Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιο πληκτρολόγιο προτείνετε σαν καλύτερο; Βλέπω το TouchPal να παίζει πολύ ή είναι ιδέα μου;

 

Το μονο μειονεκτημα του TouchPal ειναι οτι μερικες φορες καταναλωνει περισσοτερη μνημη απο το swiftkey, τουλαχιστον στο atrix Που εχω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Το μονο μειονεκτημα του TouchPal ειναι οτι μερικες φορες καταναλωνει περισσοτερη μνημη απο το swiftkey, τουλαχιστον στο atrix Που εχω.

 

Μάλιστα! Θα κοιτάξω και τα δυο μιας και διαβάζω θετικά σχόλια! Ευχαριστώ πολύ (εννοείται οποιαδήποτε άλλη γνώμη ευπρόσδεκτη) ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Θα κοιτάξω και τα δυο μιας και διαβάζω θετικά σχόλια! Ευχαριστώ πολύ (εννοείται οποιαδήποτε άλλη γνώμη ευπρόσδεκτη) ;)

 

Γενικώς εξαρτάται απ τον τρόπο με τον οποίο γράφεις. Εγώ που γράφω χρησιμοποιώντας swiping δεν αλλάζω με τίποτα το swype το οποίο είναι άψογο σε αυτόν τον τομέα. Απ την άλλη το swiftkey είναι πάρα πολύ καλό στο tapping και στην πρόβλεψη λέξεων. Τέλος το Touchpal δεν του έδωσα και πολύ χρόνο είναι η αλήθεια αλλά απόσο είδα και αποτι διαβάζω εδώ κάνει και τα δύο σε ικανοποιητικό βαθμό συν το γεγονός οτι είναι και δωρεάν σε αντίθεση με τα άλλα δύο.

 

Οπότε δοκιμάζεις και καταλήγεις σε αυτό που σε βολεύει. :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς εξαρτάται απ τον τρόπο με τον οποίο γράφεις. Εγώ που γράφω χρησιμοποιώντας swiping δεν αλλάζω με τίποτα το swype το οποίο είναι άψογο σε αυτόν τον τομέα. Απ την άλλη το swiftkey είναι πάρα πολύ καλό στο tapping και στην πρόβλεψη λέξεων. Τέλος το Touchpal δεν του έδωσα και πολύ χρόνο είναι η αλήθεια αλλά απόσο είδα και αποτι διαβάζω εδώ κάνει και τα δύο σε ικανοποιητικό βαθμό συν το γεγονός οτι είναι και δωρεάν σε αντίθεση με τα άλλα δύο.

 

Οπότε δοκιμάζεις και καταλήγεις σε αυτό που σε βολεύει. :)

 

Όταν λες swiping εννοείς το σύρσιμο του δάχτυλου στην οθόνη για να γράψεις τη λέξη; Αν εννοείς αυτό, το δοκίμασα για κάποιο καιρό αλλά δε με βόλεψε. Προτιμώ τον πιο παραδοσιακό τρόπο :p

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες swiping εννοείς το σύρσιμο του δάχτυλου στην οθόνη για να γράψεις τη λέξη; Αν εννοείς αυτό, το δοκίμασα για κάποιο καιρό αλλά δε με βόλεψε. Προτιμώ τον πιο παραδοσιακό τρόπο :p

 

Ναι αυτό ακριβώς εννοώ. Καλά εννοείται είναι όπως βολεύει τον καθένα. Οπότε καλύτερα απέκλεισε το swype απο τις επιλογές σου.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ τον πιο παραδοσιακό τρόπο :p

Και εγώ αυτόν τον τρόπο προτιμώ και έχω καταλήξει στο Touchpal.

Link to comment
Share on other sites

Αν γράφεις με οριζόντιο τηλέφωνο και 1χέρι,το swiping μπορεί να εκτοξεύσει την ταχύτητα που γράφει κάποιος.

