Jump to content

Nokia 6630 (CHARLIE)


DON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδιά θα τρελαθώ!!!!!

τώρα μόλις πρόσεξα στο link που σας έδωσα ότι υποστηρίζει bluetooth v1.2 .

δηλαδή θα έχει εμβέλεια 100 μετρα???????????

<prf:SupportedBluetoothVersion>1.2</prf:SupportedBluetoothVersion>

πες μου τώρα ότι είναι αλήθεια αυτό το πράγμα να τρελαθούμε εντελώς!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν εχει bluetooth 1.2 τοτε πραγματικα ειναι ολα τα λεφτα... κορυφη λοιπον το κινητο εε! να ειχε και λιγο ποιο ωραία εμφανιση!!

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Έ ρε μας φάγατε μ'αυτή την εμφάνιση. :) Το ένα σαν αυγό, το άλλο στραβό πληκτρολόγιο, το άλλο πολύ μεγάλο..... Ε, δεν τρώγεστε. :) Είπε μια φορά η κακομοίρα να βγάλει μια σειρά πλήρης συσκευών και της το βγάζουμε ξινό.

 

Αυτό με το bluetooth θα είναι απο τις μεγάλες μας απορίες μεχρι να έρθει το κινητό στα χέρια μας. Έχω ανακαλύψει και μερικά ακόμη στοιχεία-βελτιώσεις αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα και γι'αυτό δεν λέω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sequent_c ( 5 Αύγ. 2004 , 22:02)

 

ρε παιδιά θα τρελαθώ!!!!!

τώρα μόλις πρόσεξα στο link που σας έδωσα ότι υποστηρίζει bluetooth v1.2 .

δηλαδή θα έχει εμβέλεια 100 μετρα???????????

<prf:SupportedBluetoothVersion>1.2</prf:SupportedBluetoothVersion>

πες μου τώρα ότι είναι αλήθεια αυτό το πράγμα να τρελαθούμε εντελώς!!!

 

σιγουρα????

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το μόνο ΄΄κακό΄΄ μέχρι τώρα είναι ότι θα έχει hot swap αλλά δεν υπάρχουν readers για rsmmc

(Eκτός και αν ο αντάπτορας που θα υπάρχει θα μπορεί να τον διαβάζει ο reader...)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jim87 ( 6 Αύγ. 2004 , 21:12)

 

Πάντως το μόνο ΄΄κακό΄΄ μέχρι τώρα είναι ότι θα έχει hot swap αλλά δεν υπάρχουν readers για rsmmc

(Eκτός και αν ο αντάπτορας που θα υπάρχει θα μπορεί να τον διαβάζει ο reader...)

 

 

Ναι ο reader την διαβαζει χωρις προβλημα :)

(οπως με το 7610).

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow ( 6 Αύγ. 2004 , 02:44)

 

Έ ρε μας φάγατε μ'αυτή την εμφάνιση. :) Το ένα σαν αυγό, το άλλο στραβό πληκτρολόγιο, το άλλο πολύ μεγάλο..... Ε, δεν τρώγεστε. :) Είπε μια φορά η κακομοίρα να βγάλει μια σειρά πλήρης συσκευών και της το βγάζουμε ξινό.

 

Αυτό με το bluetooth θα είναι απο τις μεγάλες μας απορίες μεχρι να έρθει το κινητό στα χέρια μας. Έχω ανακαλύψει και μερικά ακόμη στοιχεία-βελτιώσεις αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα και γι'αυτό δεν λέω τίποτα.

 

έλα τώρα george !!!

μην μας αφήνεις με την περιέργεια!!!

πες και θα το εξετάσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα φοβερο το 6630 με πολλες ευχαριστες εκπληξεις αλλα ΔΕΝ θα το παρω.Θα παρω το 9500 και μετα οταν με το καλο βγει 60αρι με μεγαλυτερη αναλυση οθονης θα το παρω για να εχει και ενα παρτενερ το 9500.:)
Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nervous ( 6 Αύγ. 2004 , 19:20)

 

Ναι ο reader την διαβαζει χωρις προβλημα :)

(οπως με το 7610).

