Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανως αυτο με το οτι σου ανοιγει την τηλεοραση ειναι καποιο bug του συστηματος που αν ειχε hdmi cec control θα ειχε αποφευχθει!

Επισης αν ειχε καποιο power control θα μπορουσες να κλεισεις εντελως το μποξακι σου γιατι μαλλον ετσι , πρεπει αντι να κλεινει , να μπαινει σε κατασταση αναστολης!

Τωρα για unroot δεν το συζηταμε ... καθολου!

Γι'αυτο παντα πρεπει να ξερουμε για πιο λογο αγοραζουμε το μποξακι μας!

Ενα ειναι παντως το γεγονος οτι τα νουμερο 1 σε παραμετροποιησεις μποξακια ειναι αυτα με ''κινητηρα'' Amlogic!

 

Γιατί δε το συζηταμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1281

  • makis1024

    553

  • ath156

    1789

Καλησπέρα. Έχω το tanix tx6 και όταν το κλείνω και έχω πάνω συνδεδεμένο σκληρό δισκο εξακολουθεί να παίρνει ρεύμα ο σκληρός τη θύρα USB.. Επίσης το άλλο περίεργο που κάνει είναι να μου ανοίγει την τηλεόραση, ενώ το box το έχω κλείσει. Αναγκάζομαι να το βγάζω από τη μπριζα. Επίσης θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να το κάνω unroot για novago. Σας ευχαριστώ.
δες κάποια επιλογή που εχει η τηλεόραση και παίρνει εντολή απο το hdmi και απενεργ την.Στη sony μου πχ λέγεται bravia sync.Όσο για το root προτείνω (ψαξε αν γίνεται σε σενα στο freaktab) οτι έκανα στο Vorke Z6 (Tanix TX92) μου. Unroot που γίνεται σε ένα λεπτό,Twrp,magisk και παίζει και ote tv.του πετάς και ενα viper4android απογειωνεις τον ήχο και αντε γεια.
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις την εφαρμογη απο καποιο site οπως το apkmirror. Αν δεν λειτουργει η τελευταια εκδοση δοκιμαζεις παλαιοτερες.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κατέβασα του Δεκεμβρίου 18 και δουλεύει, ευχαριστώ!

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οπως είπε και ο φίλος..Αλλα αν θέλεις δοκίμασε και αυτή την έκδοση.Είναι HD έκδοση για μη υποστηριζομενα tv boxes ΑΛΛΑ με Widevine L1.Μηηηπως και..

https://youtu.be/Fk_Ky4mgl58

Θα δοκιμάσω κ αυτή, ενδιαφέρον φάση!!!

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε το συζηταμε;

γινεται με αυτα εδω αλλα να ξερεις να ασχοληθεις η να βρεις καποιον να στο κανει,,βρες και κατεβασε αυτα τα λινκ γιατι δεν τα εχω διαθεσιμα.

