Jump to content

Zenithink ZT280-C10 / Zepad C91


Plak4ever
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι παιδιά. Το πρόβλημα με τη USB ξεκίνησε όταν πήγα να συνδέσω την ταμπλέτα με το laptop μου.

Έκανα τη σύνδεση όπως έλεγε στις οδηγίες (....ας πούμε οδηγίες), δεν εμφανίστηκε το εικονίδιο όπως αναφέρουν οι οδηγίες, ούτε αναγνωρίστηκε η ταμπλέτα από το laptop και από τότε τίποτα!

Δεν βλέπει το USB (πάω στην εφαρμογή file explorer).

Ενδεχομένως να μην κάνω κάτι σωστά (κάποια ρύθμιση), πρώτη φορά έρχομαι σε επαφή με Android λειτουργικό!

Το πληκτρολόγιο λειτουργεί κανονικότατα στο laptop μου και για τα χρήματα που έδωσα το προτείνω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 436
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχω παραγγείλει και εγώ αυτό με την θήκη με το keyboard όταν έρθει θα την δοκιμάσω γιατί μου είναι απαραίτητη

ελπίζω να σας διαψέυσω γιατί που να στέλενεις πίσω το tablet τωρα :wacko::wacko::wacko::wacko:

έχω δοκιμάσει 2 εξωτ. σκληρούς 500gb έναν με εξωτερική τροφοδοσία και ένα χωρίς και πολλά φλασάκια ουδέν πρόβλημα.

με τον υπολογιστή δεν το έχω συνδέσει ακόμα, με βολεύει καλύτερα απλώς να βάζω-βγάζω την sd (hot swap FTW!!!)

Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς για να βλέπεις τα USB sticks? Μήπως έχεις κάνεις κάποιες ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα ρισταρτ στο ταμπλετ με μια καρφιτσα η στην χειροτερη ρεσετ για να γυρισει οπως ηταν.

Σιγουρα ενεργοποιεις την αποθηκευση usb?αν δεν σου βγαζει αυτο το μηνυμα το ταμπλετ πηγαινε ρυθμισεις να το ενεργοποιησεις εσυ.

Edited by navystam
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς για να βλέπεις τα USB sticks? Μήπως έχεις κάνεις κάποιες ρυθμίσεις;

 

καμία ρύθμιση το βάζεις πας στον file browser (κιτρινο εικονίδιο με πράσινο βελάκι) και εκεί θα δεις τον flashάκι σου ή τον σκληρό σαν "usb sda1"

btw αν και ο launcherpro είναι ότι πιο γρήγορο έχω δοκιμάσει στο tablet μου κάνει κάτι crashes στα widget οπότε ο επόμενος γρήγορος δωρεάν και όμορφος (και ως ώρας χωρίς προβλήματα) είναι ο holo launcher

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

και resert με καρφίτσα έχω κάνει και Factory Data reset (Settings-> Backup & reset). Επίσης έχω κάνει και firmware update (αν και είχα την τελευταία έκδοση). Υποθέτω ότι είναι πρόβλημα του λογισμικού γιατί όταν βάζω το stick ανάβει το ledακι του. Η ενεργοποίηση της αποθήκευσης σε USB -που γράφεις- πως γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ για service? Στο site της εταιρείας http://www.zenithink.com δεν υπάρχει support!!! Στο link guestbook αν γράψεις κάτι και στη συνέχεια κάνεις Submit ή Reset βγάζει μήνυμα λάθους. Ένα email υπάρχει στη σελίδα Contact us αλλά δεν μου απάντησε κανείς.
Link to comment
Share on other sites

και resert με καρφίτσα έχω κάνει και Factory Data reset (Settings-> Backup & reset). Επίσης έχω κάνει και firmware update (αν και είχα την τελευταία έκδοση). Υποθέτω ότι είναι πρόβλημα του λογισμικού γιατί όταν βάζω το stick ανάβει το ledακι του. Η ενεργοποίηση της αποθήκευσης σε USB -που γράφεις- πως γίνεται;

