Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παίδες βρήκα αυτό εδώ πώς να ξεκλειδώνεις τον bootloader

http://theunlockr.com/2012/09/20/how-to-unlock-bootloader-on-xperia-devices-official-method/

μου φαίνεται λίγο πιο εύκολο από το να ανοίγω την συσκευή και να κάνω τις πατέντες αυτές..

ή είναι άκυρο;

 

Instructions

 

First, you should confirm that it is possible to unlock the boot loader of your phone by checking the service menu. In your phone, open the dialler and enter *#*#7378423#*#* to access the service menu.

In your phone, tap Service info > Configuration > Rooting Status. If Bootloader unlock allowed says Yes, then you can continue with the next step. If it says No, or if the status is missing, your device cannot be unlocked.

On your computer, click Continue at the bottom of this page to start the unlock boot loader process.

Read through the information in the pop up window and click Yes, I’m sure, if you are still confident you want to unlock the boot loader.

Read through and accept the legal terms. Click I Accept.

Enter your name, email address and the first 14 digits (remove the last digit) of your phone’s IMEI number. Click Submit. You can view the IMEI number by entering *#06# on your phone.

The unlock boot loader key is displayed. Write it down and save it for later use.

Download and install the latest Android SDK from developer.android.com.

Download and unzip this file. This is the standard android_winusb.inf-file, with a few lines of code added to enable Fastboot to support Sony and Sony Ericsson devices. Make sure you are running Google USB Driver package revision 4 or higher in your Android SDK. You can see current Google USB Driver package revision in the SDK Manager.

Place the unzipped file in the usb_driver folder, located in the Android SDK > extras > google folder on your computer. Accept to replace the old android_winusb.inf-file with the new file. If you can't find the usb_driver folder, please install the Google USB Driver Packager using the Android SDK manager.

Turn off your phone.

On your phone, push and hold the unlock button* at the same time as you connect the phone to the computer with a USB-cable. The unlock button may differ between different phone models. See the note in the bottom of this page for more information on what button use on your phone.

On your computer, you will be asked for drivers. Point to the usb_driver folder where you placed the android_winusb.inf-file, and select the Android Boot loader Interface-file.

Open a command window and go to the tools folder within the Android SDK folder.

Enter fastboot.exe -i 0x0fce getvar version, and verify that you get a response back (for example "0.3"). This means your phone is connected properly.

 

Warning! If you perform this step, you will unlock the boot loader. This may void your warranty and/or any warranty from your operator. If you still want to unlock the boot loader of your phone, enter fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0xKEY, where KEY is the unlock boot loader key you got in the beginning of this instruction. The boot loader should now be successfully unlocked.

 

Continue

http://unlockbootloader.sonymobile.com/node/add/ubs-request

 

* Hold the following button while connecting your phone to a computer with a USB-cable:

 

Menu button (for Xperia™ arc, Xperia™ arc S, Xperia™ neo, Xperia™ neo V, Xperia™ pro).

Search button (for Xperia™ PLAY).

Volume up button (for Xperia™ mini, Xperia™ mini pro, Xperia™ ray, Xperia™ active, Live with Walkman™, Xperia™ S).

Edited by xtrmsnpr

- - - -

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν παιδιά έβαλα την codename 9.0 και όλα λειτουργούν ρολόι.Έβαλα και τα add-ons ''xperia s music with clear bass'' και για τα ''live wallpapers''.Κάτι όμως που με στεναχώρησε είναι πως στην κάμερα δεν έχει πλέον την επιλογή να τραβήξω πανοραμική φωτογραφία.Καμιά ιδέα πως να το κάνω?Δε θέλω να κατεβάσω άλλη εφαρμογή,απλά θέλω όπως ήταν στην κανονική.

 

Τελικά τα κατάφερα!!!Πήρα τα apk της κάμερας απο την 2.3.4 official και τα πέρασα στην codename.Όλα λειτουργούν ρολόι.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Μόλις πήρα κι εγώ (μεταχειρισμένο βεβαίως βεβαίως) το αγαπημένο μας neo v. Θέλω να περάσω κάποια custom rom κλπ κλπ που βάζετε εσείς οι adroidακηδες. Πριν είχα το samsung i8910hd με την HX-V11 οπού εκεί στο symbian τα πράγματα ήταν πολύ απλά. Εδώ έφριξα λίγο με αυτά που διάβασα (apk, kernels, cwf wtf!:blink:) Έχω ξεκλείδωτο bootloader και τώρα τρέχει το επίσημο σάντουιτς. Δεν θέλω να χάσω κάτι απ τις λειτουργίες που δίνει η μαμά αλλά ούτε και σε ποιότητα. Το θέλω όμως και το overclock μου καμιά φορά :)

 

Να είμαστε όλοι καλά και να το χαιρόμαστε!

Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Μόλις πήρα κι εγώ (μεταχειρισμένο βεβαίως βεβαίως) το αγαπημένο μας neo v. Θέλω να περάσω κάποια custom rom κλπ κλπ που βάζετε εσείς οι adroidακηδες. Πριν είχα το samsung i8910hd με την HX-V11 οπού εκεί στο symbian τα πράγματα ήταν πολύ απλά. Εδώ έφριξα λίγο με αυτά που διάβασα (apk, kernels, cwf wtf!:blink:) Έχω ξεκλείδωτο bootloader και τώρα τρέχει το επίσημο σάντουιτς. Δεν θέλω να χάσω κάτι απ τις λειτουργίες που δίνει η μαμά αλλά ούτε και σε ποιότητα. Το θέλω όμως και το overclock μου καμιά φορά :)

 

Να είμαστε όλοι καλά και να το χαιρόμαστε!

 

Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

 

Μπορείς να ξεκινήσεις από αυτές πρώτα που φοράνε όλα τα καλούδια της μαμάς:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1928946

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1737862

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1570499

 

για ICS μιλάμε πάντα.;)

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω την jelly sandwitch. Μπερδεύτηκα όμως με τα downloads. Θα τα κατεβάσω όλα ή μόνο το kernel, weekly και το 4.1 και το φλας;

 

Υ.Γ Υπάρχει τπτ σε JB;

 

Και κάτι άλλο. Ένας γνωστός μου με πρότεινε να κάνω ρουτ και να πετάξω ότι δεν θέλω. Να το κάνω ή όχι;

Edited by sakisbm
Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω την jelly sandwitch. Μπερδεύτηκα όμως με τα downloads. Θα τα κατεβάσω όλα ή μόνο το kernel, weekly και το 4.1 και το φλας;

 

Υ.Γ Υπάρχει τπτ σε JB;

 

Και κάτι άλλο. Ένας γνωστός μου με πρότεινε να κάνω ρουτ και να πετάξω ότι δεν θέλω. Να το κάνω ή όχι;

 

Ανάλογα με τη ρομ που θέλεις να κατεβάσεις, θα διαβάσεις τις οδηγίες που δίνει ο δημιουργός, και ανάλογα θα κατεβάσεις kernel, rom, και τυχόν λοιπά πακέτα, όπως gapps κλπ... Πάντα όμως διαβάζουμε τις οδηγίες του δημιουργού...

 

Σε JB υπάρχουν αρκετές υλοποιήσεις, μπορείς να δεις διάφορες από εδώ, και να επιλέξεις... Για το root δεν το συζητάμε, είναι απολύτως απαραίτητο για να τρέξει το κινητό όπως πρέπει... Κάντο, και σβήσε ότι δε σου κάνει, με προσοχή πάντα, δες και το link της υπογραφής μου για περισσότερες λεπτομέρειες.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τη ρομ που θέλεις να κατεβάσεις, θα διαβάσεις τις οδηγίες που δίνει ο δημιουργός, και ανάλογα θα κατεβάσεις kernel, rom, και τυχόν λοιπά πακέτα, όπως gapps κλπ... Πάντα όμως διαβάζουμε τις οδηγίες του δημιουργού...

 

Σε JB υπάρχουν αρκετές υλοποιήσεις, μπορείς να δεις διάφορες από εδώ, και να επιλέξεις... Για το root δεν το συζητάμε, είναι απολύτως απαραίτητο για να τρέξει το κινητό όπως πρέπει... Κάντο, και σβήσε ότι δε σου κάνει, με προσοχή πάντα, δες και το link της υπογραφής μου για περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Δλδ θα κάνω πρώτα ροοτ το κινητό και μετά θα προσπαθήσω να εγκαταστήσω με αυτόν τον οδηγό την ρομ;

Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Δλδ θα κάνω πρώτα ροοτ το κινητό και μετά θα προσπαθήσω να εγκαταστήσω με αυτόν τον οδηγό την ρομ;

 

