Jump to content

Sony Ericsson P900: Απόψεις - Εντυπώσεις


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (13 Σεπ. 2004 , 12:18)

 

Kαλημέρα. Ειμαι ο ευτυχής κάτοχος ενος Ρ900 εδω και 2 μέρρες. Αριστες οι εντυπώσεις μου, αλλα εκανα και το πρώτο μου λάθος. Επάνω στην φούρια μου αγόρασα μια pro κάρτα των 256, και φυσικά την πάτησα. Ετσι εχω τώρα μια κάρτα άχρηστη προς το παρόν.

Το τηλέφωνο ειναι άδειο απο extras προς το παρόν και το μόνο που του έβαλα ειναι mp3 για να εχω ήχους κλήσεις. Και κάποιες φώτος. Προσπάθησα και να εγκαταστήσω το ραλάκι απο το δισκάκι του αλλα δεν τα κατάφερα. Μου ελεγε συνεχώς πως δεν εχω πολύ ελεύθερη μνήμη. Τέλος πάντων. Υπέροχο το κινητάκι εν ολίγης. :)

 

Twra pou to P900 anavathmizetai se P910i den tha sou einai axrhsth h Memory Stick twn 256mb! :)

Sony Ericsson :love:

:shoot:Nokia:whip:

 

:cry: :...Δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο με πλήγωσες εκείνη την ημέρα...: :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να πούμε και τα μειονεκτήματα:

 

1. Δεν μπορεί να ηχογραφήσει τις κλήσεις.

2. Δεν έχει αναφορά στα sms.

3. Δεν τα πάει καλά στο σορτάρισμα των επαφών.

4. Δεν επιτρέπει κατηγοριοποίηση σε φακέλους στα sms.

 

Για πείτε και άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Στα 4 μειονεκτήματα που αναφέρεις το μοναδικό που θεωρώ σημαντικό είναι το πρώτο .Θα περίμενα από ένα κινητό που κοστίζει 700+ ευρώ να έχει αυτή τη δυνατότητα , αλλά δε γνωρίζω κανένα άλλο κινητό που να μπορεί να ηχογραφήσει κλήσεις , αλλιώς διορθώστε με.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dr_Michael (26 Οκτ. 2004 , 15:45)

 

Για να πούμε και τα μειονεκτήματα:

 

1. Δεν μπορεί να ηχογραφήσει τις κλήσεις.

2. Δεν έχει αναφορά στα sms.

3. Δεν τα πάει καλά στο σορτάρισμα των επαφών.

4. Δεν επιτρέπει κατηγοριοποίηση σε φακέλους στα sms.

 

Για πείτε και άλλα...

 

Για την ηχογράφηση διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, για το αν όντως δεν μπορεί. Θα το ψάξω όμως. Προσωπικά, δεν μου χρειάστηκε ποτέ, πράγμα που φυσικά ΔΕΝ σημαίνει ότι δεν τρέχει και τίποτα αν δεν ΜΠΟΡΕΙ να το κάνει.

 

Ε, έχει, έστω και δύσκολα, και ΜΟΝΟ με το πορτάκι ανοιχτό. Κρίμα, γιατί SMS στέλνω ως επί το πλείστον με το πορτάκι κλειστό, για γρήγορα.

 

Κάνοντας sync με Outlook, εμένα τις σορτάτει κανονικά... :worry:

 

Δεν συνηθίζω να κρατάω sms παραπάνω από μέρα, πόσο μάλλον να αρχειοθετώ.

 

Για μένα, τρία είναι τα βασικά μείον του Ρ900:

-ευχρηστία

-ευχρηστία

-και ευχρηστία

 

Όσο το δουλεύω σαν μίνι PDA το λατρεύω.

Υπάρχουν όμως και πιο εύχρηστα κινητά εκεί έξω.

 

Το Ρ900 είναι κλασσικό παράδειγμα συσκευής που θα εξυπηρετήσει τον ΠΟΛΥ κατασταλαγμένο καταναλωτή, που το επιλέγει επειδή το χρειάζεται.

 

Όποιος το πήρε επειδή θαμπώθηκε από features που δεν χρειάζεται, θα το βλαστημάει συνεχώς, γιατί θα δυσκολεύεται στα πράγματα που πραγματικά θέλει να κάνει.

 

Σόρρυ για το μακροσκελές πόστ, επόμενος.

Φιλικά, Γιώργος.

Don't think you are, know you are...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Henry__P900 (23 Οκτ. 2004 , 13:56)

 

Twra pou to P900 anavathmizetai se P910i den tha sou einai axrhsth h Memory Stick twn 256mb! :)

 

Αν πηρε την Pro(σκετη) και οχι την duo pro τοτε θα του ειναι αχρηστη(η πληρης ασυμβατοττα που λεγαμε).:down:

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Ε, έχει, έστω και δύσκολα, και ΜΟΝΟ με το πορτάκι ανοιχτό. Κρίμα, γιατί SMS στέλνω ως επί το πλείστον με το πορτάκι κλειστό, για γρήγορα.