 

Κοιτα να δεις που δεν το βρισκω τωρα.τες πα.πηγαινε στο ρολοι κατω δεξια συρε πανω και πατα ρυθμισεις.εκει κοιτα αν οι ειδοποιησεις ειναι ενεργοποιημενες.αν οχι κλικαρετες και συνδεσε να δεις αν σου βγαλει το μηνυμα τωρα ενεργοποιηση αποθυκευτικου χωρου.

Πριν στο εβγαζε αυτο το μηνυμα?

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ασχετο.μπορει να φλασαριστει απο usb η απο την εσωτερικη μνημη?

το ρωταω γιατι εχω 2 καρτες οι οποιες για καποιο λογο δεν μπορω ουτε να τις φορμαρω ουτε να σβυσω η να βαλω αρχεια.οτι και να εκανα δεν γινετε τιποτα.βασικα οπου τις βαλω ''μπετονει''και το pc και το tablet και δεν θελω να σβυνω την 16αρα που εχω πανω αυτην την στιγμη

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις που δεν το βρισκω τωρα.τες πα.πηγαινε στο ρολοι κατω δεξια συρε πανω και πατα ρυθμισεις.εκει κοιτα αν οι ειδοποιησεις ειναι ενεργοποιημενες.αν οχι κλικαρετες και συνδεσε να δεις αν σου βγαλει το μηνυμα τωρα ενεργοποιηση αποθυκευτικου χωρου.

Πριν στο εβγαζε αυτο το μηνυμα?

 

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Το είχα κοιτάξει αυτό που μου λες και ήταν ΟΝ.

 

Τελικά δούλεψε από μόνο του!!!!!

Για όσους αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με τη USB να σας πω τι έκανα:

Σύνδεσα το καλώδιο της ταμπλέτας με το laptop.

Παράλληλα σύνδεσα και ένα USB stick

Έβαλα - έβγαλα το SD card και άρχισα να παίζω με το FileBrowser.

Κάποια στιγμή άρχισε να αναβοσβύνει το led του USB stick.

Αποσύνδεσα το καλώδιο με το laptop και ως δια μαγείας τώρα λειτουργεί πάλι.

Και το πληκτρολόγιο είναι ΟΚ!!!!

Πρέπει να υπάρχει πρόβλημα με το firmware ή το λειτουργικό Android.

Μήπως έχει κάνει κάποιος downgrade σε Android 2.3 ?

Γιατί το δικό μου τρώει και πολλά κολλήματα...

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται downgrade στο δικο μας δυστυχως

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος καλός Task Manager για το tabletaki ?!? εννοείται free και χωρίς κολλήματα !!

 

για να κανω kill εφαρμογες που μενουν ανοιχτες χρησιμοποιω τον μαματο του ice το κουμπι με τα 2 ορθογωνια, σερνεις και ...κλεινει. τωρα αν θες κατι αλλο υπαρχουν πολλοι στο μρκετ. θα σου προτεινα τον advanced task killer. αν και απο ολη τη θητεια μου στο android μονο κακο στην μπαταρια κανουν αυτοι οι managers παρα αληθινη δουλεια.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είστε ευχαριστημένοι με το ΖΤ280; Το βρήκα στο merimobiles με $165 http://www.merimobiles.com/ProductDetails.asp?ProductCode=MERI2548&CartID=1

Να το "χτυπήσω";

PROLAB Digital Photo Printing & Finishing ::: http://www.prolab.gr

Dastart cafe Thessaloniki ::: http://www.dastart.com - http://www.facebook.com/dastart.cafe/

Link to comment
Share on other sites

οκ.

