Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι δεν την έχω δοκιμάσει, από MIUI μόνο της υπογραφής μου προς το παρόν! Με τις 2.3.9 δεν υπάρχει πρόβλημα για supercharge, τώρα με την τελευταία 2.4.6 δε ξέρω να σου πω...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για αλλη μια φορα θελω να ευχαριστησω τους KLIT και RIOENER για την πολυτιμη βοηθεια τους και την υπομονη τους!!!!σας ευχαριστω παιδια!!!!!!!!!!:):)αν τυχη κατι αλλο θα σας ξανα (ενοχλησω):X:D:D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα.

Εχω μπει κι εγω στο τριπακι για unlock bootloader. Μια πρωτη ερωτηση...τι ειναι supercharge;:O

 

Περιέχει διάφορα tweaks, τα οποία βελτιώνουν κατά πολύ την απόκριση και τη διάθεση του επεξεργαστή και της μνήμης ram, τόσο σε απόδοση μιας εφαρμογής, όσο και σε multitasking. Επίσης, θα δεις διαφορά σε σταθερότητα, αφού τα Force Close είναι σχεδόν ανύπαρκτα.

Το μόνο που πρέπει να προσέξει κάποιος, είναι να εκτελέσει το supercharged script μετά από καθαρό install rom/kernel.

 

Για περισσότερα δες εδώ.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Περιέχει διάφορα tweaks, τα οποία βελτιώνουν κατά πολύ την απόκριση και τη διάθεση του επεξεργαστή και της μνήμης ram, τόσο σε απόδοση μιας εφαρμογής, όσο και σε multitasking. Επίσης, θα δεις διαφορά σε σταθερότητα, αφού τα Force Close είναι σχεδόν ανύπαρκτα.

Το μόνο που πρέπει να προσέξει κάποιος, είναι να εκτελέσει το supercharged script μετά από καθαρό install rom/kernel.

 

Για περισσότερα δες εδώ.

 

Σε ευχαριστω.

Εκανα αυτη την ερωτηση και στο "επισημο neo V"

"Διαβασα στους xda οτι η Sony δεν θα αρνηθει την εγγυηση σε περιπτωση που εχει καποιος ξεκλειδωτο bootloader αρκει να μην οφειλεται η βλαβη σε κακο λογισμικο (πχ υπερθερμανση cpu απο overclocking). Μπορει κανεις να επιβεβαιωσει κατι τετοιο;"

 

Εσυ τι γνωμη εχεις; Θελω να πειραματιστω με τις rom αλλα αν χαλασει κατι καποια στιγμη στο μελλον (οθονη, μικροφωνο, ακουστικο κλπ) θα ηθελα να με καλυψει η εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.

Εκανα αυτη την ερωτηση και στο "επισημο neo V"

"Διαβασα στους xda οτι η Sony δεν θα αρνηθει την εγγυηση σε περιπτωση που εχει καποιος ξεκλειδωτο bootloader αρκει να μην οφειλεται η βλαβη σε κακο λογισμικο (πχ υπερθερμανση cpu απο overclocking). Μπορει κανεις να επιβεβαιωσει κατι τετοιο;"

 

Εσυ τι γνωμη εχεις; Θελω να πειραματιστω με τις rom αλλα αν χαλασει κατι καποια στιγμη στο μελλον (οθονη, μικροφωνο, ακουστικο κλπ) θα ηθελα να με καλυψει η εγγυηση.

 

Το έχω ακούσει-διαβάσει, αλλά αν δεν επιβεβαιωθεί "επίσημα", κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος.

 

Εγώ δε χρησιμοποιώ overclock, αφού οι διαφορές απόδοσης για τις μικρές τιμές που ανέβαζα ήταν μηδαμινές. Το καλό με τον τρόπο που παραθέτω στο πρώτο post, είναι πως ο bootloader φαίνεται κλειδωμένος στους server της sony (το πρώτο που κάνουν οι τεχνικοί είναι επαναφορά τηλεφώνου μέσω του επίσημου προγράμματος, και αν δεν αναγνωρίζεται το κινητό, καταλαβαίνουν ότι έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader), οπότε αν πριν το πας για service το φλασάρεις μέσω SEUS ή PC companion, κατά 99.9% δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα (δοκιμασμένο σε φίλου NEO V, έκανα σπασίματα το μεγάφωνο, το πάει voda Πάτρας με ξεκλείδωτο bootloader, και του το επέστρεψαν επισκευασμένο χωρίς αναφορά για ξεκλείδωτο κλπ). Επίσης, μπορείς να τον ξανακλειδώσεις και να γίνει ακριβώς όπως ήταν στην αρχή το τηλέφωνο.

 

Τα ανωτέρω πάντως προϋποθέτουν να μπορεί να συνδεθεί το τηλ με τον υπολογιστή για φλασάρισμα / ξανα κλείδωμα, οπότε αν έχει καεί ο επεξεργαστής, ή οτιδήποτε άλλο που δεν επιτρέπει στο κινητό σύνδεση με υπολογιστή, τότε...

