Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί όταν στέλνω μήνυμα μου δείχνει τα γράμματα κεφάλαια?

 

Τα μετατρέπει σε κεφαλαία ώστε να μπορείς να στέλνεις μέχρι 160 χαρακτήρες...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Γιατί όταν στέλνω μήνυμα μου δείχνει τα γράμματα κεφάλαια?

Αυτό δεν έχει να κάνει με τα πληκτρολόγια, αλλά με την εφαρμογή από την οποία στέλνεται ένα μήνυμα. Εγώ π.χ. έχω το handcent sms. Με όποιο πληκτρολόγιο και να γράψω μήνυμα, μπορεί να το γράφω με μικρούς χαρακτήρες, αλλά το μετατρέπει σε κεφαλαία για να στέλνει, όπως έγραψε και ο DimitrisAndNiki, έτσι 160 χαρακτήρες. Μπορείς να το απενεργοποιήσεις εάν θες αυτό από την εφαρμογή, αλλά δεν θα μπορείς να στέλνεις μεγάλα μηνύματα, αλλά μόνο με 70 χαρακτήρες αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το Fleksy πήρε σήμερα update που έχει κάνει πιο γρήγορη την εναλλαγή μεταξύ των δύο γλωσσών που χρησιμοποιούμε, και υπάρχει πλέον στο ελληνικό πληκτρολόγιο και το ς.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου πει πως βάζουμε νέα λέξη στο fleksy;

Γράφω μια λέξη κάποιες φορές και δεν μου την παίρνει και γράφει κάτι άλλο. Εάν θέλω να γράψω την κορεατική εταιρία ΛΓ στα αγγλικά,, γράφει μόνο του if. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση για να το αποφυγω;

 

Νομίζω το βρήκα, γίνεται γράφοντας την λέξη και κάνοντας swipe up..

Edited by giannis12a

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά στο fleksy υπάρχουν στη beta ακόμα μόνο?

 

Τί εννοείς; Πως αν λήξει η περίοδος δοκιμής και αγοράσεις την εφαρμογή, δεν θα έχεις ελληνικά;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Ρωτάω αν τα έχουν εισάγει και στην κανονική έκδοση του play store η υπάρχουν στη beta μόνο.

 

Εγώ από το play που το κατέβασα , έκανα share την εφαρμογή στο twitter και μου έδωσε την επιλογή να τα κατεβάσω κανονικά. Είναι όμως σε μορφή beta τα Ελληνικά ακόμη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Τρομερή ανακάλυψη!!! Χαχαχαχα βρέθηκε ο τρόπος να γράφω "κάτι" στο swiftkey.

Credit goes to.... Gialakias, απλά Θεός!

Link to comment
Share on other sites

Στο TouchPal πως βγαίνει η δόνηση?

Επίσης εικονικά βελάκια υπάρχουν?

 

Ψάξε λίγο... Όλα υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Τρομερή ανακάλυψη!!! Χαχαχαχα βρέθηκε ο τρόπος να γράφω "κάτι" στο swiftkey.

Credit goes to.... Gialakias, απλά Θεός!

 

Πες μας τον τρόπο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βρει μπελά με το "για" και το "γίδα" στο TouchPal..

Έχω στείλει κάτι πετυχημένα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βρει μπελά με το "για" και το "γίδα" στο TouchPal..

Έχω στείλει κάτι πετυχημένα!

Ποτέ δεν μου έχει χαλάσει το ''για'', πως γίνεται εσύ να έχεις θέμα; Έχεις γράψει πιο συχνά το ''γίδα'' απ' ότι το ''για''; :p

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν μου έχει χαλάσει το ''για'', πως γίνεται εσύ να έχεις θέμα; Έχεις γράψει πιο συχνά το ''γίδα'' απ' ότι το ''για''; :p

 

Ούτε μια φορά!! Γιαυτό τρελαίνομαι!!

Μέχρι που έψαξα πως γίνεται να τη διαγράψω από το λεξικό αλλά μάταια!

 

Παρόλα αυτά δεν το αλλάζω πλέον για κανένα λόγο.. η φωνητική λειτουργία του Swype μου έλειψε μόνο κάποιες φορές αλλά πλέον συνήθισα.

Link to comment
Share on other sites

δονηση βρηκα

 

βελακια οχι

 

Επάνω από το πληκτρολόγιο έχει ένα μολυβάκι. Πάτησε το και θα βγουν τα βελάκια.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε μια φορά!! Γιαυτό τρελαίνομαι!!

Μέχρι που έψαξα πως γίνεται να τη διαγράψω από το λεξικό αλλά μάταια!

