Jump to content

[Επίσημο] HTC One S


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε Windows 8.1 ξέχνα το, δεν δουλεύει το fastboot. Προτίμησε Windows 7 (όχι μέσω virtual όμως, γιατί ούτε έτσι δουλεύει) και usb 2 θήρα, όπως και το γνήσιο καλώδιο της htc.

Επίσης κατέβασε το HTC Sync αλλά βάλε μόνο τον driver όχι όλη τη σουίτα.. Εναλλακτικά αν δεν σου δουλέψει ούτε έτσι μπορώ να αναλάβω να στο επαναφέρω εγώ, αλλά αυτά καλύτερα να τα πούμε μέσω pm..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα, εχθες μου εφεραν ενα one s μήπως και μπορέσω να το φτιαξω για τον παρουσίαζε μερικά θέματα.

1. Για αρχή ο φίλος που μου το έφερε το έχει αγοράσει μεταχειρισμένο, οποτε δεν ξερω ακριβως τι είχε κανει ο παλιός κάτοχος, παρα μονο οτι είναι ηδη rooted

2. Οτι καρτα και αν βάλω μέσα δεν πιανει H η 3g παρα μονο G η E. Αυτό ακόμα και αλλάξω τις ρυθμισεις δεδομένων κινητής και το βαλω σε auto

3. Θέλω να περάσω μια επίσημη καθαρη Ρομ ελληνική η ευρωπαϊκή, αφού αυτή που έχει μέσα έχει ενα σωρό εφαρμογές απο παροχο (μάλλον είμαι UK)

 

Το θέμα είναι οτι απο όσο το εψαξα δε μπόρεσα να βρω εναν εύκολο τρόπο να το επαναφερω στα κανονικά του. (Να σημείωσω εδώ οτι δεν μπαίνει καν recovery) επίσης για αλλαγή Ρομ επίσημα απαιτεί μια διαδιακασία με αλλαγή ενος κωδικού (CID) που μου φάνηκε κάπως περίπλοκο

Έχει κανεις καμια ιδέα για το τι πρέπει να κάνω?

 

EDIT

Μετα απο καποιες ωρες και δοκιμες καταφερα να λειτουργησω το fastboot σε windows 8.1

Περασα Recovery

Δεν εβγαλα ακρη ωστοσο με το πως να το επαναφερω σε στοκ οποτε περασα 2 Custom... Η μια κολλησε στο HTC logo και η αλλη αφου το περναει δειχνει μαυρη οθονη.

Υπαρχει καποιος να μου προτεινει καποια καλη δοκιμασμενη ρομ?

Edited by strange_thomas
Link to comment
Share on other sites

viper, maximus, cm11

Έχεις κάνει s-off? Αν όχι, θα πρέπει να φλασαρεις και το boot.img μετά την rom!

Θεωρώ δεδομένο πως έχεις ψάξει αν έχεις επεξεργαστή S3 ή S4, είναι διαφορετικές οι rom.

 

Για stock, πρόσεξε πως, για να βρεις το RUU που θες, πρεπει να ξέρεις με ποια cid ειναι συμβατο, δηλαδή αν συμπίπτει με το cid της συσκευης σου. Αλλιώς supercid και βάζεις τα πάντα. Επίσης πριν τρέξεις το ruu βάλε stock recovery και κλειδωσε bootloader.

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

EDIT

Μετα απο καποιες ωρες και δοκιμες καταφερα να λειτουργησω το fastboot σε windows 8.1

Περασα Recovery

Δεν εβγαλα ακρη ωστοσο με το πως να το επαναφερω σε στοκ οποτε περασα 2 Custom... Η μια κολλησε στο HTC logo και η αλλη αφου το περναει δειχνει μαυρη οθονη.

Υπαρχει καποιος να μου προτεινει καποια καλη δοκιμασμενη ρομ?

 

Πώς το κατάφερες αυτό..? :cool:

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στο xda βρήκα κάτι οδηγούς πέρασα ενα σωρό deivers, και βρήκα εναν οδηγό που έλεγε πως πλεον δεν ισχυει γιατί η microsoft έκανε fix το θέμα με τους drivers. Επειδή όμως δεν έπιασε τίποτα τον ακολούθησα και αντέγραψα χειροκίνητα 2 αρχεία στο φάκελο drivers των windows. Μετα απο αυτό έπιασε.