 

 

Δεν το έχω το 7610 οπότε δεν ήξερα...

Thanks για την δευκρίνηση :)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow ( 5 Αύγ. 2004 , 16:04)

 

mikem, to hard RTOS που ανέφερες, τι είναι;

 

Το hard real time os είναι το os το οποίο διαθέτει αυστηρούς προσδιορισμούς στις εγγυήσεις που παρέχει στους χρόνους απόκρισης. Αν τύχει και τις υπερβεί, αυτό θεωρείται δυσλειτουργία και δεν είναι αποδεκτό. Αντίθετα, ένα soft rtos παρέχει "προσεγγιστικές" εγγυήσεις, δηλ. αν τις υπερβεί δεν θεωρείται δυσλειτουργία, και αποδεχόμαστε τη συμπεριφορά αυτή. Τα περισσότερα συστήματα πολυμέσων είναι γενικά soft real time (είναι φθηνότερα και γενικά επαρκή). Έχει πάρει κάπου το μάτι μου ότι και τα Windows Longhorn θα έχουν κάποια (μάλλον soft) real time χαρακτηριστικά για την αναπαραγωγή πολυμέσων.

 

Για το Bluetooth 1.2, έχω την εντύπωση ότι αναφέρεται στη stack (δηλ. στην υλοποίηση του λογισμικού). Αν όντως είχε κάτι τόσο ριζοσπαστικό, όπως η τόσο μεγάλη εμβέλεια, δεν θα αναφερόταν σε κάποιο spec; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mikem4600 ( 6 Αύγ. 2004 , 22:03)

 

Το hard real time os είναι το os το οποίο διαθέτει αυστηρούς προσδιορισμούς στις εγγυήσεις που παρέχει στους χρόνους απόκρισης. Αν τύχει και τις υπερβεί, αυτό θεωρείται δυσλειτουργία και δεν είναι αποδεκτό. Αντίθετα, ένα soft rtos παρέχει "προσεγγιστικές" εγγυήσεις, δηλ. αν τις υπερβεί δεν θεωρείται δυσλειτουργία, και αποδεχόμαστε τη συμπεριφορά αυτή. Τα περισσότερα συστήματα πολυμέσων είναι γενικά soft real time (είναι φθηνότερα και γενικά επαρκή). Έχει πάρει κάπου το μάτι μου ότι και τα Windows Longhorn θα έχουν κάποια (μάλλον soft) real time χαρακτηριστικά για την αναπαραγωγή πολυμέσων.

 

Για το Bluetooth 1.2, έχω την εντύπωση ότι αναφέρεται στη stack (δηλ. στην υλοποίηση του λογισμικού). Αν όντως είχε κάτι τόσο ριζοσπαστικό, όπως η τόσο μεγάλη εμβέλεια, δεν θα αναφερόταν σε κάποιο spec; :worry:

 

αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν τελικά είναι θετικό που έχει hart real time OS ή όχι.

όσο αναφορά το bluetooth 1.2 επειδή το έψαξα σε πολλά sites δεν αναφέρει πουθενά ότι έχει τόση εμβέλεια (αυτό το διάβασα από εδώ μέσα) αλλα τονίζει την μεγάλη διαφορα που θα έχει στην ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων και στην δυνατότητα μεταφοράς μέχρι και φωνής μέσω bluetooth !!!

Link to comment
Share on other sites

έλα τώρα george !!! μην μας αφήνεις με την περιέργεια!!! πες και θα το εξετάσουμε...
Οκέι. :) Λοιπόν, στην φώτο που επισυνάπτω φαίνεται η λειτουργία του media gallery. Είναι το γνωστό μας απο τα symbian 7 gallery ή έκθεση στα Ελληνικά.

 

Εδώ σου δίνεται η δυματότητα να επιλέξεις μία κατηγορία αρχείων, images, audio files, video clips και streaming links (URls). Μόλις το κάνεις, σου εμφανίζεται μια λίστα με τα αρχεία που βρίσκονται στην κάρτα μνήμης και στο τηλέφωνο. Με λίγα λόγια, το τηλέφωνο τα συλλέγει για σένα, τέλος πια η αναζήτηση.

