Jump to content

Samsung Galaxy Pocket (S5300)


runner70
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το πρόβλημα λύνεται αν πατε ρυθμίσεις >πρόσβασιμοτητα> και επιλεξετε κατω κατω την επιλογη ακυρωσης κλησης απο το πλαινο κουμπι που κλειδωνει το κινητο.

 

Μαλλον φιλε μου δεν εχεις καταλαβει οταν κανεις μια κληση στο καπακι βγαζει ενα λουκετακι και πρεπει να αγγιξεις την οθονη για να ακυρωσεις της κλησει με αυτο που ειπες δεν βγενει αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διπλό tap πανω στο λουκετακι, κατόπιν πληκτρο μενού και μετά τερματισμός κλήσεως.

 

Δυστυχώς τα σύγχρονα κινητα android δεν έχουν φυσικά πλήκτρα κλήσεων και τερματισμού κλήσεων. (πράσινο και κόκκινο για να καταλάβετε)

Εγω εχω το Samsung galaxy 5 , το τελευταίο android κινητο με τέτοια πλήκτρα.

Απο την εμπειρία μου, βολεύουν πολύ αυτά τα πλήκτρα. Τα κατάργησαν όμως ίσως γιατί "παίρνουν χώρο"

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον φιλε μου δεν εχεις καταλαβει οταν κανεις μια κληση στο καπακι βγαζει ενα λουκετακι και πρεπει να αγγιξεις την οθονη για να ακυρωσεις της κλησει με αυτο που ειπες δεν βγενει αυτο

 

δεν βγαίνει αυτό αλλά ακυρώνεις την κλήση με το πλαϊνό κουμπί που κλειδώνει το κινητό(λειτουργεί ως κόκκινο πληκτρο) οπότε δεν σε επηρεάζει που η οθόνη είναι κλειδωμένη μιας και θα τερματιζεις τις κλησεις απο το πλαινο κουμπι.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω κατι: Ξερω οτι δεν παιζει flash videos μεσα σε σελιδες του browser. Αν τυχον ομως υπαρχει καποιο βιντεο σε μια σελιδα, μπορει τουλαχιστον να το παιξει ανοιγοντας την εφαρμογη Youtube αυτοματα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

καποιος απο τους κατοχους , μπορει να ελεγξει εαν στην preinstalled εφαρμογη μηνυματων, λειτουργει η δόνηση κατά την πληκτρολόγηση ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

καποιος απο τους κατοχους , μπορει να ελεγξει εαν στην preinstalled εφαρμογη μηνυματων, λειτουργει η δόνηση κατά την πληκτρολόγηση ?

 

μολις το δοκιμασα ..δεν λειτουργει!!!! και με δονηση ενεργη και χωρις....:(

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

μολις το δοκιμασα ..δεν λειτουργει!!!! και με δονηση ενεργη και χωρις....:(

 

οκ, ευχαριστω που το δοκιμασες κ απαντησες. αρα ειναι γενικο θεμα της συσκευης.

εμενα δεν εστρωσε ουτε με επαναφορα εργοστ.ρυθμισεων ουτε και με root που το εχω πλέον από χθες.

 

κατα τ αλλα, εξαιρετικα ευχαριστημενος από το κινητο. λιγο καλυτερη καμερουλα να'χε σε αυτο το μεγεθος, δε θα ήθελα τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του φαίνεται πολύ μικρή ?

 

Εσύ τι λες;μια οθονουλα 2.8 είναι,μην περιμένεις κάτι σπουδαίο,καλό όμως για δεύτερο κινητό

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του φαίνεται πολύ μικρή ?

 

 

Ανάλογα τι θεωρεί ο καθένας μικρό. Εγώ το εχω σαν κύριο τηλέφωνο και είμαι ευχαριστημένος.Για αυτό λέγεται κινητό για να χωράει στην τσέπη και όχι να θέλω τσάντα να το κουβαλάω.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι θεωρεί ο καθένας μικρό. Εγώ το εχω σαν κύριο τηλέφωνο και είμαι ευχαριστημένος.Για αυτό λέγεται κινητό για να χωράει στην τσέπη και όχι να θέλω τσάντα να το κουβαλάω.

 

σωστος ++ και απο εμενα!!!:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω εδώ και 3 βδομάδες σχεδόν και την τελευταία βδομάδα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Μερικές φορές όταν πάω να κάνω κλήση μου γράφει ''μη εγγεγραμένη επαφή στο δίκτυο'' και όταν πάω να στείλω sms ''αποστολή απέτυχε θα γινει προσπάθεια αργότερα''. Εξακολουθώ όμως να λαμβάνω κλήσεις και sms κανονικά.Για να λυθεί πρέπει να κάνω restart ή και ακόμα να βγάλω την κάρτα sim και να την βάλω πάλι.Αυτό δημιουργήθηκε από την στιγμή που έκανα αντιγραφή τις επαφές από την sim στο κινητό. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο . Μήπως φταίει η κάρτα sim;Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω hard reset όπως στα nokia;Δεν θέλω να μπλέξω με service.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Διπλό tap πανω στο λουκετακι, κατόπιν πληκτρο μενού και μετά τερματισμός κλήσεως.

