------------------------------------------------------------------

Για να φλασαρουμε μια ROM χρειαζεται να εγκαταστησουμε στον υπολογιστη μας τους drivers του μηχανηματος, το καταλληλο εργαλειο για την εγκατασταση και φυσικα την καταλληλη ROM.

Drivers απο εδω post#5 http://www.apad.tv/apadfor...working-at-all Αποσυμπιεζουμε το ζιπακι, ανοιγουμε το DriverInstall.exe και παταμε install. Θα δουμε τους drivers να εγκαθιστανται. Υπαρχει και αυτοματη εγκατασταση των drivers στον υπολογιστη αλλα δεν την προτιμησα γιατι ειναι μπερδεμενη με τοσα διαφορετικα windows (xp, 7, 8, 8,1 κλπ) ασε που ο δικος μου υπολογιστης δεν ενεργοποιουνταν..

Το RK Batch Tool 1.7 παλι απο το ιδιο σημειο. Το βαζουμε σε ενα φακελλο και το αφηνουμε για αργοτερα.

1) Μπουταρουμε το μηχανημα μας πληρως και παμε στις ρυθμισεις οπου ξετσεκαρουμε το "Connect to PC" και τσεκαρουμε το "USB debugging". Στο δικο μου δεν τα εκανα αυτα γιατι ηταν κολλημενο και δεν εκανε boot..

2) Ανοιγουμε το RKBatch tool και κανουμε εγκατασταση την εφαρμογη, οποτε βλεπουμε εναν πινακα να εμφανιζεται.

3) Παιρνουμε το μηχανημα στα χερια μας, βρισκουμε την OTG USB που ειναι διπλα στην Card slot και συνδεουμε ΜΟΝΟ το ειδικο USB αρσενικο-αρσενικο καλωδιο που συνοδευε το μηχανημα μας. Δεν κανουμε καμμια αλλη συνδεση. Με πιεσμενο το κουμπακι reset βαζουμε την αλλη ακρη του Usb καλωδιου στον υπολογιστη, και λογικα θα ακουσουμε το χαρακτηριστικο ντιγκ-ντογκ αλλα και θα δουμε παραθυρο αναγνωρισης της συσκευης μας, συναμα θα δουμε και να πρασινιζει το πρωτο κουτακι πανω αριστερα απο τις δυο σειρες που εχει το RKbatch tool, οποτε αφηνουμε το reset.Παραλληλα για σιγουρια μπαινουμε στον πινακα ελεγχου του υπολογιστη μας, στο Συσκευες και Εκτυπωτες, οπου λογικα πρεπει να δουμε τη συσκευη μας σαν RKUSB Device.

4) Μετα απο αυτα, πηγαινουμε στο RKBatch tool επανω επανω στην μπαρα FW path οπου στο κουτακι δεξια βρισκουμε και επιλεγουμε να φορτωσουμε το firmware (αρχειο .img) που θελουμε να φλασαρουμε. Οταν το δουμε στην μπαρα, ειμαστε ετοιμοι για το φλασαρισμα οποτε παταμε το restore. Βλεπουμε να αρχιζει η εγκατασταση ενω το κουτακι κατω απο το πρασινο αναβοσβηνει κιτρινο και αρχιζει η διαδικασια την εξελιξη της οποιας βλεπουμε στον πινακα.

Οταν τελειωσει γραφει μια μπαρα πρασινη success. (αν θυμαμαι καλα, ακριβως διπλα, μεσα στο πρασινο γραφει κατι για error αλλα μην δινετε σημασια)

Το φλασαρισμα τελειωσε, παταμε exit και παμε για δοκιμη στην TV μας.

 

Η εγκατασταση εγινε σε CS968 με ΜΤΚ WiFi chip, στο μοντελο με 2Mp Camera. Αν ειναι συμβατη σε αλλα μοντελα αυτο δεν το γνωριζω. Εννοειται οτι κανετε ειναι με δικη σας ευθυνη. Η ROM που φλασαρα εγω ειναι αυτη http://www.sendspace.com/file/4z0woo ειναι root, εχει playstore και ταιριαξε απολυτα.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Link to comment
Share on other sites

http://xbmc.org/download/

 

Για τους υπότιτλους δεν ξέρω, ας απαντήσει κάποιος γνώστης.

 

Την 13 alpha 7 εννοώ που ακριβώς τη βρίσκω. Επειδη ειναι πολλες εκει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το παρακατω το εχει αγορασει καποιος να μας πει εντυπωσεις?

Tronsmart A928.

http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-A928-5G-WIFI-Quad-Core-TV-BOX-Android-4-2-w--OTA-Bluetooth-4-0-RJ45-SPDIF-HDMI-with-Free-2-4G-Fly-Mouse-W--Mic-Audio-Out-Black-323617.html

Ειμαι μεταξυ αυτου και αρκετα πιο διαδεδομενου εδω

TV01(CS968).

http://www.geekbuying.com/item/TV01-RK3188-Quad-Core-Google-Android-4-2-OS-Cortex-A9-1-6GHz-Mini-TV-BOX-2G-8G-BT-Mic-Camera-RJ45-External-Wifi-Antenna---Black-320161.html

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Και εγώ όπως και ο φίλος στο παραπάνω post είμαι ανάμεσα στα Tronsmart A928 και TV01(CS968).