 

Εγώ το δουλεύω σχεδόν πάντα οριζόντια και το tapping είναι μονόδρομος.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζοντας λοιπόν το TouchPal, μου φαίνεται σχετικά εύκολο στην εκμάθηση ειδικά με τα σύμβολα που στην αρχή έκανα λίγη ώρα να καταλάβω σε ποιες θέσεις είναι. Επίσης πολύ χρήσιμη η ρύθμιση για το μέγεθος του πληκτρολογίου. Το μόνο που με χαλάει ας πούμε είναι οτι καθυστερεί λίγο όταν γράφω μήνυμα απ το 0.facebook. Κατά τα άλλα πολύ καλό!
Link to comment
Share on other sites

Το μονο μειονεκτημα του TouchPal ειναι οτι μερικες φορες καταναλωνει περισσοτερη μνημη απο το swiftkey, τουλαχιστον στο atrix Που εχω.

Εγώ δεν το έχω παρατηρήσει αυτό. Είμαι με TouchPal βασικό και όταν το SwiftKey έχει update, ανάλογα με τις αλλαγές, το ξαναδοκιμάζω. Όσες φορές το έχω δει, το SwiftKey τρώει πάντα διπλάσια Ram. Για την ακρίβεια, όλα τα 3rd party keyboards παίζουν πάνω από τα 40ΜΒ στο Note II μου. Μόνο το TouchPal είναι στα ~30ΜΒ.

 

@alkis_7: Αν γράφεις με tapping είσαι σίγουρα μεταξύ SwiftKey και TouchPal. Για την ώρα προτιμώ το 2ο, αν και έχω και το SwiftKey και το χρησιμοποιούσα καιρό, γιατί το θεωρώ καλύτερο all-in-one και είναι πολύ ελαφρύ. Έχει και emoji που δεν έχει το SwiftKey (αλλά θα μπουν σύντομα). Μόνο με δοκιμή θα δεις τι θα σε βολέψει, αλλά όλα θέλουν 2-3 μέρες να συνηθίσεις. Να δώσεις, δηλαδή, λίγο χρόνο.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κινητό swipping και swiftkey πάντως επειδή αυτό έβαλα πρώτα. Με νευριάζει όμως που δεν μαθαίνει ευκολα λέξεις. Στην ταμπλετα που δεν βολεύει και τόσο το συρσιμο έχω swype αλλά μετά από λίγο αρχίζει και σέρνεται.. Να δω πότε θα βρω όρεξη να δοκιμάσω και το άλλο που λέτε.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το έχω παρατηρήσει αυτό. Είμαι με TouchPal βασικό και όταν το SwiftKey έχει update, ανάλογα με τις αλλαγές, το ξαναδοκιμάζω. Όσες φορές το έχω δει, το SwiftKey τρώει πάντα διπλάσια Ram. Για την ακρίβεια, όλα τα 3rd party keyboards παίζουν πάνω από τα 40ΜΒ στο Note II μου. Μόνο το TouchPal είναι στα ~30ΜΒ.

 

@alkis_7: Αν γράφεις με tapping είσαι σίγουρα μεταξύ SwiftKey και TouchPal. Για την ώρα προτιμώ το 2ο, αν και έχω και το SwiftKey και το χρησιμοποιούσα καιρό, γιατί το θεωρώ καλύτερο all-in-one και είναι πολύ ελαφρύ. Έχει και emoji που δεν έχει το SwiftKey (αλλά θα μπουν σύντομα). Μόνο με δοκιμή θα δεις τι θα σε βολέψει, αλλά όλα θέλουν 2-3 μέρες να συνηθίσεις. Να δώσεις, δηλαδή, λίγο χρόνο.

