Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από πού και πόσο το πήρες; 30€-38€ ή 45€-55€;
Από AliExpress Ευρωπαϊκή αποθήκη Γαλλίας.5cf92bf986b53bd963bcbb2b0cffc13a.jpg

Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Refund άμεσα. Έτσι πουλάνε οι μάγκες 4/32 με 41 φράγκα.

Edit εάν θέλεις στείλε link από τον πωλητή του AliExpress για να ξέρουν οι υπόλοιποι τι και ποιόν πωλητή να αποφύγουν.

Edit 2 βάλε το μαμά λογισμικό μην σου ζητήσει το AliExpress έξτρα φωτογραφίες.

Από εδώ

https://disk.yandex.ru/d/f5G0jEzF_x_TWg/X96Max_Plus_5_20211228-1401.7z

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι συνδεδεμενος  στα 2.4GHz

SSID:    PUBLIC
Protocol:    Wi-Fi 4 (802.11n)
Security type:    WPA2-Personal
Network band:    2.4 GHz
Network channel:    11
Link speed (Receive/Transmit):    130/130 (Mbps)
Manufacturer:    Realtek Semiconductor Corp.
Description:    Realtek 8812BU Wireless LAN 802.11ac USB NIC
Driver version:    1030.38.712.2019
 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, tolisfz6 said:

Από AliExpress Ευρωπαϊκή αποθήκη Γαλλίας.5cf92bf986b53bd963bcbb2b0cffc13a.jpg

Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Νομίζω ότι υπάρχουν τα εξής θεματάκια :

1. Βρήκες ότι πράγματι ήταν η έκδοση 5 και του έβαλες αυτή την ρομ? Ή απλώς το συμπέρανες επειδή αυτή δέχθηκε μετά το software brick που είχες με άλλες?

2. Ίσως υπάρχει πιθανότητα να δέχεται και άλλη ρομ, εκτός από αυτή που πραγματικά είναι το κουτί σου. Ειδικά εάν έχεις 4/32 και του βάλεις για 2/16 (όπως είναι της έκδοσης 5) μπορεί να την δεχθεί, ενώ το αντίθετο μάλλον δεν είναι δυνατόν.

3. Εάν του έβαλες λάθος ρομ, πιθανότατα και οι πληροφοριες που θα σου δίνει οποιοδήποτε απκ θα είναι λάθος.

4. Για να ζητήσεις refund πρέπει να αποδείξεις αυτά που λες, ειδικά όταν το έχεις πειράξει με άλλη κάστομ ρομ. Το λιγότερο που πρέπει να κάνεις είναι να του βάλεις την στοκ ρομ και μετά να βγάλεις φωτογραφίες, βίντεο κλπ. Κοίταξε στα σχόλια που έχουν κάνει άλλοι στο μαγαζί αυτό, εάν έχει αναφερθεί αντίστοιχο πρόβλημα/απάτη.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

5 ρα μπάντα έχεις; @nsat ;

35 minutes ago, ath156 said:

Νομίζω ότι υπάρχουν τα εξής θεματάκια :

1. Βρήκες ότι πράγματι ήταν η έκδοση 5 και του έβαλες αυτή την ρομ? Ή απλώς το συμπέρανες επειδή αυτή δέχθηκε μετά το software brick που είχες με άλλες?

2. Ίσως υπάρχει πιθανότητα να δέχεται και άλλη ρομ, εκτός από αυτή που πραγματικά είναι το κουτί σου. Ειδικά εάν έχεις 4/32 και του βάλεις για 2/16 (όπως είναι της έκδοσης 5) μπορεί να την δεχθεί, ενώ το αντίθετο μάλλον δεν είναι δυνατόν.

Δες την φωτογραφία που ανέβασε από την μητρική του και σύγκρινε την με αυτήν του 5 plus

