Jump to content

Huawei Ascend G300


valsam
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια βοήθεια παιδιά! Θέλω να περάσω custom rom ακολούθησα κανονικά τις οδηγίες από το λίνκ που δόθηκε και όταν πάω σε recovery δεν μπορώ να δω την εντολή install zip from sd card, ενώ έχω κάνει κανονικά root και μου έβγαλε το εικονίδιο του superuser. Τι μπορεί να έκανα λάθος;;;;;;;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 395
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια βοήθεια παιδιά! Θέλω να περάσω custom rom ακολούθησα κανονικά τις οδηγίες από το λίνκ που δόθηκε και όταν πάω σε recovery δεν μπορώ να δω την εντολή install zip from sd card, ενώ έχω κάνει κανονικά root και μου έβγαλε το εικονίδιο του superuser. Τι μπορεί να έκανα λάθος;;;;;;;;;;;;

Τι έκδοση είναι το Recovery που πέρασες;

-----------------------------------------------------------------------

@Όλους

Λοιπόν όσοι θέλετε να γυρίσετε σε 2.3.6 μπορείτε να φλασάρετε την συγκεκριμένη ROMhttp://www.modaco.com/topic/364973-gb-b895-slim-v7-multibaseband/

 

Είναι mutli-baseband οπότε θα δουλέψει σε όποια έκδοση λειτουργικού και αν βρίσκεστε τώρα (σε baseband 2030 δεν υπάρχει overclocking).

Φυσικά προτού την περάσετε κάνετε τα απαραίτητα wipes (factory reset, wipe cache,wipe dalvik cache).

 

Επίσης για να είστε 100% ασφαλείς κάντε και ένα backup το imei σας με το 5iromtoolbox (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1591997)

 

Υ.Σ1 Με το φλασάρισμα της ROM οι επιδόσεις του κινητού αυξάνονται κατά πολύ(~140 mb free ram με facebook και viber ανοιχτά). Όσοι έχετε κολλήματα δοκιμάστε την. Εγώ την πέρασα εχθές και όλα καλά.

 

Υ.Σ2 Μαζί με την ROM περάστε και τον yandex.shell launcher, μακράν ο καλύτερος για 2.3.x

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτόν τον σύνδεσμο δεν έλεγε κάτι για recovery και δεν πέρασα.

Οι πληροφορίες για να περάσεις το Custom Recovery βρίσκονται στην 6η σελίδα του λινκ που μου έδωσες (πάνε 6η σελίδα, επέλεξε "instructions for windows" και θα δεις πληροφορίες για bootloader unlocking και εγκατάσταση custom recovery )

Link to comment
Share on other sites

στα καλα του καθημενου(!!!!),μετα απο αλλαγη καρτας,κολλησε στην εναρξη,στο λογοτυπο της χαβαει......αναγκάστικα και εκανα χαρντ ρισετ......να φταιει που ηταν ρουταρισμενο?

 

και μετα το ρισετ εχασα το ραδιοφωνο...............το οποιο το βρηκα εδω

http://www.modaco.com/topic/362662-stock-appsmods-for-the-g300/

Edited by stauros772000
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 2.3.6 που πρότεινε ο Μπιλάκος και συμφωνώ απόλυτα πως πάει γρηγορότερα. Το μόνο θέμα είναι πως μετά από δύο χρόνια με ICS 4 πρέπει να μπορείς να συνηθίσεις πάλι το περιβάλλον της παλιότερης έκδοσης. Όσα αφορά τον Launcher ένα μεγάλο ευχαριστώ Μπιλάκο αφού είναι ο καλύτερος από όσους έχω δοκιμάσει στα δύο χρόνια που ήμουν στην stock!!!:):):):D:D:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερες. Θα ηθελα τα φωτα σας. Εβγαλα πριν λιγο το κινητο απο την τσεπη γιατι περιμενα καποια τηλεφωνα, βλεπω την οθονη σβηστη και το λεντ να αναβοσβηνει πρασινο. Πατισα το κουμπι για να ανοιξει η οθονη να δω τις αναπαντητες αλλα τιποτα. Βγαζω την μπαταρια, την ξαναβαζω και απο εκεινη την ωρα δεν δουλευει τιποτα. Ουτε σε recovery μπαινει, ουτε η οθονη αναβει, ουτε η δονηση λειτουργει τιποτα. Ακομα και οταν το συνδεω σε φορτιστη δεν κανει τιποτα.