 

Εγώ γράφω με tapping αλλά χρησιμοποιώ το Swype.Και το touchpal με είχε βολέψει και το χρησιμοποιούσα για ένα διάστημα.Και στο μέλλον είναι πολύ πιθανό να το ξαναχρησιμοποιήσω.Το SwiftKey παρόλο που το έχω αγοράσει δεν μπόρεσα να το συνηθίσω και έχει μπει στην άκρη μέχρι νεωτέρας!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, έχω και τα τρία πληκτρολόγια, το smart keyboard, το swiftey και swype. Σαν πρώτο ειχα το smart keyboard το οποίο με βόλευε στο tipping. Μετά αφού δοκίμασα τα άλλα δύο, κόλλησα στο swype γιατί μου άρεσε η πρόβλεψη των λέξεων σε σημείο που αρκετές φορές δεν πληκτρολογούσα αλλά επέλεγα από τις λέξεις που μου πρότεινε. Όμως ήταν αρκετά αργό, ειδικά όταν έγραψα γρήγορα ή μεγάλο κείμενο. Έτσι ξαναγύρισα στο smart keyboard. Με αυτό κάνω γρήγορο γράψιμο, ειδικά σε tablet και στην πλάγια θέση. Δεν χρησιμοποιώ το swiping για να γράψω. Το μονό αρνητικό στο smart keyboard είναι ότι δεν έχει καθόλου πρόβλεψη λέξεων ή αλλιώς εκμάθηση. Το touchpal δεν το έχω, αλλά το προτείνετε για tipping;
Link to comment
Share on other sites

Το touchpal δεν το έχω, αλλά το προτείνετε για tipping;

 

Είναι πολύ καλό αλλά μόνο αν το δοκιμασεις θα δεις αν σε βολεύει για καθημερινή χρήση.

Κατ'εμέ το καλύτερο που έχω δοκιμάσει στο tipping είναι το Swiftkey αν και υστερεί άλλου, έχω να το δοκιμασω και καιρό βέβαια. Το touchpal πάντως είναι καλό σε γενικές γραμμές κι αφού δίνεται και δωρεάν, τότε δεν έχεις τίποτα να χάσεις εκτός από λίγο χρόνο..:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει με το TouchPal... αν και έχω αγορασμένο το swype πραγματικά το πρώτο ειδικά με τ9 είναι τρέλα. Πολλά μπράβο και είναι και δωρεάν...
Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει με το TouchPal... αν και έχω αγορασμένο το swype πραγματικά το πρώτο ειδικά με τ9 είναι τρέλα. Πολλά μπράβο και είναι και δωρεάν...

 

Συμφωνώ απολύτως !!

Αν και έχω αγορασμενα τα αλλα δυο την έχω βρει με το TouchPal !!

Ωραία μαγκιά θεωρώ και την αυξομειωση του μεγέθους οσο θέλεις εσύ ...

Αναλόγως τα δάχτυλα ;)

Και ειδικά αυτο το μοτίβο με το δέρμα .... ταιριάζει πολυ με την ραφη που εχει το Note3 στην πλάτη του :)

τα ΨΑΡΙΑ δεν ΞΕΡΟΥΝ οτι ΒΡΕΧΕΙ ...;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα το SwiftKey, τώρα στην Χριστουγεννιάτικη προσφορά, μετά από εξονυχιστικό έλεγχο και σύγκριση έναντι των swype, touchpal, Google keyboard και ειλικρινά νιώθω ότι υπερτερεί συνολικά.

Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η κατάσταση με το lag στο Swype δεν παλεύεται, έβαλα να δοκιμάσω το TouchPal.

Από τη μικρή έως τώρα χρήση, οι απορίες μου:

1. Εάν κάνω λάθος μια λέξη και πατήσω το backspace για να τη σβήσω, δεν σβήνει ολόκληρη όπως στο Swype, αλλά ένα ένα γράμμα; Πρέπει να έχω πατημένο το backspace και να προσέχω μη σβήσω και επιπλέον λέξεις;

2. Σε μια πρόταση γράφω και ελληνικές και αγγλικές λέξεις. Για να κάνω την εναλλαγή γλώσσας, πρέπει να πατήσω στο x για να φύγει η πρόβλεψη της επόμενης λέξης, μετά στο σύμβολο της αλλαγής γλώσσας επάνω αριστερά και να επιλέξω στο τέλος την επιθυμητή γλώσσα; Δεν γίνεται με πιο εύκολο/γρήγορο τρόπο;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η κατάσταση με το lag στο Swype δεν παλεύεται, έβαλα να δοκιμάσω το TouchPal.