Θα ήθελα επιπλέον να ρωτήσω, αν ξέρει κανείς, αν ο επεξεργαστής τους (RK3188T) υποστηρίζει το να δίνει ξεχωριστά την εικόνα και ξεχωριστά τον ήχο.

Θέλω να συνδέσω το tv box σε projector και κατ επέκτασή σε ξεχωριστά ηχεία και να χρησιμοποιήσω το HDMI για την εικόνα και το Audio out για τον ήχο.

Όπως καταλαβαίνω και τα δύο έχουν υποδοχή για έξοδο ήχου 3,5mm jack.

 

Με το media player (wd) και το tv tuner που έχω συνδεδεμένα δεν υπάρχει θέμα, λογικά ούτε και με το tv box θα υπάρχει θα ήθελα όμως να το σιγουρέψω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει το CS968 απο δω http:// http://www.geekbuying.com/item/TV01-RK3188-Quad-Core-Google-Android-4-2-OS-Cortex-A9-1-6GHz-Mini-TV-BOX-2G-8G-BT-Mic-Camera-RJ45-External-Wifi-Antenna---Black-320161.html.Θα ηθελα να ρωτησω :θα παιρνω αναβάθμιση ή οχι;
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικό κερεάκι σε αυτές της συσκευές δεν κάνει καμιά τρελή διαφορά στο σήμα. Πιο πολύ για εφε είναι.

Έχεις κάποιο άρθρο που υποστηρίζει το αντίθετο;

Γιατί η λογική αλλά και όλα τα φόρουμ λένε ότι είναι σαφώς καλύτερα με εξωτερική κεραία σε σύγκριση με την ενσωματωμένη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το πρότεινα λόγω έλλειψης εξωτερικής κεραίας

 

Στα 2 μετρα ειναι το rooter,χωρις εμποδια μπροστα,υποθετεις οτι θα υπαρξει θεμα?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω το cs968 εχθες, ολα καλα μονο που στο xbmc οτι και να δοκιμασα απο muchmovies hd εκανε σπασιματα και απο το ρεπο του lambda δεν εμφανιζε κανενα addon για να το εγκαταστησω, απο 1channel δε υπηρχε ενας μικρος αποσυχρονισμος ηχου εικονας. Ψαχνοντας γιατι μου εμφανιζε αδειο το ρεπο ειδα οτι επρεπε να κανω μια διαδικασια με ενα αρχειο θα επρεπε να ειμαι ρουτ ομως και δεν ημουν. Ετσι αποφασισα να περασω μια αλλη ρομ, δεν ειχα το καταλληλο κατσαβιδι για ανοιξω να δω ποιο version ειχα και αφου διαβασα απο διαφορα φορουμ οτι αν περασεις λαθος ρομ απλα δεν θα δουλευει το wifi ειπα να δοκιμασω. Αρχικα περασα την 8188_GT-19300_htc_t018_public_Mtk_20140127 ομως δεν δουλευε το wifi (αρα λαθος εκδοση), και ειπα να περασω την geass, κανοντας την διαδικασια ξανα και πατωντας το restore το προγραμμα εκανε flash το μηχανακι και οταν εφτασε στο σημειο να περασει την καιρουργια ρομ ακουσα τον χαρακτηριστικο ηχο απο τα windows οταν αποσυνδεεις μια συσκευη και τα windows αρχισαν να εγκαθιστουν καινουργια drivers ενω το Rockchip_Batch_Tool_v1.7 επαψε να αναγνωριζει το μηχανακι πια. Το αποσυνδεσα και το επανασυνδεσα αρκετες φορες ομως τα windows το αναγνωριζαν ως αγνωστη συσκευη, δοκιμασα να σβησω και να ξαναβαλω τους drivers χωρις αποτελεσμα. Το μηχανακι στο μεταξυ εννοειτε δεν εκανε boot ουτε καν εικονα εμφανιζε αν το εβαζα στην τηλεοραση. Τοτε σκεφτηκα να δοκιμασω σε αλλο υπολογιστη μπας και το αναγνωρισει και κανω τη δουλεια μου. Ευτυχως ο αλλος υπολογιστης το αναγνωρισε και ετσι περασα τη stock rom απο geekbuying (http://blog.geekbuying.com/index.php/2013/10/14/stock-firmware-for-tv01-rk3188-quad-core-mini-tv-box-and-update-method/) και τελικα δουλεψε.

 

Ερωτηση 1: Με αυτη τη ρομ που περασα και δουλεψε ποια εκδοση του cs968 εχω?