 

Κρίνεις και αποφασίζεις φίλε μου...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει-διαβάσει, αλλά αν δεν επιβεβαιωθεί "επίσημα", κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος.

 

Εγώ δε χρησιμοποιώ overclock, αφού οι διαφορές απόδοσης για τις μικρές τιμές που ανέβαζα ήταν μηδαμινές. Το καλό με τον τρόπο που παραθέτω στο πρώτο post, είναι πως ο bootloader φαίνεται κλειδωμένος στους server της sony (το πρώτο που κάνουν οι τεχνικοί είναι επαναφορά τηλεφώνου μέσω του επίσημου προγράμματος, και αν δεν αναγνωρίζεται το κινητό, καταλαβαίνουν ότι έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader), οπότε αν πριν το πας για service το φλασάρεις μέσω SEUS ή PC companion, κατά 99.9% δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα (δοκιμασμένο σε φίλου NEO V, έκανα σπασίματα το μεγάφωνο, το πάει voda Πάτρας με ξεκλείδωτο bootloader, και του το επέστρεψαν επισκευασμένο χωρίς αναφορά για ξεκλείδωτο κλπ). Επίσης, μπορείς να τον ξανακλειδώσεις και να γίνει ακριβώς όπως ήταν στην αρχή το τηλέφωνο.

 

Τα ανωτέρω πάντως προϋποθέτουν να μπορεί να συνδεθεί το τηλ με τον υπολογιστή για φλασάρισμα / ξανα κλείδωμα, οπότε αν έχει καεί ο επεξεργαστής, ή οτιδήποτε άλλο που δεν επιτρέπει στο κινητό σύνδεση με υπολογιστή, τότε...

 

Κρίνεις και αποφασίζεις φίλε μου...

 

Αν το ξεκλειδωσω με τον official τροπο και οχι με το καλωδιο υπαρχει τροπος να το ξανακλειδωσω και να ειμαι και παλι "νομιμος";

Link to comment
Share on other sites

Όχι, χάνεις για πάντα DRM Keys και φαίνεται

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Όχι, χάνεις για πάντα DRM Keys και φαίνεται

 

Οκ. Παμε για "καλωδιο" τοτε. Μολις ξεπερασω την φοβια μου θα ξεκινησω τον οδηγο σου.

Σε ευχαριστω πολυ:)

 

 

Αυτο εδω ειναι η τελευταια εκδοση το SEtools (v1.1280);

http://support.setool.net/showthread.php?3-UPDATES-AND-NEWS/page24

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

για 2.3.7 υπαρχει οδηγος για supercharge !γιατι οι οδηγοι που εχω βρει δεν το διευκρινιζουν οτι κανουν για 2.3.7..:confused:

 

Ναι γίνεται. το supercharg γίνεται σε ICS και NON-ICS.

Δες εδώ για περισσότερα

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Rioener μολις εβαλα αυτην την ics μεσω του flashtool kernel .MT11i_4.1.A.0.562_CUSTOMIZED-NCB-Nordic.ftf. και δεν εχω ουτε το cwm οθτε τον kernel τι κανω απλα τα εγγαθιστω οπως πριν???νταξει με αυτα rioener τα εβαλα αλλα πως απενεργοποιω την φωτεινοτητα γιατι το εκανα με τον τροπο που το εκανα πριν και δεν ανοιγει το κινητο!!υπαρχει καποιος τροπος??? Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

Rioener μολις εβαλα αυτην την ics μεσω του flashtool kernel .MT11i_4.1.A.0.562_CUSTOMIZED-NCB-Nordic.ftf. και δεν εχω ουτε το cwm οθτε τον kernel τι κανω απλα τα εγγαθιστω οπως πριν???νταξει με αυτα rioener τα εβαλα αλλα πως απενεργοποιω την φωτεινοτητα γιατι το εκανα με τον τροπο που το εκανα πριν και δεν ανοιγει το κινητο!!υπαρχει καποιος τροπος???

 

Για τη φωτεινότητα δε γνωρίζω να σου πω, εγώ έχω ανοικτό τον αισθητήρα, με τον τρόπο του zxr ή του lousou δοκίμασες?

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στο foroum υπάρχουν και οι 2 τρόποι.