Από τη μικρή έως τώρα χρήση, οι απορίες μου:

1. Εάν κάνω λάθος μια λέξη και πατήσω το backspace για να τη σβήσω, δεν σβήνει ολόκληρη όπως στο Swype, αλλά ένα ένα γράμμα; Πρέπει να έχω πατημένο το backspace και να προσέχω μη σβήσω και επιπλέον λέξεις;

2. Σε μια πρόταση γράφω και ελληνικές και αγγλικές λέξεις. Για να κάνω την εναλλαγή γλώσσας, πρέπει να πατήσω στο x για να φύγει η πρόβλεψη της επόμενης λέξης, μετά στο σύμβολο της αλλαγής γλώσσας επάνω αριστερά και να επιλέξω στο τέλος την επιθυμητή γλώσσα; Δεν γίνεται με πιο εύκολο/γρήγορο τρόπο;

Αν του δώσεις λίγο χρόνο είμαι σίγουρη ότι θα μείνεις ικανοποιημένος από την overall λειτουργία του. Για τις ερωτήσεις τώρα:

1. Αν πατήσεις το backspace σβήνει μόνο το γράμμα. Αν κάνεις swipe από το backspace προς τα αριστερά σου σβήνει όλη τη λέξη.

2. Εννοείται βρε πως γίνεται. Πατάς το σύμβολο πάνω αριστερά που λες, πας περισσότερα και στο κάτω μέρος του παραθύρου που θα σου εμφανίσει έχει δύο επιλογές: 'Εισαγωγή κόμματος' και 'Αλλαγή γλώσσας' όπου επιλέγοντας το δεύτερο στο πλήκτρο αριστερά του backspace που είχες το κόμμα έχεις τώρα το σύμβολο αλλαγής γλώσσας.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Ελένη.

Να 'σαι καλά.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα

εχω στην κατοχη μου ενα android τηλεφονο και για πληκτολογιο εχει το LatinImeGoogle

σαν πληκτρολογιο μου κανει δεν εχω κανενα θεμα εκτως οτι δεν μου βγαζει την ορθογραφεια υπαρχει καποιος τροπος για να την προσθεσω η καποιος τροπος να βαλω μαζικα πολλες λεξεις???

ευχαριστω και καλες γιορτες σε ολους σας...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εδώ και πάρα πολύ καιρό χρησιμοποιώ swiftkey επειδή με έχει βολέψει όχι στην πρόβλεψη αλλά στην παραμετροποίηση και λίγο

στη μάθηση των δικών μου λέξεων θα μπορούσα να πω υπάρχει κάτι αντάξιό του γιατί το χω βρει στο market 1.99 και σκέφτομαι να το αγοράσω.

 

Κυρίως το συμπάθησα για την παραμετροποίηση του delay των "πατημένων πλήκτρων"

χρησιμοποιώ σχεδόν το μισό χρόνο καθυστέρησης στο πάτημα των πλήκτρων σε σχέση με το στοκ πληκτρολόγιο

Το slide προς τα αριστερά αντί για backspace για το σβήσιμο μιας λέξης.

Η εύκολη και πολύ γρήγορη εναλλαγή αγγλικών ελληνικών με ένα slide δεξιά ή αριστερά επάνω στο πλήκτρο space.

 

Σε σχέση με το στοκ πληκτρολόγιο αργεί στο άνοιγμα κλείσιμο και καταναλώνει πολύ ram.

Υπάρχει κάτι παρόμοιο πιο ελαφρύ να μου προσφέρει τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε κάποια εφαρμογή για android galaxy s2 που να γράφεισ sms /email με φωνή σε ελληνική γλώσσα(κατι σαν το mls δηλαδή).. ευχαριστώ πολύ και πάλι καλή χρονιά
Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω το swype έχει τη δυνατότητα φωνητικής πληκτρολόγησης στα ελληνικά. Για άλλες εφαρμογές, δε γνωρίζω...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε στην μεσαία γραμμή γραμμάτων στο TouchPal (asd κτλ) να ορίσουμε και δεύτερη λειτουργία; Για παράδειγμα στο γ να υπάρχει η αριστερή παρένθεση κ.ο.κ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...