αρα ειναι διαφορετικες

επειδη το εχω φλασαρει 3 φορες μεχρι στιγμης θα με ενδιεφερε να το δουλεψεις λιγο το δικο σου και να μου πεις αν εχεις καποιο προβλημα με κολληματα κλπ πριν την περασω και εγω μιας και ακομα μου κολλλαει το δικο μου

 

εχουμε κανενα νεο?

δοκιμασα τον holo launcher και μεχρι στιγμης μου φαινετε οτι ειναι πολυ καλυτερος και ποιο ελαφρυς απο τον στοκ.το ερωτημα ειναι επειδη ο στοκ που ειχα συνεχεια κολαγε και εβγαζε μηνυμα οτι δεν ανταποκρινετε πως μπορω να τον βγαλω τελειως?εχει επιλογη μονο αναγκαστικη διακοπη.

Edited by navystam
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

για οποιον ενδιαφερεται δοκιμασα emulator για nintendo κλπ συνδεσα και ενα usb gamepad κατευθειαν επανω στο tablet και δουλεψε αψογα. old school super Mario απο τα παλια!!!! ο android emulite ειναι free απο το μαρκετ και υποστηριζει και gameboy κλπ παιχνιδια/roms ψαξτε στο Google. υπαρχουν απειρα sites να κατεβασετε

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

εχουμε κανενα νεο?

δοκιμασα τον holo launcher και μεχρι στιγμης μου φαινετε οτι ειναι πολυ καλυτερος και ποιο ελαφρυς απο τον στοκ.το ερωτημα ειναι επειδη ο στοκ που ειχα συνεχεια κολαγε και εβγαζε μηνυμα οτι δεν ανταποκρινετε πως μπορω να τον βγαλω τελειως?εχει επιλογη μονο αναγκαστικη διακοπη.

 

λοιπον μετα απο περιπου μια βδομαδα με την ρομ απο εδω ειμαι πολυ ευχαριστημενος. πολυ πιο smooth και γρηγορη, μηδεν κρασαρισματα, λιγο o/c, απεγκατεστημενες καποιες αχρηστες εφαρμογες, full market, γενικοτερα πολυπιο γρηγορη απο την μαματη σε πολλα σημεια ακομα και με τον στοκ launcher.

παρτε μπακαπ αν θελετε τις εφαρμογες σας πριν εγκαταστησετε.

 

συγγνωμη για το double post δεν το προσεξα

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο περιπου μια βδομαδα με την ρομ απο εδω ειμαι πολυ ευχαριστημενος. πολυ πιο smooth και γρηγορη, μηδεν κρασαρισματα, λιγο o/c, απεγκατεστημενες καποιες αχρηστες εφαρμογες, full market, γενικοτερα πολυπιο γρηγορη απο την μαματη σε πολλα σημεια ακομα και με τον στοκ launcher.

παρτε μπακαπ αν θελετε τις εφαρμογες σας πριν εγκαταστησετε.

 

συγγνωμη για το double post δεν το προσεξα

 

και εγω αυτην εχω βαλει αλλα μια απο τα ιδια.βελτιωση δεν ειδα.

στο θεμα μας?

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Παραγγέλνω το 16GB στα $180 + wireless keyboard $25 από meri...

Αει να ιδιούμι!

Δεν αξίζουν τα $15 επιπλέον για τα 16GB (αντί 8GB στα $165);;;

Edited by alex2310

PROLAB Digital Photo Printing & Finishing ::: http://www.prolab.gr

Dastart cafe Thessaloniki ::: http://www.dastart.com - http://www.facebook.com/dastart.cafe/

Link to comment
Share on other sites

Το C92 βγαίνει σχεδόν στην ίδια τιμή!!!!Και μόλις παρήγγειλα το C91. Εκανα μλκ; Ποια η διαφορά (εκτός από το design);

$165 το c91 και $183 το c92 (στα 8GB και τα 2).