 

Ειμαι εδω και καιρο ρουταρισμενος και τρεχω μαμα ics ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο προσοχή στο συγκεκριμένο θέμα,

Όσοι είστε rootαρισμένοι, κατεβάστε το terminal emulator από το Google Play, τρέξτε το και εισάγετε τα παρακάτω:

su

cat /sys/class/block/mmcblk0/device/name

 

Αν σαν αποτέλεσμα σας βγάλει SJS00M τότε δεν έχετε πρόβλημα

Σε όσους βγάλει xinyh, απαγορεύεται κυριολεκτικά να περάσετε CyanogenMod Rom που περιλαμβάνει τον νέο kernel (αποφύγετε δηλαδή CM 4.x, δεν είμαι σίγουρος για την 4.0.4 βέβαια) γιατί είναι πολύ πιθανό να φάει hard bricking το κινητό σας και να χρειαστεί να τρέχετε σε Arvato για αλλαγή πλακέτας.

 

Γι αυτό παιδιά προσοχή με το τι Flashάρετε.

Το καλό βέβαια είναι ότι σε περίπτωση που σας συμβεί (φτου φτου) η Arvato δεν θα μπορεί να διαπιστώσει αν είχατε περασμένη Custom ROM, οπότε λογικά θα το φτιάξει δωρεάν.

 

@CaBrInHa Βγάλε μπαταρία για πάνω από 30 δεύτερα και ξαναπροσπάθησε.

Το κινητό το αναγνωρίζει ο υπολογιστής όταν το συνδέεις;

Link to comment
Share on other sites

To κινητο αν το συνδεσω στον υπολογιστη δειχνει οτι κατι συνδεεται αλλα δεν το αναγνωριζει. Στο κινητο δεν δειχνει τιποτα.

Δοκιμασα να βγαλω μπαταρια αλλα τιποτα. Κατι αντιστοιχο ειχε κανει και πριν κανα χρονο (τοτε αναβε η οθονη και κολλουσε στο σημα της huawei) και το ειχα στειλει στην Αθηνα για επισκευη.

 

Οταν εφυγα απο τη δουλεια δουλευε κανονικα. Το εβαλα στην τσεπη οταν εφυγα, γυρισα σπιτι και μετα απο κανα 2ωρο που πηγα να το βγαλω απο την τσεπη αρχισε τα δικα του...

Edited by CaBrInHa
Link to comment
Share on other sites

To κινητο αν το συνδεσω στον υπολογιστη δειχνει οτι κατι συνδεεται αλλα δεν το αναγνωριζει. Στο κινητο δεν δειχνει τιποτα.

Δοκιμασα να βγαλω μπαταρια αλλα τιποτα. Κατι αντιστοιχο ειχε κανει και πριν κανα χρονο (τοτε αναβε η οθονη και κολλουσε στο σημα της huawei) και το ειχα στειλει στην Αθηνα για επισκευη.

 

Οταν εφυγα απο τη δουλεια δουλευε κανονικα. Το εβαλα στην τσεπη οταν εφυγα, γυρισα σπιτι και μετα απο κανα 2ωρο που πηγα να το βγαλω απο την τσεπη αρχισε τα δικα του...

 

Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να flashάρεις άλλη Rom μέσω ADB (εφόσον το κινητό εμφανίζεται σαν device στο adb interface).

Ψάξε στο google για τα παραπάνω, αν και είναι λίγο μπελαλίδικη διαδικασία.

 

Μιας και το κόβω δύσκολο να λειτουργήσει η μέθοδος αυτή, θα μπορούσες να το στείλεις απ'ευθείας στην arvato και να δεις τι θα σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου παιδιά! Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε!

Δεν εχω ιδέα απο root και rom και ξέρω γω τι άλλα κινέζικα λέτε :lol:

Με ενδιαφέρει αυτό που έβαλε ο bilakos http://www.modaco.com/topi...multibaseband/

Είναι καλύτερο από το αρχικό? Μου κάνει κάτι κολλήματα τελευταία και μου τη δίνει η χαμηλή ram.

Αξίζει να το κάνω αυτό? Θα δω σημαντική διαφορά? Μπορείτε να μου πειτε βημα βημα πως μπορώ να το κάνω επειδή όπως είπα δεν σκαμπάζω? :(

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου παιδιά! Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε!

