Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρέπει να πάρεις το αρχείο που σου έδωσα παραπάνω, με τον root explorer να το μετακινήσεις στο φάκελο system, να του αλλάξεις τα permitions σε rw-,r--,r-- και μετά να το μετακινήσεις στο φάκελο system/app.

 

Rioener το εκανα αυτο ακριβως δηλ,περασα το αρχειο στην καρτα micro sd μετα μπηκα στο root explorer πηρα το αρχειο απο μεσα απο την sd το μετεφερα στο system του root explorer του εφτιαξα τα permitions σε rw-r--r-- μετα το μετεφερα στο app του ιδιου φακελου το εκανα εγκατασταση αλλα τιποτα!!:(:X εβγαλε και ο emannxperia [ROM][iCS 4.0.4][25 May] I-Scream_11i [finally, the final release] για να την δουμε και αυτη τι λεει μακαρι να αξιζει!!!

Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου συγγνώμη, λάθος αρχείο σου έστειλα, είχα δοκιμάσει 2 για να δουλέψει, και σου έστειλα το λάθος!

Κατέβασε από εδώ το σωστό, Κάνε το εγκατάσταση από την κάρτα sd, μετά πάρτο όπως είναι, μετέφερέ το στο φάκελο system, άλλαξέ του τα permitions σε rw-,r--,r-- και μετά να το μετακινήσεις στο φάκελο system/app. Συγγνώμη και πάλι για το λάθος αρχείο.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συγγνώμη, λάθος αρχείο σου έστειλα, είχα δοκιμάσει 2 για να δουλέψει, και σου έστειλα το λάθος!

Κατέβασε από εδώ το σωστό, Κάνε το εγκατάσταση από την κάρτα sd, μετά πάρτο όπως είναι, μετέφερέ το στο φάκελο system, άλλαξέ του τα permitions σε rw-,r--,r-- και μετά να το μετακινήσεις στο φάκελο system/app. Συγγνώμη και πάλι για το λάθος αρχείο.

 

δεν πειραζει rioener να εισαι καλα που βοηθας!!!:):)παιδια περασα την iscream 11 του emann πολυ γρηγορη ics η ποιο γρηγορη θα ελεγα με διαφορα απο ολες τις ics, θετικα- 1)ευκολη μεταβαση απο gb σε ics με ενα full wipe και restore με τον ιδιο τροπο εγω πρωσοπικα εκανα και fix premision μετα το restore 2) μου αρεσουν και τα klik που ακουγονται δινουν αλλη αισθηση 3)η μπαρα κατω των hardbuttons εχει αντικατασταθει με κουμπια στην οθονη πολυ ωραιο αυτο 4) και το face unlock ολων των ics roms, αλλα δεν ξερω δεν με οικανοποιει οσο η codaname 7 προσωπικη γνωμη γιατι 1) δεν απενεργοποιειτε η αυτοματη φωτεινοτητα ουτε με το disable auto brightness(θεωρητικα λεει οτι απενεργοποιειτε αλλα ουσιαστικα απο οτι βλεπω οχι)1.1) ουτε με τον τροπο που δινει ο zxr 2)οτι η μπαρα του internet ειναι μονιμος κολημενη και δεν ειναι σε καποια σελιδα και να πηγαινοερχετε αναλογα με την πλοηγηση που κανουμε 3)οτι ειναι σαν να ειναι ο nova laucher (που πρoσωπικα τον χρησιμοποιουσα αλλα προτιμησα codename 7) αλλα τελειος στεγνος χωρις να μπορεις να το παραμετροποιησης ουτε στο ελαχιστο οπως θες σε σχεση με τον nova laucher 4. (και τελευταιο για μενα τουλαχιστον)οτι η statusbar widget ενω ειναι ωραια φτιαγμενη δεν εχει τοσο καλη αποκριση και ψιλολαγκαρει..αν βγει και gb με τα θετικα που προανεφερα θα κωβει @#@$#@λους !!!!!! αυτα με καθε σεβασμο σε αυτους που τις φτιαχνουν αναγνωριζοντας την δυσκολια αυτου που κατασκευαζουν! το σιγουρο ειναι οτι αν ημαστε εμεις 1 φορα τρελοι με αυτα αυτοι ειναι 100 οποτε ξερουν τι πρεπει να κανουν!!!!ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συγγνώμη, λάθος αρχείο σου έστειλα, είχα δοκιμάσει 2 για να δουλέψει, και σου έστειλα το λάθος!

Κατέβασε από εδώ το σωστό, Κάνε το εγκατάσταση από την κάρτα sd, μετά πάρτο όπως είναι, μετέφερέ το στο φάκελο system, άλλαξέ του τα permitions σε rw-,r--,r-- και μετά να το μετακινήσεις στο φάκελο system/app. Συγγνώμη και πάλι για το λάθος αρχείο.

