Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

rioener εχω το τηλ συνδεμενο και κανει βοοτ λοοπ τι να κανω!!

 

Ενώ το έχεις κλείσει, και το έχεις συνδέσει σε flash mode σου κάνει boot loop??? Δε μπορεί, αφού δεν πρέπει καν να ξεκινάει το τηλ όταν είναι σε fastboot mode - flash mode! Δοκίμασε να βγάλεις τη μπαταρία και να περιμένεις περίπου ένα λεπτό πριν τη συνδέσεις πάλι και δοκιμάσεις...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

rioener εισαι ο μεντορας μου ανοιξε το τηλ !!τωρα μπορω να εγκαταστησω το cwm και να επαναφερω την ρομ που ειχε μεσα?

 

rioener ενταξει το επανεφερα εισαι φοβερος !!αλλα μηπως μπορεις να μου πεις τι κανω λαθος και μετα την εγκατασταση ultimate κανει boot loop:X:X μηπως φταιει οτι εχει gb το κινητο?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

2 είναι οι πιθανές απαντήσεις

1) Πρέπει να κάνεις μέσω του cwm οτιδήποτε υπάρχει σε wipe και format - system - cache - data και μετά επιλέγεις να κάνεις εγκατάσταση την νέα rom που θες.

2) Αν πήγες από την gb απ'ευθείας στην Ultimate τότε λογικό γιατί θα πρέπει να αλλάξεις kernel. Σχεδόν όλες οι custom roms είναι βασισμένες στον kernel 4.1.B.0.587. Θα πρέπει να περάσεις τον MT11i 4.1.B.0.587 official kernel και μετά να κάνεις την εγκατάσταση.Τον περνάς μέσω του flashtool όπως κάνεις με την rom ή απλά αναβαθμίζεις με official τρόπο το κινητό σου στην τελευταία official rom.

Link to comment
Share on other sites

2 είναι οι πιθανές απαντήσεις

1) Πρέπει να κάνεις μέσω του cwm οτιδήποτε υπάρχει σε wipe και format - system - cache - data και μετά επιλέγεις να κάνεις εγκατάσταση την νέα rom που θες.

2) Αν πήγες από την gb απ'ευθείας στην Ultimate τότε λογικό γιατί θα πρέπει να αλλάξεις kernel. Σχεδόν όλες οι custom roms είναι βασισμένες στον kernel 4.1.B.0.587. Θα πρέπει να περάσεις τον MT11i 4.1.B.0.587 official kernel και μετά να κάνεις την εγκατάσταση.Τον περνάς μέσω του flashtool όπως κάνεις με την rom ή απλά αναβαθμίζεις με official τρόπο το κινητό σου στην τελευταία official rom.

 

Σε ευχαριστω soulfunkdjx ο κερνελ ειναι (οτι να νε κανω) απο gb ερχομουνα χθες το καταλαβα !!!!μια ερωτηση ομως ,αν κανω αναβαθμιση με τον official τροπο θα θελω ξανα root και να βαλω το cwm?:O

 

κατεβασα τον κερνελ με αυτο το ονομα MT11i_4.1.B.0.587_Kernel.ftf μπορω να τον μετ ονομασω σε kernel.img και να τον φλασαρω μεσω του flashtool (σε lockedbootloader) οπως εχω κανει για μενα με τον κερνελ Kernel_Vengeance_Haida.zip που οταν τον αποσυμπιεζω γινεται kernel.elf και τον μετ ονομαζω σε kernel.img (σε unlocked bootloader)?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα τον κερνελ με αυτο το ονομα MT11i_4.1.B.0.587_Kernel.ftf μπορω να τον μετ ονομασω σε kernel.img και να τον φλασαρω μεσω του flashtool (σε lockedbootloader) οπως εχω κανει για μενα με τον κερνελ Kernel_Vengeance_Haida.zip που οταν τον αποσυμπιεζω γινεται kernel.elf και τον μετ ονομαζω σε kernel.img (σε unlocked bootloader)?

 

Μπορείς να αλλάξεις το όνομα, αλλά δε χρειάζεται, εδικά μέσω flashtool, αλλά δεν πρέπει να αλλάζεις την κατάληξη, δηλαδή το kernel.elf να το κάνεις kernel.img! Για οδηγίες σχετικά με το φλασάρισμα μέσω flashtool δες κι εδώ

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
εχει καποιος το link NightElf Kernel 10.1 exp (πειραματικη)την full εκδοση ομως..δν μπορω να την βρω με τπτ!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

εχει καποιος το link NightElf Kernel 10.1 exp (πειραματικη)την full εκδοση ομως..δν μπορω να την βρω με τπτ!!

 

Για δες εδώ και κατέβασε όποια θέλεις...

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=38726952&postcount=3042

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ και κατέβασε όποια θέλεις...

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=38726952&postcount=3042

 

σ ευχαριστω για το link αλλα ειναι για την 10 εκει..10.1την full exp θελω.

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω για το link αλλα ειναι για την 10 εκει..10.1την full exp θελω.

 

Για κοίτα εδώ στο post 10

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2005773

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα για να ανοιξω το καπακι πισω για το τεστ ποιντ πρεπει να βγει η ποσοψη απο μπροστα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα για να ανοιξω το καπακι πισω για το τεστ ποιντ πρεπει να βγει η ποσοψη απο μπροστα?