https://4pda.to/forum/index.php?showtopic=1013103&view=findpost&p=107824071

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχουν τα εξής θεματάκια :
1. Βρήκες ότι πράγματι ήταν η έκδοση 5 και του έβαλες αυτή την ρομ? Ή απλώς το συμπέρανες επειδή αυτή δέχθηκε μετά το software brick που είχες με άλλες?
2. Ίσως υπάρχει πιθανότητα να δέχεται και άλλη ρομ, εκτός από αυτή που πραγματικά είναι το κουτί σου. Ειδικά εάν έχεις 4/32 και του βάλεις για 2/16 (όπως είναι της έκδοσης 5) μπορεί να την δεχθεί, ενώ το αντίθετο μάλλον δεν είναι δυνατόν.
3. Εάν του έβαλες λάθος ρομ, πιθανότατα και οι πληροφοριες που θα σου δίνει οποιοδήποτε απκ θα είναι λάθος.
4. Για να ζητήσεις refund πρέπει να αποδείξεις αυτά που λες, ειδικά όταν το έχεις πειράξει με άλλη κάστομ ρομ. Το λιγότερο που πρέπει να κάνεις είναι να του βάλεις την στοκ ρομ και μετά να βγάλεις φωτογραφίες, βίντεο κλπ. Κοίταξε στα σχόλια που έχουν κάνει άλλοι στο μαγαζί αυτό, εάν έχει αναφερθεί αντίστοιχο πρόβλημα/απάτη.
Βρήκα ότι είναι η έκδοση 5 μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές φωτό.
Όλα αυτά μέσα στο 4pda.
Θα βάλω αύριο την στοκ να δω τι δείχνει....
Αν και νομίζω υπήρχε κάποιο θέμα στην στοκ (που δεν το θυμάμαι τώρα μετά από τόσες προσπάθειες) γι'αυτό και ήθελα να την αλλάξω....
Κάποια ρομ δεν μου κρατούσε ενεργοποιημένο το wifi.... Ίσως η στοκ? Ίσως η πρώτη slim που του πέρασα.... Δεν θυμάμαι στα σίγουρα.
5 ρα μπάντα έχεις;@nsat ;
Δες την φωτογραφία που ανέβασε από την μητρική του και σύγκρινε την με αυτήν του 5 plus
https://4pda.to/forum/index.php?showtopic=1013103&view=findpost&p=107824071
Σωστός.
Από εκεί το είδα.

Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Και τώρα μόλις έβαλα το δικό του λογισμικό επάνω βρήκα το πρόβλημα το οποίο είχα εξαρχής και ήθελα να αλλάξω ROM.
Δεν δουλεύει το play store μπαίνεις μέσα και μόλις πας να ψαξεις μία εφαρμογή κάνει force close.
Δεν διορθώνεται ούτε με εκκαθάριση προσωρινής μνήμης και δεδομένων της εφαρμογής.
Και φυσικά οι μνήμες 2/16
(Συγνώμη για την κακή ποιότητα εικόνας)

Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



f8dcac15938b5011ffa4a68276227684.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2023 at 10:05 ΠΜ, tolisfz6 said:

Και τώρα μόλις έβαλα το δικό του λογισμικό επάνω βρήκα το πρόβλημα το οποίο είχα εξαρχής και ήθελα να αλλάξω ROM.
Δεν δουλεύει το play store μπαίνεις μέσα και μόλις πας να ψαξεις μία εφαρμογή κάνει force close.
Δεν διορθώνεται ούτε με εκκαθάριση προσωρινής μνήμης και δεδομένων της εφαρμογής.
 

κατέβασε την έκδοση που σου δίνω εδώ και εγκατέστησέ την. Κάνε καi κανά 2 ριμπούτς  (δώσε του χρόνο μεταξύ των ριμπούτς)...αυτό το πρόβλημα συμβαίνει με παλιές ρομ που έχουν επίσης παλιά έκδοση του Playstore.

Playstore apk to update old version

***Πάρε και σε screenshot από το 4pda (όπου έχει λεπτομέρειες για όλα τα κουτιά/εκδόσεις) και που λέει σαφώς ότι υπάρχει (για το 5) μόνο έκδοση 2/16, με 1 αντέννα (τα άλλα με 2) και ΧΩΡΙΣ Bluetooth !!

Αυτό επικουρικά για τα στοιχεία που θα τους δώσεις και από αυτό που έχεις στα χέρια σου (φωτογραφίες, screenshots, πιθανόν βίντεο κλπ). Επίσης πρόσεξα ότι στο δικό σου δεν έχει το λευκό χαρτάκι από το Quality Control (QC PASS 2/16+W1) που γράφει και το 2/16 για την μνήμη. Το έβγαλες εσύ ή δεν υπήρχε καθόλου?

