Jump to content

HTC One X / X+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλει αλλαγή η οθόνη δυστυχώς.. Το έπαθε κι ένας φίλος αλλά εκείνου ευτυχώς ήταν ακόμα στην εγγύηση οπότε το έφτιαξε δωρεάν.. Αν πιάνουν τα χέρια σου αξίζει να το κάνεις μόνος σου, αλλιώς δεν νομίζω να συμφέρει..

BTW υποθέτω ότι φταίει το digitizer κι όχι ακριβώς η οθόνη, αλλά του φίλου του άλλαξαν και την οθόνη μαζί..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θέλει αλλαγή η οθόνη δυστυχώς.. Το έπαθε κι ένας φίλος αλλά εκείνου ευτυχώς ήταν ακόμα στην εγγύηση οπότε το έφτιαξε δωρεάν.. Αν πιάνουν τα χέρια σου αξίζει να το κάνεις μόνος σου, αλλιώς δεν νομίζω να συμφέρει..

BTW υποθέτω ότι φταίει το digitizer κι όχι ακριβώς η οθόνη, αλλά του φίλου του άλλαξαν και την οθόνη μαζί..

μου εχει σπασει τα νευρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε νιωθω Κωστα. Μου εχει δημιουργησει και μενα προβλημα η οθονη και πρεπει να το στειλω στην εταιρια ( ειναι ακομα στην εγγυηση) και μου ειπαν οτι θα χρειαστουν 5 (!) εβδομαδες περιπου για μου το επιστρεψουν. Good luck!
Link to comment
Share on other sites

Θέλει αλλαγή η οθόνη δυστυχώς.. Το έπαθε κι ένας φίλος αλλά εκείνου ευτυχώς ήταν ακόμα στην εγγύηση οπότε το έφτιαξε δωρεάν.. Αν πιάνουν τα χέρια σου αξίζει να το κάνεις μόνος σου, αλλιώς δεν νομίζω να συμφέρει..

BTW υποθέτω ότι φταίει το digitizer κι όχι ακριβώς η οθόνη, αλλά του φίλου του άλλαξαν και την οθόνη μαζί..

Έχω και εγώ ένα one x με σπασμένη οθόνη. Το τηλέφωνο δουλεύει κανονικά όμως, όποτε είναι σπασμένο μόνο το digitizer. Το άνοιξα και το αποσυναρμολόγησα τελείως. Δεν ήταν δύσκολο αυτό. Εκείνο που μου φαίνεται δύσκολο είναι πως θα διαχωρίσω το digitizer από την οθόνη.

Το έχει κάνει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα δύσκολο.. Εγώ το έχω κάνει σε αρκετά τηλέφωνο με ένα heat gun, απλά ζεσταίνεις το γύρω γύρω της οθόνης για να μαλακώσει η κόλλα και να ξεκολλήσει.. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και πιστολάκι μαλλιών..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα δύσκολο.. Εγώ το έχω κάνει σε αρκετά τηλέφωνο με ένα heat gun, απλά ζεσταίνεις το γύρω γύρω της οθόνης για να μαλακώσει η κόλλα και να ξεκολλήσει.. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και πιστολάκι μαλλιών..

Δηλαδή το γυαλί είναι κολλημένο μόνο περιμετρικά με την οθόνη; Εδώ

http://m.youtube.com/results?q=How%20to%20change%20glass%20HTC%20one%20x

Ο τύπος ξεκολλάει το γυαλί αλλά χωρίς πιστόλι θερμού αέρα και στο τέλος η οθόνη είναι άσπρη.

Είναι ο σωστός τρόπος αυτός;

Link to comment
Share on other sites

Πακετο οθόνη με digitizer πάει. Δεν αλλάζει μόνο το digitizer

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Eγω το 2010 αλλαξα με ενα φιλο που το κατεχει το εργο μονο το digitizer στο htc mini που ειχα

Δεν ηταν ευκολη υποθεση, καλυτερα να γινει αλλαγη σετ οθονη digitizer και σημαντικο

αν δεν πιανουν τα χερια για το χειρουργιο να μην το δοκιμασετε καλυτερα να το κανει καποιος που κατεχει το αθλημα

φιλικα παντα. Α και να μην ξεχασω αν κανετε αλλαγη μονο στο digitizer βαλτε και ταινια διπλης οψης , εμενα ηταν μαπα

η κολλα και μετα απο λιγες μερες ξεκολησε και ξανα ανοιγμα.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab :respect

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητή παρέα, σας ευχαριστώ πολύ για τη συντροφιά σας εδώ και δύο χρόνια.