Δεν εχω ιδέα απο root και rom και ξέρω γω τι άλλα κινέζικα λέτε :lol:

Με ενδιαφέρει αυτό που έβαλε ο bilakos http://www.modaco.com/topi...multibaseband/

Είναι καλύτερο από το αρχικό? Μου κάνει κάτι κολλήματα τελευταία και μου τη δίνει η χαμηλή ram.

Αξίζει να το κάνω αυτό? Θα δω σημαντική διαφορά? Μπορείτε να μου πειτε βημα βημα πως μπορώ να το κάνω επειδή όπως είπα δεν σκαμπάζω? :(

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Φίλε μου ο οδηγός για rooting + ξεκλείδωμα bootloader + εγκατάσταση του CWM recovery είναι εδώ: http://huaweig300.com/huawei-g300-install-a-custom-jelly-bean-ics-rom-from-scratch/

Προκειμένου να εγκαταστήσεις άλλη ROM θα πρέπει να ακολουθήσεις και τα 7 βήματα του οδηγού (σελίδες 1-7).

Σημείωση: Στο βήμα 7, εκεί όπου εγκαθιστάς την ROM θα παραλήψεις το βήμα του flasαρίσματος των gapps, καθώς η rom είναι stock και τα έχει ήδη.

 

Αν αποφασίσεις να πάρεις το "ρίσκο" να έχεις στο νου σου ότι αν πάει κάτι πολύ στραβά τότε η εγγύηση του κινητού σου κάνει φτερά.

Ακολούθησε τον οδηγό και όπου συναντήσεις πρόβλημα πόσταρέ το εδώ ή σε ΠΜ. Καλύτερα να είσαι σίγουρος για το τι κάνεις και ας πάρει λίγο περισσότερο χρόνο.

 

Φρόντισε να πάρεις ένα backup με τα δεδομένα του κινητού σου(φώτο,αρχεία, επαφές SIM), γιατί θα διαγραφούν τα πάντα μετά την εκτέλεση του οδηγού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε συνεχεια των παραπανω να σας ενημερωσω οτι το τηλεφωνο πηγε στην arvato και εγινε αντικατασταση πλακετας κατα τα λεγομενα τους. Ειναι η 2η φορα. Και πριν ενα χρονο παλι τα ιδια ειχα αντιμετωπισει. Ευτυχως φτιαχτηκε και τις δυο φορες.

 

 

Το κινητο με το που το πηρα του εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αν και ειχε ηδη γινει απο την αρβατο αυτο. Αυτα που παρατηρησα ειναι τα εξης.

 

Το πληκτρολογιο δεν εχει ελληνικα και γενικως δεν υπαρχουν τα πακετα γλωσσων στο κινητο. Θυμαμαι πριν ειχε πολλα (hwime greek κλπ.). Το δευτερο ειναι οτι οταν κατεβαζω κατω την οθονη για να δω τις ειδοποιησεις λειπει απο το πανω μερος η μπαρα που ειχε πριν για ενεργοποιηση bluetooth, wifi, gps, αναστροφη οθονης. Τωρα ειναι κενο και πολυ ενοχλητικο γιατι δεν μπορω να χειριστω βασικες λειτουργιες χωρις να μπω στο μενου των ρυθμισεων.

 

4.03 τρεχει αυτη την στιγμη και αν δεν κανω λαθος αυτη ετρεχε και πριν.

 

Καμμια ιδεα;

 

υγ. Το κινητο ειναι αστερι παντως, εχει οθοναρα και ειναι φοβερα βολικο στο πιασιμο και στην χρηση. Επισης αν το αλλαξετε φροντιστε αυτο που θα παρετε να εχει λεντακι μπροστα να αναβοσβηνει οταν υπαρχει καποια ειδοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Καμμια ιδεα;

 

Επισης λειπει το ραδιοφωνο.

 

ενημερωση:

Περασα την τελευταια εκδοση που βρηκα στη σελιδα της huawei. Μετα απο αυτη λειπει πλεον και το ασπρομπλε huawei πληκτρολογιο και εχει μονο αυτο του android το οποιο επισης δεν υποστηριζει ελληνικα.

 

Τα υπολοιπα (ραδιοφωνο και τα κουμπια στο notification bar) δε απουσιαζουν παλι.

