Jump to content

LG Optimus L3 (E400)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ορίστε φίλε μου απο προσωπικό αρχείο

http://www.mediafire.com/download/v56i6thabacuwq6/V10M_00.kdz

Δυστυχώς και μετά το downgrade δεν κατάφερα να το rootάρω. Χρησιμοποίησα το Root Tool.

Είμαι έτοιμος να το παρατήσω. Γράφω τα στοιχεία της συσκευής μήπως και έχετε να προτείνετε κάτι...

LG-E400

Android: 2.3.6

Έκδοση βασικής μορφής: MSM7225A-1-AA

Kernel: 2.6.38.6-perf

Build number: GRK39F

Λογισμικό: V10m-SEP-17-2012

Δεν μπορείς να κρίνεις ένα ψάρι από την ικανότητά του να σκαρφαλώνει σε δέντρα. Θα το κάνεις να νοιώθει χαζό.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 300
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορει καποιος να ανεβασει την V10j_00.kdz η καποια που γινεται root;

 

Πάρτην...

 

http://www.mediafire.com/download/zscman6zdwwiy1v/V10J_00.kdz

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ. Δοκιμάζω και ενημερώνω...

Δεν μπορείς να κρίνεις ένα ψάρι από την ικανότητά του να σκαρφαλώνει σε δέντρα. Θα το κάνεις να νοιώθει χαζό.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Δοκιμάζω και ενημερώνω...

 

ευχαριστώ πολύ αν και κατάφερα να το κάνω root με το SuperOneClickv1.7-ShortFuse.zip

 

OK όλα παιδιά, ευχαριστώ. Του έβαλα και cyanogen και πάει μια χαρά. Ευχαριστώ και πάλι!

Δεν μπορείς να κρίνεις ένα ψάρι από την ικανότητά του να σκαρφαλώνει σε δέντρα. Θα το κάνεις να νοιώθει χαζό.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλησπέρα σε όλους. Μια απορία.. Το κινητό υποστηρίζει το skype? Το κατέβασα κανονικά από το play store, αλλά με το που πάω να το ανοίξω μου βγάζει αναγκαστικό κλείσιμο εφαρμογής.. Τι μπορεί να εννοεί? Οτι δεν υποστηρίζει την εφαρμογή?? Ευχαριστώ!
yakinthi :wink:
Link to comment
Share on other sites

λογικα δεν θα το σηκωνει το κινητο γιατι ειναι βαρια εφαρμογη και το κινητο δεν εχει τεραστιες δυνατοτητες....
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εγω εχω περασει στην καρτα megabyte internnet αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω για να μπορω να τα χρησιμοποιησω. Εσεις τι μου προτεινετε;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά υπάρχει οδηγός για root - recovery στη συγκεκριμένη συσκευή μπας και πάρει λίγο τα πόδια του;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά υπάρχει οδηγός για root - recovery στη συγκεκριμένη συσκευή μπας και πάρει λίγο τα πόδια του;

 

Γεια Root δες εδω

 

Link to comment
Share on other sites

Οποιος εχει το συγκεκριμενο κινητο θα εχει παρατηρησει οτι η μνημη (RAM) "μπουκωνει" πολυ ευκολα με αποτελεσμα να μη μπορεις καν να κατεβασεις αλλες εφαρμογες μιας και δε χωρανε προσωρινα στη ram.

 

Ετσι λοιπον ουσιαστικα "αχρηστευεται" η extra εσωτερικη μνημη των 1GB αλλα και οποια προσθεσεις με μια SD καρτα

 

Αποφασισα οτι με ενα ρουταρισμα θα μπορουσα τουλαχιστον να μεταθεσω εφαρμογες οπως το 360 security η τις υπηρεσιες Google play που αυτα τα 2 τρωνε και τη περισσοτερη ram. Επι της ουσιας ανακαλυψα οτη η ram δεν ειναι 384 αλλα μονο γυρω στα 170-180 MB.

 

Tελως παντων μετα απο μια ολοκληρη μερα δοκιμων τελικα καταφερα να το ρουταρω με το SuperOneClick 1.7 with RageAgainstTheCage for L3.

 

Oμως δεν ειδα τη παραμικρη διαφορα!!! Οι by default εφαρμογες οπως π.χ. οι Υπηρεσιες Google play, το Google + και αλλες οχι μονο δεν εχω τη δυνατοτητα να απενεργοποιησω το αυτοματο update αλλα ουτε καν μπορω να τις μετακινησω εστω στην εσωτερικη μνημη ποσο μαλλον να απεγκαταστησω οσες by default δεν χρειαζομαι

 

Ουσιαστικα δηλαδη το ρουταρισμα δεν μου προσφερε απολυτων τιποτα !

 

Μηπως εβαλα πολυ παλια εκδοση ρουταρισματος?

 

Μηπως κατι δεν κανω σωστα?

 

Α να μη ξεχασω να σας πω οτι στο superuser ενα αρχειο su binary v.2.3.1 ef δεν γινεται update (Ληψη δηλωτικου αποτυχια)

 

Μπορειτε να μου προτεινετε κατι για να κανω ενα αξιοπρεπες ρουταρισμα και να "ξεβουλωσω" τη RAM?

