Jump to content

Transcend 6in1 Card reader...


jonakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Re guys prin kamia ora pira to Transcend Internal 6-in-1 Card reader apo to plaisio...den exo kataferei na to leitourgiso...

mipos to exei kaneis gia na mou eksigisei kapoia pragmata....

tha to mpimpiso to g@m1m3no...

thanks...

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς δέν μπορείς να κάνεις; Συνέδεσες τον card reader στον υπολογιστή; Το αναγνώρισαν τα windows? Ποιά windows έχεις;
Που είναι?
Link to comment
Share on other sites

To ερώτημα βασικά είναι: Τι Windows έχεις; Τα 2000 και τα ΧΡ αναγνωρίζουν αυτόματα της συσκευές ανάγνωσης μνήμης...

 

Σε άλλη περίπτωση χρειάζεται εγκατάσταση οδηγών...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (26 Μάι. 2004 , 18:22)

 

To ερώτημα βασικά είναι: Τι Windows έχεις; Τα 2000 και τα ΧΡ αναγνωρίζουν αυτόματα της συσκευές ανάγνωσης μνήμης...

 

Σε άλλη περίπτωση χρειάζεται εγκατάσταση οδηγών...

 

 

... καθώς επίσης και τα Win ME, που χρησιμοποιώ εγώ... ;) :p :cool:

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, το δικό μου δεν δουλεύει στα PC της σχολής που έχουν ΜΕ και ήθελαν εγκατάσταση και επανεκκίνηση...
Link to comment
Share on other sites

Ta XP exo...

to exo sindesei to card reader...

mou to anagnorise...

vevaia sto manual leei oti tha mou emfanisi 4 diskous(sd,ms,cf,sm)

alla emena nou vgazei mono enan (g:Αφαιρουμενος δισκος)...

molis vazo mia MMC mou leei 'Τοποθετηστε δισκετα' kai den kani tipota...

exo dokimasei dyo MMC...

Ti mporei na ftaiei?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jonakis (27 Μάι. 2004 , 10:31)

 

Please Help.................

Den to exei kaneis?............

 

 

Φίλε μου το πρόβλημα σου είναι αρκετά περίεργο. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να φταίει. Το δικό μου ριντερ που δεν είναι καν επώνυμο δουλεύει άψογα! Προσωπικά πρώτη φορά ακούω για τέτοιο πρόβλημα. Δεν νομίζω όμως να είναι πρόβλημα του ρίντερ, μάλλον κάποια ιδιοτροπία των Windows...

 

Το μόνο που υποψιάζομαι είναι κάποια ασυμβατότητα με το chipset της Μητρικής και κατά συνέπεια με τις θύρες USB.... :confused:

 

Αυτό που θα έκανα εγώ θα ήταν να το δοκιμάσω και σε έναν άλλον υπολογιστή έτσι ώστε να βεβαιωθώ ότι το πρόβλημα είναι του ρίντερ και όχι οτυ υπολογιστή μου. Στην πρώτη περίπτωση μπορείς να το πας πίσω για αλλαγή! Στην δεύτερη δεν μπορώ να φαντάστω τι θα μπρούσες να κάνεις με τα Win... :(

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τα εξής μήπως δουλέψει:

1) πήγαινε στην διαχείριση συσκευών και διέγραψε τον reader

2) κάνε επανεκκίνηση το pc

3) βάλε το cd που είχε το πακέτο και κάνε εγκατάσταση των drivers

4) ξανακάνε επανεκκίνηση

5) σύνδεσε τον reader σε μια usb θύρα

6) κάνε άλλο ένα restart

 

Κανονικά μετά από όλα αυτά θα πρέπει να δουλεύει κανονικά. Εγώ έχω έναν reader 6in1 της chronos ( τον είχα πάρει 20 ευρώ από το Πλαίσιο της Γλυφάδας ) και δουλεύει τέλεια!

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Και γω τον ιδιο εχω..το πρασινο λαμπακι αναβει;Δεν πιστευω να βαζεις λαθος την καρτα; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν, απ'όσο ξέρω, θα πρέπει να δημιουργηθούν τόσα νέα drives όσα και τα slots του reader. Το ένα που σου έχει δημιουργηθεί προφανώς ανήκει σε άλλο slot απ'αυτό που έχεις την κάρτα μνήμης κι είναι λογικό να σου λέει ότι δεν υπάρχει τίποτα εκεί.