 

Πώς έχει δηλαδή;

 

Κάνοντας sync με Outlook, εμένα τις σορτάτει κανονικά... :worry:

 

Στο κινητό μιλάω, όχι στο PC μετά από sync. Στο κινητό λοιπόν έχω όλες τις επαφές στα Ελληνικά αλλά για κάποιο περίεργο λόγο τις έχει μοιράσει και έτσι δεν είναι όλες οι επαφές πχ που ξεκινάνε από "Β" μαζί. Δηλαδή έχει κάποιες από "Α", κάποιες από "Β", "Γ" και λοιπά, και μετά ξανά από "Α", "Β" κλπ.... :wacko:

 

Το Ρ900 είναι κλασσικό παράδειγμα συσκευής που θα εξυπηρετήσει τον ΠΟΛΥ κατασταλαγμένο καταναλωτή, που το επιλέγει επειδή το χρειάζεται.

 

Όποιος το πήρε επειδή θαμπώθηκε από features που δεν χρειάζεται, θα το βλαστημάει συνεχώς, γιατί θα δυσκολεύεται στα πράγματα που πραγματικά θέλει να κάνει.

 

Όσο αφορά εμένα, επιτέλους βρήκα το κινητό που έχει απεριόριστο διευθυνσιολόγιο και ταχύτατη και δυνατή αναζήτηση. Κανένα άλλο σαν και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dr_Michael (27 Οκτ. 2004 , 04:01)

 

Πώς έχει δηλαδή;

 

 

 

Στο κινητό μιλάω, όχι στο PC μετά από sync. Στο κινητό λοιπόν έχω όλες τις επαφές στα Ελληνικά αλλά για κάποιο περίεργο λόγο τις έχει μοιράσει και έτσι δεν είναι όλες οι επαφές πχ που ξεκινάνε από "Β" μαζί. Δηλαδή έχει κάποιες από "Α", κάποιες από "Β", "Γ" και λοιπά, και μετά ξανά από "Α", "Β" κλπ.... :wacko:

 

 

 

Όσο αφορά εμένα, επιτέλους βρήκα το κινητό που έχει απεριόριστο διευθυνσιολόγιο και ταχύτατη και δυνατή αναζήτηση. Κανένα άλλο σαν και αυτό...

 

... Μα, δεν διαφωνούμε! Εννοώ ότι έχει στα χαρτιά. Στην πράξη, και εκεί που τα sms είναι πραγματικά χρήσιμα, δηλαδή "πορτάκι κλειστό", ΔΕΝ έχει.

 

Και εγώ για το κινητό μιλάω. Απλά, αναφέρω το sync με το Outlook, για το ενδεχόμενο να έχει σημασία το αν οι επαφές θα περαστούν με το χέρι στη συσκευή, ή θα εισαχθούν από κάποιο ΡΙΜ.

 

Όσον αφορά την τελευταία παράγραφο του αρχικού μηνύματός μου, δεν ήθελα να θίξω κάποιον κάτοχο Ρ900. Απλά, επειδή στην ουσία στέκομαι στην έλλειψη ευχρηστίας, αναφέρω ότι ο μόνος τρόπος να συμφιλιωθεί κανείς με αυτό είναι να χρειάζεται πραγματικά τις έξτρα δυνατότητες.

Τώρα, αν είσαι ένας από αυτούς, τόσο το καλύτερο! :)

 

Επίσης, επειδή παρατήρησα και σε άλλα μηνύματά σου ότι σε απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα του διευθυνσιολογίου, δοκίμασε, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, να κατηγοριοποιήσεις τις επαφές στους υπάρχοντες καταλόγους της εφαρμογής "επαφές". Το να έχεις διαφορετικά views του καταλόγου ανάλογα με την περίσταση είναι κάτι που ανεβάζει την χρηστικότητά του κατά πολύ.

Enjoy your P900!

 

ΥΓ: μα καλά, υπάρχουν ήρωες που αντέχουν και διαβάζουν ολόκληρα τα ποστς μου???

Don't think you are, know you are...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παντως εγω κ με πορτακι κλειστο βλεπω τις επαφες μου μια χαρα sortaρισμενες !
Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος TLG (28 Νοέ. 2004 , 02:03)

 

Παντως εγω κ με πορτακι κλειστο βλεπω τις επαφες μου μια χαρα sortaρισμενες !

