Jump to content

Xperia mini / mini pro : Εγκατάσταση της hybrom rom


wertyo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά αποφάσισα με μεγάλη μου χαρά να σας βοηθήσω να βάλετε οποιοι ενδιαφέρεστε την hybrom στο κινητό σας :)

Γιαυτο λοιπόν έφτιαξα κάποιες οδηγίες οι οποιες πιστεύω μπορούν να ακολουθηθούν και από αρχαριους

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

 

Οποιος επιχειρήσει τα παρακάτω βήματα θα χάσει την εγγύηση του κινητού του και υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα μην μπορεί πια να κάνει update σε android 4 μέσο του pc companion η κάποιου αλλου manager της Sony επειδή πολύ απλά με το unlock bootloader που θα σας ζητηθεί παρακάτω είναι σαν να φεύγετε από την Sony ως χρήστης...ακόμα μπορείτε πολύ εύκολα άμα δεν είστε γνωστης να βλάψετε την συσκευή σας...ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑΥΤΟ!!!!!!!!!

 

!!!ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΤΕ!!!

 

Ας ξεκινήσουμε....

 

Βήμα 1

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να κάνετε unlock τον bootloader...αυτό θα το καταφέρετε με τη βοήθεια του παρακάτω thread:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1285285

 

Aυτό το thread όμως δείχνει εικόνα για το testpoint μονο του mini pro...για τους κατόχους του mini ψάξτε video παρόμοια με αυτό που έχω βάλει παρακάτω...

Το παρακάτω video κάνει πράξει τα βήματα του thread και ίσος βοηθήσει τους κατόχους του mini pro ...

testpoint xperia mini pro - YouTube

 

Βήμα 2

Aφού κάνετε unlock τον bootloader...πρέπει να βάλετε κάποιον custom kernel μιας και οι περισσότερες custom roms δεν δουλεύουν με τον stock kernel...

Εγώ διάλεξα να βάλω τον rage kernel αφού έχει αποδειχτεί ο πιο αξιόπιστος

 

Το thread του rage kernel:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1398910

 

Πηγαίνουμε στο installing και κατεβάζουμε τους drivers από το πρώτο βήμα πατώντας πάνω στο drivers...

Αυτό το video θα σας βοηθήσει στην εγκατάσταση τον drivers αλλα και την εφαρμογη των παρακάτω βημάτων...

 

Το επόμενο βήμα είναι να πάτε στο δεύτερο βήμα από το installing του thread και να πατήσετε το ''these files'' για να το Κατεβάσετε το fastboot το οποιο θα κάνετε και extract μέσα σε ένα φάκελο...

 

Μετα θα πάτε και θα κατεβάσετε τον rage kernel του κινητού σας στο download που έχει κάτω κάτω...

Αφού το κατεβάσετε κάνετε extract το αρχειο που προκύπτει (boot) το βάζετε μέσα στον ίδιο φάκελο που βάλατε και τα αρχεία που κάνατε extract από το fastboot...

 

Μετα άνοιξτε αυτό τον φάκελο που έχετε βάλει όλα αυτά(τα αρχεία του fastboot και τον boot) και πατήστε το flash.cmd.

Αφού ανοίξει μια γραμμή εντολών που θα λέει ''waiting for devices'' συνδέεται το κινητό στο pc κρατώντας πατημένο το volume up button και τότε η γραμμή εντολών θα αρχίσει να βάζει τον kernel στο κινητό...

Αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση του kernel στην γραμμή εντολών θα γραφεί ''πιέστε ένα πλήκτρο για συνέχεια'' το κανετε... και τότε θα κλείσει η γραμμή εντολών και θα μπορείτε πλέον να αποσυνδέσετε το κινητό σας από το pc

 

Για να ελενξετε αν έχει μπει ο kernel...ανοίξτε το κινητό σας και πηγαίνετε στις ρυθμίσεις...και πατήστε ''σχετικά με το τηλέφωνο'' και μετά δείτε στο έκδοση kernel αν λέει : 2.6.32.9-perf dumoh@vbox #26

 

Σε αυτό το σημείο η συσκευη είναι πλέον rooted και με διαφορα προγράμματα όπως το SetCPU μπορείτε να ανεβάσετε τον επιξεργαστη σας στα 2 ghz...γιαυτο άμα επιθυμεί κανεις μπόρει να σταματήσει εδώ και να μην βάλει την rom που είναι και το άμεσος επόμενο βήμα...