 

Για να βοηθησω πριν το δωσω για την επισκευη το κινητο ξεκινουσε με ενα ωραιο logo με χρωματα ενω τωρα δειχνει ενα σκετο "android". Επισης δεν περιειχε εφαρμογες οπως σε ρομ που βαζουν στα branded κινητα.

 

Eιναι δυνατον η μαμα ρομ να εχει τετοιες ελλειψεις?

Edited by CaBrInHa
Link to comment
Share on other sites

Καμμια ιδεα;

 

Επισης λειπει το ραδιοφωνο.

 

ενημερωση:

Περασα την τελευταια εκδοση που βρηκα στη σελιδα της huawei. Μετα απο αυτη λειπει πλεον και το ασπρομπλε huawei πληκτρολογιο και εχει μονο αυτο του android το οποιο επισης δεν υποστηριζει ελληνικα.

 

Τα υπολοιπα (ραδιοφωνο και τα κουμπια στο notification bar) δε απουσιαζουν παλι.

 

Για να βοηθησω πριν το δωσω για την επισκευη το κινητο ξεκινουσε με ενα ωραιο logo με χρωματα ενω τωρα δειχνει ενα σκετο "android". Επισης δεν περιειχε εφαρμογες οπως σε ρομ που βαζουν στα branded κινητα.

 

Eιναι δυνατον η μαμα ρομ να εχει τετοιες ελλειψεις?

Το πληκτρολόγιο που λες είναι το TouchPal το οποίο μπορείς να κατεβάσεις από το Google Play.

Όσο για rom δοκίμασε να περάσεις μια εκ των B935 ή B936.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1.5 χρόνο λειτουργίας τα έφτυσε η πλακέτα στο κινητό!

Το πηγαίνω στα Public, από όπου το είχα αγοράσει...

Σήμερα μετά από 3 εβδομάδες το παρέλαβα.

Βάζω την cosmote sim που είχα πριν...όλα καλά...

Βάζω το pin ... όλα καλά...

Και τσουπ μήνυμα... pin code to unlock sim network

Το ψάχνω λίγο, γιατί δεν το είχα ξαναδεί το μηνυματάκι...

Αποτελέσματα Αναζήτησης :

Το κινητό είναι κλειδωμένο!!!

Μπορεί να μου εξηγήσετε πώς είναι δυνατόν να αγοράζω ένα κινητό, να είναι ξεκλείδωτο

για cosmote, και όταν αλλάζουν την πλακέτα να μου το κλειδώνουν?

Έχει τύχει σε κανέναν?

Αντε αύριο πάλι στα Public.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1.5 χρόνο λειτουργίας τα έφτυσε η πλακέτα στο κινητό!

Το πηγαίνω στα Public, από όπου το είχα αγοράσει...

Σήμερα μετά από 3 εβδομάδες το παρέλαβα.

Βάζω την cosmote sim που είχα πριν...όλα καλά...

Βάζω το pin ... όλα καλά...

Και τσουπ μήνυμα... pin code to unlock sim network

Το ψάχνω λίγο, γιατί δεν το είχα ξαναδεί το μηνυματάκι...

Αποτελέσματα Αναζήτησης :

Το κινητό είναι κλειδωμένο!!!

Μπορεί να μου εξηγήσετε πώς είναι δυνατόν να αγοράζω ένα κινητό, να είναι ξεκλείδωτο

για cosmote, και όταν αλλάζουν την πλακέτα να μου το κλειδώνουν?

Έχει τύχει σε κανέναν?

Αντε αύριο πάλι στα Public.

 

Το πιο πιθανό είναι να σου πέρασαν motherboard που προοριζόταν για το UK model το οποίο είναι κλειδωμένο.

Μερικοί λένε πως αν περάσεις την CyanogenMod 10.1 πως ξεκλειδώνει το τηλέφωνο.

Αν δεν θες να μπλέξεις, πήγαινέ το πίσω (καλό θα ήταν να τους βρίσεις και λίγο, έτσι για να το νιώσουν).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδιά!

Από χθες το ascend g300 μου δεν μου ανοιγει τις επαφές και μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

"the process android.process.acore has stopped unexpectedly"...

 

Τι συμβαίνει και πως φτιάχνεται?

 

Υ.Γ. Είμαι ανίδεος από αυτά οπότε σας παρακαλώ να μου εξηγήσετε όσο πιο απλά γίνεται :O

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Από χθες το ascend g300 μου δεν μου ανοιγει τις επαφές και μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

"the process android.process.acore has stopped unexpectedly"...