 

 

Το σορτάρισμα των επαφών ήταν τελικά λάθος γιατί από την προηγούμενή μου συσκευή που τις πέρασα, ήταν το πρώτο γράμμα στα Αγγλικά! :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
mia erothsh to p900 to leitourgo otan thelo na kano sundesh me to pc me to laptop mias kai to laptop exei uperythres.Baxo to kinhto konta sto laptop kai metafero oti thelo.Dusthxos den exo to exarthrio pou exei to sony erricson gia na sundethe meso upe kai to kalodio sundeshs gia kapio logo den kanei sundeh.Pos tha mporeso na kano anabathmhsh sto kinhto apo thn selida ths se ginete pali meso uperytron opos to kana h prepei na xo to kalodio sundehs.kai mia allh er uparxei ena site pou na sou leei pos na metatrepsesi to se se sei?thanks
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Πώς έχει δηλαδή;

 

Κανονικά και με το "νόμο" αλλά με λίγο παραπάνω κόπο (όπως είπε κι ο eye).

Όταν γράφεις το μήνυμα με ανοικτό πορτάκι και το πενάκι σου, πατάς την καρτέλα με το ανθρωπάκι και το "@" που φαίνεται κάτω αριστερά. Αυτό σε πάει σε μία σελίδα όπου έχεις την επιλογή για ενεργή ή ανενεργή αναφορά παράδοσης!...

Δυστυχώς η προεπιλογή είναι πάντα "ανενεργή" και αυτό δεν αλλάζει αλλιώς θα είχε αναφορά παράδοσης και όταν στέλνουμε μηνύματα με κλειστό το πορτάκι.

 

Έτσι έχει. :)

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με τον eye. Ως κινητό (κλειστό πορτάκι) είναι ασ' τα να πάνε, ως pda (ανοιχτό πορτάκι) είναι τέλειο και με βολεύει πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα,

 

να κανω δυο παρατηρησεις,σχετικα με το Ρ900.

Η πρωτη αφορα την ηχητικη σημειωση που μπορουσες να κανεις στο R380,με το κουμπακι στο πλαι.Ηταν απολυτα εξυπηρετικη λειτουργια και η οποια λειπει απο τους διαδοχους του.

Η δευτερη αφορα το γεγονος οτι το R380 το χρησιμοποιουσες στο πλαι.Ετσι,εκμεταλλευοσουν καλυτερα την οθονη.Στους διαδοχους του,αντι να εκμεταλλευεσαι το μεγαλο μηκος,αρκεισαι στο συνηθισμενο πλατος,οπως σε ολα τα κινητα.Το virtual πληκτρολογιο του R380 ηταν πολυ καλυτερο,εφοσον ηταν στο μηκος.Ηταν μεγαλα τα κουμπια και ηταν δυσκολο να γινει λαθος.

 

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...
Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να δώσει οδηγίες πως να βγάλω το πορτάκι; :confused:
Link to comment
Share on other sites

1. με το stick σπρώχνεις ελαφρά στη μικρή τρύπα που υπάρχει στο κάτω μέρος του κινητού ακριβώς πάνω από τη θέση για φόρτηση. Ανοίγει το γκρίζο πλαστικό και το βγάζεις απαλά ανοίγοντας το πορτάκι.

2. με το κατσαβίδι της συσκευασίας ξεβιδώνεις τις 2 βίδες που βλέπεις μέσα.

3. αφαιρείς προσεκτικά το πορτάκι

4. ξαναβιδώνεις τις βίδες στη θεση τους για να μη τις χάσεις

5. τοποθετείς το πλαστικό που είναι στη συσκευασία και είσαι έτοιμος.

 

Επίσης απ'το control panel πας στο Other και ενεργοποιείς το εικονικό πορτάκι (Flip removed)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

παιδιά έχει κάποιος υπόψιν κανένα linux firmware ή άλλο unofficial firmware για P900?

ή και οτιδήποτε άλλο τέτοιο ενδιαφέρον γιατί βρήκα το παλιό μου P900 και θα ήθελα να το σκαλίσω!

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
@atrias αν ενδιαφερεσαι ακομα για εφαρμογες του p900 πες το μ να σου στειλω διαφορες που ειχα μαζεψει για το p910.Απ οτι θυμαμαι οι πιο πολλες ειναι συμβατες.
Link to comment
Share on other sites

εφαρμογές είχα κι εγώ πολλές μαζεμένες

τώρα έψαχνα για καμιά ROM να το σκαλίσω

θυμάμαι ότι κάποιοι προσπαθούσαν να του βάλουν linux αλλά δεν βρίσκω τώρα πληροφορίες

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

@atrias αν ενδιαφερεσαι ακομα για εφαρμογες του p900 πες το μ να σου στειλω διαφορες που ειχα μαζεψει για το p910.Απ οτι θυμαμαι οι πιο πολλες ειναι συμβατες.

 

Σωστα θυμασαι, μεταξυ P900 και P910 ολες οι εφαρμογες ειναι συμβατες.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P900: Απόψεις - Εντυπώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...