1] EachLink_H6_MINI-SCV2 Android 7.zip

2] PhoenixSuit_V1.10.zip

3] TWRP_TX6_Android 7 Recovery.zip

4] Magisk-v19.3.zip

5] MagiskManager-v7.3.2.apk

κανουμε εγκατασταση το phoenixsuit δες τις οδηγιες,με να καλωδιο με αρσενικα usb σε usb συδεεις το κουτι και ξεζιπαρουμε το firmware EachLink_H6_MINI-SCV2 και το φορτωνουμε στο phoenixsuit ,, μολις τελειωσεις το φλασαρισμα θα περιμενεις να ανοιξει και να σε βαλει στο μενου το κουτι,,,υποψιν με αυτο το firmware δεν θα σου δουλευει η οθονη led αν αυτο δεν σε πειραζει κανενα προβλημα τοτε,,ολα τα αλλα δουλευουν κανονικα..Για να βαλεις το TWRP_TX6_Android 7 Recovery.zip πρεπει να το βαλεις σε ενα usb stick σε fat32 βαλε μεσα και το Magisk-v19.3.zip και το MagiskManager-v7.3.2.apk για να τα κανεις και αυτα εγκατασταση..συνδεσε το usb stick σε μια θυρα εννοειται το κουτι να εχεις εικονα στην tv..και πατα το κουμπι μεσα στην τρυπα που βρισκεται διπλα στην υποδοχη της καρτας μνημης με εναν συνδετηρα παρατεταμενα βγαλε την πριζα και ξαναβαλτην ,,σε λιγα δευτερολεπτα θα δεις ενα μενου και βγαλε το συνδετηρα εκει θα σου λεει Apply update from External πατας εκει και βλεπεις το TWRP_TX6_Android 7 Recovery.zip πας και το κανεις εγκατασταση και αμεσως σε παει στην εικονα του twrp,,απο εκει μετα κανεις εγκατασταση το Magisk-v19.3.zip που το εχεις ηδη απο πριν στο usb stick,,και μετα πατας reboot system,,,μολις ανοιξει το μενου του tanix να ειναι συνδεδεμενο στο internet πηγαινε στην διαχειριση αρχειων και κανε εγκατασταση το MagiskManager-v7.3.2.apk...κανε ανοιγμα της εφαρμογης και πατα εκει που λεει tap to start safetynet check και μολις τελειωσει το τσεκ θα μπορεις να κανεις hide την εφαρμογη cosmote go και το nova go..η οτιδηποτε αλλο θες να κανεις hide ωστε να μπορει να δουλευει καποια εφαρμογη που θελει unroot..Αν θες να κανεις hide καποια εφαρμογη πατας αριστερα τις 3 γραμμες και πας εκει που λεει magisk hide και κανεις hide οποια εφαρμογη θελεις...Εννοειται οτι θα εχεις κατεβασει απο πριν τις εφαρμογες που θελεις να κανεις hide.....Αν δεν σου γινεται certificated εννοω πιστοποιηση το playstore ψαξε στο google να δεις πως γινεται ευκολο ειναι γιατι δεν θυμαμαι αν μου ζητησε πιστοποιηση....αν δεν σου ζητησει κανενα προβλημα...Τελος αν θες κανε εγκατασταση με usb stick την εφαρμογη Menu+Off+(Root)-1.6.apk για να εχεις κανονικο μενου on-off οπως και στα κινητα.

Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι unroot γίνεται πολύ εύκολα με το impactor unroot και μετά αν χρειαστεί με το busybox. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, το οποίο φαίνεται ευκολο; Σας ευχαριστώ πάντως όλους σας για τη βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι unroot γίνεται πολύ εύκολα με το impactor unroot και μετά αν χρειαστεί με το busybox. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, το οποίο φαίνεται ευκολο; Σας ευχαριστώ πάντως όλους σας για τη βοήθεια.
εχω δοκιμασει διαφορους τροπους και με το busybox αλλα δεν,,,,οποτε ειναι μονοδρομος ο οδηγος που σου εγραψα...
Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει διαφορους τροπους και με το busybox αλλα δεν,,,,οποτε ειναι μονοδρομος ο οδηγος που σου εγραψα...

 

Οκ ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε το συζηταμε;

 

Οταν μιλησα να το ξεχασεις πιστευα οτι εχεις την τελευταια Android 9 η οποια ακομα εχει καποιες δυσκολειες !

To παιρνω πισω!!!

Τελικα οι φιλοι μας οι ρωσοι στο 4PDA ειναι ενα βημα παντα μπροστα !

Χρησιμοποιησε καποιον μεταφραστη και διαβασε ολα τα πολυ χρησιμα πραγματακια για το μποξακι σου!

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=929205

Να σημειωσω εδω οτι ο @kostas_kanal0011 εχει πολυ δικαιο που σου ειπε να ψαξεις την ρυθμιση hdmi cec (η οπως αλλιως λεγεται στην καθε μαρκα τηλεορασης) !