Εγώ πήρα το c91 με $180 στα 16GB

PROLAB Digital Photo Printing & Finishing ::: http://www.prolab.gr

Dastart cafe Thessaloniki ::: http://www.dastart.com - http://www.facebook.com/dastart.cafe/

Link to comment
Share on other sites

εχουμε κανενα νεο?

δοκιμασα τον holo launcher και μεχρι στιγμης μου φαινετε οτι ειναι πολυ καλυτερος και ποιο ελαφρυς απο τον στοκ.το ερωτημα ειναι επειδη ο στοκ που ειχα συνεχεια κολαγε και εβγαζε μηνυμα οτι δεν ανταποκρινετε πως μπορω να τον βγαλω τελειως?εχει επιλογη μονο αναγκαστικη διακοπη.

Φίλε μου τί ακριβως προσφέρουν οι εφαρμογές launcher ? Βλεπω οτι συζητιούνται αρκετα.

Το C92 βγαίνει σχεδόν στην ίδια τιμή!!!!Και μόλις παρήγγειλα το C91. Εκανα μλκ; Ποια η διαφορά (εκτός από το design);

$165 το c91 και $183 το c92 (στα 8GB και τα 2).

Εγώ πήρα το c91 με $180 στα 16GB

Φίλε μου προσφατα που κοιτουσα στο μερι για να αγορασω ενα δευτερο C91 για εναν φίλο, παρατηρησα κι εγω οτι υπαρχει και το c92, όμως είδα οτι απο κατω δεν ειχε καθολου σχόλια/ερωτησεις χρηστων και λεω ασε δεν το εχει αγορασει κανεις ας μην πειραματιζομαι...άσε που εχει και τα ιδια χαρακτηριστικα με το c91

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου προσφατα που κοιτουσα στο μερι για να αγορασω ενα δευτερο C91 για εναν φίλο, παρατηρησα κι εγω οτι υπαρχει και το c92, όμως είδα οτι απο κατω δεν ειχε καθολου σχόλια/ερωτησεις χρηστων και λεω ασε δεν το εχει αγορασει κανεις ας μην πειραματιζομαι...άσε που εχει και τα ιδια χαρακτηριστικα με το c91

 

Ευχαριστώ ρε γκαρντάσι για την απάντηση. Εχεις δίκιο, σωστή σκέψη...

Οπότε... είμαι σε αναμονή να παραλάβω το εργαλείο.Ελπίζω πριν το 15Αύγουστο... :D

PROLAB Digital Photo Printing & Finishing ::: http://www.prolab.gr

Dastart cafe Thessaloniki ::: http://www.dastart.com - http://www.facebook.com/dastart.cafe/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε γκαρντάσι για την απάντηση. Εχεις δίκιο, σωστή σκέψη...

Οπότε... είμαι σε αναμονή να παραλάβω το εργαλείο.Ελπίζω πριν το 15Αύγουστο... :D

 

To παραγγειλες σήμερα 18/6, λογικα θα το διωξουν σε 10 περιπου ημερολογιακες εργασιμες δηλαδη περιπου 28/6, και θα σου ερθει σε 1 μηνα πανω κατω δηλαδη περιπου 28/7, το πολυ την 1η εβδομαδα του Αυγουστου θα σου εχει ερθει φίλτατε.

 

Εγω παιδια θελω να ρωτησω ξανα κατι που ρωτησα πριν κανα μηνα αλλα δεν απαντησε κανεις: το ανταπτορακι που συνοδευει το ταβλετ για ενσυρματη συνδεση στο ιντερνετ (ethernet σε micro usb) το πουλανε πουθενα ? Μπαινω στο νετ μονο ενσυρματα και θελω να παρω ενα καβατζα γιατι το υπαρχον φαινεται πολυ ευθραυστο και φοβαμαι θα μας αφησει νωρις.