 

Βήμα 3

Αφού έχετε ξεκλειδώσει τον bootloader και έχετε βάλει τον rage kernel...ήρθε η ώρα να βάλουμε την rom ;)

1. Πηγαίνετε στο xda-developers και κατεβάστε την rom

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1373435

2. Αφού τελειώσει το download όπως είναι ο zip φάκελος που έχει κατεβει τον παίρνετε και τον μεταφέρεται στην microsd του κινητού...

3. Μμετά κλίνετε το κινητό και το ξανανοίγετε...και την ώρα που δείχνει το logo της sony ericsson ανάβει ένα μπλε λαμπάκι στο κινητό πάνω αριστερά και άμεσος πρέπει να πατήσετε το volume down button για να μπείτε στο CWM

4. Ττώρα αφού έχετε μπει στο CWM πατιοντας τα κουμπιά volume down/up πάτε πάνω κάτω και με το home button επιλέγεται το back up and restore =>back up...για να κάνετε back up την τωρινή σας rom σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά ή πολύ απλά σε περίπτωση που δεν σας αρέσει η rom...

5. Αφού τελειώσει το back up...πρέπει να κάνετε wipe data/factory reset και wipe cache partition

6. Ααφού τελειώσετε και από αυτο πηγαίνετε στο install zip from sdcard => choose zip from sdcard και επιλέξτε την hybrom εκεί ακριβώς που την είχατε βάλει...και περιμένετε να τελειώσει το install

7. Τώρα κάντε reboot το κινητό σας και στην πρώτη μονο εκκίνηση πρέπει να έχετε υπομονή γιατί πάντα κρατάει λιγη ώρα (κάνα 5λεπτό)...αφού ανήξει το κινητό και φορτώσουν όλα ξανακάντε ένα δεύτερο reboot......απολαύστε την νέα σας rom ;)

 

για τυχόν απορίες ρωτήστε ;)

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

καταρχας wertyo να σ ευχαριστησουμε για τον κοπο και το χρονο σου ;)...........................................εχω 2 αποριες για να το κανω αυτο πρεπει να ειμαι ρουτ???????? και δευτερον εαν θελω να γυρισω στο μαμισιο kernel τι πρεπει να κανω????????
Link to comment
Share on other sites

Είσαι μάγκας!κάποιος moderator να το βαλει στους οδηγούς!καθώς ισχύει και για mini pro και mini και active και live with walkman!!

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου...νασε καλα ;)

 

καταρχας wertyo να σ ευχαριστησουμε για τον κοπο και το χρονο σου ;)...........................................εχω 2 αποριες για να το κανω αυτο πρεπει να ειμαι ρουτ???????? και δευτερον εαν θελω να γυρισω στο μαμισιο kernel τι πρεπει να κανω????????

τιποτα παιδια ;)

οχι δεν πρεπει να εισαι ροοτ...αφου δεν εχει να κανει καν...απλα πρεπει να εισαι στο firmware της Sony εκτος την .69 που ο συγκεκριμενος kernel δεν υποστιριζει :/

οσο για το 2ο δεν το εχω ψαξει :P

Link to comment
Share on other sites

θα την δοκιμαζα αμεσα αλλα δε νομιζω να αξιζει να ρισκαρουμε για ενα και μονο λογο δε ξερουμε το πως θα το επαναφερουμε
Link to comment
Share on other sites

θα την δοκιμαζα αμεσα αλλα δε νομιζω να αξιζει να ρισκαρουμε για ενα και μονο λογο δε ξερουμε το πως θα το επαναφερουμε

 

όχι να το επαναφέρουμε μπορούμε οποιοδήποτε πρόβλημα κιάν πάθει...άλλωστε..το κινητό μου πως νομίζεις ότι ζει ακόμα? :P

Link to comment
Share on other sites

όχι να το επαναφέρουμε μπορούμε οποιοδήποτε πρόβλημα κιάν πάθει...άλλωστε..το κινητό μου πως νομίζεις ότι ζει ακόμα? :P

 

ναι αλλα πως???????????? ειχα το χ10 μινι και το ειχα λιωσει :D και με επιδιωρθοση companion γινονταν η δουλεια μας, τωρα πως θα το επαναφερουμε στην εργοστασιακη του κατασταση????? με τον ιδιο τροπο γινετε?????? και κατι αλλο φτανει η ταχυτητα του μεχρι 2 ghz χωρις να εχει καποιο bug?????? αν ναι ξεκινω το φλασαρισμα :D