Ερωτηση 2: Τελικα ποια εκδοση του cs968 εχετε εσεις; Δοκιμασa justxbmc αλλα σε καποιες ταινιες ειχε αποσυχρονισμο ηχου εικονας και απο muchmovies hd καποιες ταινιες επαιζε μονο ο ηχος και ειχα μαυρη εικονα. Το beyondxbmc αν και φαινετε οκ στο muchmovies hd δεν ανοιγει καμια ταινια και βγαζει link not found. Δοκιμασα την gotham beta 2 αλλα εξακολουθει να κανει σπασιματα στα 1080 και κολληματα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κάποια προβλήματα που περιγράφεις είναι ξεκάθαρα θέμα xbmc ή repo,οπότε δεν έπρεπε να τα ρωτήσεις εδώ. Δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα πάντως απο 1 addon.

Άλλα παίζουν την μια μέρα και άλλα δεν παίζουν. Περισσότερα στο θέμα του xbmc.

 

Σχετικά με την Rom, εγώ χωρίς να τσεκάρω με άνοιγμα του κουτιού, είχα περάσει την geass και αφού παίζει καλά δεν ξανά ασχολήθηκα με roms.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχει παρει καποιος το G910 wireless gamepad απο το GeekBuying; Θελω να το δουλεψω με το cs968.

 

http:// http://www.geekbuying.com/item/NEW-Wireless-Bluetooth-Gamepad-for-Android---iOS-Cell-Phone--Tablet-PC--Mini-PC--TV-BOX-318373.html

 

Καποιος το προτεινε πριν μερικες σελιδες αλλα θελω να ξερω αν λειτουργει κανονικα και αν αξιζει ή οχι; Οποιος το εχει δοκιμασει ας γραψει τις εντυπωσεις του αν δεν του κανει κοπο, και να αναφερει με πιο box το χρησιμοποιει.

( Το εχει βρει καποιος απο καπου αλλου πιο φτηνα; )

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

 

 

 

 

 

αναμένεται... οταν έρθει θα γράψω εντυπώσεις.

 

Τελικα φιλε το παρελαβες;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα φιλε το παρελαβες;

 

πριν 3 μέρες. πολύ καλό για όσα παιχνίδια υποστηρίζουν gamepad. το asphalt 8 π.χ παίζει πολύ καλα. έχει τύχει κάποιες φορές να αποσυνδεθει, υποτίθεται λόγω μπαταρίας (λιγότερο του 25%) αλλα αν κλείσεις και ανοίξεις το bluetooth και επανασυνδεθείς παίζει απροβλημάτιστα. κάποια bugs υπάρχουν αλλά πιστεύω ότι με το νέο firmware (αναμένεται) θα στρώσουν (δες στο blog του geekbuying σχετικά). δεν το έχω ψάξει αν υπάρχουν ειδικές μόντες (με keymapers π.χ) για κάποια παιχνίδια. θα επανέλθω πιο αναλυτικά ότα βρω τον χρόνο και έχω και κάτι πιο συγκεκριμένο. πάντως είμαι ευχαριστημένος... για τα χρήματα που ζητάει. δεν ξέρω αν π.χ πάει κάποιος σε moga ίσως να έχει καλύτερη υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Ως 45€ ποιο προτείνετε?

My Devices:

Motorola Moto G (Stock, no root) Current Phone

Viewsonic G-Tablet (Smoother Bean 4.1.2, Rooted) Current Tablet

Samsung Galaxy 550 (OmniROM 4.4, Rooted)

Vodafone 858 Smart (Stock, Rooted)

Link to comment
Share on other sites

πάντως το ps3 controller που δοκίμασα σε cs968(tv01) παίζει μια χαρά (με καλώδιο και δοκίμασα μόνο snes/mame emulator)

δυστυχώς πρέπει να αλλάξω rom γιατί δεν παίζει το bt για να το δοκιμάσω χωρίς καλώδιο

Link to comment
Share on other sites

Stick ή box

 

Stick. Συγγνώμη που δεν το ανεφερα .

My Devices:

Motorola Moto G (Stock, no root) Current Phone

Viewsonic G-Tablet (Smoother Bean 4.1.2, Rooted) Current Tablet

Samsung Galaxy 550 (OmniROM 4.4, Rooted)

Vodafone 858 Smart (Stock, Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

το ενα ειναι το cs918 και το αλλο cs918s

 

Και ποιες διαφορες εχουν ακριβως??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Και ποιες διαφορες εχουν ακριβως??

 

άλλο επεξεργαστή (και διάφορα άλλα ψιλά)

που ίσως (δεν είμαι σίγουρος) είναι καλύτερος για 1080p σε xbmc χωρίς τις πατέντες που θέλει το 918

Link to comment
Share on other sites

άλλο επεξεργαστή (και διάφορα άλλα ψιλά)

που ίσως (δεν είμαι σίγουρος) είναι καλύτερος για 1080p σε xbmc χωρίς τις πατέντες που θέλει το 918

 

 

Βρηκα για το s.

http://www.aliexpress.com/store/product/Upgrade-CS918S-CS918-Quad-Core-Smart-TV-Box-Andriod-4-2-XBMC-2GB-RAM-16GB-ROM/800278_1023696089.html

Και το αλλο.....το απλο.

http://www.aliexpress.com/item/CS918-MK888B-K-R42-Quad-Core-Miracast-XBMC-DLNA-RK3188-Android-4-2-Google-Smart-TV/1011625096.html

Edited by kostast1

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...