 

μηπως μπορεις να με βοηθησεις.εκανα την 4.0.4 μεσω ota.μετα την εκανα εγκατασταση κ το κινητο δν μου ανοιγει.το λεντακι αναβοσβηνει πρασινο οταν το παταω.το bootloader το ειχα ξεκλειδωσει με τον τροπο που αναφερεις.υπαρχει περιπτωση να μν ξεκλειδωσε σωστα?κ μολις εκανα την αναβαθμιση μεσω ota να μπρικαρε?το εκανα κ με seus το φλασαρει κανονικα αλλα τπτ δν ανοιγει.τι μπορει να φταιει???

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορεις να με βοηθησεις.εκανα την 4.0.4 μεσω ota.μετα την εκανα εγκατασταση κ το κινητο δν μου ανοιγει.το λεντακι αναβοσβηνει πρασινο οταν το παταω.το bootloader το ειχα ξεκλειδωσει με τον τροπο που αναφερεις.υπαρχει περιπτωση να μν ξεκλειδωσε σωστα?κ μολις εκανα την αναβαθμιση μεσω ota να μπρικαρε?το εκανα κ με seus το φλασαρει κανονικα αλλα τπτ δν ανοιγει.τι μπορει να φταιει???

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να μην πέρασε σωστά η αναβάθμιση OTA, και να σου βγάζει πρόβλημα. Γενικά να αποφεύγετε να κάνετε αναβαθμίσεις over the air...Αλλά και πάλι με SUS θα έπρεπε να στρώσει! Βάλτο να φορτίσει ~2 ώρες, μετά βγάλτου τη μπαταρία για ~10 λεπτά, και φλάσαρέ το πάλι με SUS... Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι τώρα, ίσως μπορεί να βοηθήσει κάποιο άλλο παιδί, αλλιώς service...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να μην πέρασε σωστά η αναβάθμιση OTA, και να σου βγάζει πρόβλημα. Γενικά να αποφεύγετε να κάνετε αναβαθμίσεις over the air...Αλλά και πάλι με SUS θα έπρεπε να στρώσει! Βάλτο να φορτίσει ~2 ώρες, μετά βγάλτου τη μπαταρία για ~10 λεπτά, και φλάσαρέ το πάλι με SUS... Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι τώρα, ίσως μπορεί να βοηθήσει κάποιο άλλο παιδί, αλλιώς service...[/QUOTΕ]

το καταφερα rioener το bootloader εφταιγε το κλειδwσα με s1tool αυτο που ηθελd να ρωτησω τα drm keys τα εχασα?κ θελω να το ξεκλειδωσω παλι με testpoint γινεται νομιζς

Edited by zxr
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν είχες ξεκλειδώσει τον bootloader με τον τρόπο του παρόντος, όπως μου ανέφερες στο πρώτο σου post, σίγουρα δεν έφταιγε αυτό για την αποτυχία αναβάθμισης OTA. Τα DRM Keys με τον τρόπο αυτό δε χάνονται, και μπορείς και πάλι να τον ξεκλειδώσεις Edited by rioener

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις την τελευταια ρομ I-Scream με την official 4.0.4 ;

Εχω δοκιμασει απο χθες πολλες φορες να την φλασαρω αλλα με τιποτα δεν θελει! :mad:

Reboot και κολημα στο Xperia logo.:(

 

edit.

Απο οτι βλεπω στους xda, εχουν κι αλλοι το ιδιο προβλημα... Αναμενουμε λυση λοιπον.

Edited by MonDeChristo
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν είχες ξεκλειδώσει τον bootloader με τον τρόπο του παρόντος, όπως μου ανέφερες στο πρώτο σου post, σίγουρα δεν έφταιγε αυτό για την αποτυχία αναβάθμισης OTA. Τα DRM Keys με τον τρόπο αυτό δε χάνονται, και μπορείς και πάλι να τον ξεκλειδώσεις

 

αν ξεκλειδωσω με τον τροπο που παραθετεις θα μπορω να κανω root στην 4.0.4?

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περάσεις την 4.0.4 pre rooted...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος ενος Neo V και θα ήθελα μία διευκρίνηση.

Θέλω να περάσω την rom codename_7 αλλά έχω την εξής απορία:Όταν την κατεβάζω έχει δύο αρχεία την rom και ένα αρχείο update.

O κερνελ ειναι μέσα στο zip αρχείο της ρομ. Κάνω extract τον kernel από το zip αρχειο της rom και τον περνάω me fastboot. Τη ρομ την περνάω μεσω cwm αλλά ο kernel είναι μέσα στο zip αρχείο.

Πειράζει?

Το άλλο το αρχείο(update) τι το κάνω?

Ο kernel υποστηρίζει overclock?

Αυτη τι στιγμή τρέχω GB stock με κερνελ του night-elf v9.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος ενος Neo V και θα ήθελα μία διευκρίνηση.

Θέλω να περάσω την rom codename_7 αλλά έχω την εξής απορία:Όταν την κατεβάζω έχει δύο αρχεία την rom και ένα αρχείο update.