 

οχι φιλε απλα ανοιξε το καπακι απο την πισω πλευρα και εισαι ετοιμος!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια καλημερα..εχω το νεο Β και εχω το εξης προβλημα..εχθες πηγα να στειλω κατι φωτογραφιες με bluetooth και εκει η οθονη μαυρισε..μετα παω να το ανοιξω και καθε φορα που το ανοιγω κανει τα αρχικα της εκκινησης και οταν φτανει στην οθονη που γραφει xperia ξανα ξεκιναει απο την αρχη..κλεινει και ανοιγει μονο του παλι ως εκει και ξανακλεινει συνεχεια..εχω βγαλλει την μπαταρια και το ξανα προσπαθησα αλλα τιποτα..οποιος ξερει κατι ας με ειδοποιησει..
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα..εχω το νεο Β και εχω το εξης προβλημα..εχθες πηγα να στειλω κατι φωτογραφιες με bluetooth και εκει η οθονη μαυρισε..μετα παω να το ανοιξω και καθε φορα που το ανοιγω κανει τα αρχικα της εκκινησης και οταν φτανει στην οθονη που γραφει xperia ξανα ξεκιναει απο την αρχη..κλεινει και ανοιγει μονο του παλι ως εκει και ξανακλεινει συνεχεια..εχω βγαλλει την μπαταρια και το ξανα προσπαθησα αλλα τιποτα..οποιος ξερει κατι ας με ειδοποιησει..

 

Είσαι root; Με ποια έκδοση Android είσαι;Καλύτερα κάνε μια επιδιόρθωση με Pc Companion.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

δν ξερω και πολλα απο προγραμματισμο κινητων..ξερω οτι εχω κανει το τελευταιο update..και δν μπορω να συνδεσω το κινητο με το λαπτοπ γτ το κινητο δν ανοιγει καν..
Link to comment
Share on other sites

δν ξερω και πολλα απο προγραμματισμο κινητων..ξερω οτι εχω κανει το τελευταιο update..και δν μπορω να συνδεσω το κινητο με το λαπτοπ γτ το κινητο δν ανοιγει καν..

 

Έχεις πέσει σε dootloop φίλε μου δυστυχώς, οπότε πρέπει να ακολουθήσεις μια διαδικασία για να το φέρεις ξανά στην αρχική κατάσταση. Διάβασε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3962697#post3962697 και ελπίζω να βάλεις άκρη, ειδάλλως εδώ είμαστε.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα...Ειμαι κατοχος neo ...Εχω την rom ultimate hd 2.0.3...

Μηπως εχει βγει καλυτερη ρομ για το κινητο??

Μπορουμε να βαλουμε καποια jelly bean (4.1.) που να δουλευει ρολοι??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...Ειμαι κατοχος neo ...Εχω την rom ultimate hd 2.0.3...

Μηπως εχει βγει καλυτερη ρομ για το κινητο??

Μπορουμε να βαλουμε καποια jelly bean (4.1.) που να δουλευει ρολοι??

 

Αν θελεις Jelly Bean για μενα η καλυτερη που κυκλοφορει ειναι αυτη εδω το μονο που της λειπει ειναι το HDMI.

Αν τη περασεις ακολουθα προσεκτικα τις οδηγιες και θα εισαι ενταξει.

 

edit:

 

Για καπιο λογο εβγαλε το update ο δημιουργος, το ανεβασα εγω στο Box : https://www.box.com/s/dyjns4xhr3ld1bhrw34o

Edited by klit
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Πηγα να κάνω τον οδηγο αλλα επειδη δεν ηξερα πολλα σχετικα με root και αλλαγη rom το μονο που καταφερα ειναι να μην ανοιγει πλέον το neo v μου!κανει πλεον επανακινησεις. και μαλλον σβηστηκε η rom. θα ήθελα οποιος μπορει να με βοηθησει ας μου στειλει στο (masternick_gr@hotmail.com) ειμαι αθηνα. Nikos

 

Τα καταφερα τελικα με το SEUS! ηρεμησα!

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Αν στο testpoint δεν βάλουμε καρφίτσα κ ακουμπήσουμε σκέτο καλώδιο έχουμε κάποιο πρόβλημα,??επίσης με viper ποιος κερνελ δουλεύει καλά,,??
Link to comment
Share on other sites

Αν στο testpoint δεν βάλουμε καρφίτσα κ ακουμπήσουμε σκέτο καλώδιο έχουμε κάποιο πρόβλημα,??επίσης με viper ποιος κερνελ δουλεύει καλά,,??

 

Και με το καλώδιο δε θα έχεις πρόβλημα, αρκεί να ακουμπάει το σίδερο...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Και με το καλώδιο δε θα έχεις πρόβλημα, αρκεί να ακουμπάει το σίδερο...

 

Οποιοδήποτε από τα κυκλακια έτσι??η και όλα μαζί??

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε από τα κυκλακια έτσι??η και όλα μαζί??

 

Οποιοδήποτε, το θέμα είναι να γίνει αγώγιμο...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια πριν κανα 2 βδομαδες ξεκλειδωσα bootloader και εγκατεστησα viper rom & suave kernel χωρις κανενα προβλημα...

τωρα συνδεω το κινητο σε flashmode και θελω να περασω knight elf kernel αλλα δεν μπορω εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι λαθος??

οι drivers φαινεται να ειναι βαζω και φωτο..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια μηπως ξερει κανεις γιατι μου κανει boot loop αυτη η ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2199454

που ειναι για neo v !!???:confused:και με kernel lupus v8....................................τιποτα παιδια τα κανω ολα ενα ενα αλλα τιποτα!!!!καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!!!

Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...