Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα και καλά Χριστούγεννα!

 

Μόλις χτες αναβάθμισα σε 4.0.4 μέσω PC Companion και μού κάνει το εξής περίεργο: Κάθε τρεις και λίγο, ενεργοποιεί από μόνο του τον αυτόματο συγχρονισμό! Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καινούργιο κινητό μόλις χθές το πήρα στα χέρια μου, κάνω χθές την αναβάθμιση on the air κ μου κολλάει η μπροστινή κάμερα από τότε! (Δυστυχώς δεν την δοκίμασα πριν την αναβάθμιση :( )

Όταν κάνω τη μετάβαση από την πίσω στην μπροστά απλα κολλάει κ μετά όλη η εφαρμογή της κάμερας είναι μη διαθέσιμη και θέλει reboot. Μια φορά κατάφερα μετα από reboot και επαναφορα ρυθμίσεων κ όλα να την ανοίξω οπότε η κάμερα μπροστά λειτουργεί αλλά μετά ξανα το ίδιο πρόβλημα. Φυσικά όταν σύνδεσα τ κινητό με PC Companion μου λεγε ότι έχω την τελευταία ενημέρωση.

 

Το έχει πάθει κανείς άλλος?

 

Επίσης, μπορεί κάποιος να μου πει ακριβώς πώς ενεργοποιώ το 3G??? Για να δω μήπως έχει θέμα και εκεί ή απλά εγώ κάτι κάνω λάθος?

nokia 3310-->sony ericsson T610-->samsung E360 :O -->samsung J700 -->LG GT505-->Sony Xperia P
Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο κινητό μόλις χθές το πήρα στα χέρια μου, κάνω χθές την αναβάθμιση on the air κ μου κολλάει η μπροστινή κάμερα από τότε! (Δυστυχώς δεν την δοκίμασα πριν την αναβάθμιση :( )

Όταν κάνω τη μετάβαση από την πίσω στην μπροστά απλα κολλάει κ μετά όλη η εφαρμογή της κάμερας είναι μη διαθέσιμη και θέλει reboot. Μια φορά κατάφερα μετα από reboot και επαναφορα ρυθμίσεων κ όλα να την ανοίξω οπότε η κάμερα μπροστά λειτουργεί αλλά μετά ξανα το ίδιο πρόβλημα. Φυσικά όταν σύνδεσα τ κινητό με PC Companion μου λεγε ότι έχω την τελευταία ενημέρωση.

 

Το έχει πάθει κανείς άλλος?

 

Επίσης, μπορεί κάποιος να μου πει ακριβώς πώς ενεργοποιώ το 3G??? Για να δω μήπως έχει θέμα και εκεί ή απλά εγώ κάτι κάνω λάθος?

 

Ρυθμιαεις-δικτυα κινητης τηλεφωνιας. Επελεξε "μονο wcdma" . Θα χεις μονο 3g μ αυτη την επιλογη ;)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμιαεις-δικτυα κινητης τηλεφωνιας. Επελεξε "μονο wcdma" . Θα χεις μονο 3g μ αυτη την επιλογη ;)

 

Όλα τα χω δοκιμάσει, κ μόνο wcdma και data ανοιχτο κ απλα δεν συνδέεται, μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να γίνει την 1η φορά?

nokia 3310-->sony ericsson T610-->samsung E360 :O -->samsung J700 -->LG GT505-->Sony Xperia P
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα χω δοκιμάσει, κ μόνο wcdma και data ανοιχτο κ απλα δεν συνδέεται, μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να γίνει την 1η φορά?

 

Σε ιντερνετ μεσω 3g θες να συνδεθεις;; Αν ναι , πρεπει να περασεις ρυθμισεις apn. Δες εδωhttp://magic-tips.blogspot.gr/2010/03/internet-mms.html?m=1 για τις ρυθμισεις αναλογα την εταιρια σου :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Εγω που το αγορασα χθες φορουσε ηδη την 4.0.4... αλλα μου ζηταει και μενα ενημερωση και η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να την κανω γιατι πολλα εχουν ακουστει για κολληματα μετα την ενημερωση...οπως ο φιλος παραπανω :(
Link to comment
Share on other sites

Εγω που το αγορασα χθες φορουσε ηδη την 4.0.4... αλλα μου ζηταει και μενα ενημερωση και η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να την κανω γιατι πολλα εχουν ακουστει για κολληματα μετα την ενημερωση...οπως ο φιλος παραπανω :(

