Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπεέρα παιδιά,

 

Πήρα απόφαση να αλλάξω ROM στο NEO V αλλά χωρίς επιτυχία.

 

Κόλλησα στο βήμα 2, δεν αναγνωρίζει drivers, ούτε και χειροκίνητα.

Να σημειώσω ότι έχω την έκδοση .587 αν και δεν είδα ότι έχει σημασία η έκδοση.

 

Δοκίμασα από εδώ να κάνω root και να περάσω CWM αλλά πάλι χωρίς αποτέλεσμα.

 

Μπορεί κάποιος να μου στείλει κάποιον οδηγό για την 587;

 

Ευχαριστώ και καλές γιορτές.

 

Ακολούθησε τον οδηγό μου.Είναι απλώς και λεπτομερής.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4385173#post4385173

 

Αφού κάνεις root μετά θα κατεβάσεις απο το play store την εφαρμογή xparts με την οποία κάνεις απλά εγκατάσταση το cwm.

Όπου κολλήσεις (που δε το νομίζω) εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσπάθησα να περάσω την Ultimate hd 2 και το κινητό δεν άνοιγε. είχα πάνω τον stock .587 kernel με root και unlocked bootloader. Το επανέφερα σε λειτουργική κατάσταση, αλλά θέλω να το ξαναπροσπαθίσω. Τι παίζει να έχω κάνει λάθος; (neo v)
Link to comment
Share on other sites

Πριν την εγκαταστησεις έπρεπε να κανείς wipe κάποια δεδομένα και format system.Όλα γίνονται μέσω cwm.αν διαβάσεις τις οδηγίες του uploader θα δεις που το λέει.πάω στοίχημα σου κολλούσε στο λογότυπο της Sony.
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα είχα κάνει τα wipe όπως τα έλεγε ο οδηγός κ μετά το install κόλησε το λογότυπο της sony. Έπρεπε να έχω άλλον kernel; Στο xda λέγαν ότι παίζει κανονικά με stock kernel.
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα είχα κάνει τα wipe όπως τα έλεγε ο οδηγός κ μετά το install κόλησε το λογότυπο της sony. Έπρεπε να έχω άλλον kernel; Στο xda λέγαν ότι παίζει κανονικά με stock kernel.

 

Όχι ο kernel που έχεις είναι μια χαρά. Απλά δεν έκανες wipe και format αυτά που έπρεπε. Κάνε αυτά που θα σου πω...

1)wipe data/factory reset

2)wipe cache partition

3)wipe Dalvik Cache

4)wipe battery stats (καλό θα είναι να έχεις πλήρη φορτισμένη την μπαταρία όταν το κάνεις αυτό)

5)format /cache

6)format /data

7)format /system

κάνε τα όλα αυτά και κατα 99,9% θα ξεκινήσει η rom σου.Όταν όμως περάσει το λογότυπο της SONY και πάει στην επόμενη εικόνα με το πολύχρωμο κύμα θα αργήσει το κινητό σου να ανοίξει.Αυτό το κάνει μόνο την πρώτη φορά.Μπορεί να κάνει και κανα 2λεπτο ή 3λεπτο οπότε μην αγχωθείς πως κόλλησε πάλι ;)

Πες μας αν το πέτυχες...

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλος είχε τον σωστό kernel.Αν πας 2,3 post πίσω θα δεις που το αναφέρει.
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο εδω http://nokiabell.blogspot.gr/2012/10/how-to-get-more-ram-on-galaxy-s-cm10.html μπορουμε να το περασουμε στο κινητο μας?????neo v με ultimate 2.0.3, ICS 4.0.4 ,1.5 nightelf lite kernel...Και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ να εχουμε!! Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο εδω http://nokiabell.blogspot.gr/2012/10/how-to-get-more-ram-on-galaxy-s-cm10.html μπορουμε να το περασουμε στο κινητο μας?????neo v με ultimate 2.0.3, ICS 4.0.4 ,1.5 nightelf lite kernel...Και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ να εχουμε!!

 

Αυτή που λες είναι για Samsung. Για δοκίμασε αυτό είναι το ανάλογο για το neo/neov

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1780329

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που λες είναι για Samsung. Για δοκίμασε αυτό είναι το ανάλογο για το neo/neov

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1780329

 

σε ευχαριστω πολυ soulfunkdjx αν και δεν ειναι δυστηχως τοσο ευκολο και μαλλον πρεπει να αλλαξω και ρομ, θα το δω να σε καλα!!!!!:thanks::respect:

Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά σκέφτομαι και εγώ να κάνω unlock τον bootloader, στον οδηγό πρέπει πρώτα να κάνουμε αυτο:

<<<<Κατεβάζουμε το SEtool, το αποσυμπιέζουμε, και πάμε χειροκίνητα και εγκαθιστούμε τους drivers από το φάκελο του SEtool που μόλις αποσυμπιέσαμε (δεξί κλικ στο "υπολογιστής μου"--->διαχείριση συσκευών---> δεξί κλικ στη συσκευή που αναγνωρίστηκε ---> ενημέρωση προγράμματος οδήγησης ---> ) αναζήτηση προγράμματος οδήγησης στον υπολογιστή μου ---> επιλέγουμε τον driver από το φάκελο του SEtool που μόλις αποσυμπιέσαμε)>>>>