 

Τώρα, το γιατί δεν εμφανίζονται τ'άλλα drives στον explorer, δεν είμαι σίγουρος. Αν είχες κάποια άλλη έκδοση windows θα σου έλεγα ότι φταίει το LASTDRIVE στο config.sys. Πάντως χρειάζεται λίγη ώρα μέχρι να εμφανιστούν όλα. Είσαι σίγουρος ότι περιμένεις αρκετά ; Πάτησε κι ένα F5 για να κάνει refresh ο explorer να δεις μήπως στα εμφανίσει μετά..

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Mipos paizei kana provlima me Usb 2.0 Support?

Exo ligo palia Motherboard (Viarama U8568).............

Den ksero ti na kano?;l..........

Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο....

Εχω ενα 6 in 1 card reader της Chronos και εχω προβλημα στη μεταφορα αρχειων σε μια MMC 128ΜΒ.

Συγκεκριμενα το reader σβηνει (!) οταν στελνω αρχεια σε αυτην την καρτα. :blink:

Υπαρχει περιπτωση να μην υποστηριζει MMC 128ΜΒ, δεδομενου οτι δεν εχω κανενα προβλημα στη μεταφορα αρχειων σε μια αλλη MMC 64ΜΒ και σε μια CF 128MB που εχω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jonakis (28 Μάι. 2004 , 18:52)

 

Mipos paizei kana provlima me Usb 2.0 Support?

Exo ligo palia Motherboard (Viarama U8568).............

Den ksero ti na kano?;l..........

 

 

Eγώ έχω μια KuDoZ 7A Που δεν έχει καν USB 2.0... Πήρα όμως κάρτα PCI Με 4 υποδοχές USB 2.0 και όλα καλά...

 

Απίθανο το βρίσκω... Θα έπρεπε να το εντοπίζει ακόμα και αν δεν είχε USB. 2.0. Θα δούλευε, απλά θα δούλευε σε χαμηλότερη προφανώς ταχύτηττα...

 

Δεν είναι εύκολο να το δοκιμάσεις σε κάποιον άλλον υπολογιστή να δεις αν παίζει?

 

Κακοφονιξ, δοκίμασε να κάνεις φορμάτ στην κάρτα και μέσω των Windows και μέσω του προγράμματος της Siemens... Πιθανότερο να είναι προβληματική η κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (29 Μάι. 2004 , 20:42)

 

Κακοφονιξ, δοκίμασε να κάνεις φορμάτ στην κάρτα και μέσω των Windows και μέσω του προγράμματος της Siemens... Πιθανότερο να είναι προβληματική η κάρτα...

 

 

Σιγουρα δεν ειναι προβληματικη η καρτα γιατι δουλευει κανονικα σε ενα φιλο μου που εχει ακριβως το ιδιο reader με μενα!

Eχω κανει format απο τα Windows αρκετες φορες, αλλα τιποτα, θα δοκιμασω και μεσω του προγραμματος της Siemens και βλεπουμε.....

Κανεις αλλος καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jonakis διάβασε κι αυτό: http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;822660&Product=winxp

 

Δοκίμασε την λύση που προτείνεται και πες μας τ'αποτελέσματα..

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

vasika to reader mou mpainei se 3,5'' kai sindeetai esoterika pano stin motherboerd sta pin pou exei gia na valeis usb....

Mipos paizei provlima me ta xp.........?

Link to comment
Share on other sites

ntaxei to piga simera piso sto plaisio gia allagi...

toys psilo ekraksa kai tha mou to allaxoun .....

alla oi mamakes den ixane alla kai tha feroun tin paraskevi kai tha pao tote na to paro....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα. Εγώ μόλις αγόρασα το 7-in-1 reader της Transcend και έχω μερικά προβλήματα. Όλα δουλεύουν κανονικά, μόνο που η MMC του 3650 (transcend 64MB) δεν αναγνωρίζεται (ΙΟ error). Με την κάρτα από το Siemens SL45 δούλεψε μια χαρά. Καμιά ιδέα? Έχω Xp pro και το drive αναγνωρίστηκε οκ. Τα φώτα σας.
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Έχω κι εγώ ένα card reader της Transcend... Νομίζω ο 7in1 ή ο 6in1 είναι...

Δέχεται Memory Stick Duo ?

Γιατί ενω δεχόταν MMC υπήρχε πρόβλημα με τις μικρές mmc (έμπαινε και μετά άντε να βγεί,δεν προεξείχε καθόλου...και δεν την διάβαζε κιόλας!)

Θα υπάρχει το ίδιο πρόβλημα και με τις MSD ?

* Ο χώρος ενοικιάζεται *

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...