Jump to content

[Επίσημο] HTC One V


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας!

Εδώ κι ενάμισι χρονο έχω κι εγώ την ίδια συσκευή.

Τώρα τελευταία όμως έχει αρχίσει να μου σπάει τα νεύρα, δεν μπαίνει με τη καμια στις επαφές, κάνει εκατό ώρες να μπει στα μηνύματα.

Κ πριν όταν έμπαινα, μου έβγαζε κάποιες επαφές κ ...8πλες. Τις έσβηνα κ μου τις ξαναεβγαζε.

Επιπλέον όταν στέλνει κάποιος μήνυμα συχνά δεν μου το βγάζει στην οθόνη και θα το πάρω πρέφα μόνο εαν μπω χειροκίνητα στο μενού μέσα των μηνυμάτων!!

Ασε που τελευταία θέλει φόρτιση κάθε μέρα πλεον, 5-6 ώρες...

Τι κάνω, επαναφορα συστήματος; Σώζεται έτσι η φάση;

Πως κάνω backup πριν το κάνω, πως σώζω ότι έχω μέσα;

Το φορμάτ πως γίνεται;

Για μπαταρία επίσης που πρέπει να το πάω, στον Κηφισό μόνο είναι η αντιπροσωπεία;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 319
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, για backup υπάρχουν διάφορες εφαρμογές στο μαγαζάκι όπως αυτή.

Για φορμάτ πας ρυθμίσεις-αποθηκευτικός χώρος-εργοστασ. ρυθμίσεις! Λογικά όλα θα στρώσουν με το φορμάτ, αλλά για την μπαταρία δεν υπόσχομαι! Προσωπικά δεν πιστεύω ότι έχει θέμα η μπαταρία, αλλά δεν υπάρχει και κάποιος να μας φωτίσει στο τι φταίει τελικά. Δοκίμασε να βάλεις άλλο καλώδιο usb μήπως δεις καλύτερη φόρτιση...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, είναι η πρώτη μου smartphone συσκευή (htc one v). Την πήρα 90ευρώ.

 

Σκέφτομαι τώρα, έκανα καλά ή έκανα εξυπνάδα λόγω sars και λόγω οτι είναι παλιό (2012) και λόγω ότι τελειώνει γρήγορα η μπαταρία και λόγω ότι δεν ξέρω και πολλά απο smartphones

 

Δεν μου πολυ αρέσει το user interface: εχει πολυ μικρά εικονίδια, πάτησα κατα λάθος τον καιρό και με χρέωσε 1 ευρώ!

 

Τα κουμπιά με τους αριθμούς/γράμματα (στο τηλέφωνο/μηνύματα) είναι μικρά, πατάω άσχετα γράμματα όταν πληκτρολογώ μηνύματα.

 

Πάει γρήγορα σε αδράνεια και μετά πρέπει να πατάω 10 δευτερολεπτα το πάνω κουμπί για να ανοίξει το τηλέφωνο

 

Για πέστε μου εσείς οι πιο έμπειροι, τελικά είναι καλό τηλ, αξίζει να το κρατήσω ή να το πουλήσω σε κανά ebay (δεδομένου οτι δεν έχει εγγυήση) ;

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ μια χαρά τηλέφωνο είναι, λίγη περισσότερη RAM να είχε και να έπαιρνε την τελευταία έκδοση Android...δεν θα το άλλαζα ποτέ!!

Για να μην χρεώνεσαι, απενεργοποίησε τα δεδομένα και μπαίνε μόνο με wi-fi. Στα μηνύματα μπορείς να γράφεις με το κινητό οριζόντια για πιο άνετα. Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω...αν καλύπτει τις ανάγκες σου, κράτα το!

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ μια χαρά τηλέφωνο είναι, λίγη περισσότερη RAM να είχε και να έπαιρνε την τελευταία έκδοση Android...δεν θα το άλλαζα ποτέ!!

Για να μην χρεώνεσαι, απενεργοποίησε τα δεδομένα και μπαίνε μόνο με wi-fi. Στα μηνύματα μπορείς να γράφεις με το κινητό οριζόντια για πιο άνετα. Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω...αν καλύπτει τις ανάγκες σου, κράτα το!