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε την έκδοση που σου δίνω εδώ και εγκατέστησέ την. Κάνε καi κανά 2 ριμπούτς  (δώσε του χρόνο μεταξύ των ριμπούτς)...αυτό το πρόβλημα συμβαίνει με παλιές ρομ που έχουν επίσης παλιά έκδοση του Playstore.
Playstore apk to update old version
***Πάρε και σε screenshot από το 4pda (όπου έχει λεπτομέρειες για όλα τα κουτιά/εκδόσεις) και που λέει σαφώς ότι υπάρχει (για το 5) μόνο έκδοση 2/16, με 1 αντέννα (τα άλλα με 2) και ΧΩΡΙΣ Bluetooth !!
Αυτό επικουρικά για τα στοιχεία που θα τους δώσεις και από αυτό που έχεις στα χέρια σου (φωτογραφίες, screenshots, πιθανόν βίντεο κλπ). Επίσης πρόσεξα ότι στο δικό σου δεν έχει το λευκό χαρτάκι από το Quality Control (QC PASS 2/16+W1) που γράφει και το 2/16 για την μνήμη. Το έβγαλες εσύ ή δεν υπήρχε καθόλου?
dispute1.thumb.png.f0db11ed9bbb7b4be39023cc05b59642.png
Όχι το χαρτάκι δεν υπήρχε καθόλου.
Μόνο από κάτω από τη μητρική (που την ξεβίδωσα) υπάρχει χαρτάκι με την MAC.
Θα κατεβάσω και αυτή που λες να δω....


Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τίποτα δυστυχώς.
Δεν ενημερώνει το play store.
Γράφει το γνωστό ότι η εφαρμογή δεν μπορεί να εγκατασταθεί

Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tolisfz6 said:

Όχι το χαρτάκι δεν υπήρχε καθόλου.
Μόνο από κάτω από τη μητρική (που την ξεβίδωσα) υπάρχει χαρτάκι με την MAC.
Θα κατεβάσω και αυτή που λες να δω....


Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τίποτα δυστυχώς.
Δεν ενημερώνει το play store.
Γράφει το γνωστό ότι η εφαρμογή δεν μπορεί να εγκατασταθεί

Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η ελλειψη του αυτοκολλητου ηταν αυτη που με εκανε να αναρωτηθω αν τελικα βγαινει και με 4/32!!!
Δεν ειναι ομως απολυτα κατι που μπορει να βαρενει αποκλειστικα τον πωλητη!
Την ''λαμογια'' μπορει καλλιστα να την εχει κανει και ο προμηθευτης που μαλλον ειδε οτι τα 2/16 δεν εχουν και πολυ ... ενδιαφερον!!!
Εσενα ομως ποσως σε ενδιαφερει αυτο!!!
Το Αλι θα ''κλεινει'' προς την μερια σου 100% μιας και σιγουρα ειναι ενα προιον ... ''not as described''...!!!
Ολα τα αλλα λοιπον τα ''παραπλευρα'' που γραφτηκαν δεν εχουν καμια μα καμια σημασια!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

καποιος που να εχει το xiaomi tv box s (2nd) , να μου πει το εξεις 

το δουλευω μια χαρα ολα καλα ΑΛΛΑ οταν παταω και κραταω το κουμπι οπου μιλας ωστε να γραψει στην αναζητηση οτι και να εκφωνησω μου το ανοιγει στο youtube  , και ρωταω ετσι ειναι ?? 

θελω παραδειγμα να εκφωνω την λεξη π.χ. cosmote tv και να ανοιγει η εφαρμογη , 

επεισης δεν μπορω να βρω πως να βαλω εικονιδιο το google play  εξω στις εφαρμογες ,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.
Έχω το Mecool km1 με kodi & το δουλεύω με το manalab. Τελευταία έχω αποσυνδέσεις, χάνεται το σήμα τις εικόνας και δεν νομίζω να φταίει το kodi.
Το boxακι δεν έχει ανεβάσει ποτέ θερμοκρασία και είναι σε ups πάνω. Λέτε να αρχίζει να τα παίζει το Mecool;
Ευχαριστώ πολύ!!