 

Μηπως πρεπει να κανω downgrade το bios ? (ειναι το V-10m με ημερομηνια 17 Σεπτ 2012) ετσι ωστε να βαλω μια καλυτερη εκδοση ρουταρισματος?

 

:blink: :cry:

Edited by marian25
Link to comment
Share on other sites

Χρόνι απολλά σε όλους .

Θέλω τα φώτα σας, εχω το εν λόγο κινητο και το πρόβλημα που μου παρουσιάζει είναι τοι δε σβήνει ο φωτισμός της οθόνης. Ενώ ε΄χω επιλέξει τη λήξη χρόνικού ορίου οθόνης και στα 30 και στα 60 δετερόλπετα και όλες τις επιλογές που έχει , παρόλα αυτά η οθόνη μένει πάντα ανοιχτή μέχρι να τη κλείσω εγω απο το on-off. Αλλο και τούτο παλι λεω , μπορώ να γλυτώσω το φορματ μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση, έχει αντιμετωπήσει κανείς κάτι αντίστοιχο ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις μηπως να μου δωσεις λιγο πιο αναλυτικες οδηγιες? Τι ακριβως θα κανω με το titanium?Θα κρατησω καποιο backup?Μετα μπορω να κανω κατι η να τα παρατησω?
Link to comment
Share on other sites

Χρόνι απολλά σε όλους .

Θέλω τα φώτα σας, εχω το εν λόγο κινητο και το πρόβλημα που μου παρουσιάζει είναι τοι δε σβήνει ο φωτισμός της οθόνης. Ενώ ε΄χω επιλέξει τη λήξη χρόνικού ορίου οθόνης και στα 30 και στα 60 δετερόλπετα και όλες τις επιλογές που έχει , παρόλα αυτά η οθόνη μένει πάντα ανοιχτή μέχρι να τη κλείσω εγω απο το on-off. Αλλο και τούτο παλι λεω , μπορώ να γλυτώσω το φορματ μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση, έχει αντιμετωπήσει κανείς κάτι αντίστοιχο ποτέ?

 

Μήπως στο κάνει αυτό μόνο όταν το έχεις συνδεδεμένο με τον φορτιστή η με το PC;

Link to comment
Share on other sites

oxi το κάνει χωρις να έχω το φορτιστή επάνω. Επίσης ανα τακτά χρονικά διασ΄τηματα αναβει μονη της η οθονη αλλά μετά σβήνει. Και καποιες φορες ενω είναι ακουμπισμενο στο ίδιο σημείο χωρ΄ςι να το έχω κουνήσει απο εκει , μπορεί να μου έρθουν μηνύματα οτι με είχαν πάρει τηλεφωνο αλλά μπορεί κιολας να χτυπήσει. Πιθανο χάνει το σήμα και μετά ξαναέρχεται, αυτό πως διορθώνεται
Link to comment
Share on other sites

oxi το κάνει χωρις να έχω το φορτιστή επάνω. Επίσης ανα τακτά χρονικά διασ΄τηματα αναβει μονη της η οθονη αλλά μετά σβήνει. Και καποιες φορες ενω είναι ακουμπισμενο στο ίδιο σημείο χωρ΄ςι να το έχω κουνήσει απο εκει , μπορεί να μου έρθουν μηνύματα οτι με είχαν πάρει τηλεφωνο αλλά μπορεί κιολας να χτυπήσει. Πιθανο χάνει το σήμα και μετά ξαναέρχεται, αυτό πως διορθώνεται

 

Μονόδρομος το Format και αν έχεις την Stock Android v2.3.6 είναι ευκαιρία να πας cyanogenmod 9 με Android v4 πολύ ποιο σταθερή πολύ ποιο αξιόπιστη.

 

Εδώ βίντεο για το πως θα κάνεις εγκατάσταση την cyanogenmod 9:

Απο εδώ κατεβάζεις την ROM: http://download.cyanogenmod.org/?device=e400

Απο εδω κατεβαζεις τα Google Apps:https://goo.im/gapps/gapps-ics-20120429-signed.zip/

Link to comment
Share on other sites

Ευαχαριστω πολυ tigreo για τη βοηθεια. Να σε ρωτησω μήπως γνωρίζεις είδα το βιντεο εκγαταστησα τους drivers και οταν τρέχω το run.bat νομιζω οτοι δε βλεπει το κινητό μου. Έ χω ενεργοποιησει το debbuging.

Ψάχνω όλη μερα αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω τι φταίει.Άλλαξα καλώδιο ,δοκιμασα το lg pc suite.

Mένει στο daemons start successfully και δε κάνει τπτ

Link to comment
Share on other sites

Ευαχαριστω πολυ tigreo για τη βοηθεια. Να σε ρωτησω μήπως γνωρίζεις είδα το βιντεο εκγαταστησα τους drivers και οταν τρέχω το run.bat νομιζω οτοι δε βλεπει το κινητό μου. Έ χω ενεργοποιησει το debbuging.