 

Και μετά αυτό:

<<<<Ενώ ο ένας θα κρατάει συνδεδεμένο test point - ground με το καλώδιο που φτιάξαμε, ο άλλος συνδέει κινητό - υπολογιστή με το καλώδιο usb (λέω για 2 άτομα, διότι δεν πρέπει η σύνδεση test point - ground να χαθεί ή να μετακινηθεί το καλώδιο σε άλλο σημείο εκτός του test point)

Τα windows θα πετάξουν ειδοποίηση ότι βρέθηκε νέα συσκευή, και τότε αμέσως αποσυνδέουμε το καλώδιο που φτιάξαμε από test point - ground>>>>

 

Δλδ εννοώ οτι πρέπει πρώτα να έχουμε κατεβάσει και εγκαταστήσει το SEtools και μετά να συνδέσουμε το καλώδιο;

 

Σκέφτομαι να το κάνω όσο πιο σύντομα γίνεται!!

Παίζει κανένα ρόλο που έχω περασμένη την Ultimate HD;

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι και εγώ να κάνω unlock τον bootloader, στον οδηγό πρέπει πρώτα να κάνουμε αυτο:

<<<<Κατεβάζουμε το SEtool, το αποσυμπιέζουμε, και πάμε χειροκίνητα και εγκαθιστούμε τους drivers από το φάκελο του SEtool που μόλις αποσυμπιέσαμε (δεξί κλικ στο "υπολογιστής μου"--->διαχείριση συσκευών---> δεξί κλικ στη συσκευή που αναγνωρίστηκε ---> ενημέρωση προγράμματος οδήγησης ---> ) αναζήτηση προγράμματος οδήγησης στον υπολογιστή μου ---> επιλέγουμε τον driver από το φάκελο του SEtool που μόλις αποσυμπιέσαμε)>>>>

 

Και μετά αυτό:

<<<<Ενώ ο ένας θα κρατάει συνδεδεμένο test point - ground με το καλώδιο που φτιάξαμε, ο άλλος συνδέει κινητό - υπολογιστή με το καλώδιο usb (λέω για 2 άτομα, διότι δεν πρέπει η σύνδεση test point - ground να χαθεί ή να μετακινηθεί το καλώδιο σε άλλο σημείο εκτός του test point)

Τα windows θα πετάξουν ειδοποίηση ότι βρέθηκε νέα συσκευή, και τότε αμέσως αποσυνδέουμε το καλώδιο που φτιάξαμε από test point - ground>>>>

 

Δλδ εννοώ οτι πρέπει πρώτα να έχουμε κατεβάσει και εγκαταστήσει το SEtools και μετά να συνδέσουμε το καλώδιο;

 

Σκέφτομαι να το κάνω όσο πιο σύντομα γίνεται!!

Παίζει κανένα ρόλο που έχω περασμένη την Ultimate HD;

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις τον official Τροπο??? ---> http://unlockbootloader.sonymobile.com/instructions

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις τον official Τροπο??? ---> http://unlockbootloader.sonymobile.com/instructions

 

Γιατί κάπου διάβασα πως χάνεις κάποια πλεονεκτήματα, αν ξεκλειδώσεις με τον official τρόπο.

soulfunkdjx, υπάρχει μήπως αυτός ο οδηγός στα Ελληνικά;

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
παιδια μηπως ξερετε πως γινεται το Undervolting??:confused:

 

Αν δεν κάνω λάθος με το undervolting εννοείς να τρέχει ο επεξεργαστής με μικρότερη συχνότητα συνέχεια ή υπό προϋποθέσεις που εσύ θέτεις; Αν ναι τότε πρέπει να βάλεις ένα κέρνελ που να το υποστηρίζει και με μία εφαρμογή όπως cpufrill ή setcpu να κάνεις την δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος με το undervolting εννοείς να τρέχει ο επεξεργαστής με μικρότερη συχνότητα συνέχεια ή υπό προϋποθέσεις που εσύ θέτεις; Αν ναι τότε πρέπει να βάλεις ένα κέρνελ που να το υποστηρίζει και με μία εφαρμογή όπως cpufrill ή setcpu να κάνεις την δουλειά σου

 

Εχω lupus kernel για το neo v και στο setcpu δεν βλεπω κανενα μενου undervolting μαλλον δεν το υποστηριζει ο kernel????αυτο που θελω ειναι, να ανεβαζω τον χρονισμο και ταυτοχρονα να κανω undervolting στην συχνοτητα που το σεταρω...αλλο το undervolting και αλλο το over-underclocking:O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες....εχω το εξης προβλημα....πηγα να περασω kernel με fastboot και ενω ειχα ξεκλειδωσει το bootloader δεν ειχα βαλει το CMW (ξεχασα οτι ειχε κανει επαναφορα εργ. ρυθμησεων)...τωρα δεν ανοιγει το κινητο...SONY και μετα μαυρη οθονη....τι μπορω να κανω τωρα?(ειχα την UltimateHD2 rom)
Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά με SEUS αλλά επειδή ξεκλειδωσες τον bootloader δε μπορείς. Βρες μια official Rom να κατεβάσεις και εγκατέστησε την με το flashtool.Απλά μετά πρέπει να κάνεις πάλι την διαδικασία root και cwm.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημερα, bootloader δεν μπορω να κανω, δεν μου βγαινει, ειναι λιγο ελειπεις οι οδηγιες στο βημα αυτο (και ακολουθώντας τις οδηγίες επί της οθόνης ολοκληρώνουμε το unlock!) επειδη δεν το εχω ξανακανει δεν ξερω τι κανουμε παρακατω...