 

Τι συμβαίνει και πως φτιάχνεται?

 

Υ.Γ. Είμαι ανίδεος από αυτά οπότε σας παρακαλώ να μου εξηγήσετε όσο πιο απλά γίνεται :O

 

Ευχαριστώ!

 

Δοκίμασε να κάνεις ότι έχει αναφερθεί στο ποστ #7 του παρακάτω φόρουμ: http://forums.androidcentral.com/htc-evo-4g-lte/240158-android-process-acore-has-stopped-unexpectedly.html

Link to comment
Share on other sites

Bilakos ευχαριστώ για την απάντηση αλλά οταν πάω να κάνω απεγκατάσταση το fb που λέει εκεί μου λέει ότι απλά σβήνει το τελευταίο update του και όχι το application. Μετά όταν πάω να κάνω αυτό:

Settings>Applications>System Applications>Contacts Sync Adapter and press Clear Data, this error usually goes away. If this doesn't work, try clearing the data on Settings>Applications>System Applications>Contacts or Settings>Applications>System Applications>Contacts Storage.

 

δεν μπορώ γιατί δεν υπάρχει system applications.. Μήπως φταίει που έχω την εργοστασιακή έκδοση 2.3.6?

 

Τι στο καλό? Τόσο σκράπας είμαι?? :cry:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δεν ξερω αν γραφω στο σοστο μερος αλλα παιδια θελω βοηθεια

εχω ενα huawei acend g300 και προσπαθω να το rootαρω

εκανα την διαδικασια απο εδω

1 εκανα install τους drivers

2 εκανα κλικ στο εντοποπησμο σφαλματων

3 κατεβασα το root g300

4 το τρεχω μ πεταει το παραθηρο αλλα μ λεει οτι δεν βρησκει την συσκεβη κ μετα μ λεει να ποεριμενω να κανει rr το κηνητο αλλα δεν κανει ελεγε απο κατω αν γινει αυτο βαλε το usb στην πισο θυρα κ ξανα προσπαθησε

κ κανε κ rr στο pc και στο κηνητο κ ξανα πρωσπαθησε τα κανα ολλα και παλι το ιδιο δεν το βρησκει τι να κανω?

 

καμια ιδεα κανεις?

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δεν ξερω αν γραφω στο σοστο μερος αλλα παιδια θελω βοηθεια

εχω ενα huawei acend g300 και προσπαθω να το rootαρω

εκανα την διαδικασια απο εδω

1 εκανα install τους drivers

2 εκανα κλικ στο εντοποπησμο σφαλματων

3 κατεβασα το root g300

4 το τρεχω μ πεταει το παραθηρο αλλα μ λεει οτι δεν βρησκει την συσκεβη κ μετα μ λεει να ποεριμενω να κανει rr το κηνητο αλλα δεν κανει ελεγε απο κατω αν γινει αυτο βαλε το usb στην πισο θυρα κ ξανα προσπαθησε

κ κανε κ rr στο pc και στο κηνητο κ ξανα πρωσπαθησε τα κανα ολλα και παλι το ιδιο δεν το βρησκει τι να κανω?

Αν το λειτουργικό σου είναι Windows 8.x τότε ίσως πρέπει να κάνεις επανεγκατάσταση τους drivers για το G300 με συμβατότητα για windows xp.

Link to comment
Share on other sites

Αν το λειτουργικό σου είναι Windows 8.x τότε ίσως πρέπει να κάνεις επανεγκατάσταση τους drivers για το G300 με συμβατότητα για windows xp.

 

οχι εχω windows 7!!!

οποτε τι κανω λαθος?

 

 

μηπος πρεπει να πατησω ενεργοπιοιση αποθηκευτικου χορου που μου ζηταει το κηνητο οταν το συνδεω η δεν εχει να κανει?

Edited by odisseass
Link to comment
Share on other sites

οχι εχω windows 7!!!

οποτε τι κανω λαθος?

 

 

μηπος πρεπει να πατησω ενεργοπιοιση αποθηκευτικου χορου που μου ζηταει το κηνητο οταν το συνδεω η δεν εχει να κανει?

 

Δοκίμασε να ακολουθήσεις τις οδηγίες των 3 πρώτων σελίδων του συγκεκριμένου οδηγού: http://huaweig300.com/huawei-g300-install-a-custom-jelly-bean-ics-rom-from-scratch/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend G300

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...