Ψάχνω όλη μερα αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω τι φταίει.Άλλαξα καλώδιο ,δοκιμασα το lg pc suite.

Mένει στο daemons start successfully και δε κάνει τπτ

 

Δυο πιθανή λόγοι:

1) Αν έχεις Windows 8 ή 8.1 Δεν λειτουργούν τα Drivers είναι μόνο για windows 7 και XP

2)Το ROOT αυτό δουλεύει μόνο στην Stock ROM V10J_00.kdz σε άλλες ROMS δεν λειτουργεί.

 

Αν έχεις οποιαδήποτε άλλη Stock ROM πρέπει πρώτα να φλασάρεις την V10J_00.kdz και μετά να κάνεις την διαδικασία με το βίντεο για να βάλεις την cyanogenmod.

Τώρα πως φλασάρεις την Stock ROM V10J_00.kdz;;;

 

θα χρειαστείς αυτό

http://007support.webs.com/KDZ_FW_UPD_EN.7z

Και

Αυτήν την Rom η οποία είναι V10J_00.kdz και γίνετε ROOT 100% δοκιμασμένη από εμένα.

http://adf.ly/WrzYV

 

1)Κάνεις αποσυμπίεση το zip αρχείο και κάνεις εγκατάσταση στον υπολογιστή σου το αρχείο msxml.msi.

2)Μετά τρέχεις το αρχείο KDZ_FW_UPD.exe θα σου ανοίξει το πρόγραμμα.

3)Κλείνεις το κινητό σου και ΜΕΤΑ το συνδέεις στον υπολογιστή.Μετά το ανοίγεις σε emergency mode πως;

Κρατώντας το + και το - από την ένταση ταυτόχρονα πατημένα και τα 2 μαζί,μετά πατάς το power και το αφήνεις.

4)Πας τώρα στο πρόγραμμα στον υπολογιστή και επιλέγεις TYPE βάλε 3GQCT

5)Στο Phone Mode βάλε DIAG.

6)Στο KDZ file δώσε το αρχείο V10j_00.kdz την Rom που κατέβασες.

7)Μετά πάτα Launch software update και περιμένεις μέχρι να σου γράψει το πρόγραμμα =FINISHED= το κινητό μπορεί να αναβοσβήνει την οθόνη μην πανικοβληθείς ΠΡΟΣΟΧΗ σε καμία περίπτωση μην το αποσυνδέσεις μέχρι να γράψει το πρόγραμμα =FINISHED=.

Link to comment
Share on other sites

Είχα τη V10g, οπότε μαλλον για αυτό δε επερνε το cyanogen.

Οπότε έβαλα τη Stock ROM V10J_00.kdz και το προβλημα με το φωτισμό της οθόνης λύθηκε, μαλλον και με το σήμα. Θα το χρησιμοποιήσω γι λίγες μερες έτσι να δω αν δουλει σωστα και αν δουλευει θα αφήσω αυτή

:thanks:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

 

Πώς μπορώ να κάνω ένα backup του κινητού μου; Την ROM.

Θέλω να περάσω την έκδοση 4. Αλλά αν κάτι πάει στραβά, πώς θα γυρίσω εκεί που είναι τώρα το κινητό;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πώς μπορώ να κάνω ένα backup του κινητού μου; Την ROM.

Θέλω να περάσω την έκδοση 4. Αλλά αν κάτι πάει στραβά, πώς θα γυρίσω εκεί που είναι τώρα το κινητό;

 

Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα!!!

Έχεις κάνει root το κινητό?

Λογικά για να θέλεις να περάσεις rom ναι.

Πριν κάνεις εγκατάστασή μέσω του CWM κάνεις μέσα από το ίδιο το CWM backup η restore

Τώρα αν θέλεις να κάνεις πρώτα backup πριν μπεις στο recovery menu θα σου πρότεινα αυτό

το TitaniumBackup

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.keramidas.TitaniumBackup

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Προσπάθησα να φλασάρω μέσα από το CWM Recovery μια custom Rom...http://theunlockr.com/rom/xperia-z-slim-rom/

Η διαδικασία ολοκληρώθηκε κανονικά αλλά όταν πάτησα το reboot το κινητό έμεινε με μια μαύρη οθόνη και με φωτισμένα τα δυο πλήκτρα αφής χωρίς να μπουτάρει.

Όποιο συνδιασμό μπλήκτρων και αν πατήσω το μόνο που κάνει είναι να ανάψουν στιγμιαία τα δυο πλήκτρα αφής και να κάνει μια μικρή δόνηση. Τίποτα άλλο. Δεν μπαίνει και στη κίτρινη οθόνη του Emergency Mode.

Αν παρ' όλα αυτά το συνδέσω στον υπολογιστή με USB ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος των Windows. Επίσης αν προχωρήσω στην διαδικασία με το KDZ παίρνω το μήνυμα που φαίνεται στο συνημμένο.

Έχω δοκιμάσει διάφορες διαδικασίες διαβάζοντας στο net αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το συνεφέρω.

Μήπως κάποιος έχει κάποια ιδέα;:(

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L3 (E400)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...