Ο δημιουργός της κάθε rom αναφέρει στο topic της τι kernel - baseband ή οτιδήποτε άλλο απαιτεί αυτή η rom για να δουλέψει. Δες καλύτερα απευθείας από το topic της rom.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

οχι εννοω οτι η ρομ ειναι συμβατη με baseband 70 και εγω στοκινητο εχω (εκδοση βασικου φασματος που τελειωνει σε 70).αλλα ειναι για GingerBread μονο η κανει και για ics πρεπει να το διευκρινιζει οτι κανει και για ics???παιδια μηπως υπαρχει κανενας ελληνικος οδηγος για supercharge γιατι εχω πελαγωσει!!! Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

Να μου διευκρινίσετε κατι βρε παιδια; Ξεκλειδωσα τον bootloader και και εχω δοκιμασει 2 rom μεχρι τωρα. Οταν παω στις πληροφοριες τηλ στην εκδοση kernel δεν θα επρεπε να βλεπω τον kernel που περασα; Εγω βλεπω 2.6.32.9-perf. Το ιδιο εγραφε και οταν ειχα την nordic ics (πριν ξεκλειδωσω τον bootloader).
Link to comment
Share on other sites

crav η 70 κάνει για ICS, εκτός και αν προτείνει άλλη ο δημιουργός της rom. Ελληνικός οδηγός δεν υπάρχει για supercharge, ίσως κάποια στιγμή ασχοληθώ όταν βρω χρόνο, αλλά προς το παρών δεν...

 

Αφού φλασάρεις άλλον kernel, θα έπρεπε να σου βγάζει τα στοιχεία του νέου. Όμως να έχεις υπόψη σου πως πολλές ICS rom χρησιμοποιούν προς το παρών ίδιο kernel.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Λεω να κατεβασω αυτη τη rom

[ROM][MT11i/MT15i] codename_06 - 21/04 [your GingerBread will fly]

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1480273

 

Αφου ειδα και αποειδα με τις ics αποφασισα να επιστρεψω στην GB. Ολες εχουν προβληματα.

Ξερετε ποιο kernel χρειαζομαι. Στο φορουμ λεει για night-elf. Ποιο night-elf ομως; Υπαρχουν πολλες εκδοσεις. Ποια κανει για την ρομ αυτη;

Link to comment
Share on other sites

Θα πας εδώ, και θα κατεβάσεις έκδοση 9.0 ή 9.6

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

crav η 70 κάνει για ICS, εκτός και αν προτείνει άλλη ο δημιουργός της rom. Ελληνικός οδηγός δεν υπάρχει για supercharge, ίσως κάποια στιγμή ασχοληθώ όταν βρω χρόνο, αλλά προς το παρών δεν...

 

Αφού φλασάρεις άλλον kernel, θα έπρεπε να σου βγάζει τα στοιχεία του νέου. Όμως να έχεις υπόψη σου πως πολλές ICS rom χρησιμοποιούν προς το παρών ίδιο kernel.

 

ξανα εβαλα GingerBread codename_06 δεν με ικανοποιησε τοσο η ics (προσωπικη αποψη):confused: αν βρεις και χρονο να ανεβασεις και ελληνικο οδηγο για supercharge τι να πω θα εισαι ΚΑΡΑΑΠΕΚΤΟΣ!!!:w00t::w00t:

Link to comment
Share on other sites

Θα πας εδώ, και θα κατεβάσεις έκδοση 9.0 ή 9.6

 

Σε ευχαριστω φιλτατε! Εσυ με την εμπειρια σου τι προτεινεις απο roms; ics ή gb. Εχω πελαγωσει λιγο. Στη μια λειπει αυτο, στην αλλη εκεινο... :wacko::O

Link to comment
Share on other sites

ξανα εβαλα GingerBread codename_06 δεν με ικανοποιησε τοσο η ics (προσωπικη αποψη):confused: αν βρεις και χρονο να ανεβασεις και ελληνικο οδηγο για supercharge τι να πω θα εισαι ΚΑΡΑΑΠΕΚΤΟΣ!!!:w00t::w00t:

 

Ελπίζω να βρω τον απαιτούμενο χρόνο!:p

 

Σε ευχαριστω φιλτατε! Εσυ με την εμπειρια σου τι προτεινεις απο roms; ics ή gb. Εχω πελαγωσει λιγο. Στη μια λειπει αυτο, στην αλλη εκεινο... :wacko::O

 

Η ICS είναι ακόμη σε αρχικό στάδιο, και με πολλές παθήσεις... Προς το παρών οπότε βάζεις την ICS για ένα preview, και μετά πίσω σε GB...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Λεω να κατεβασω αυτη τη rom

[ROM][MT11i/MT15i] codename_06 - 21/04 [your GingerBread will fly]

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1480273

 

Αφου ειδα και αποειδα με τις ics αποφασισα να επιστρεψω στην GB. Ολες εχουν προβληματα.

Ξερετε ποιο kernel χρειαζομαι. Στο φορουμ λεει για night-elf. Ποιο night-elf ομως; Υπαρχουν πολλες εκδοσεις. Ποια κανει για την ρομ αυτη;

 

Μου ζηταει να φλασαρω την .62 πρωτα. Ειναι υποχρεωτικο; Αν ναι να την φλασαρω οπως τους kernel;

Link to comment
Share on other sites

Σα να flashάρεις κανονικά από την αρχή rom είναι. Θα βάλεις δηλ πρώτα την .62

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...