 

Καινούργιο κινητό μόλις χθές το πήρα στα χέρια μου, κάνω χθές την αναβάθμιση on the air κ μου κολλάει η μπροστινή κάμερα από τότε! (Δυστυχώς δεν την δοκίμασα πριν την αναβάθμιση :( )

Όταν κάνω τη μετάβαση από την πίσω στην μπροστά απλα κολλάει κ μετά όλη η εφαρμογή της κάμερας είναι μη διαθέσιμη και θέλει reboot. Μια φορά κατάφερα μετα από reboot και επαναφορα ρυθμίσεων κ όλα να την ανοίξω οπότε η κάμερα μπροστά λειτουργεί αλλά μετά ξανα το ίδιο πρόβλημα. Φυσικά όταν σύνδεσα τ κινητό με PC Companion μου λεγε ότι έχω την τελευταία ενημέρωση.

 

Το έχει πάθει κανείς άλλος?

 

Επίσης, μπορεί κάποιος να μου πει ακριβώς πώς ενεργοποιώ το 3G??? Για να δω μήπως έχει θέμα και εκεί ή απλά εγώ κάτι κάνω λάθος?

 

Μετά από αναβάθμιση απο παλιά έκδοση σε νεα (2.3 σε 4.0.4) πάντα να κάνετε μετά την αναβάθμση ένα factory data reset! Εγώ έτσι δεν είχα κανένα πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αναβάθμιση απο παλιά έκδοση σε νεα (2.3 σε 4.0.4) πάντα να κάνετε μετά την αναβάθμση ένα factory data reset! Εγώ έτσι δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

Το κινητό ολοκαίνουργιο και με την αναβάθμιση είχε αυτά τα προβλήματα, οπότε έκανα αποκατασταση ρυθμίσεων και εργοστασιακή!και συνεχίζει να έχει το ίδιο πρόβλημα με την κάμερα,χωρίς να έχει μέσα ούτε εφαρμογές ούτε αρχεία ούτε τιποτα

nokia 3310-->sony ericsson T610-->samsung E360 :O -->samsung J700 -->LG GT505-->Sony Xperia P
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ολοκαίνουργιο και με την αναβάθμιση είχε αυτά τα προβλήματα, οπότε έκανα αποκατασταση ρυθμίσεων και εργοστασιακή!και συνεχίζει να έχει το ίδιο πρόβλημα με την κάμερα,χωρίς να έχει μέσα ούτε εφαρμογές ούτε αρχεία ούτε τιποτα

 

Προσωπικα δεν μου εμφανίζει ανάλογο πρόβλημα, ούτε εχω ακούσει από κάποιον άλλο κάτι τέτοιο. Η συμβουλή μου είναι να το γυρίσεις στο κατάστημα που το αγόρασες ή σε ένα σονυ σέντερ και να τους εξηγήσεις το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σε ιντερνετ μεσω 3g θες να συνδεθεις;; Αν ναι , πρεπει να περασεις ρυθμισεις apn. Δες εδωhttp://magic-tips.blogspot.gr/2010/03/internet-mms.html?m=1 για τις ρυθμισεις αναλογα την εταιρια σου :)

 

Υπέροχο ποστ! Ευχαριστώ! επιτέλους συνδέομαι σε 3G!

 

Οπότε τώρα μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα με την μπροστινή κάμερα και την αναβάθμιση σε 6.1.1.Β.1.54?

 

Προσωπικα δεν μου εμφανίζει ανάλογο πρόβλημα, ούτε εχω ακούσει από κάποιον άλλο κάτι τέτοιο. Η συμβουλή μου είναι να το γυρίσεις στο κατάστημα που το αγόρασες ή σε ένα σονυ σέντερ και να τους εξηγήσεις το πρόβλημα

Ευχαριστώ, κάτι τέτοιο θα κάνω αν κ εχω απηυδήσει πια, πρώτα ελαττωματικό κινητό εξωτερικά μετά στις κάμερες, έχω αρχίσει να μετανιώνω τα λεφτα μου πια

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
nokia 3310-->sony ericsson T610-->samsung E360 :O -->samsung J700 -->LG GT505-->Sony Xperia P
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, κάτι τέτοιο θα κάνω αν κ εχω απηυδήσει πια, πρώτα ελαττωματικό κινητό εξωτερικά μετά στις κάμερες, έχω αρχίσει να μετανιώνω τα λεφτα μου πια

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα φιλαράκι. Ολη η γλύκα είναι στην αρχη. Άμα σε ξενερωσουν....