Αφου δεν υπαρχει στο μποξακι ισως αυτη η ρυθμιση να κανει την δουλεια!

 

Καλη τυχη!

;)

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλησα να το ξεχασεις πιστευα οτι εχεις την τελευταια Android 9 η οποια ακομα εχει καποιες δυσκολειες !

To παιρνω πισω!!!

Τελικα οι φιλοι μας οι ρωσοι στο 4PDA ειναι ενα βημα παντα μπροστα !

Χρησιμοποιησε καποιον μεταφραστη και διαβασε ολα τα πολυ χρησιμα πραγματακια για το μποξακι σου!

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=929205

Να σημειωσω εδω οτι ο @kostas_kanal0011 εχει πολυ δικαιο που σου ειπε να ψαξεις την ρυθμιση hdmi cec (η οπως αλλιως λεγεται στην καθε μαρκα τηλεορασης) !

Αφου δεν υπαρχει στο μποξακι ισως αυτη η ρυθμιση να κανει την δουλεια!

 

Καλη τυχη!

;)

 

Ευχαριστώ πολύ! Android 9 έχω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

δες κάποια επιλογή που εχει η τηλεόραση και παίρνει εντολή απο το hdmi και απενεργ την.Στη sony μου πχ λέγεται bravia sync.Όσο για το root προτείνω (ψαξε αν γίνεται σε σενα στο freaktab) οτι έκανα στο Vorke Z6 (Tanix TX92) μου. Unroot που γίνεται σε ένα λεπτό,Twrp,magisk και παίζει και ote tv.του πετάς και ενα viper4android απογειωνεις τον ήχο και αντε γεια.

 

Πως κάνω το unroot με Twrp και magisk?

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνω το unroot με Twrp και magisk?
Εγώ το έκανα με αυτόν τον οδηγό,χωρίς κιόλας το τελευταίο βήμα με magisk manager.Μετά αν βγεις συμβατή twrp για το box σου,το magisk μπαίνει σίγουρα.

https://www.doctorandroid.gr/2018/01/unroot-android-tv-box-cosmote-tv-go.html?m=1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα με αυτόν τον οδηγό,χωρίς κιόλας το τελευταίο βήμα με magisk manager.Μετά αν βγεις συμβατή twrp για το box σου,το magisk μπαίνει σίγουρα.

https://www.doctorandroid.gr/2018/01/unroot-android-tv-box-cosmote-tv-go.html?m=1

τον εχω δει τον οδηγο αυτον.αλλα ειναι αναλογως το boxaki και τι android φοραει,,και μαλιστα οχι τοσο τι android φοραει αλλα το firmware πως το εχουν παραμετροποιησει ωστε να μην ξερουταρεται ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σχεδον οπως τα λεει ο @olympiakos ....

Η μεθοδος του unroot διαφερει αναλογως τον ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ και φυσικα την βερσιον του android που ''φοραει'' !

Η βαση παντως ολωv ειναι η twrp!

Mεσω αυτης της custom recovery κανεις τα ... παντα ολα οπως φυσικα και unroot !!!

Το πιο ευκολο μοντελο επεξεργαστη ειναι της amlogic που δεν θελει ουτε καν εγκατασταση!

Απο εκει και υστερα αναλογως με την ζητηση του εκαστοτε επεξεργαστη σε συγκεκριμενες υλοποιησεις τα ''αλανια'' δημιουργουν την καταληλη twrp και διαφορα scriptακια για να γινονται ολα πιο ευκολα !

