Jump to content

HTC One X / X+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα αδέρφια! Έχω ένα θεματάκι και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω το κινητό ενός φίλου και θέλω να του περάσω ελληνικά μέσα, αλλά το Morelocale πλέον θέλει superuser δικαιώματα. Ξέρει κανείς τη διαδικασία για ρουτ για την 4.18.401.2 έκδοση; ή κάποιο άλλο τρόπο να του περάσω τα ελληνικά;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα...αν μπορει καποιος να μου απαντησει..το χω βρει στο ebay 173e με 32 gb rom καινουργιο που νομιζω ειναι εξαιρετικη τιμη,υπαρχει περιπτωση να ειναι μαιμου κινεζικο κ αν ναι πως θα μπορουσα να το διαπιστωσω πριν το παραγγειλω?ρωτωντας το ΙΜΕΙ της συσκευης απο τον πωλητη παιζει καθολου?ο πωλητης γραφει απο Hong Kong,μπορει να υπαρχει προβλημα με τελωνειο?δεδομενου οτι κοστιζει πανω απο 150ε?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...αν μπορει καποιος να μου απαντησει..το χω βρει στο ebay 173e με 32 gb rom καινουργιο που νομιζω ειναι εξαιρετικη τιμη,υπαρχει περιπτωση να ειναι μαιμου κινεζικο κ αν ναι πως θα μπορουσα να το διαπιστωσω πριν το παραγγειλω?ρωτωντας το ΙΜΕΙ της συσκευης απο τον πωλητη παιζει καθολου?ο πωλητης γραφει απο Hong Kong,μπορει να υπαρχει προβλημα με τελωνειο?δεδομενου οτι κοστιζει πανω απο 150ε?

 

Με 170 ευρώ σιγά μην είναι καινούργιο.Άντε refurbished να είναι.Βάλε αν θες link να το δουμε.

Link to comment
Share on other sites

 

Ο πωλητής φαίνεται αξιόπιστος πάντως. Με πάρα πολλές αξιολογήσεις.

 

 

Άσχετο με το παραπάνω, για να φλασάρω έναν κέρνελ ποια είναι η διαδικασία;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνησα με τον πωλητη....ειχε δικιο ο tasgr86,ειναι refurbished....Ayto σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και μαπα?
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά μια λωρίδα την μέση της οθόνης δεν ανταποκρίνεται καθόλου. Πράγμα που δυσκολεύει πολυ να κανω οτιδήποτε. Ειναι hardware ζημιά η μπορεί να στρώσει με κανένα hard reset. Φοβάμαι πως μοιάζει με πρόβλημα οθόνης. Το κινητο ειναι δυο χρόνων
Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνησα με τον πωλητη....ειχε δικιο ο tasgr86,ειναι refurbished....Ayto σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και μαπα?

 

Όχι απαραιτητα, απλά είναι μεταχειρισμένο και δε το λες τρομερή ευκαιρία.Λογικά θα του έχουν αλλάξει το καπάκι οπότε θα είναι σαν καινουργιο εμφανισιακά.Αυτά φυσικά πρέπει να του τα ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά μια λωρίδα την μέση της οθόνης δεν ανταποκρίνεται καθόλου. Πράγμα που δυσκολεύει πολυ να κανω οτιδήποτε. Ειναι hardware ζημιά η μπορεί να στρώσει με κανένα hard reset. Φοβάμαι πως μοιάζει με πρόβλημα οθόνης. Το κινητο ειναι δυο χρόνων
Φίλος με παρόμοιο πρόβλημα σε Sony μετά το hard reset δεν καταφερε να εκκινήσει τη συσκευή του μιας και δε λειτουργούσε το τμήμα της οθόνης που βρισκόταν τα πλήκτρα για να προχωρήσει στην αρχική ρύθμιση της συσκευής. Οπότε σίγουρα με προσοχή ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Εχώ ένα 32άρι One X. Δούλευε άψογα μέχρι την Τρίτη το μεσημέρι. Εκεί που έπαιζα ένα παιχνίδι, κόλλησε εντελώς το τηλέφωνο, έκλεισε μόνο του την ώρα που η μπαταρία ήταν 30%. Από κείνη τη μέρα δεν ξανάνοιξε ότι και αν του έκανα. Το βαλα σε μπρίζα, σε PC αλλά δεν... Που και που αναβοσβήνει το λαμπάκι που δείχνει ότι φορτίζει. Με volume down + on/off button μπαίνει σε boot mode και είτε πατήσω reboot, reboot bootloader ή hard reset κλείνει και δεν κάνει τίποτα. Λέτε να είναι μπαταρία ή κάτι άλλο?

 

Ένα άλλο θέμα του είναι πως δεν λειτουργούν τα pin της φόρτισης στην πίσω μεριά, πήρα power bank και δεν φορτίζει δηλαδή. Φτιάχνετε εύκολα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS.