Όχι, αν αλλάξεις ρομ, θα χαθεί το προηγούμενο root, αλλά κατά πάσα πιθανότητα η καινούρια rom που θα περάσεις θα είναι ήδη pre-root, δε θα χρειαστεί να κάνεις κάτι εσύ. Αν μείνεις σε αυτή που ήδη έχεις, τότε κάνε root.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι ρομ απ το xda υποστηρίζουν τα ελληνικά;

 

Στην Jelly Sandwitch έχει αυτά τα βήματα. ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1928946 )

1. Download rom from downloads section and place it on SD (είναι η daily τελικά! :D )

2. Download your favourite kernel and its modules (if any) or use stock .587 ics (θα χρεισημοποιήσω αυτόν) kernel with CWM (κατάλαβα περί τίνος πρόκειται)

2a. Place modules on SD card. (ommit if your kernel uses stock modules)

3. Go to cwm recovery (πως το κάνω; )

3a. Make a backup (just in case)

4. Choose file with rom to install

5. In AROMA select all positions in wipe section

5a. Flash kernel modules via cwm (αυτό νομίζω δεν χρειάζεται αφού θα βάλω την στοκ έτσι; )

6. Reboot

 

Παιδιά εγώ που έχω unlcok bootloader θα χρειαστεί να κάνω την πατέντα με το καλώδιο; Λύστε μου τις απορίες γτ λέω να το περάσω σήμερα

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ που έχω unlcok bootloader θα χρειαστεί να κάνω την πατέντα με το καλώδιο; Λύστε μου τις απορίες γτ λέω να το περάσω σήμερα

 

όχι ρε φίλε.Το βήμα με το καλώδιο το κάνουν όσοι έχουν κλειδωμένο bootloader για τον ξεκλειδώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να ακουσω γνωμες... I-scream Sandwich,Pureness,Jelly Sandwich ή paranoid? Θελω να δοκιμασω κατι καινουριο αν και κατι μεσα μου λεει οτι θα γυρισω παλι στην παλια καλη codename:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Έκανα τα πειράματά μου και να τα αποτελέσμετα...

 

Προσπαθώ να κάνω ρουτ όπως λέει ο οδηγός του φίλου πιο πάνω. Δεν πετυχαίνει και μπαίνω σε υποκατηγορία για την άλλη μέθοδο ρουτ και χειροκίνητη εγκατάσταση του CWM. Αυτό όμως πάλι δεν πετυχένει. όταν πάω να περάσω τον κερνελ λέει πως δεν έχει γίνει. Τι κάνουμε τώρα;

 

Update και με μια φωτογραφία!

http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=180687

Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Οταν rootareis δεν νομιζω πως χρειαζεται να αλλαξεις τον kernel.. Για να αλλαξει πρεπει να κανεις unlock τον bootloader ειτε με την μεθοδο στο πρωτο ποστ ειτε μεσω της official μεθοδου της Sony...
Link to comment
Share on other sites

Οταν rootareis δεν νομιζω πως χρειαζεται να αλλαξεις τον kernel.. Για να αλλαξει πρεπει να κανεις unlock τον bootloader ειτε με την μεθοδο στο πρωτο ποστ ειτε μεσω της official μεθοδου της Sony...

 

ο δικός μου είναι ξεκλείδωτος. έτσι γράφει.

 

Κάτι ακόμα που ίσως βοηθήσει. Πέρασα τους ABD για το ρουτ (όταν το αναγνώρισε) και τους άλλος του fastboot (όταν το αναγνώρισε αλλιώς οταν προσπάθησα για τον κερνελ)

Edited by sakisbm
Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

παιδια στο κινητο μου (neo V) προσπαθούσα να βαλω custom rom και τωρα δεν μου ανοιγει μου κολαει στο sony logo

παρακαλω βοηθεια

 

το εφτιαξα (τωρα ανοιγει αλλα εαν βαλω custom rom παλι τα ιδια)

Edited by chourdis
Link to comment
Share on other sites

παιδια στο κινητο μου (neo V) προσπαθούσα να βαλω custom rom και τωρα δεν μου ανοιγει μου κολαει στο sony logo

παρακαλω βοηθεια

 

το εφτιαξα (τωρα ανοιγει αλλα εαν βαλω custom rom παλι τα ιδια)

 

Η custom rom που προσπαθείς να βάλεις σε ποια official rom στηρίζεται?Αν στηρίζεται στην 2.3.4 πρέπει να βάλεις και τον official kernel της 2.3.4. Αν στηρίζεται στην 4.0.4 τότε θα πρέπει να βάλεις τον αντίστοιχο official kernel της 4.0.4. Αναλόγως σε ποια στηρίζεται πρέπει να βάλεις & τον ανάλογο kernel. Αυτά αν έχεις κλειδωμένο bootloader. Αν έχεις ξεκλείδωτο bootloader μπορείς να βάλεις και custom kernels.Συνήθως εκεί που βρίσκεις την custom rom ο uploader δίνει και τον ανάλογο kernel. Τον kernel τον περνάς με το flashtool.