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος η εφαρμογή (με root) να μπουταρει το box σε coreelec,libreelec,recovery και γενικά ότι έχουμε βάλει στην microSD χωρίς να πατάμε reset,σύνδεση φορτιστή κλπ;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος η εφαρμογή (με root) να μπουταρει το box σε coreelec,libreelec,recovery και γενικά ότι έχουμε βάλει στην microSD χωρίς να πατάμε reset,σύνδεση φορτιστή κλπ;

 

Κάνε μια δοκιμή μάλλον αυτό θέλεις

https://play.google.com/store/apps/details?id=me.thomastv.rebootupdate

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Ηρθε μαλλον η ωρα να αλλαξω το παλιο αλλα αξιοπρεπες m8s

που εχω με το mecool km9pro

Τι γνωμη εχετε γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Ηρθε μαλλον η ωρα να αλλαξω το παλιο αλλα αξιοπρεπες m8s

που εχω με το mecool km9pro

Τι γνωμη εχετε γι αυτο?

 

Δεν ξερω τα κριτηρια σου για αυτην την επιλογη αλλα φανταζομαι οτι δεν θα ειναι το νετφλιξ που ετσι και αλλιως δεν παιζει σε hd!

Καλυτερα λοιπον να πας σε μποξακι με ''καθαρο'' Android και με τον ιδιο επεξεργαστη γιατι αυτο θα σε ''τρελανει'' με τους περιορισμους του στο play store!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τα κριτηρια σου για αυτην την επιλογη αλλα φανταζομαι οτι δεν θα ειναι το νετφλιξ που ετσι και αλλιως δεν παιζει σε hd!

Καλυτερα λοιπον να πας σε μποξακι με ''καθαρο'' Android και με τον ιδιο επεξεργαστη γιατι αυτο θα σε ''τρελανει'' με τους περιορισμους του στο play store!

 

κοιτα αυτο που κανω ειναι τα κλασικα...kodi...browsing...youtube

αλλα επειδη τρεχω την αρχαια εκδοση του ειπα να το αλλαξω με ενα που εχει 4g ram

τι εννοεις αλληθεια με τους περιορισμους που εχει?

εσυ ποιο μου προτεινεις τελικα γυρω στα 50-70ε?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αυτο που κανω ειναι τα κλασικα...kodi...browsing...youtube

αλλα επειδη τρεχω την αρχαια εκδοση του ειπα να το αλλαξω με ενα που εχει 4g ram

τι εννοεις αλληθεια με τους περιορισμους που εχει?

εσυ ποιο μου προτεινεις τελικα γυρω στα 50-70ε?

 

Ολα τα μποξακια με λογισμικο τυπου τηλεορασης (ATV - Android tv) εχουν πολλους περιορισμους στο play store , δηλαδη με απλα λογια δεν εχεις προσβαση σε ολες τις εφαρμογες του , απλα σε αυτες που ειναι και καλα συμβατες με αυτο του ειδους το λογισμικο... κτλ...!

Καμια σχεση δηλαδη με το M8S που εχεις !

Τωρα σε ποιοτητα και σε αναβαθμισεις φαινεται να τα πηγαινει πλεον λιγο καλυτερα η beelink και το Beelink GT1 MINI

Yπαρχουν ομως και αλλα τιμια μποξακια με αυτον τον επεξεργαστη που απλα θα υστερουν λιγο σε υποστηριξη (αντε και σε λιγο ποιοτητα)!

Μελετησε τα λιγο και θα .... δεις!

;)

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενώ ετοιμαζόμουν να πάρω Amazon fire stick μόνο κ μόνο για Netflix Full HD (4Κ δε ξέρω αν το σηκώνει,έχω 24ρα cosmote) δοκίμασα Coreelec με boot from microSD σε Vorke Z6.Τελικά η απορία μου λύθηκε και μου έμειναν και τα λεφτά!0ce916d1d5f9af07b230dae2a29e3636.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενώ ετοιμαζόμουν να πάρω Amazon fire stick μόνο κ μόνο για Netflix Full HD (4Κ δε ξέρω αν το σηκώνει,έχω 24ρα cosmote) δοκίμασα Coreelec με boot from microSD σε Vorke Z6.Τελικά η απορία μου λύθηκε και μου έμειναν και τα λεφτά!