Ακόμα μέσα απο το μενού του media gallery μπορείς να εισέλθεις σε άλλες λειτουργίες του τηλεφώνου όπως κάμερα, βιντεοσκόπηση, mp3player, ηχογράφηση κτλ.

 

Τρομερά οργανωτικό εργαλείο που ανεβάζει την ευχρηστία και την ταχύτητα εύρεσης των αρχείων που βρίσκονται αποθηκευμένα στην συσκευή, στ αύψη.

 

Ο δισταγμός μου οφείλεται στο γεγονός οτι δεν ξέρουμε ακόμα ποιά απο τα χαρακτηριστικά και τις καινοτομίες του symbian 8 θα ενσωματώνονται στο 6630. Θα είναι έτσι ο media gallery στο 6630; Εγώ πάντως, πιστεύω πως θα είναι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow ( 6 Αύγ. 2004 , 04:44)

 

Έ ρε μας φάγατε μ'αυτή την εμφάνιση. :) Το ένα σαν αυγό, το άλλο στραβό πληκτρολόγιο, το άλλο πολύ μεγάλο..... Ε, δεν τρώγεστε. :) Είπε μια φορά η κακομοίρα να βγάλει μια σειρά πλήρης συσκευών και της το βγάζουμε ξινό.

 

 

Δηλαδή είναι όμορφο;;; :blink: :D

Σαφώς ενσωματώνει κορυφαία specs, αλλά δεν σταματά να είναι ένα από τα πιο άσχημα smartphones.

Και δεν είναι υποκειμενικό αυτό. Μια σύγκριση με 7610, Χ700, 6260 θα σας πείσει.

Βέβαια αυτά δεν είναι 3G, αλλά αυτό δεν έχει κάποια σημασία. Δεν χρειαζόταν να το κάνουν άσχημο ώστε να σπεύσουν οι αγοραστές-θύματα να αγοράσουν και το επόμενο 3G το οποίο δεν θα έχει τίποτα παραπάνω, απλώς θα έχει αξιοπρεπής εμφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

Ύπερβολικός είσαι. Δεν είπα εγώ οτι είναι όμορφο αν και μου αρέσει παρα πολύ εμφανισιακά, απλά σε τέτοιες συσκευές η εξωτερική εμφάνιση δεν είναι απο τα πρωταρχικά κριτήρια. Τουλάχιστον απο μας. Καλό θα είναι η συσκευή που αγοράζουμε να είναι και όμορφη, όμως αυτό που παίζει πρωταρχικό ρόλο είναι τα χαρακτηριστικά. Το πιο άσχημο τηλέφωνο που έχει εμφανιστεί ποτέ να μου δώσουν, αν έχει αυτά που θέλω και με καλύπτει, δεν θα ζητήσω τίποτε άλλο.

 

Τα επόμενα series 60 3G symbian 8 smartphones που θα κυκλοφορήσουν, δεν το ξέρω αν θα έχουν κάποιες βελτιώσεις, αλλά το σιγουρο είναι οτι ακόμα και το πλήρης 6630, αφήνει περιθώρια για πολλές βελτιώσεις σε αρκετούς τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow ( 7 Αύγ. 2004 , 06:34)

 

Ύπερβολικός είσαι. Δεν είπα εγώ οτι είναι όμορφο αν και μου αρέσει παρα πολύ εμφανισιακά, απλά σε τέτοιες συσκευές η εξωτερική εμφάνιση δεν είναι απο τα πρωταρχικά κριτήρια. Τουλάχιστον απο μας. Καλό θα είναι η συσκευή που αγοράζουμε να είναι και όμορφη, όμως αυτό που παίζει πρωταρχικό ρόλο είναι τα χαρακτηριστικά. Το πιο άσχημο τηλέφωνο που έχει εμφανιστεί ποτέ να μου δώσουν, αν έχει αυτά που θέλω και με καλύπτει, δεν θα ζητήσω τίποτε άλλο.