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites



Η ελλειψη του αυτοκολλητου ηταν αυτη που με εκανε να αναρωτηθω αν τελικα βγαινει και με 4/32!!!
Δεν ειναι ομως απολυτα κατι που μπορει να βαρενει αποκλειστικα τον πωλητη!
Την ''λαμογια'' μπορει καλλιστα να την εχει κανει και ο προμηθευτης που μαλλον ειδε οτι τα 2/16 δεν εχουν και πολυ ... ενδιαφερον!!!
Εσενα ομως ποσως σε ενδιαφερει αυτο!!!
Το Αλι θα ''κλεινει'' προς την μερια σου 100% μιας και σιγουρα ειναι ενα προιον ... ''not as described''...!!!
Ολα τα αλλα λοιπον τα ''παραπλευρα'' που γραφτηκαν δεν εχουν καμια μα καμια σημασια!


Όπως ακριβώς τα λες.
Εγώ δεν ξέρω ποιος είναι ο προμηθευτής ούτε και με ενδιαφέρει.
Εγώ με τον πωλητή είχα συναλλαγή οπότε αυτός θα πρέπει να μου κάνει refund.
Το τι θα κάνει μετά είναι δικό του θέμα.
Αλήθεια τι να ψάξω μετά το refund δοκιμασμένο σε 4ram?
Οι πιο βαριές δουλειές που θα κάνει θα είναι stremio και eon TV.
Όλα τα άλλα είναι απλά (youtube,newpipe,chrome κτλ.) τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή.
Και μάλιστα θα ήταν προτιμότερο να μην έχει android tv ώστε η eon να το δει σαν φορητή συσκευή και όχι σαν τηλεόραση.

Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnybe said:

Καλησπέρα σε όλους.
Έχω το Mecool km1 με kodi & το δουλεύω με το manalab. Τελευταία έχω αποσυνδέσεις, χάνεται το σήμα τις εικόνας και δεν νομίζω να φταίει το kodi.
Το boxακι δεν έχει ανεβάσει ποτέ θερμοκρασία και είναι σε ups πάνω. Λέτε να αρχίζει να τα παίζει το Mecool;
Ευχαριστώ πολύ!!

Sent from my SM-G990B using Tapatalk
 

Για περιεγραψε μας με πιο λεπτομερειες τι ακριβως γινεται...
Οταν λες χανεται το σημα τι εννοεις;
Φανταζομαι οτι μαυριζει η εικονα...
Που ομως το κανει αυτο...;
''Παιζοντας'' συγκεκριμενα πραγματα η ετσι στο ξαφνικο ;

 

2 ώρες πριν, tolisfz6 said:


 

 


Όπως ακριβώς τα λες.
Εγώ δεν ξέρω ποιος είναι ο προμηθευτής ούτε και με ενδιαφέρει.
Εγώ με τον πωλητή είχα συναλλαγή οπότε αυτός θα πρέπει να μου κάνει refund.
Το τι θα κάνει μετά είναι δικό του θέμα.
Αλήθεια τι να ψάξω μετά το refund δοκιμασμένο σε 4ram?
Οι πιο βαριές δουλειές που θα κάνει θα είναι stremio και eon TV.
Όλα τα άλλα είναι απλά (youtube,newpipe,chrome κτλ.) τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή.
Και μάλιστα θα ήταν προτιμότερο να μην έχει android tv ώστε η eon να το δει σαν φορητή συσκευή και όχι σαν τηλεόραση.

Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εχεις π.μ...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, fotisbasm_ said:

καποιος που να εχει το xiaomi tv box s (2nd) , να μου πει το εξεις 

το δουλευω μια χαρα ολα καλα ΑΛΛΑ οταν παταω και κραταω το κουμπι οπου μιλας ωστε να γραψει στην αναζητηση οτι και να εκφωνησω μου το ανοιγει στο youtube  , και ρωταω ετσι ειναι ?? 

θελω παραδειγμα να εκφωνω την λεξη π.χ. cosmote tv και να ανοιγει η εφαρμογη , 

επεισης δεν μπορω να βρω πως να βαλω εικονιδιο το google play  εξω στις εφαρμογες ,

Κανείς ;;;;;;

επεισης κάποιο ΒΤ gamepad συμβατό με android box ώστε να παίζω παιχνίδια 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, fotisbasm_ said:

Κανείς ;;;;;;