O κερνελ ειναι μέσα στο zip αρχείο της ρομ. Κάνω extract τον kernel από το zip αρχειο της rom και τον περνάω me fastboot. Τη ρομ την περνάω μεσω cwm αλλά ο kernel είναι μέσα στο zip αρχείο.

Πειράζει?

Το άλλο το αρχείο(update) τι το κάνω?

Ο kernel υποστηρίζει overclock?

Αυτη τι στιγμή τρέχω GB stock με κερνελ του night-elf v9.0

 

Δεν πειράζει που ο kernel είναι μέσα στο rar

Το update το φλασάρεις μετά τη ρομ. Με την πρώτη εκκίνηση της ρομ, θα φλασάρεις το update

Υποστηρίζει μέχρι 1.8

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει που ο kernel είναι μέσα στο rar

Το update το φλασάρεις μετά τη ρομ. Με την πρώτη εκκίνηση της ρομ, θα φλασάρεις το update

Υποστηρίζει μέχρι 1.8

 

Εκανα την εγκατάσταση του kernel και της rom με επιτυχία.

Μηπως μπορεις να μου πεις πως ακριβως κανω την εγκατάσταση του script μεσω του cwm?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο script εννοείς?

 

Κατέβασα το αρχείο update-Codename-7-03_Aroma.zip και το "updater-script".Το πρωτο αρχείο περιέχει τον κερνελ και τη rom. To δευτερο αρχείο δεν ξέρω ούτε τη χρησιμότητα του ούτε πως να το εγκαταστήσω.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το update-Codename-7-03_Aroma.zip έχω κατεβάσει από hotfile link του emannxperia. Το updater-script αποτελεί μέρος της flashable rom πακεταρισμένης σε rar αρχείο, και χρησιμοποιεί μια scripting language (σα γλώσσα προγραμματισμού), όπως πχ edify, για να μπορέσει να γίνει λειτουργική η ρομ μέσω CWM. Εσύ από που κατέβασες το αρχείο "updater-script" που αναφέρεις?

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το update-Codename-7-03_Aroma.zip έχω κατεβάσει από hotfile link του emannxperia. Το updater-script αποτελεί μέρος της flashable rom πακεταρισμένης σε rar αρχείο, και χρησιμοποιεί μια scripting language (σα γλώσσα προγραμματισμού), όπως πχ edify, για να μπορέσει να γίνει λειτουργική η ρομ μέσω CWM. Εσύ από που κατέβασες το αρχείο "updater-script" που αναφέρεις?

 

Από εδώ:

http://minus.com/m0bBG1ScJ/1g

Παντως μέχρι τώρα η συγκεκριμενη rom είναι αψογη!! Γρήγορη σταθερή και πολύ καλή διαχείρηση της ram!

Link to comment
Share on other sites

Άστο το αρχείο για τους devs... Όντως είναι από τις καλύτερες (αν όχι η καλύτερη) για το κινητό μας αυτή τη στιγμή!

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Το updater-script στο link διορθώνει το lettering στο cpuspy (κεφαλαία σε λάθος σημεία) ώστε να μπορεί να γίνει install αν κάποιος θελήσει μέσω του aroma-installer.

 

Εδώ και κάποιες μέρες πάντως έχω την i-scream του eman. Είναι καλή και με κάποιες διορθώσεις που θα κάνει στις επόμενες ημέρες θα γίνει ακόμα καλύτερη.

Στα dev options έχω max 4 background process. Πηγαίνει αρκετά καλά αλλά οτι και να γίνει δεν νομίζω να φτάσει ποτέ την σβελτάδα της GB. Δυστυχώς μας περιορίζει η μικρή ram. :(

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

Εχω την codename 06... Μου προτεινετε να παω στην 07 ή να μεινω σε αυτην??? Εχω λατρεψει την 06 και θελω να δω αμα ειναι ακομα καλυτερη η 07...
Link to comment
Share on other sites

Εχω την codename 06... Μου προτεινετε να παω στην 07 ή να μεινω σε αυτην??? Εχω λατρεψει την 06 και θελω να δω αμα ειναι ακομα καλυτερη η 07...

 

Βάλε την 7._

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την 07.. Αλλα.. Οταν ανοιγω το notification bar ειναι ολα διαφανα :S Εκτος του LBE... Μπορω να το ρυθμισω να τα βλεπω ολα?

 

Τι εννοείς διάφανα; βάλε ένα screenshot.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να βγαλω screenshot με κατεβασμενη την μπαρα.. Ειναι μαυρη η γραμματοσειρα τους.. Ας πουμε τρεξε το media player και αστο να παιζει...Οταν κατεβαζω την μπαρα για να δω τι παιζει.. Δεν φαινεται σχεδον τιποτα!!! Ειναι μαυρο..

Δηλαδη Μαυρο background και μαυρη γραμματοσειρα.. Δεν φαινεται τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...