τελος οταν παιρναω τους driver γιατι εμενα γραφει zeus;

ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!! Β.Π.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολο το forum!!Στο unlock bootloader,ενω εχω περασει ολους τους drivers κανονικα, και ακολουθω τις οδηγιες στο S1tool με το testpoint και τα συναφη,μου εμφανιζει το εξης: qpacket can't start.....Φταιει μηπως οτι εχω ηδη περασει την xperia HD rom??Μηπως η διαδικασια γινεται μονο με την stock ics rom???

 

Τελικα,μετα απο συνεχες ψαξιμο στο internet,διαπιστωσα οτι το S1tool δεν δουλευει στο xperia arc s...Εφοσον εχω περασμενη την xperia HD rom και το κινητο μου αναγνωριζεται απο το pc companion ως xperia arc s,λογικα πρεπει να ξαναγυρισω στην stock ics rom.Η να ξεκλειδωσω τον bootloader με τον official τροπο...:(

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα για να εξοικονομήσω χρήματα (με το να μη αγοράσω mifi) να χρησιμοποιήσω την sim από το internet 3g stick και μετά hotspot tether. Οπότε βάζω την κάρτα sim από το broadband internet στο κινητό αλλά δεν το έχω καταφέρει να δουλέψει. Τι μου διαφεύγει;

Έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει to internet 3g stick με usb otg;

 

 

update:

Δημιούργησα νέο APN με τις σωστές ρυθμίσεις και η sim δούλεψε κανονικά

Edited by sotsot4
Link to comment
Share on other sites

παιδια μαλλον εχω κανει μεγαλη πατατια και θα ηθελα να με βοηθησετε !!!!!!:cry: ο πατερας μου εχει το neo v με locked bootloader και προσπαθησα να του περασω την ultimate 3.0.2 απο gb αρχικα εδιχνε να γινεται η εγκατασταση αλλα μετα εκανε bootloop.....μετα απο πολες φορες που το εκανα και γινοταν το ιδιο αποφασισα (σαν απιστημονας που ειμαι :rocket::rocket:)να κανω μετα την εγκατασταση της rom wipe chare kai dalvik kai fix permisions...μετα απο αυτο δεν ανοιγει το κινητο και δεν εχω το cwm,παω να κανω επαναφορα με seus και λεει οτι ειναι ενημερωμενο το τηλ :cry::cry: βοηθηστεμαι σας παρακαλω!!!!!!!:cry::cry::cry:
Link to comment
Share on other sites

παιδια μαλλον εχω κανει μεγαλη πατατια και θα ηθελα να με βοηθησετε !!!!!!:cry: ο πατερας μου εχει το neo v με locked bootloader και προσπαθησα να του περασω την ultimate 3.0.2 απο gb αρχικα εδιχνε να γινεται η εγκατασταση αλλα μετα εκανε bootloop.....μετα απο πολες φορες που το εκανα και γινοταν το ιδιο αποφασισα (σαν απιστημονας που ειμαι :rocket::rocket:)να κανω μετα την εγκατασταση της rom wipe chare kai dalvik kai fix permisions...μετα απο αυτο δεν ανοιγει το κινητο και δεν εχω το cwm,παω να κανω επαναφορα με seus και λεει οτι ειναι ενημερωμενο το τηλ :cry::cry: βοηθηστεμαι σας παρακαλω!!!!!!!:cry::cry::cry:

 

Σύνδεσε το τηλέφωνο με τον υπολογιστή σε flash mode (πατάς συνεχόμενα το back button και το συνδέεις στο PC), κατέβασε το flashtool και φλάσαρε την original rom, ίδια με την έκδοση που βρισκόταν το κινητό πριν του περάσεις την ultimate...

 

Το πρόβλημα είναι ότι αφού έκανες wipe system partition δε θα έχεις πλέον CWM... Με X parts δεν το είχες περάσει?

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσε το τηλέφωνο με τον υπολογιστή σε flash mode (πατάς συνεχόμενα το back button και το συνδέεις στο PC), κατέβασε το flashtool και φλάσαρε την original rom, ίδια με την έκδοση που βρισκόταν το κινητό πριν του περάσεις την ultimate...

 

Το πρόβλημα είναι ότι αφού έκανες wipe system partition δε θα έχεις πλέον CWM... Με X parts δεν το είχες περάσει?

 

rioener εχω το τηλ συνδεμενο και κανει βοοτ λοοπ τι να κανω!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...