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η απορια μου και η ανησυχια μου σχετικα με την hybrom ειναι ο bootloader...αν ειναι να μην μπορω να παρω official αναβαθμιση τι να το κανω;;εκτος και αν υπαρχει τροπος να ξανακλειδωσουμε.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...το restore μπορούμε να το κάνουμε με το flashtool...που το οποιο βάζει οποιαδήποτε official rom θες...στο δικώμου είχα βάλει μια φορα rom αλονου κινητού...και το κινητό δεν άνοιγε καν...αλλα μια χαρά κατάφερα και το ξαναεπανεφερα στην αρχικό του rom χωρίς κανένα απόλυτος πρόβλημα ;)

 

όσο για το ice cream...μάλλον εκανα λάθος για το update ότι και καλά δεν γίνετε...καθώς εχτές που άλλαξα την hybrom πήγα για δοκιμη να δω αν γίνετε να κάνω update μέσο pc companion και μια χαρά μου έβαλε την .62...αρκεί να βάλει την officia rom πριν το κάνει το update...οποτε και με την icecream δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα καθώς θα μπορέσουμε να βάλουμε πάλι την official rom για να γίνει ομαλά το update ...

 

το κινητό μπορεί να φτάσει τα 2 ghz...αλλα εγώ δεν το κάνω επειδή φτάνεις τον επεξεργαστή στα ορια του...

εγώ τον έχω στα 1.4-1.6 και πιστεψτεμε η διαφορα είναι διπλάσια στην ταχύτητα :D

απο τοτε δεν έχω ξανατραβήξει lag αλλα ούτε και η πατάρια καταναλώνεται πιο γρήγορα

 

ναι υπάρχει τρόπος να το ξανά κλειδώσουμε με το ίδιο πρόγραμμα...αλλα δεν το έχω δοκιμάσει για να δω αν ισχύει 100%...αλλα λογικά θα ισχύει :)

Edited by wertyo
Link to comment
Share on other sites

για τυχόν απορίες ρωτήστε ;)

 

Μπράβο wertyo... Και εγώ ξεκίνησα προχθές αλλά το κινητό έχει κολλήσει στο SE logo και δεν προχωράει...

 

Καμιά ιδέα κανείς πως διορθώνεται?

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο wertyo... Και εγώ ξεκίνησα προχθές αλλά το κινητό έχει κολλήσει στο SE logo και δεν προχωράει...

 

Καμιά ιδέα κανείς πως διορθώνεται?

 

ξεκινησες τον οδηγο του wertyo και κολλησε στο logo???:confused:

 

δοκιμασε μπας και κανεις κανα flash με το SEUS

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ξεκινησες τον οδηγο του wertyo και κολλησε στο logo???:confused:

 

Όχι είχα ξεκινήσει μόνος (όπως σου είχα πει) και κόλλησε μετά το install from sdcard...

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Όχι είχα ξεκινήσει μόνος (όπως σου είχα πει) και κόλλησε μετά το install from sdcard...

 

ναι γιατι θυμαμαι οτι ξεκινησες μονος και λεω ποτε προλαβε και εκανε και τον τροπο του wertyo..:rolleyes::confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο wertyo... Και εγώ ξεκίνησα προχθές αλλά το κινητό έχει κολλήσει στο SE logo και δεν προχωράει...

 

Καμιά ιδέα κανείς πως διορθώνεται?

 

κανένα πρόβλημα φιλε μου...το πρόβλημα σου διορθώνεται σίγουρα...απλά πέσμου τι ακριβώς έκανες για να σου πω τι πρέπει να κανεις για να επιδιορθωθεί ;)

Link to comment
Share on other sites

κανένα πρόβλημα φιλε μου...το πρόβλημα σου διορθώνεται σίγουρα...απλά πέσμου τι ακριβώς έκανες για να σου πω τι πρέπει να κανεις για να επιδιορθωθεί ;)

 

Ολα καλα!SEUS is our friend!

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κανένα πρόβλημα φιλε μου...το πρόβλημα σου διορθώνεται σίγουρα...απλά πέσμου τι ακριβώς έκανες για να σου πω τι πρέπει να κανεις για να επιδιορθωθεί ;)

 

Ναι ναι εντάξει με το SEUS επανήλθα. Απλά βρήκα και έναν ακόμα τρόπο για unlock του bootloader... Δεν ξέρω κατά πόσο είναι πιο λειτουργικός από τα καλώδια...

 

Αυτόν...

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

http://androidflip.com/test-points-for-xperia-devices-xperia-arc-active-mini-mini-pro-neo-play-pro-ray/ εδώ θα βρείτε τα test point όλων των xperia συσκευών.
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο zxr ηθελα να στο ζητήσω να το βαλεις στους οδηγούς.ήδη ξεκίνησα τη διαδικασία.ο bootloader ειναι το δύσκολο κομμάτι.κατά τα αλλά τίποτα περιπλοκο

 

Απλα μια επισήμανση.ειναι και για το μίνι προ ο οδηγός!

