Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ το google keyboard πολύ καιρό τώρα και έχω προσθέσει πάρα πολλές λέξεις στο άδειο σχεδόν λεξικό του. Πλέον δεν το αλλάζω για κανένα. Επιπλέον μπορείς να ορίσεις συγκεκριμένες χειρονομίες για κάποια λέξη που πιθανόν έχει κάποιο θέμα και μοιάζει με κάποια άλλη. Ακόμη, βρίσκεις το 99% των επαφών με swipe, κάτι που δεν κάνει το swifkey

 

Το google keyboard είναι γρήγορο και ελαφρύ, αλλά όπως είπες θέλει πολύ χρόνο για να το φέρεις στα μέτρα σου καθώς το λεξικό του δυστυχώς δεν συγκρίνεται με των ανταγωνιστών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Το google keyboard είναι γρήγορο και ελαφρύ, αλλά όπως είπες θέλει πολύ χρόνο για να το φέρεις στα μέτρα σου καθώς το λεξικό του δυστυχώς δεν συγκρίνεται με των ανταγωνιστών.

Μιλάω για περισσότερο από έναν χρόνο, που πρόσθετα συνεχώς λέξεις και ακόμη προσθέτω, όχι βέβαια με τον ίδιο ρυθμό. Αν όμως για κάποιο λόγο, έχανα το backup, που ευτυχώς κρατάει πλέον η Google, δεν θα το σκεφτόμουν δεύτερη φορά. Θα χρησιμοποιούσα κάποιο άλλο από αυτά που έχω αγοράσει και δεν θα το άνοιγα καν.

Link to comment
Share on other sites

Αν σύρεις το χέρι σου πάνω στο spacebar προς τα αριστερά απενεργοποιεί το t9 και μπορείς να γράφεις μεμονωμένα γράμματα.

 

α αυτο είναι ; είδα ένα λογότυπο πάνω στο κενο και δεν είχα ιδέα τι ακριβώς είναι ! Σας ευχαριστω. Για να ξανά ενεργοποίησω το τ9 σύρο το κενο προς τα δεξία ; ή πάλι αριστερά ;.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

α αυτο είναι ; είδα ένα λογότυπο πάνω στο κενο και δεν είχα ιδέα τι ακριβώς είναι ! Σας ευχαριστω. Για να ξανά ενεργοποίησω το τ9 σύρο το κενο προς τα δεξία ; ή πάλι αριστερά ;.

 

Προς τα δεξιά η ενεργοποίηση.

Έκανε μεγάλο update το TouchPal και έχει αλλάξει πλέον. Αν σύρεις το δάχτυλο στο space bar αλλάζει τη γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για περισσότερο από έναν χρόνο, που πρόσθετα συνεχώς λέξεις και ακόμη προσθέτω, όχι βέβαια με τον ίδιο ρυθμό. Αν όμως για κάποιο λόγο, έχανα το backup, που ευτυχώς κρατάει πλέον η Google, δεν θα το σκεφτόμουν δεύτερη φορά. Θα χρησιμοποιούσα κάποιο άλλο από αυτά που έχω αγοράσει και δεν θα το άνοιγα καν.

Πώς κρατάει backup;

Εγώ το χρησιμοποιώ σε 3 συσκευές και δε συγχρονίζονται οι λέξεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασα κι εγώ το Google Keyboard, αλλά δεν εντυπωσιάστηκα. Θεωρώ σοβαρή έλλειψη για ένα πληκτρολόγιο εν έτει 2015 να μην έχει βελάκια και επιλογή/αποκοπή/αντιγραφή/επικόλληση κειμένου (όπως το Swype και το TouchPal). Πάνω από καλαισθησία, όμορφιά, design κλπ, πιο σημαντικά για μένα είναι η σωστή πρόβλεψη, πλήρες λεξικό, καθώς και οι δυνατότητες που ανέφερα πιο πάνω. Όπως μπήκε, έτσι ξηλώθηκε.

Ορίστε; :blink:

Φυσικά έχει επιλογή/αποκοπή/αντιγραφή/επικόλληση κειμένου.

Βελάκια δεν έχει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πώς κρατάει backup;

Εγώ το χρησιμοποιώ σε 3 συσκευές και δε συγχρονίζονται οι λέξεις.

 

 

 

Μολις περάσεις τον λογαριασμό σου περνάει αυτόματα ότι έχεις προσθέσει. Τουλάχιστον αυτό έγινε σε μένα δυο φορές που πέρασα το επίσημο image των τελευταίων ενημερώσεων του android. Στο αρχικό setup σε ρωτάει ποιες εφαρμογές θέλεις να συγχρονίσεις και ποιες ρυθμίσεις θα μεταφερθούν. Εκει ήταν και το λεξικό. Για χειροκίνητο συγχρονισμό μόνο το helium και το my backup pro δουλεύουν σωστά. Τουλάχιστον εγώ με το titanium δεν το κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε μεγάλο update το TouchPal και έχει αλλάξει πλέον. Αν σύρεις το δάχτυλο στο space bar αλλάζει τη γλώσσα.