 

Τα επόμενα series 60 3G symbian 8 smartphones που θα κυκλοφορήσουν, δεν το ξέρω αν θα έχουν κάποιες βελτιώσεις, αλλά το σιγουρο είναι οτι ακόμα και το πλήρης 6630, αφήνει περιθώρια για πολλές βελτιώσεις σε αρκετούς τομείς.

 

Η εμφάνιση είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας για την αγορά ενός κινητού, ακόμη και όταν αυτό είναι smartphone.

To τεράστιο ποσοστό της Ελληνικής αγοράς δεν ενδιαφέρεται για τα specs, αλλά για μια καλή καμερα και μια ευπρεπής εμφάνιση.

Σίγουρα τα specs "κάνουν" το smartphone, αλλά στο thread του 7610 τα μισά -ίσως και παραπάνω- posts αναφέρονται στην αναπααγωγή mp3s.

Aυτοί είναι, λοιπόν, οι Business users που κάνουν χρήση των smartphones??? :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι σημαντικός παράγοντας αλλά δεν κατάλαβες αυτό που είπα. Γι'αυτό είπα "Τουλάχιστον απο μας". Εμείς, σ'αυτό το φόρουμ, κατα την πλειοψηφία μας, δεν ανήκουμε στο τεράστιο ποσοστό της Ελληνικής αγοράς που δεν ενδιαφέρεται για τα specs. Δεν με νοιάζει καθόλου τι κάνουν αυτοί. Το ξέρω οτι είναι έτσι όπως τα λές.

Το 6630 δεν είναι άσχημο, ούτε όμορφο, είναι ένα κλασικού σχεδιασμού νοκια εργαλείο και αυτό είναι που μου αρέσει πολύ πάνω του. Πανέμορφο το 7610 αλλά προτιμώ την κλασική και λιγότερο όμορφη σχεδίαση των 6630 και 6600.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow ( 7 Αύγ. 2004 , 07:04)

 

Ναι είναι σημαντικός παράγοντας αλλά δεν κατάλαβες αυτό που είπα. Γι'αυτό είπα "Τουλάχιστον απο μας". Εμείς, σ'αυτό το φόρουμ, κατα την πλειοψηφία μας, δεν ανήκουμε στο τεράστιο ποσοστό της Ελληνικής αγοράς που δεν ενδιαφέρεται για τα specs. Δεν με νοιάζει καθόλου τι κάνουν αυτοί. Το ξέρω οτι είναι έτσι όπως τα λές.

Το 6630 δεν είναι άσχημο, ούτε όμορφο, είναι ένα κλασικού σχεδιασμού νοκια εργαλείο και αυτό είναι που μου αρέσει πολύ πάνω του. Πανέμορφο το 7610 αλλά προτιμώ την κλασική και λιγότερο όμορφη σχεδίαση των 6630 και 6600.

 

To target group στο οποίο στοχεύει η Nokia με το 6630 δεν είναι μόνο οι λίγοι χρήστες του Myphone και των αντιστοιχων forums του εξωτερικού.

Είναι οι λιγότερο "ψαγμένοι" χρήστες.

Βέβαια, εγώ αρνούμαι να θεωρήσω σοβαρό κινητό που θέλει να είναι 3G τo 6630 τη στιγμή που δεν έχει 2η κάμερα. Δεν θα μεταφέρω και όλα του τα εξαρτήματα, ή μήπως να παίρνω και το καροτσάκι μαζί μου; :D

Τέλος, ένα κλασικό κινητό σε εμφάνιση είναι το 6230. Δεν είναι ούτε όμορφο, ούτε άσχημο. Το 6630 δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνατε οτι ειναι λιγο μαγαλυτερο απο το 7610.οπου το 7610 θεωρηται ενα απο τα πιο μικτα smartphone.και οσει ειχαν 3650 για πολυ καιρο(και το εχουν συνιθηση,μαζι και εγω)δεν θα τους φανει καθολου ασχημο,μα καθε αλλο
Link to comment
Share on other sites

καλά θα το δείτε από κοντά και τότε πείτε μου αν είναι ωραίο ή όχι.

έτσι έλεγα και γω για το 7610 και όταν το είδα και το έπιασα στα χερια μου τότε κατάλαβα τι είναι στην πραγματικότητα.