Το κινητό ηταν s off ηδη. Και είναι το s4

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όμως το παράτησα. Για αρχή τα μισά αρχεία στο xda έχουν κατέβει και τα λινκ δεν ισχύουν. Όλοι οι οδηγοί είναι λίγο κάπως και δεν έχω καταλάβει γιατί αυτός ο μπελάς με το cid! Δοκιμασα 4 custom με καμια δεν άνοιξε.οποτε μετα απο 8ωρες το παράτησα

 

Μολις βρηκα στο ιστορικο το link

http://forum.xda-developers.com/droid-incredible-4g/development/driver-fix-windows-8-1-update-2-fastboot-t2831385

ισως το μονο καλο που βγηκε απο την ενασχοληση μου με το κινητο :p:p:p Ελπιζω να βοηθησει

Edited by strange_thomas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

παιδια καλησπερα εχω το εξης προβλημα

Προσπαθησα να rootaro το κινητο μου και να κανω unlock bootloader ωστε να περασω twrp και να βαλω την 5.

Κατεβασα μια rom απο το xda μαζι με τα gapps τα εκανα install αλλα πριν τα κανω install εκανα wipe.

Κατα την εγκατασταση ομως μου εβγαλε failed με αποτελεσμα να εχει κολλησει το κινητο στο htc διοτι δεν εχει καποια rom μεσα.

Σας παρακαλω θελω τα φωτα σας

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω το εξης προβλημα

Προσπαθησα να rootaro το κινητο μου και να κανω unlock bootloader ωστε να περασω twrp και να βαλω την 5.

Κατεβασα μια rom απο το xda μαζι με τα gapps τα εκανα install αλλα πριν τα κανω install εκανα wipe.

Κατα την εγκατασταση ομως μου εβγαλε failed με αποτελεσμα να εχει κολλησει το κινητο στο htc διοτι δεν εχει καποια rom μεσα.

Σας παρακαλω θελω τα φωτα σας

 

Καλημέρα φίλε, γράψε ποια ROM προσπάθησες να εγκαταστήσεις και τι HBOOT έχει το τηλέφωνο. Χρειάζεται HBOOT 2.15 η 2.16 για τις ROMS με Lollipop απ'οτι ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου θα σου γραψω προσπαθω να μπω σε recovery αλλα δε ξερω γιατι δε μου μπαινει με Volume down+prower

H rom ειναι cm-11-20140708-SNAPSHOT-M8-ville.

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βρηκα αυτον τον οδηγο http://forum.xda-developer....php?t=2317986 κανει???

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου θα σου γραψω προσπαθω να μπω σε recovery αλλα δε ξερω γιατι δε μου μπαινει με Volume down+prower

H rom ειναι cm-11-20140708-SNAPSHOT-M8-ville.

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βρηκα αυτον τον οδηγο http://forum.xda-developer....php?t=2317986 κανει???

 

βγαλε μπαταρια και ξαναβαλε την

τοτε δοκιμασε παλι με power + volume down

 

επισης το λινκ δεν δουλευει

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου θα σου γραψω προσπαθω να μπω σε recovery αλλα δε ξερω γιατι δε μου μπαινει με Volume down+prower

H rom ειναι cm-11-20140708-SNAPSHOT-M8-ville.

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βρηκα αυτον τον οδηγο http://forum.xda-developer....php?t=2317986 κανει???

 

Λοιπόν, το πιο πιθανό είναι να χρειάζεται HBOOT 2.15 η 2.16 η ROM που κατέβασες για να δουλέψει. Εγώ θα σου πρότεινα αν η συσκευή σου είναι η κύρια και δεν έχεις όρεξη για πειράματα να βάλεις κάποια σταθερή με Kit Kat και Sense όπως πχ αυτή: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2445392

Άν τώρα θέλεις οπωσδήποτε να βάλεις Lollipop και δε σε ενδιαφέρει το Sense και η σταθερότητα τότε κατέβασε αυτή: http://forum.xda-developers.com/htc-one-s/development/rom-cyanogenmod-12-lollipop-htc-one-s-t2946468 αλλά να ξέρεις οτι θα έχεις θέματα.