 

σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου,

 

το σήμα που λαμβάνει είναι πάντα στις δυο γραμμες, ενώ σε ένα απλό κινητό είναι καμπάνα 5/5, θέλει κάποια ρύθμιση ή έτσι θα είναι μόνιμα;

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου,

 

το σήμα που λαμβάνει είναι πάντα στις δυο γραμμες, ενώ σε ένα απλό κινητό είναι καμπάνα 5/5, θέλει κάποια ρύθμιση ή έτσι θα είναι μόνιμα;

 

Τίποτα. Για να έχεις καλό σήμα, μπες στις ρυθμίσεις δικτύου και βάλε GSM only. Εγώ έτσι το έχω και το αλλάζω μόνο όταν θέλω να χρησιμοποιήσω το 3G για να μπω ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το εχω το κινητο περιπου 1 χρονο,ακομα το γουσταρω αλλα εδω κ 3 μηνες μου ειχε σπασει τα νευρα...κυριολεκτικα.Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οι επαφες κ οι κλησεις....καποιες στιγμες περιμενα μεχρι κ 2 λεπτα για να εμφανισθει το ιστορικο κλησεων στην οθονη!!!

αν ειναι δυνατον...

 

Εχει κανεις αποψη γι αυτο το θεμα?ειχα διαβασει οτι το viber μπορει να επιδρα σ αυτο...μπορει να ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

daug25 αν και δεν έχω δουλέψει πολύ το viber, δεν είχα ποτέ πρόβλημα...μπορεί όμως, δοκίμασες να το απενεργοποιήσεις; Μήπως θέλει κανα φορμάτ το κινητό;
Link to comment
Share on other sites

daug25 αν και δεν έχω δουλέψει πολύ το viber, δεν είχα ποτέ πρόβλημα...μπορεί όμως, δοκίμασες να το απενεργοποιήσεις; Μήπως θέλει κανα φορμάτ το κινητό;

 

Ξερεις τι εκανα σημερα...εβγαλα ολες τις βαριες εφαρμογες μηκα στις ρυθμισεις για προγραμματιστες(κ καλα...)εβαλα οριο διεργασιων 4,εκανα επιταχυνση των 2d εφαρμογων κ κανοντας διακοπη στις προεγκατεστημενες εφαρμογες που ετσι κ αλλιως δεν χρησιμοποιω ..το κινητο ανεπνευσε,,,τωρα τα ελευθερα mb ενω ηταν συνηθως 50 με 70 ειναι τουλαχιστον 120 κ λειτουργει πιο ανετα...με τις κλησεις το προβλημα παραμενει ομως...αν κ λιγοτερο μου φαινεται....Εσυ δεν ειχες ποτε αυτο το προβλημα με το ιστορικο κλησεων?η ανταποκριση ηταν παντα γρηγορη?

Διονυσης.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να μπαίνει σε δευτερόλεπτα στη λίστα κλήσεων. Αν συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα κάντου κάνα φορμάτ να στρώσει! Αυτά που είπες τα έχω δοκιμάσει και εγώ, όντως βοηθάνε...
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να μπαίνει σε δευτερόλεπτα στη λίστα κλήσεων. Αν συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα κάντου κάνα φορμάτ να στρώσει! Αυτά που είπες τα έχω δοκιμάσει και εγώ, όντως βοηθάνε...

 

To format ειναι η επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δτις ρυθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αυτό. Σώσε ό,τι δεν θέλεις να χάσεις και κάνε επαναφορά και διαγραφή δεδομένων.

 

Εκανα την επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων πριν 4 μερες κ το κινητο ξεκολησε πραγματικα...τρομερη αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποια kitkat custom rom για το κινητό μας που να λειτουργεί σωστά;;; Όποιος έχει δοκιμάσει κάτι ας πει...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας

Η εγγυήση θα τελείωσει σε κανα δίμηνο και σκέφτομαι να του βάλω άλλη rom μηπως και τρέχει γρηγορότερα, ομως υπάρχουν τα εξής θέματα:

1) δεν ξέρω τι είναι και πως κάνουν root, flush, custom rom upgrade κλπ.,

2) δεν ξέρω εάν συμφέρει να κάνω τα παραπάνω,

3) δεν ξέρω εάν το cynogenmod 10 που τυχαία διάβασα σε κάποιο φορουμ θα είναι καλύτερο απο το sense που εχω στο ΟneV,

4) δεν έχω και πολύ χρονο να διαβάζω ατέλιωτες σελίδες άπειρων φόρουμς για το πως να τα κάνω όλα αυτά,

5) Ξέρω οτι κάποια στιγμη θα πρέπει να μάθω πως τα κάνουν όλα αυτά, αλλά δεν θέλω να κάνω το τηλέφωνο μου 'τουβλο' με διάφορους πειραματισμούς στον βωμό της γνώσης.