μια φωτογραφία μπορεί να είναι 1000 λέξεις αλλα τι λέξεις είναι αυτές??

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος argi_7 ( 7 Αύγ. 2004 , 10:19)

 

μην ξεχνατε οτι ειναι λιγο μαγαλυτερο απο το 7610.οπου το 7610 θεωρηται ενα απο τα πιο μικτα smartphone.και οσει ειχαν 3650 για πολυ καιρο(και το εχουν συνιθηση,μαζι και εγω)δεν θα τους φανει καθολου ασχημο,μα καθε αλλο

 

Έχεις μπερδέψει το μεγεθος με την εμφάνιση και δεν καταλαβαίνω τον παραπάνω συλλογισμό.

Εγώ δεν μίλησα για μέγεθος, δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Απλώς είπα οτι είναι ένα άσχημο, μετρίου μεγέθους κινητό.

Μη μου πείτε πάλι οτι έχει specs... Tα ξέρω. :D

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δεν έχω δει ωραιότερα σχεδιασμένη κάμερα σε κινητό.

αυτό και το s700 για μένα σ αυτό τον τομέα σκίζουν!

έτσι για να μιλήσουμε για ομορφιά που λέτε.

επίσης ποιο σωστά τακτοποιημένο και εργονομικά σχεδιασμένο πληκτρολόγιο πουθενά!!

που αυτό είναι το σημαντικότερο.

για μένα σημασία έχει η ταχύτητα που χειρίζεσαι την συσκευή και πολλά αλλα...

για παράδειγμα να μπορείς να παίζεις και κανένα παιχνιδάκι σε landscape όπως κάνω τελευταία.

χρειάζονται μεγάλα πλήκτρα.

 

και τέλος ...είναι σημαντικό μια 3g συσκευή να κρατιέται σε τόσο μικρά μεγέθη!!

ε μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.

 

και οποιανού δεν του αρέσει εξωτερικά ας μην το αγοράσει...στην τελική αυτός θα βγει χαμένος χάχα!!

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ...Ρε seguent εφαγες μεγαλο κολλημα με το 6630 :D...

 

Ειναι ομορφο το 6630 και μικρο και ειναι και 3G και καταφερνει να ειναι το μικροτερο απο τα υπολοιπα 3G κινητα ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sequent_c ( 7 Αύγ. 2004 , 13:39)

 

εγώ πάντως δεν έχω δει ωραιότερα σχεδιασμένη κάμερα σε κινητό.

αυτό και το s700 για μένα σ αυτό τον τομέα σκίζουν!

έτσι για να μιλήσουμε για ομορφιά που λέτε.

Όμορφη κάμερα; :shifty:

Μήπως έχει και όμορφο μικρόφωνο; :rotfl: :D

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sequent_c ( 7 Αύγ. 2004 , 13:39)

επίσης ποιο σωστά τακτοποιημένο και εργονομικά σχεδιασμένο πληκτρολόγιο πουθενά!!

που αυτό είναι το σημαντικότερο.

για μένα σημασία έχει η ταχύτητα που χειρίζεσαι την συσκευή και πολλά αλλα...

για παράδειγμα να μπορείς να παίζεις και κανένα παιχνιδάκι σε landscape όπως κάνω τελευταία.

χρειάζονται μεγάλα πλήκτρα.

Ναι δεν διαφωνώ αλλά η συσκευή παραμένει άσχημη, αν εξαιρέσουμε φυσικά την κάμερα. :innocent:

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sequent_c ( 7 Αύγ. 2004 , 13:39)

και τέλος ...είναι σημαντικό μια 3g συσκευή να κρατιέται σε τόσο μικρά μεγέθη!!

ε μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.

 

και οποιανού δεν του αρέσει εξωτερικά ας μην το αγοράσει...στην τελική αυτός θα βγει χαμένος χάχα!!

 

Τα είπαμε... 3G χωρίς videocall....

H μόνη χρησιμότητα λοιπόν είναι για Data ή οποία δεν είναι και ο,τι φθηνότερο. :o

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...