Για να μπείς στο bootloader τώρα (αν το τηλέφωνο δεν είναι ήδη σβηστό) κράτα πατημένο το κουμπί που ανάβει/σβήνει για αρκετά δευτερόλεπτα, θα δείς τα λαμπάκια στα κουμπιά αφής να αναβοσβήνουν και μετά απο λίγο το τηλέφωνο θα σβήσει εντελώς. Μόλις σβήσει κράτα πατημένο το κουμπί μείωσης έντασης της φωνής, πάτα για 2 δευτερόλεπτα το κουμπί που ανάβει/σβήνει και μετά άφησε το ενώ συνεχίζεις να κρατάς πατημένο το κουμπί που ανάβει/σβήνει.

Άν τώρα έχεις σωστά εγκατεστημένους οδηγούς adb-fastboot στο pc σου τότε θα πρέπει να δείς στην άσπρη οθόνη να γράφει fastboot usb και τότε μπορείς να δώσεις την εντολή fastboot getvar all και να κάνεις εδώ paste τα αποτελέσματα για να δούμε τι παίζει και να σε βοηθήσουμε πιο πολύ. 'Αν δείς να γράφει μόνο fastboot χωρίς το usb τότε δεν έχεις εγκαταστήσει σωστά τους οδηγούς που πρέπει και δε θα μπορέσεις να κάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

HBOOT -3.01.0000

RADIO 16.15.20.29 αυτή φοράει τώρα ποια rom πρεπει να κατεβασω για να κάνω install???

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και δε μπορω να καταλάβω ρε παιδια με τίποτα τι μαλάκια με το cmd πως γίνεται και που πρεπει να τα έχω όλο μου λέει δε βρέθηκε η εντολή και μλκ τα έχω παίξει πραγματικα τώρα προσπαθώ να περάσω την ruu 2.15 europe μπας και καταφέρω τιποτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μολυς την κατεβασω πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να περάσω την rom????

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εβαλα την εντολη αυτην που μου ειπες αλλα λεει δεν συγγχρωνιζεται με την εντολη αυτη

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να ενεργοποίησω το usb debug που είμαι σε fastboot γιατί βρήκα τι φταίει δε μου αναγνωρίζει το κινητό και πρεπει να το έχω s-off
Link to comment
Share on other sites

Θες pc με Windows 7 ή παρακάτω. Με 8/8.1 δεν δουλεύει..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο link να δω πως μπορω να ενεργοποιησω το usb debug σε cmd γιατί δε μπορω να κάνω δουλεια δε μου αναγνωρίζει το adb devices.

K

Και πως μπορω να κάνω downgrade το hboot γιατί έβαλα μια η οποία δε ξέρω τι rom θέλει για να παίξει.

Τα έχω δει όλα με το κινητό ρε παιδια

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι άλλο πρεπει οπωσδήποτε να είναι s-off για να βάλω μια rom και ανοίξει η μπορω και σε s-on εχω κατεβάσει ενα σωρό αλλά όλο μου λέει failed

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο link να δω πως μπορω να ενεργοποιησω το usb debug σε cmd γιατί δε μπορω να κάνω δουλεια δε μου αναγνωρίζει το adb devices.

K

Και πως μπορω να κάνω downgrade το hboot γιατί έβαλα μια η οποία δε ξέρω τι rom θέλει για να παίξει.

Τα έχω δει όλα με το κινητό ρε παιδια

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι άλλο πρεπει οπωσδήποτε να είναι s-off για να βάλω μια rom και ανοίξει η μπορω και σε s-on εχω κατεβάσει ενα σωρό αλλά όλο μου λέει failed

 

Φίλε όπως σου είπα και στο προηγούμενο ποστ μου πρέπει να εγκαταστήσεις σωστά τους οδηγούς για fastboot και adb αλλιώς δε μπορείς να κάνεις τίποτα. Και που κατεβάζεις τις ROMS δε μπορείς να τις περάσεις στο τηλέφωνο. Βρες ένα Windows 7 μηχάνημα αν δεν έχεις και πέρνα σωστά τους οδηγούς έτσι ώστε όταν μπαίνεις στον bootloader να σου γράφει fastboot usb.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου μου αναγνωρίζει κανονικά τους οδηγούς μου βγάζει fastboot usb και όταν μπαινω σε recovery και παταω mount μου ανοιγει τον φακελο του κινητού και εκεί Στέλνω τις rom γιαυτό δε ξέρω τι να κανω
Link to comment
Share on other sites

Οκ σου Στέλνω τα αποτελεσματα σε λιγο

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τι εντολη να δωσω fastboot getvar all??H σκετο getvar all