 

Δυστυχώς τα σύγχρονα κινητα android δεν έχουν φυσικά πλήκτρα κλήσεων και τερματισμού κλήσεων. (πράσινο και κόκκινο για να καταλάβετε)

 

Το μόνο (σχετικά σοβαρό) ελάττωμα που έχω διαπιστώσει κι εγώ σε αυτή την εξαιρετική κατά τα άλλα συσκευή. Είναι μεγάλος μπελάς το διπλό ταπ κλπ. Τα σύγχρονα κινητά όντως δεν έχουν (τα περισσότερα) κουμπί τερματισμού, αλλά το proximity sensor που έχουν, σβήνει την οθόνη όταν αυτή πλησιάσει στο πρόσωπο και την ξανανάβουν όταν απομακρυνθεί (ώστε να μπορεί να πατήσεις ό,τι χρειάζεται)! Το Pocket από όσο κατάλαβα δεν έχει proximity sensor... Αυτή η ιστορία με το λουκετάκι δημιουργεί και αλλού σοβαρό πρόβλημα. Αν π.χ. έχεις καρτοκινητό και χρειάζεται να δουλεύεις με dtmf κωδικούς και ηχογραφημένα μηνύματα είναι ιστορία ολόκληρη να το κάνεις γιατί μέχρι να προχωρήσει η μια επιλογή, σου έχει κλειδώσει το πληκτρολόγιο, πρέπει να ξεκλειδώνεις, να ξαναπατάς να εμφανιστεί το πληκτρολόγιο κλπ. Μπελάς...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους!

μόλις χθες πήρα και εγώ το συγκεκριμένο samsung, θέλω να ρωτήσω σχετικά με τις επαφές.

Μετέφερα τις επαφές από την παλιά μου συσκευή, αλλά κάποια ονόματα τα κόβει (τα πολύ μεγάλα) ή όταν υπάρχει όνομα και επώνυμο. Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε το πεδίο του ονόματος να χωράει περισσότερους χαρακτήρες;

Ευχαριστωωωωωω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

μόλις χθες πήρα και εγώ το συγκεκριμένο samsung, θέλω να ρωτήσω σχετικά με τις επαφές.

Μετέφερα τις επαφές από την παλιά μου συσκευή, αλλά κάποια ονόματα τα κόβει (τα πολύ μεγάλα) ή όταν υπάρχει όνομα και επώνυμο. Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε το πεδίο του ονόματος να χωράει περισσότερους χαρακτήρες;

Ευχαριστωωωωωω!

 

Πιθανοτατα στο παλιο σου τηλεφωνο ηταν αποθηκευμενα στη συσκευη (που σε αφηνει να γραψεις πολλους χαρακτηρες...) ενω τωρα τα αποθηκευσες στην sim (που εχει περιορισμενους χαρακτηρες...).Το καλυτερο ειναι να τα περασεις παλι επιλεγοντας "αποθηκευση σε τηλεφωνο";)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα στο παλιο σου τηλεφωνο ηταν αποθηκευμενα στη συσκευη (που σε αφηνει να γραψεις πολλους χαρακτηρες...) ενω τωρα τα αποθηκευσες στην sim (που εχει περιορισμενους χαρακτηρες...).Το καλυτερο ειναι να τα περασεις παλι επιλεγοντας "αποθηκευση σε τηλεφωνο";)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και κατά την καταχώρηση νέας επαφής. Επιτρέπει μέχρι 8 χαρακτήρες. Υπάρχει κάποια λύση γι' αυτό;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και κατά την καταχώρηση νέας επαφής. Επιτρέπει μέχρι 8 χαρακτήρες. Υπάρχει κάποια λύση γι' αυτό;

Ευχαριστώ!

 

Το ιδιο ισχυει και σε αυτη την περιπτωση...προφανως παει να στο αποθηκευσει στη sim ...γιαυτο και δεν σε αφηνει.Επειδη δεν θυμαμαι τωρα να σου πω πως ......ψαξτο λιγακι και θα βρεις πως αποθηκευεται στη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω κατ' αρχάς να ξαναπώ για όσους προβληματίζονται με το κλείδωμα κατά την κλήση οτι (πέραν του διπλού ταπ το οποίο για κάποιον μπορεί να είναι ιστορία) μπορούν να ρυθμίσουν έτσι ώστε η κλήση να ακυρώνεται με το πάτημα ενός κουμπιού, για την ακρίβεια του power on/off/standby. Αυτό έχει ξαναειπωθεί, απλά το τονίζω και εγώ γιατί συνέχιζαν άτομα να ρωτάνε! (:

 

Η ρύθμιση γίνεται: Ρυθμίσεις/Προσβασιμότητα/Τερμ.κλ. με το πλήκτ. ενεργοποίησης (είναι η τελευταία επιλογή κάτω).