Link to comment
Share on other sites

Να το κανω πιο απλο.. Εχεις μια εφαρμογη που λεγεται Superuser? Αν ναι τοτε εχεις rootarei με επιτυχια... Αν οχι τοτε ξανα απο την αρχη.. Για να περασεις custom kernel και κατα συνεπεια Custom ROM πρεπει να εχεις ξεκλειδωτο Bootloader, root(Απο την στιγμη που θα βαλεις custom kernel θα ειναι pre-rooted οποτε το κανεις μια φορα και καθαριζεις),και εγκατεστημενο CWM(ClockWorkMod).
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει root κανονικα αλλα δεν εχω κανει bootloader ( ειναι ευκολο να το κανω; )
Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου για ICS θα σου προτεινα τον Suave...

 

Στο θεμα μας τωρα... Για να κανεις unlock τον bootloader πρεπει να κανεις την διαδικασια που υπαρχει στο αρχικο ποστ.. Μην ανησυχεις επειδη πρεπει να πειραξεις hardware και εγω ετσι ημουν αλλα αμα κανεις προσεχτικα τις οδηγιες δεν θα εχεις προβλημα:rolleyes: Βεβαια μπορεις να το κανεις και με τον official τροπο της Sony με τον οποιο χανεις εγγυηση καθως και τα DRM keys,δηλαδη δεν δουλευει το Track ID και θα διαφορα αλλα, κατα την γνωμη μου καν' το με το καλωδιο:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μόλις έκανα unlock το bootloader μου (με τον official τρόπο) και σε λίγο λέω να περάσω κάποιος custom rom για JB, και πιο συγκεκριμένα αυτό---> PARANOID ANDROID JB [v2.15]

Ξέρετε αν αυτό το rom υποστηρίζει ελληνικά(να γράφω ελληνικά).

Ευχαριστώ :)

Loginet.gr - Κατασκευή & Προώθηση Ιστοσελίδων
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειναι βασισμενες σε Stock ROM εννοειται πως εχει ελληνικα σαν γλωσσα αλλα ετσι και αλλιως η γλωσσα γραφηε εξαρταται αν δεν κανω λαθος και απο το πληκτρολογιο που χρησιμοποιεις...
Link to comment
Share on other sites

Thanks. Και κάτι ακόμα, χρησιμοποίησα το x parts για να βάλω το cwm αλλά όταν έχω κλειστό το κινητό κ το ανοίγω κ αρχίζω να πατάω συνέχεια το κάτω κουμπι της έντασης με το που εμφανιστεί το SONY δε με βάζει το cwm αλλά σε safe mode το κινητό. Καμία ιδέα?? :)
Loginet.gr - Κατασκευή & Προώθηση Ιστοσελίδων
Link to comment
Share on other sites

Thanks. Και κάτι ακόμα, χρησιμοποίησα το x parts για να βάλω το cwm αλλά όταν έχω κλειστό το κινητό κ το ανοίγω κ αρχίζω να πατάω συνέχεια το κάτω κουμπι της έντασης με το που εμφανιστεί το SONY δε με βάζει το cwm αλλά σε safe mode το κινητό. Καμία ιδέα?? :)

 

Αμα κάνεις reboot recovery από το xparts;

Link to comment
Share on other sites

Ok το καταφερα τελικα. Ενα τελευταίο, έβαλα αυτό το custom rom αλλα δε μ άρεσε κ θέλω να γυρίσω στο official, είχα κάνει ένα backup πριν ξεκινήσω και τώρα που περνάω το backup δε μ ξεκινάει το κιν, μετα το bootlogo τίποτα.Πως να το περάσω στο oficial? Όπως κατάλαβα έπαθε soft brick
Loginet.gr - Κατασκευή & Προώθηση Ιστοσελίδων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...