 

Έχω περάσει την evolution HD 8 στο HOX X+

Μετά απο καναμήνα άρχισε να σέρνεται και η αφή στην οθόνη να είναι προβληματική.

 

Ε, μπήκα κι εγώ στο TWRP Recovery και εκανα wipe all data και το internal storage, εκανα και fix permissions.

όταν πήγα να κάνω restart μου είπε ότι δεν έχω supersu και αν θελω να μου βάλει... του είπα ναι και έκανε restart. απο τότε, είμαι κολλημένος στο λευκο φόντο με το σημα της HTC..................................................................................................................

 

τι να κάνω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Εχώ ένα 32άρι One X. Δούλευε άψογα μέχρι την Τρίτη το μεσημέρι. Εκεί που έπαιζα ένα παιχνίδι, κόλλησε εντελώς το τηλέφωνο, έκλεισε μόνο του την ώρα που η μπαταρία ήταν 30%. Από κείνη τη μέρα δεν ξανάνοιξε ότι και αν του έκανα. Το βαλα σε μπρίζα, σε PC αλλά δεν... Που και που αναβοσβήνει το λαμπάκι που δείχνει ότι φορτίζει. Με volume down + on/off button μπαίνει σε boot mode και είτε πατήσω reboot, reboot bootloader ή hard reset κλείνει και δεν κάνει τίποτα. Λέτε να είναι μπαταρία ή κάτι άλλο?

 

Ένα άλλο θέμα του είναι πως δεν λειτουργούν τα pin της φόρτισης στην πίσω μεριά, πήρα power bank και δεν φορτίζει δηλαδή. Φτιάχνετε εύκολα αυτό?

 

Είχα παρόμοιο πρόβλημα (βλ. 22 Σεπτεμβρίου στο θέμα), με τη μόνη διάφορα ότι σε εμένα δεν άναβε καθόλου. Το έστειλα στην αντιπροσωπεια, μου είπαν ότι υπήρχε διαρροή κυκλώματος. Μου άλλαξαν μπαταρια, motherboard και κάτι ακόμη. Χρόνος service 3 εβδομάδες,χωρίς πίεση από εμένα. Κόστος δωρεάν, εντός εγγύησης. Από τότε κανένα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS.

 

Έχω περάσει την evolution HD 8 στο HOX X+

Μετά απο καναμήνα άρχισε να σέρνεται και η αφή στην οθόνη να είναι προβληματική.

 

Ε, μπήκα κι εγώ στο TWRP Recovery και εκανα wipe all data και το internal storage, εκανα και fix permissions.

όταν πήγα να κάνω restart μου είπε ότι δεν έχω supersu και αν θελω να μου βάλει... του είπα ναι και έκανε restart. απο τότε, είμαι κολλημένος στο λευκο φόντο με το σημα της HTC..................................................................................................................

 

τι να κάνω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Μπες recovery και ξαναπέρνα την Rom από πάνω χωρίς wipe.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπες recovery και ξαναπέρνα την Rom από πάνω χωρίς wipe.

 

μπαινω recovery TWRP v2.6.0.0 αλλα δεν υπάρχει η ROM πουθενα (λογικό αφου χάθηκαν όλα απο την μνήμη, όταν έκανα wipe sd memory)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

μπαινω recovery TWRP v2.6.0.0 αλλα δεν υπάρχει η ROM πουθενα (λογικό αφου χάθηκαν όλα απο την μνήμη, όταν έκανα wipe sd memory)

 

Μετέφερε την στην SD κάνοντας mount usb storage από recovery και συνδέοντας το κινητό με καλώδιο με το pc.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν υποστηρίζεται το usb storage στο HOX+ μας αν δεν είχε από πριν στήσει Virtual SD. Μπορεί όμως να την περάσει και μέσω adb, με μια γρήγορη ματιά βρήκα αυτές τις οδηγίες: http://android-revolution-hd.blogspot.gr/2013/12/how-to-copy-rom-zip.html.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

μπαινω recovery TWRP v2.6.0.0 αλλα δεν υπάρχει η ROM πουθενα (λογικό αφου χάθηκαν όλα απο την μνήμη, όταν έκανα wipe sd memory)

 

Εναλλακτικά, αν έχεις κανένα otg καλώδιο μπορείς να την περάσεις κι από στικάκι usb..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρόμοιο πρόβλημα (βλ. 22 Σεπτεμβρίου στο θέμα), με τη μόνη διάφορα ότι σε εμένα δεν άναβε καθόλου. Το έστειλα στην αντιπροσωπεια, μου είπαν ότι υπήρχε διαρροή κυκλώματος. Μου άλλαξαν μπαταρια, motherboard και κάτι ακόμη. Χρόνος service 3 εβδομάδες,χωρίς πίεση από εμένα. Κόστος δωρεάν, εντός εγγύησης. Από τότε κανένα προβλημα.