για όσους έχουν αγγλικά: Settings/Accessibility/The power key ends call.

 

 

Τώρα, ως αρχάριος σε smartphones (αλλά με καλή εξοικείωση σε ο,τιδήποτε τεχνολογικό) έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις.

 

-Αν έχει κάποιος εμπειρία με το συγκεκριμένο τηλέφωνο, πόση είναι η αυτονομία του όταν χρησιμοποιείται περίπου ένα δίωρο την ημέρα για mp3 player?

-Χρειάζεται την πρώτη φορά να το φορτίσω παραπάνω από το κανονικό?

-Ποιοί είναι οι καλύτεροι τρόποι να κατεβάσω applications χωρίς να χρειάζεται να κάνω λογαριασμό? Ή είναι κάτι αδιέξοδο (που δε νομίζω)? Απαιτείται φαντάζομαι κάποιου είδους ξεκλείδωμα? Αυτό που μέχρι τώρα κατάφερα είναι να μεταφέρω με bluetooth (δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το usb) στο τηλέφωνο δύο apk (το QR Droid και το Etherophone αν παίζει ρόλο) αρχεία, τα οποία εγκαταστάθηκαν επιτυχώς. Ωστόσο μετά από αυτό, στην προσπάθεια να εγκαταστήσω και ένα άλλο που θεωρητικά ήταν συμβατό με την Android έκδοση (NodeBeat) αφού πατάω install μου γράφει Application not Installed. Δεν ξέρω λοιπόν αν κάνω κάτι λάθος/χρειάζεται κάποιου είδους ξεκλείδωμα ή αν απλά δεν είναι συμβατό. Σημειωτέον οτι έχω τσεκάρει την επιλογή που επιτρέπει εγκατάσταση άγνωστου λογισμικού.

-Πιθανόν σχετιζόμενο με το προηγούμενο θέμα, χρειάζομαι να εγκαταστήσω ελληνικό input στο πληκτρολόγιο διότι η συγκεκριμένη συσκευή δεν έχει (μου το έφεραν δώρο από εξωτερικό). Ψάχνοντας λίγο στο φόρουμ είδα οτι υπάρχουν μερικά, ωστόσο αφ' ενός δεν ξέρω αν θα κάνουν για την έκδοση του Android (2.3.6) καθώς και πώς ακριβώς θα τα εγκαταστήσω, διότι απ' όσο είδα ήταν για το Nexus.

 

Αυτά για την ώρα, αν θέλει κάποιος να ρωτήσει κάτι για το τηλέφωνο, ευχαρίστως να του απαντήσω!

Edited by Kli_Klis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

μόλις χθες πήρα και εγώ το συγκεκριμένο samsung, θέλω να ρωτήσω σχετικά με τις επαφές.

Μετέφερα τις επαφές από την παλιά μου συσκευή, αλλά κάποια ονόματα τα κόβει (τα πολύ μεγάλα) ή όταν υπάρχει όνομα και επώνυμο. Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε το πεδίο του ονόματος να χωράει περισσότερους χαρακτήρες;

Ευχαριστωωωωωω!

 

Για να αλάξεις την ρύθμιση που αποθηκεύονται οι επαφές.

Επαφές / [μενου] Περισσότερα / Ρυθμίσεις / Αποθήκευση νέων επαγών ...

 

Επίσεις μπορείς να τις συγχρονίσεις με το gmail σου (Ρυθμίσεις / Λογαριασμοί και συγχρονισμός / ...)

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πουθενά root-unroot αρχεία και οδηγίες για το συγκεκριμένο μοντέλο?
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πουθενά root-unroot αρχεία και οδηγίες για το συγκεκριμένο μοντέλο?

 

Για ριξε μια ματια εδω....

http://www.symbianize.com/showthread.php?t=750724

;)

Link to comment
Share on other sites

Για ριξε μια ματια εδω....

http://www.symbianize.com/showthread.php?t=750724

;)

Το έκανα! Ολά καλά... Rout-άρισε κανονικά.

Σε ευχαριστώ πολύ :happy:

---

 

Αλλή μία (κουτή) ερώτηση παρακαλώ:

 

Οταν γράφουμε ελληνικό κείμενο πως βάζουμε τόνο?

Πατάω πχ παρατεταμένα το "ο" αλλά μου βγάζει επιλογή μόνο για να το κάνω κεφαλαίο "O".

Edited by Yoda
Πολλαπλή παράθεση
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά πήρα και εγώ το κινητό και θα ήθελα να ρωτήσω που είναι (αν έχει) το ξυπνητήρι δεν το έχω βρει ακόμα............................
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Pocket (S5300)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...