 

Μεγαλες αλλαγες.. Ειδικα τα νουμερα κατω αριστερα, που το παταω παντα απο συνηθεια και με βολεψε, ενω ηταν δεξια και επρεπε να αλλαξω ενα σωρο αλλες οθονες..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι παρατηρώ ότι στο TouchPal δε μου συγχρονίζει το λεξικό μου στο κινητό της γυναίκας μου. Έχουμε το ίδιο Google Account, είναι αγορασμένη κανονικά η εφαρμογή με ετήσια ανανέωση, γράφω μια καινούργια λέξη, κάνω συγχρονισμό, κάνω συγχρονισμό και στο άλλο κινητό, δοκιμάζω να γράψω τη λέξη... και τίποτα.

Έχω αρχίσει και φοβάμαι γιατί στο λεξικό μου έχω τις άπειρες λέξεις, και όταν αλλάξω κινητό μάλλον δε θα μεταφερθεί τίποτα. Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι παρατηρώ ότι στο TouchPal δε μου συγχρονίζει το λεξικό μου στο κινητό της γυναίκας μου. Έχουμε το ίδιο Google Account, είναι αγορασμένη κανονικά η εφαρμογή με ετήσια ανανέωση, γράφω μια καινούργια λέξη, κάνω συγχρονισμό, κάνω συγχρονισμό και στο άλλο κινητό, δοκιμάζω να γράψω τη λέξη... και τίποτα.

Έχω αρχίσει και φοβάμαι γιατί στο λεξικό μου έχω τις άπειρες λέξεις, και όταν αλλάξω κινητό μάλλον δε θα μεταφερθεί τίποτα. Τι να κάνω?

Αντιγραφή τον φάκελο TouchPal στην άλλη συσκευή, αυτό κάνω εγώ. Και δεν το αποχωρίζομαι με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Το TouchPal έχει βελάκια στην έκδοση για τάμπλετ σε landscape;

Γιατί σε εμένα μου τα εμφανίζει μόνο σε portrait αλλά μάλλον κάτι κάνω εγώ λάθος γιατί δεν έχει νόημα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Έκανε μεγάλο update το TouchPal και έχει αλλάξει πλέον. Αν σύρεις το δάχτυλο στο space bar αλλάζει τη γλώσσα.

 

εμένα ακόμα δεν μου έχει γίνει η αναβάθμιση στο ταμπλετ. Πάντως τώρα με την νέα αναβάθμιση πως ενεργοποιούμε και απενεργοποιουμε το λεξικο ; όσο για τις λέξεις που αποθηκεύουμε πως μεταφέρουμε αυτο το αρχείο με τις λέξεις σε άλλο κινητό ; ή ταμπλετ ; το touch pal δωρεάν δεν είναι ; γιατί γράφετε παραπάνω ότι είναι αγοράσμενη η έκδοση ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις τί θέλεις να εμφανίζεται στην μπάρα πάνω από τα γράμματα και εκεί βάζεις και την πρόβλεψη αν θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

Ενα πράγμα που δε μ'αρέσει ειναι που εβγαλε το κουμπι απόσυρσης του πληκτρολογίου.. Τωρα πρεπει να πατας το "πισω" ή να πατας στην οθονη. Και βαλανε ξεχωριστό κουμπι emoticon... ποιος το χρησιμοποιει τοσο πολυ..;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις τί θέλεις να εμφανίζεται στην μπάρα πάνω από τα γράμματα και εκεί βάζεις και την πρόβλεψη αν θέλεις.

 

πριν λίγο άνοιξα το ταμπλετ και έκανε μόνο του αναβάθμιση στο νέα έκδοση ( εκνευριστικά που μόνο του περνάει την αναβάθμιση και δεν ρωτάει να το κάνω εγώ χειροκίνητα, πως βγάζω τελείως τις ενημερώσεις ; και να τις περνάω εγώ χειροκίνητα γίνεται ; για να μου φάει όγκο άμα μπω με ίντερνετ από κινητό μέσω wifi hotspot ). Πολύ πιο ωραία γράμματοσειρα και τελικa την προβλεψη την έχει στα δεξία κάτω από το backspace και βολεύει διότι με μια γραμμή δείχνει ότι είναι ανενεργη και άμα το ξανά πατήσεις ενεργοποιείται. Κάτι άλλο να ρωτήσω το wave με χειρονομία πρότασης και το touchpal curve χειρονομία λέξης τι διάφορα έχει το ένα με το άλλο ; . Επίσης ένα άλλο καλό που είδα είναι ότι σε μερικές εφαρμογές όπως στο browser του android αργούσε να φορτώσει το πληκτρολόγιο , αν και είναι παρά πολύ αργός ο browser αυτός , με μίνι οπερα φορτώνει πιο γρήγορα. Έτσι γινόταν στην παλιά έκδοση τώρα φορτώνει και στις δυο εκδόσεις πιο ευκολα και δεν κολλάει. Αν το ταμπλετ που μου έχουν δανείσει δεν είναι για πολλά 512ραμ πόσα να καταφέρει να σηκώσει.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