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι εντάξει με το SEUS επανήλθα. Απλά βρήκα και έναν ακόμα τρόπο για unlock του bootloader... Δεν ξέρω κατά πόσο είναι πιο λειτουργικός από τα καλώδια...

 

Αυτόν...

 

Με αυτόν τον τρόπο που ανάλυει εκεί ξεκλείδωσα τον bootloader του nexus S. Απλά θέλει προσοχή. Κατά τα άλλα είναι πανεύκολο.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Δύο ακόμα γρήγορα θεματάκια... Με τον δικό μου τρόπο το unlock του bootloader κολλάει στο σημείο που θέλει να βάλεις τους drivers (τους αλλαγμένους!)... Δεν παθαίνει κάτι το κινητό απλά δεν μπορεί να συνεχίσει η διαδικασία... Το ψάχνω βέβαια ακόμα...

 

Δεύτερο και πιο σημαντικό για μένα... Στον πρώτο τρόπο με την παραμάνα και το καλώδιο... Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιεί?

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

http://androidflip.com/test-points-for-xperia-devices-xperia-arc-active-mini-mini-pro-neo-play-pro-ray/ εδώ θα βρείτε τα test point όλων των xperia συσκευών.

 

ωραιος!πολυ χρησιμο..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά μέχρι εδώ αλλά.. το setCPU και τα άλλα "προγραμματάκια" γιατί δεν τα βρίσκω;;

HYBROM v15 εγκατεστάθηκε!!!! Προβλήματα : 0 :yahoo::yahoo:

 

Mr. wertyo :up::bow::bow::bow::bow:

Edited by babis01

The light at the end of the tunnel will be switched off until further notice!

 

Xperia Mini ST15i

Rage Kernel v2.7

ROM Xperia Mini Flush78_v6.5 S Edition FINAL

Link to comment
Share on other sites

Δύο ακόμα γρήγορα θεματάκια... Με τον δικό μου τρόπο το unlock του bootloader κολλάει στο σημείο που θέλει να βάλεις τους drivers (τους αλλαγμένους!)... Δεν παθαίνει κάτι το κινητό απλά δεν μπορεί να συνεχίσει η διαδικασία... Το ψάχνω βέβαια ακόμα...

 

Δεύτερο και πιο σημαντικό για μένα... Στον πρώτο τρόπο με την παραμάνα και το καλώδιο... Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιεί?

 

το s1tool :)

 

Ολα καλά μέχρι εδώ αλλά.. το setCPU και τα άλλα "προγραμματάκια" γιατί δεν τα βρίσκω;;

HYBROM v15 εγκατεστάθηκε!!!! Προβλήματα : 0 :yahoo::yahoo:

 

Mr. wertyo :up::bow::bow::bow::bow:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mhuang.overclocking&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsImNvbS5taHVhbmcub3ZlcmNsb2NraW5nIl0.

νατο :P

 

παιδιά...ο τρόπος ο δικός μου μου ξεκλειδώνει το bootloader μπορεί να είναι πιο δύσκολος...αλλα για οποιοδήποτε λόγο...στο μέλλον θα μπορέσεις να τον ξανα κλιδωσεις παρα πολύ εύκολα(δεν το έχω δοκιμάσει αλλα πρέπει να γίνετε)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

παιδιά...ο τρόπος ο δικός μου μου ξεκλειδώνει το bootloader μπορεί να είναι πιο δύσκολος...αλλα για οποιοδήποτε λόγο...στο μέλλον θα μπορέσεις να τον ξανα κλιδωσεις παρα πολύ εύκολα(δεν το έχω δοκιμάσει αλλα πρέπει να γίνετε)

 

Δεν χρειάζεται ξανά κλείδωμα γιατί δεν χάνεις τα DRM της μαμάς εταιρείας.

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ξανά κλείδωμα γιατί δεν χάνεις τα DRM της μαμάς εταιρείας.

 

ναι αλλα χάνεις την εγγύηση...και άμα θες να το πας για service και είναι ulock το bootloader ...δεν το δέχονται :)

Link to comment
Share on other sites

παίδες το έβαλα και εγώ. το κινητό πάει λίγο σφαίρα.. χαχαχα.. θέλει λίγο δουλειά μέχρι να ξεκλειδώσει το bootloader αλλά μετά δεν θέλει πάνω απο 15 λεπτά.

 

edit. πολλά ευχαριστώ στο παιδί που το ξεκίνησε σαν θέμα. όχι μόνο για τις πληροφορίες αλλά και για το θάρρος του. ;)

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...