επεισης κάποιο ΒΤ gamepad συμβατό με android box ώστε να παίζω παιχνίδια 

Για ΒΤ gamepad συμβατο αυτες τις 2 μαρκες ξερω εγω που συνεργαζονται μια χαρα με Android...
https://www.gamesir.hk/
http://ipega.hk/
Ισως παντως να υπαρχουν και καποια αλλα πιο φθηνα (no name) που να κανουν την δουλεια τους καλα αλλα δεν γνωριζω καποιο συγκεκριμενο να σου πω!
Τσεκαρε τι ''παιζει'' Ελλαδα ... δες και κανενα review και αποφασησε...!
Τωρα για τις φωνητικες εντολες...
Ειχες δηλαδη καποιο αλλο μποξακι που να εκανε αυτο που λες και δεν το κανει αυτο (Mi Box S 2nd Gen) ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γιατί ξαφνικά ύστερα από πολλές αναβαθμίσεις το USB burning tool δεν μου φορτώνει .img με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω αναβάθμιση στο AM7 που έχω. Να συμπληρώσω ότι το .img είναι του. Slimbox.

Edited by kodivision100
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, makis1024 said:

3.2.0 ή 3.2.8 USB burning tool είναι για μποξάκια με android 11. Προγενέστερες εκδόσεις είναι για android 9.

Αυτά χρησιμοποιώ αλλά όταν κάνω load το .img δεν βγάζει την γνωστή μπάρα ότι είναι έτοιμο να ξεκινήσει την αναβάθμιση. Πριν λίγο καιρό με τα ίδια ακριβώς μηχανήματα όλα ήταν καλά.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gatos814 said:

Για ΒΤ gamepad συμβατο αυτες τις 2 μαρκες ξερω εγω που συνεργαζονται μια χαρα με Android...
https://www.gamesir.hk/
http://ipega.hk/
Ισως παντως να υπαρχουν και καποια αλλα πιο φθηνα (no name) που να κανουν την δουλεια τους καλα αλλα δεν γνωριζω καποιο συγκεκριμενο να σου πω!
Τσεκαρε τι ''παιζει'' Ελλαδα ... δες και κανενα review και αποφασησε...!
Τωρα για τις φωνητικες εντολες...
Ειχες δηλαδη καποιο αλλο μποξακι που να εκανε αυτο που λες και δεν το κανει αυτο (Mi Box S 2nd Gen) ;

Πρώτη φορά περνώ μποξακι απλά με κάνει εντύπωση ότι ότι πω φωνητικά ανοίγει το YouTube 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, fotisbasm_ said:

Πρώτη φορά περνώ μποξακι απλά με κάνει εντύπωση ότι ότι πω φωνητικά ανοίγει το YouTube 

Χωρις να ημουν ποτε χρηστης λογισμικου Android TV (πλην της τηλεορασης μου που ετσι και αλλιως δεν χρησιμοποιω σαν περιβαλλον μιας και εχω το μποξακι μου με καθαρο Android που ειναι πιο κοντα στα θελω μου!) και καθαρα απο αυτα τα λιγα που ξερω σε Android TV η φωνητικη αναζητηση δουλευει ειτε με το Youtube ειτε με την εφαρμογη Google...
Τωρα αν υπαρχουν καποια μηχανακια που τα κανουν ολα με καποιο δικο τους προγραμμα ... δεν το γνωριζω!
Ισως να υπαρχουν...
Τα Xiaomi παντως οχι!
Αν καποιοι συνφορουμιτες χρηστες Android TV  μποξ γνωριζουν κατι παραπανω ας το μοιραστουνε μαζι μας!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gatos814 said:

Χωρις να ημουν ποτε χρηστης λογισμικου Android TV (πλην της τηλεορασης μου που ετσι και αλλιως δεν χρησιμοποιω σαν περιβαλλον μιας και εχω το μποξακι μου με καθαρο Android που ειναι πιο κοντα στα θελω μου!) και καθαρα απο αυτα τα λιγα που ξερω σε Android TV η φωνητικη αναζητηση δουλευει ειτε με το Youtube ειτε με την εφαρμογη Google...
Τωρα αν υπαρχουν καποια μηχανακια που τα κανουν ολα με καποιο δικο τους προγραμμα ... δεν το γνωριζω!
Ισως να υπαρχουν...
Τα Xiaomi παντως οχι!
Αν καποιοι συνφορουμιτες χρηστες Android TV  μποξ γνωριζουν κατι παραπανω ας το μοιραστουνε μαζι μας!

Εσύ πιο μποξακι έχεις; παίζει cosmote tv? Εάν ναι να το αγορασω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...