 

Να σε ρωτησω και εγω κατι ασχετο...

Η τι βι σου ειναι σονυ με λογισμικο android;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Όχι,είναι χωρίς android.Αλλά δε με πειράζει,γιατί την πήρα μόνο κ μόνο για την εικόνα που είναι κρύσταλλο.Λοιπόν,άνετα βλέπεις Netflix σε Full HD,απλα ανα 20 sec περίπου κολλάνε λιγο τα frames απο 1 εως 3 sec.Αλλα δεν ενοχλεί ιδιαίτερα,γιατί δε κολλάει η εικόνα,απλά το frame πάει διακεκομενα κάπως..Λένε σε 720p τρέχει κανονικά,αλλά δε το δοκίμασα ακόμα.Επίσης ΙΣΩΣ παίζει ρόλο το υψηλό framerate (fps) που δυστυχώς έχει ρύθμιση 50,55,60.Εμένα προσωπικά δε μου άρεσε,καθώς η ταινίες φαίνονται τόσο κρυσταλινες και η κίνηση τόσο λεπτομερής,που είναι σα να βλέπεις backstage γυρίσματα.Έκανα request στα forum να προσθέσουν 30fps για πιο cinema εμπειρία και μπας και γλιτώσουμε αυτό το ψιλοκολλημα στα frames.Τονίζω οτι του έχω ανεμιστηρακι το οποίο ρίχνει τη θερμοκρασία στη μέση..
Link to comment
Share on other sites

Όχι,είναι χωρίς android.Αλλά δε με πειράζει,γιατί την πήρα μόνο κ μόνο για την εικόνα που είναι κρύσταλλο.Λοιπόν,άνετα βλέπεις Netflix σε Full HD,απλα ανα 20 sec περίπου κολλάνε λιγο τα frames απο 1 εως 3 sec.Αλλα δεν ενοχλεί ιδιαίτερα,γιατί δε κολλάει η εικόνα,απλά το frame πάει διακεκομενα κάπως..Λένε σε 720p τρέχει κανονικά,αλλά δε το δοκίμασα ακόμα.Επίσης ΙΣΩΣ παίζει ρόλο το υψηλό framerate (fps) που δυστυχώς έχει ρύθμιση 50,55,60.Εμένα προσωπικά δε μου άρεσε,καθώς η ταινίες φαίνονται τόσο κρυσταλινες και η κίνηση τόσο λεπτομερής,που είναι σα να βλέπεις backstage γυρίσματα.Έκανα request στα forum να προσθέσουν 30fps για πιο cinema εμπειρία και μπας και γλιτώσουμε αυτό το ψιλοκολλημα στα frames.Τονίζω οτι του έχω ανεμιστηρακι το οποίο ρίχνει τη θερμοκρασία στη μέση..

 

Εισαι ωραιος...!

Λοιπον εισαι και τυχερος γιατι εγω εχω μια παρεμφερη σονυ αλλα δυστυχως εχει android...

Και λεω δυστυχως γιατι εχει σοβαρο θεμα με ολα τα μποξακια που εχουν android 7 και κερνελ με βερζιον απο τελη 2017 και μετα....!

Τι κανει λοιπον ....

Σε κατασταση ηρεμιας μεσα σε περιβαλλον android ολα ειναι κανονικα αλλα οταν με το air mouse προσπαθεις να πλοηγηθεις και να κανεις οτιδηποτε , μαυριζει η μπαρα απο πανω με τις πληροφοριες ΣΥΝΕΧΩΣ !!!

Που να φανταστω εγω οταν πηρα την τι βι τοτε τετοιου ειδους ασυμβατοτητα !!!!!!!!!!!!!!!!!!! :angry:

Ευτυχως με αποζημιωνει με την εικονα της και κατι ....γινεται!

Επισης ευτυχως για μενα σε 8αρια και 9αρια ολα ειναι οκ (πλην ελαχιστων περιπτωσεων) !

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...