Στις Ρυθμίσεις>Διαχείριση λεξικού χρήστη. Σβήνεις ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος το TouchPal έχει πολύ ωραία αμεσότητα, έξυπνα κόλπα και γενικά είναι ωραίο και με σοβαρά και εμφανισιμα themes. Έχει όμως αργό delete προτάσεων και αργη/δυσκολη αλλαγή γλώσσας μονο με πλήκτρο . (η εγώ δε βρίσκω αλλαγή γλώσσας με swipe να εχει)

 

Συνολικά είμαι μεταξύ touchpal/swiftkey με μια ελαφρά προτίμηση στο δεύτερο για τους δύο λόγους που ανεφερα που μου τη σπάνε στο TouchPal.

 

Και όμως υπάρχει τρόπος να κάνεις αλλαγή γλώσσας με swyping. Όπως για να βάλεις κόμμα σύρεις το δάχτυλο από το μ προς την τέλεια, και για το @ από το ζ προς το πλήκτρο αλλαγής γλώσσας, έτσι για να αλλάξεις γλώσσα σύρεις αντίστροφα. Από το πλήκτρο αλλαγής γλώσσας προς το ζ.

Link to comment
Share on other sites

Στις Ρυθμίσεις>Διαχείριση λεξικού χρήστη. Σβήνεις ότι θέλεις.

 

Δεν είναι στο δικό μου λεξικό, δεν το έχω προσθέσει εγώ σαν λέξη γιαυτό δεν το βρίσκω, αυτό λέω :-)

Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος το TouchPal έχει πολύ ωραία αμεσότητα, έξυπνα κόλπα και γενικά είναι ωραίο και με σοβαρά και εμφανισιμα themes. Έχει όμως αργό delete προτάσεων και αργη/δυσκολη αλλαγή γλώσσας μονο με πλήκτρο . (η εγώ δε βρίσκω αλλαγή γλώσσας με swipe να εχει)

 

Συνολικά είμαι μεταξύ touchpal/swiftkey με μια ελαφρά προτίμηση στο δεύτερο για τους δύο λόγους που ανεφερα που μου τη σπάνε στο TouchPal.

 

Για αλλαγή γλώσσας, πατάς παρατεταμένα πάνω στο κόμμα και σου βγαίνει ένα μενού και εκεί επιλέγεις αντιστοίχηση του πλήκτρου για αλλαγή γλώσσας. Το κόμμα μετά εμφανίζεται στο πλήκτρο με την τελεία.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως υπάρχει τρόπος να κάνεις αλλαγή γλώσσας με swyping. Όπως για να βάλεις κόμμα σύρεις το δάχτυλο από το μ προς την τέλεια, και για το @ από το ζ προς το πλήκτρο αλλαγής γλώσσας, έτσι για να αλλάξεις γλώσσα σύρεις αντίστροφα. Από το πλήκτρο αλλαγής γλώσσας προς το ζ.

 

Ουσιαστικά αυτό που του λες είναι πως αντί να κρατάς παρατεταμένο ένα πλήκτρο για να εμφανίσει το δευτερεύον στοιχείο, κάνεις ένα swipe προς τα κάτω και το εμφανίζει άμεσα.

Αυτό συμβαίνει με όλα τα πλήκτρα και είναι πολύ χρηστικό!

me > you
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχεις σετάρει το πληκτρολόγιο ώστε το πλήκτρο αριστερά του space να δείχνει την αλλαγή γλώσσας... αλλά αν όχι κάνε το. Είναι πολύ εξυπηρετικό. Οπότε, κόμμα βάζουμε με swyping από το μ προς την τέλεια. Τέλεια βάζουμε με διπλό γρήγορο χτύπημα του space, και αλλαγή γλώσσας με swyping από το πλήκτρο αλλαγής EL/EN και προς τα πάνω..
Link to comment
Share on other sites

ψάχνω το πιο ελαφρύ πληκτρολόγιο, δεν με ενδιαφέρουν ούτε swipe ούτε κάθε λόγης επιπλέον καζούρα. απλά το πιο απλό πληκτρολόγιο που να καταναλώνει π.χ. 2-3mb

 

υπάρχει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδιά. Το διαπιστωσα κι εγω οτι μπαινει εκει αν θες η αλλαγη γλωσσας. Επιμενω παντως οτι ειναι αβολη η αλλαγη. Δεν πρεπει να ειναι ενα κουμπακι εκει κατω διπλα στο space η αλλαγη γλωσσας αλλα swipe για να γινεται γρηγορα χωρις να κοιτας που ειναι το πληκτρο. Ειδικα για εμας που αλλαζουμε μεσα στο κειμενο συνεχεια γλωσσα. Ας βαζανε το prediction on off καπου αλλου σιγα το σημαντικο που πρεπει να καλυψει το swipe του space.

 

Μετα απο ολα αυτα επεστρεψα στο default samsung λίγο να το ξανασυνηθισω μηπως και το κρατησω. Τεραστιο πλεονεκτημα οι αριθμοι πανω (note 3 ) και το αμεσα προσβασιμο clipboard με αποθηκευμενα μαλιστα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...