Γιατι οπου να ναι θα πιασω ψαλιδια και μαχαιρια να φτιαξω εναν ανταπτορα μονος μου

 

Έχω βρει αυτό (που είμαι σίγουρος 100% οτι κανει) αλλά εχει ελαχιστη παραγγελία 100 κομματια, μηπως ψηνεστε άλλοι 99 κατοχοι για να τα παρουμε ? !@#$%

Α, κι αυτο πιθανον να κανει αλλά έχει ελαχιστη παραγγελία 500 κομματια...

Edited by gianniskriti
Link to comment
Share on other sites

με τους launcher μπορείς να παραμετροποιήσεις ακόμα περισσότερο την εμφάνιση του android να προσθέσεις ή αφαιρέσεις πράγματα. αλλά εγώ κυρίως χρησιμοποιώ launcher γιατί μερικές φορές προσφέρουν αρκετά πιο ομαλή κίνηση και δίνουν αίσθηση ότι η συσκευή σου είναι πιο γρήγορη (μερικές φορές είναι κιόλας).

Δειτε βιντεο στo youtube η ακόμα καλύτερα εγκαταστήστε κάποιον free να τον δείτε απο μόνοι σας. δεν είναι κάτι μόνιμο αν δεν σου αρέσει το κάνεις απεγκατάσταση όπως ακριβώς μια app και έχεις πάλι το μαμάτο interface

 

Διαφορές c91 vs c92 (εκτός του οτι το c92 είναι μεγαλύτερο και ΝΟΜΙΖΩ λείπει η κανονική Usb port-πολύ μεγάλο μείον )

 

Για τον αντάπτορα όντως πολύ δύσκολο να βρείς αν και βρήκα ένα σετάκι απο καλώδια (μαζί και αυτό που θες) στο αμαζον απο ikross γύρω στα 25$

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

με τους launcher μπορείς να παραμετροποιήσεις ακόμα περισσότερο την εμφάνιση του android να προσθέσεις ή αφαιρέσεις πράγματα. αλλά εγώ κυρίως χρησιμοποιώ launcher γιατί μερικές φορές προσφέρουν αρκετά πιο ομαλή κίνηση και δίνουν αίσθηση ότι η συσκευή σου είναι πιο γρήγορη (μερικές φορές είναι κιόλας).

Δειτε βιντεο στo youtube η ακόμα καλύτερα εγκαταστήστε κάποιον free να τον δείτε απο μόνοι σας. δεν είναι κάτι μόνιμο αν δεν σου αρέσει το κάνεις απεγκατάσταση όπως ακριβώς μια app και έχεις πάλι το μαμάτο interface

 

Διαφορές c91 vs c92 (εκτός του οτι το c92 είναι μεγαλύτερο και ΝΟΜΙΖΩ λείπει η κανονική Usb port-πολύ μεγάλο μείον )

 

Για τον αντάπτορα όντως πολύ δύσκολο να βρείς αν και βρήκα ένα σετάκι απο καλώδια (μαζί και αυτό που θες) στο αμαζον απο ikross γύρω στα 25$

 

Ευχαριστω. Πολυ κατατοπιστικο το συγκριτικο βιντεακι που παρεθεσες. Όντως πολυ μεγαλο μειον η ελλειψη full usb στο c92.

Ο εμπορας στο alibaba μου απαντησε οτι μπορει να μου στειλει και μονο 2-3 τεμαχια αλλα με αυξημενη τιμη. Αν η τιμη που μου πει δεν ξεπερασει τα 10€/τεμαχιο θα παραγγείλω 2 ή 3 και πουλαω τα αδιαθετα σε οποιον ανδιαφερθει. Θα ενημερωσω. Στο μεταξυ με το πολυ ψαξε-ψαξε βρηκα και αυτον ο ποιος το δινει 10 δολαρια + 5 μεταφορικα.

Δίνεις σε παρακαλω ενα λινκ για το προιον που βρηκες στην αμαζονα ? Ευχαριστω

Edited by gianniskriti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...