Τελικά αποφάσισα να πουλήσω το HOXάκι μου.

Μετά από νέα επιδότηση, επέλεξα να αλλάξω συσκευή (βλ. avatar).

Για όποιον ενδιαφέρεται πουλάω το HTC One X+ (64GB) μου σε άριστη κατάσταση με "άπειρα" γνήσια παρελκόμενα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=414544

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες, το βάζω για όποιον ενδιαφέρεται για πολλά αξεσουάρ για το HOX ή το HOX+

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=415037

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Είμαι κάτοχος ενός HTC One X και τον Σεπτέμβριο του 2013 το είχα στείλει στην Arvato, για αντικατάσταση οθόνης (κιτρινίλες) και επισκευή του WiFi. Έγινε αντικατάσταση της οθόνης, της μητρικής και της μπαταρίας (χωρίς χρέωση, καθώς ήταν μέσα στην εγγύηση).

 

Το τηλέφωνο από τη στιγμή που το πήρα στα χέρια μου, το άνοιξα για να ελέγξω την οθόνη και γενικότερα τη συσκευή, αλλά δεν το ξαναχρησιμοποίησα για περίπου 1 χρόνο.

 

Τα Χριστούγεννα του 2014 που άρχισα να χρησιμοποιώ πάλι το τηλέφωνο, παρατήρησα ότι η μπαταρία δεν κρατούσε όσο παλιότερα και υπέθεσα ότι χάλασε λόγω αχρηστίας. Επειδή μου ήταν αδύνατο να χρησιμοποιήσω τη συσκευή, την άφησα στην άκρη.

 

Πρόσφατα, θέλησα να ασχοληθώ με custom rom και χρησιμοποίησα το HOX σαν πειραματόζωο. Εγκατέστησα την CrDroid με TWRP (New Layout) και Gapps pico, επιτυχώς. Το τηλέφωνο συνέχισε να έχει πρόβλημα με την μπαταρία. Σε airplane mode, με battery saver και χωρίς να χρησιμοποιώ τη συσκευή, η μπαταρία δεν κρατάει oύτε 19 ώρες. Το περίεργο είναι ότι ακόμα και με το τηλέφωνο τελείως απενεργοποιημένο, η μπαταρία αποφορτίζεται ακριβώς με τον ίδιο ρυθμό (φόρτιση στο 100%, απενεργοποίηση της συσκευής και ενεργοποίηση μετά από 19 ώρες, η μπαταρία είναι στο ~10%). Επίσης, η φόρτιση διαρκεί υπερβολικά (~4-5 ώρες). Εντέλει, αντικατέστησα τη μπαταρία, αλλά το πρόβλημα παρέμεινε ακριβώς το ίδιο.

 

Ένας φίλος προσφέρθηκε να βάλω την παλιά μου μπαταρία στο κινητό του (HOX) και φαίνεται ότι δουλεύει κανονικά, παρότι η συσκευή του είναι φορτωμένη με apps.

 

Μπορούμε να βρούμε τι φταίει και αποφορτίζει τόσο γρήγορα;

 

 

 

Ευχαριστώ! :)

Edited by RoadHog
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια σας εχω το εν λογω κινητο εδω και εναμισι χρονο και πριν μερικες μερες εσπασε η οθονη.Πιστευα οτι η αλλαγη της δεν θα ηταν κατι τοσο δυσκολο παρολα αυτα οπου εχω ρωτησει κανενας δεν το αναλαμβανει, ειτε public germanos vodafone κλπ ειτε πιο μικρα καταστηματα που υποτιθεται ειδικευονται σε τετοιες εργασιες.Ο λογος ειναι οτι ειναι αμερικανικης εκδοσης ατ&τ.Εχει καποιος να προτεινει καποια λυση στο θεμα η αναγκαστικα παω για καινουριο ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω το εν λογω κινητο εδω και εναμισι χρονο και πριν μερικες μερες εσπασε η οθονη.Πιστευα οτι η αλλαγη της δεν θα ηταν κατι τοσο δυσκολο παρολα αυτα οπου εχω ρωτησει κανενας δεν το αναλαμβανει, ειτε public germanos vodafone κλπ ειτε πιο μικρα καταστηματα που υποτιθεται ειδικευονται σε τετοιες εργασιες.Ο λογος ειναι οτι ειναι αμερικανικης εκδοσης ατ&τ.Εχει καποιος να προτεινει καποια λυση στο θεμα η αναγκαστικα παω για καινουριο ?

Kαλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας 99% δεν σου εσπασε η οθονη αλλα το λεγομενο digitizer ,αλλα και η οθονη

να εσπασε θα κανεις μια αναζητηση στο ebay και πιστευω πως θα βρεις , μετα κανεις μια αναζητηση στο γουγλη υπαρχουν

καταστηματα που αναλαμβανουν την επισκευη αλλα τι θα ζητησουν δεν γνωριζω

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xhtc+one+x+AT%26T+digitizer.TRS0&_nkw=htc+one+x+AT%26T+digitizer&_sacat=0

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab :respect

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση αρχικα.Το κρυσταλλο της οθονης εχει ενα ραγισμα πολυ μεγαλο αλλα δουλευε αρχικα, μετα απο λιγο ομως εσβησε τελειως.Στο εβαυ και στο αμαζον ειδα οτι υπαρχουν ανταλλακτικα αλλα οι κριτικες τους δεν ειναι και οι καλυτερες και περα απο αυτο εχοντας δει βιντεο στο γιουτιουμπ με επισκευη αμφιβαλλω αν θα καταφερω να το κανω μονος μου καθως δεν εχω ασχοληθει ποτε με κατι τετοιο.

Τα περισσοτερα καταστηματα που κοιταξα στο google ή δεν αναλαμβανουν ή ζητάνε ποσά πανω απο 100ευρω που θεωρω οτι δεν αξιζει να το επισκευασω απλα ειπα να κανω μια ερωτηση μηπως γνωριζει κανενας καποιον που να μπορει

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση αρχικα.Το κρυσταλλο της οθονης εχει ενα ραγισμα πολυ μεγαλο αλλα δουλευε αρχικα, μετα απο λιγο ομως εσβησε τελειως.Στο εβαυ και στο αμαζον ειδα οτι υπαρχουν ανταλλακτικα αλλα οι κριτικες τους δεν ειναι και οι καλυτερες και περα απο αυτο εχοντας δει βιντεο στο γιουτιουμπ με επισκευη αμφιβαλλω αν θα καταφερω να το κανω μονος μου καθως δεν εχω ασχοληθει ποτε με κατι τετοιο.

Τα περισσοτερα καταστηματα που κοιταξα στο google ή δεν αναλαμβανουν ή ζητάνε ποσά πανω απο 100ευρω που θεωρω οτι δεν αξιζει να το επισκευασω απλα ειπα να κανω μια ερωτηση μηπως γνωριζει κανενας καποιον που να μπορει

Nαι αν πλεον δεν αναβει μας χαιρετησε η οθονη, κοιτα καταστηματα σιγουρα υπαρχουν αλλα νομιζω πως δεν αξιζει πλεον

να ασχοληθης και οπως λες τα χερια σου δεν βοηθανε να δοκιμασεις την εγχειρηση, αστο καλυτερα και κοιτα για καποια αλλη συσκευη εκτος και θελεις την συσκευη τοτε ψαξου .

Και μιας και εισαι καινουργιος στην παρεα μας και σκοπευης να παραμεινης, δεν χρειαζετε να ανοιγεις θεμα θα γραφεις στο νημα της συσκευης που σε ενδιαφερει .

φιλικα παντα.:)

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab :respect

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Χαιρετώ! Πρόσφατα η μητέρα μου πήρε νέο κινητό, οπότε πήρα πίσω το HOX+ που είχε. Δεν θα του κάνω βαριά χρήση βέβαια, πιο πολύ θα το χρησιμοποιώ για μουσική, ebooks/audiobooks, και browsing, άντε και κανένα παιχνίδι δεν θα έχει καν SIM μέσα.Μιας και θέλω να «παίξω» λίγο, έχει κανείς να προτείνει καμιά ROM; Έχω ήδη ARHD και Viper, αλλά θα ήθελα να πειραματιστώ με κάποια AOSP/AOPK, όχι απαραίτητα με όσο πιο πρόσφατη έκδοση υπάρχει.

 

Ευχαριστώ!

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC One X / X+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...