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το βρηκα λοιπον

<bootloader>version 0.5

<bootloader>version-bootloader 3.01.0000

<bootloader>version-baseband 16.15.20.29_M

<bootloader>version-cpld none

<bootloader>version-microp none

<bootloader>version-main

<bootloader>version-misc PVT SHIP S-ON

<bootloader>serialno HT25NW402524

<bootloader>IMEI

<bootloader>meid

<bootloader>product villec2

<bootloader>platform HBOOT-8260

<bootloader>modelid PJ4020000

<bootloader>cidnum HTC_304

<bootloader>battery status good

<bootloader>battery voltage 4136mv

<bootloader>partition layout generic

<bootloader>security on

<bootloader>build-mode SHIP

<bootloader>boot-mode FASTBOOT

<bootloader>commitno-bootloader 9006d003

<bootloader>hbootpreupdate 11

<bootloader>gencheckpt

 

Αυτα ελπιζω να το ανοιξω καποια στιγμη

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Οκ σου Στέλνω τα αποτελεσματα σε λιγο

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τι εντολη να δωσω fastboot getvar all??H σκετο getvar all

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το βρηκα λοιπον

<bootloader>version 0.5

<bootloader>version-bootloader 3.01.0000

<bootloader>version-baseband 16.15.20.29_M

<bootloader>version-cpld none

<bootloader>version-microp none

<bootloader>version-main

<bootloader>version-misc PVT SHIP S-ON

<bootloader>serialno HT25NW402524

<bootloader>IMEI

<bootloader>meid

<bootloader>product villec2

<bootloader>platform HBOOT-8260

<bootloader>modelid PJ4020000

<bootloader>cidnum HTC_304

<bootloader>battery status good

<bootloader>battery voltage 4136mv

<bootloader>partition layout generic

<bootloader>security on

<bootloader>build-mode SHIP

<bootloader>boot-mode FASTBOOT

<bootloader>commitno-bootloader 9006d003

<bootloader>hbootpreupdate 11

<bootloader>gencheckpt

 

Αυτα ελπιζω να το ανοιξω καποια στιγμη

 

Άν μπορεί κάποιος mod να σβήσει το IMEI παιδιά.

Απ οτι βλέπω έχεις την εκδοση με τον S3 επεξεργαστη οπότε θέλεις άλλη ROM. Φαίνεται επίσης οτι εισαι S-On

Ακολούθησε αυτές τις οδηγίες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2234559 για να βάλεις 3.19 firmware και μετά βάλε κάποια ROM για το ONE S C2

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

οκ ξεκιναω σε ευχαριστω παρα πολυ για τις αμεσες απαντησεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ποια rom μου προτεινεις θελω να βαλω με sense 6 4,4,4

 

λοιπον το εκανα

Μου εβγαλε επανω relocked εκανα το fastboot fash zip firmware.zip δειχνει οτι το περναει αλλα λεει παλι Failed τι στο καλο κανω λαθος???

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου βγαζει failed remote not allowed τι κανω λαθος??μου λεει too many links

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

λοιπον το εκανα

Μου εβγαλε επανω relocked εκανα το fastboot fash zip firmware.zip δειχνει οτι το περναει αλλα λεει παλι Failed τι στο καλο κανω λαθος???

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου βγαζει failed remote not allowed τι κανω λαθος??μου λεει too many links

 

Έχεις κλειδώσει ξανά τον bootloader, πέρνα το αρχείο που σου έστειλαν απο το htcdev.com να γράψει unlocked και δοκίμασε πάλι.

Επίσης σιγουρέψου οτι δίνεις την εντολή για το flash ενώ το τηλ βρίσκεται σε RUU mode (fastboot oem rebootRUU) θα το καταλάβεις απο το μαύρο φόντο με το ασημί λογότυπο HTC.

Edited by Nickgr
Link to comment
Share on other sites

Πως το βάζω σε ruu mode.

Sorry αλλά δεν το έχω καθολου

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξανακανω δηλαδή τα βήματα για unlocked bootloader???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η αγάπη άργησε 3 χρόνια για το One S. Το πήρα επιτέλους και εγώ (καινούργιο).

 

Η ερώτηση είναι: Αξίζει να αρχίσει κανείς να το σκαλίζει ή το κινητό δίνει ότι έχει να δώσει εργοστασιακά και τα άλλα είναι απλά για να έχουμε να ασχολούμαστε ;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...