 

Εαν κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας

Η εγγυήση θα τελείωσει σε κανα δίμηνο και σκέφτομαι να του βάλω άλλη rom μηπως και τρέχει γρηγορότερα, ομως υπάρχουν τα εξής θέματα:

1) δεν ξέρω τι είναι και πως κάνουν root, flush, custom rom upgrade κλπ.,

2) δεν ξέρω εάν συμφέρει να κάνω τα παραπάνω,

3) δεν ξέρω εάν το cynogenmod 10 που τυχαία διάβασα σε κάποιο φορουμ θα είναι καλύτερο απο το sense που εχω στο ΟneV,

4) δεν έχω και πολύ χρονο να διαβάζω ατέλιωτες σελίδες άπειρων φόρουμς για το πως να τα κάνω όλα αυτά,

5) Ξέρω οτι κάποια στιγμη θα πρέπει να μάθω πως τα κάνουν όλα αυτά, αλλά δεν θέλω να κάνω το τηλέφωνο μου 'τουβλο' με διάφορους πειραματισμούς στον βωμό της γνώσης.

 

Εαν κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να βοηθήσει

Το ίδιο ακριβώς ζητώ κι εγώ!

Πήρα από έναν ξάδερφο μου ένα HTC One V που είναι κλειδωμένο σε ξένο δίκτυο και θέλει να του το ξεκλειδώσω και να το αναβαθμίσω ή να το φλασάρω με άλλη ρομ.

Πώς γίνονται όλα αυτά σε αυτό το κινητό?

Ξέρω να φλασάρω κινητά με ΜΤΚ τσιπάκι αλλά δεν έχω ιδέα για το συγκεκριμένο.

Κάποιο λινκ από xda ή needrom??

Thanks.

>

EDIT: Μπορώ από ICS 4.0.3/SENSE 4.0A που έχει να βάλω 4.2.2 Jelly Bean ή πρέπει αναγκαστικά να μείνω στην 4.0.3?

Edited by LarryAn
Link to comment
Share on other sites

Αν δε διαβασεις δε κανεις τιποτα :)

 

Αν υπαρχουν καστομ ρομς βασισμενες σε επομενες εκδοσεις android τις φλασαρεις.

Το θεμα ειναι αν ειναι πληρως λειτουργισιμες. Μια ματια στους xda θα λυσει τις αποριες σου

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα,

εχω κ εγω τα ιδια γνωριμα προβληματα στη συσκευη αυτή... που παραμένει όμως αρεστή.

Θα ή8ελα πριν το φορματ να σώσω κάπως τα μυνήματα στον υπολογιστή, πως γίνεται κάτι τέτοιο;

Το φορματ που λεμε είναι ίδιο με την "επαναφορα συστήματος";

Εαν μπορω δλδ να το στρωσω μόνη μου παρα να το πάω σε αντιπροσωπεια κ να περιμένω δυο μήνες από αυτους. Ασε που έχει λήξει η εγγύηση μου....

Link to comment
Share on other sites

frygania δοκίμασε αυτό για τα sms η ψάξε στο μαγαζάκι για παρεμφερείς εφαρμογές. Το "format" στην ουσία είναι η επαναφορά και διαγραφή όλων των δεδομένων σου όπου κάνοντάς το έχεις το κινητό όπως την πρώτη φορά που το άνοιξες. Αν έχεις προβλήματα είναι η πιο απλή λύση αρκεί να έχεις όρεξη μετά να ξαναπερνάς όλες σου τις εφαρμογές, ρυθμίσεις κλπ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ΕΡΩΤΗΣΗ : HTC ONE - V , Με ενσωματωμένη μπαταρία : Γνωρίζει κανείς , εάν αφαιρέσουμε μπαταρία υπάρχει περίπτωση να χαθούν δεδομένα του Τηλεφώνου ? Η λογική λέει Οχι αλλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση αν κάποιος εχει προηγούμενη εμπειρία ή γνώση στο θέμα.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...