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία! :)

Έβγαλα άκρη τελικά. Το κινητό ήταν αγορασμένο πριν λίγο καιρό από aliexpress σε τιμή... χώμα! . Ο κινέζος έδινε εγγύηση, επικοινώνησα μαζί του και μου είπε να το πάω στην αντιπροσωπεία για να εκτιμήσουν το ποσό της επισκευής και να το πληρώσει αυτός!

Το πήγα για αρχή σήμερα στην αντιπροσωπεία, έδωσα 10 ευρώ για service και περιμένω να δω τι θα μου πουν..

Για να δούμε.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό εδώ το εργαλείο για το HTC One X (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2437459) και φαίνεται πολύ καλό. Και βρήκα και έναν κέρνελ που θέλω να φλασάρω.

 

Να ρωτήσω λοιπόν. Πριν φλασάρω τον κερνελ πρέπει να κάνω απαραίτητα wipe τα πάντα ή είναι προαιρετικό;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό εδώ το εργαλείο για το HTC One X (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2437459) και φαίνεται πολύ καλό. Και βρήκα και έναν κέρνελ που θέλω να φλασάρω.

 

Να ρωτήσω λοιπόν. Πριν φλασάρω τον κερνελ πρέπει να κάνω απαραίτητα wipe τα πάντα ή είναι προαιρετικό;

 

Για αλλαγή μόνο kernel, δεν χρειάζεται να γίνει wipe..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καινουριος με το τηλεφωνο

Το πηρα πριν λιγο καιρο απο την cosmote στα 140 ευρω

το ξαναεβγαλε σε προσφορα.

πιστευω οτι ειναι πολυ καλο για αυτα τα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαι γκαντέμης. Δεν εξηγείται αλλιώς. Αντιμετωπίζει κανένας προβλήματα με την κάμερα μετά την αναβάθμιση σε Android 4.2.2/Sense 5 στο X+;

 

Όποια ROM και να δοκιμάσω (εκτός από stock) και με όποιον kernel (πάλι εκτός από stock) και ανεξαρτήτως governor/scheduler πάντα μετά από λίγες ημέρες χρήσης μου βγάζει πρόβλημα. Ο media scanner δουλεύει σαν τρελλός και η κάμερα με το που την ανοίγω ή με το που τραβάω μια φωτογραφία κολλάει, μετά από λίγο κολλάει η συσκευή, μάλλον λόγω του media scanner.

 

Μόνο έναν βρήκα που είχε παρόμοιο θέμα, αυτουνού απλά αργούσε τραγικά να ανοίξει, και το έλυσε αλλάζοντας kernel. Πιθανότατα φταίει ο μεγάλος όγκος δεδομένων (γύρω στα 20gb φωτογραφίες, βίντεο, μουσική και audiobooks) αλλά και πάλι, πως γίνεται να είμαι ο μόνος που του συμβαίνει αυτό;

 

Καταραμένε Murphy.

 

Τελικά γύρισα (για 4η φορά!) στο 4.1.1 με Sense 4+... και η κάμερα όχι απλά δεν κολλάει, αλλά ανοίγει και πιο γρήγορα παρά το ότι η συσκευή είναι φορτωμένη από apps και δεδομένα. Το ίδιο και ο media scanner, λειτουργεί απροβλημάτιστα. Είναι δυνατόν με 4.2.2 και το Sense 5 που υποτίθεται είναι πιο ελαφρύ (αν κρίνω από την ελεύθερη ROM δεν υποτίθεται, είναι, αλλά τέλος πάντων) ο media scanner να κάνει γύρω στο δεκάλεπτο να ολοκληρώσει το scan, και στο 4.1.1 με το «ογκώδες» Sense 4+ να κάνει γύρω στο τρίλεπτο;

 

Ντάξει δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο, έτσι κι αλλιώς τη συσκευή την έχω στήσει στα μέτρα μου, απλά αν μπορεί κάποιος να σκαρφιστεί καμιά ιδέα θα του ήμουν ευγνώμον.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχει πάρει κανείς τις μπαταριες που έχει στο eBay 2300mah να μας πει εντυπώσεις, για το one x μιλάω Edited by sak11000
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω στο ebay για screen protector αλλά αυτά που βρίσκω δεν φαίνεται να εφαρμόζουν καλά. Έχετε κάποιο να μου προτείνεται να αγοράσω (από ebay και matte κατα προτίμηση) που να ταιριάζει; Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω στο ebay για screen protector αλλά αυτά που βρίσκω δεν φαίνεται να εφαρμόζουν καλά. Έχετε κάποιο να μου προτείνεται να αγοράσω (από ebay και matte κατα προτίμηση) που να ταιριάζει; Ευχαριστώ

 

Εδώ και χρόνια, αγοράζω για όλες μου τις συσκευές, screen knight.

Είναι φοβερές.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC One X / X+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...