JOHNMEGARYTHMOS όσο αφορά τις ενημερώσεις μπαίνεις στις ρυθμίσεις του play store και ξετικαρεις τις αυτόματες ενημερώσεις.
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση του touchpal χάθηκε και η συντόμευση για να αλλάζεις τύπο πληκτρολογίου. Πλέον πρέπει να κάνεις περισσότερα κλικ για κάτι που πρίν ήταν πανεύκολο. Μήπως υπάρχει τρόπος να επαναφέρουμε την συντόμευση αυτή?
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση του touchpal χάθηκε και η συντόμευση για να αλλάζεις τύπο πληκτρολογίου. Πλέον πρέπει να κάνεις περισσότερα κλικ για κάτι που πρίν ήταν πανεύκολο. Μήπως υπάρχει τρόπος να επαναφέρουμε την συντόμευση αυτή?

Ήταν 2 κλικ και έγιναν 3. Σιγά το πράμα...

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα πως να το ξανά κάνω 2 κλικ :p. Από το μενού επιλογών του touchpal, κρατώντας πατημένο ένα απ τα εικονίδια σου δίνει επιλογή πιο από αυτά θα τα κάνεις pin στην μπάρα.
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα πως να το ξανά κάνω 2 κλικ :p. Από το μενού επιλογών του touchpal, κρατώντας πατημένο ένα απ τα εικονίδια σου δίνει επιλογή πιο από αυτά θα τα κάνεις pin στην μπάρα.

Πολύ σωστός.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει επιλογή να επανέλθει η αλλαγή της γλώσσας όπως ήταν πριν και όχι με σύρσιμο στο space bar
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά είναι σαν να περνάω απαρατήρητος! πείτε μου τουλάχιστον οτι δεν ξέρετε να με βοηθήσετε μην περιμένω τζάμπα!
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά είναι σαν να περνάω απαρατήρητος! πείτε μου τουλάχιστον οτι δεν ξέρετε να με βοηθήσετε μην περιμένω τζάμπα!

 

Μπορείς να ξανακάνεις την ερώτηση γιατί δεν την βρίσκω?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!! εχω μια ερώτηση όταν στέλνω μήνυμα ή μιλάω στο facebook σε μερικές λέξης αντί για την λέξη μου βγάζει νούμερα! χρησιμοποιώ Τ9! έχω το πληκτρολόγιο GO!

 

Για να μην σου απαντάει κάποιος σημαίνει πως είτε δεν χρησιμοποιεί η πλειοψηφία εδώ το εν λόγω πληκτρολόγιο οπότε και δεν γνωρίζει είτε δεν έχει δει την ερώτηση σου. :-)

Προσωπικά θα σου συνιστούσα να στείλεις και ένα mail στους δημιουργούς της εφαρμογής μήπως πρόκειται για κάποιο γνωστό bug.

Link to comment
Share on other sites

@tomtom44: Δοκίμασε το TouchPal, μεταξύ των άλλων έχει και αλφαριθμητική (Τ9) διάταξη πληκτρολογίου.

 

Λοιπόν το δοκίμασα τώρα 3 μέρες και είμαι υπερενθουσιασμένος! Ευχαριστώ πάρα πολύ! Μου έλυσε τα χέρια. Ψάχνοντας το λίγο είδα ότι για να πας στην φουλ έκδοση χρειάζεται να τους πληρώνεις κάθε χρόνο... Απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου. Ήμουν έτοιμος να τους δώσω μέχρι και 5 ευρώ για την καλή δουλειά τους αλλά και για να έχω cloud backups κλπ αλλά όχι να τους πληρώνω 2+ ευρώ κάθε χρόνο... Πάει πολύ.

Διαβάζοντας τα επόμενα από το δικό μου μηνύματα έβγαλα ένα συμπέρασμα και θέλω να μου πείτε αν έχω καταλάβει καλά: Χρησιμοποιώντας την free έκδοση και κάνοντας backup μέσα από τα εργαλεία της εφαρμογής και μετά εξαγωγή του αρχείου αυτού με έναν file explorer και επαναφορά του στο μέλλον μετά από τυχόν hard reset ή αλλαγή συσκευής καλυμμένος δεν είμαι;;; Ούτε cloud ούτε πληρωμές ούτε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...