Δεν ξέρω μην έχουν φέρει τίποτα παρτίδες ελαττωματικες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, κάτι τέτοιο θα κάνω αν κ εχω απηυδήσει πια, πρώτα ελαττωματικό κινητό εξωτερικά μετά στις κάμερες, έχω αρχίσει να μετανιώνω τα λεφτα μου πια

Διάβασα ότι υπάρχει και άλλο πρόβλημα με το πλαστικό καπάκι στο επάνω μέρος + η μπροστά κάμερα στο τηλέφωνο σου. Να απαιτήσεις από το κατάστημα που το αγοράσες αλλαγή με doa.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι υπάρχει και άλλο πρόβλημα με το πλαστικό καπάκι στο επάνω μέρος + η μπροστά κάμερα στο τηλέφωνο σου. Να απαιτήσεις από το κατάστημα που το αγοράσες αλλαγή με doa.

 

Έκανα ήδη αλλαγή με doa για το πλαστικο καπακι κ τωρα στο 2ο xperia p που μου στειλε δν αλλάζει η κάμερα απο την πίσω στην μπροστά χωρίς να κρασάρει κ να κολλησει ολο το προγραμμα της κάμερας.

Ή θα ζητήσω παλι doa ή αλλαγή μοντέλου από την ίδια την sony γιατί δεν μπορώ άλλο πια την ταλαιπωρία.

nokia 3310-->sony ericsson T610-->samsung E360 :O -->samsung J700 -->LG GT505-->Sony Xperia P
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ήδη αλλαγή με doa για το πλαστικο καπακι κ τωρα στο 2ο xperia p που μου στειλε δν αλλάζει η κάμερα απο την πίσω στην μπροστά χωρίς να κρασάρει κ να κολλησει ολο το προγραμμα της κάμερας.

Ή θα ζητήσω παλι doa ή αλλαγή μοντέλου από την ίδια την sony γιατί δεν μπορώ άλλο πια την ταλαιπωρία.

Sorry δεν ήξερα ότι είναι το δεύτερο.

Κανε αν θες επανεγκατάσταση με το s(e)us μήπως και φτιάξει http://www.sonymobile.com/global-en/tools/update-service/

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να κανω ρουτ το p. εχω εκδοση 4.0.4, και αριθμο εκδοσης 6.1.1.Β.1.54. Μπορω να ακολουθησω τη διαδικασια εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343798 η οχι? :)

 

Υπέροχο ποστ! Ευχαριστώ! επιτέλους συνδέομαι σε 3G!

 

Οπότε τώρα μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα με την μπροστινή κάμερα και την αναβάθμιση σε 6.1.1.Β.1.54?

 

Εγω φιλε μου μολις εκανα την αναβαθμιση σε .54 και μου δουλευει κανονικα η μπροστινη καμερα οταν παω να βγαλω φωτο.. Δεν ξερω τι να σου προτεινω μιας και το χω μια μερα το κινητο...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Sorry δεν ήξερα ότι είναι το δεύτερο.

Κανε αν θες επανεγκατάσταση με το s(e)us μήπως και φτιάξει http://www.sonymobile.com/global-en/tools/update-service/

 

Το κανα και αυτό εννοείται αλλά πάλι τα ίδια,θα επικοινωνήσω με την Sony για να δω τι παίζει...

Ευχαριστώ!!

nokia 3310-->sony ericsson T610-->samsung E360 :O -->samsung J700 -->LG GT505-->Sony Xperia P
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκατε λύση γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα

 

Αν είσαι από Αθήνα - Θεσσαλονίκη στην sony mobile service, επαρχία στον ΓΕΡΜΑΝΟ να σε ξαναβάλουν το το λειτουργικό με άλλες ρυθμίσεις και τέλος αυτό το πρόβλημα.

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ το πήγα στον ΓΕΡΜΑΝΟ και από τότε όλα καλώς

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι από Αθήνα - Θεσσαλονίκη στην sony mobile service, επαρχία στον ΓΕΡΜΑΝΟ να σε ξαναβάλουν το το λειτουργικό με άλλες ρυθμίσεις και τέλος αυτό το πρόβλημα.

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ το πήγα στον ΓΕΡΜΑΝΟ και από τότε όλα καλώς

 

ειμαι απο επαρχια εχουμε γερμανο το θεμα ειναι οτι το πηρα απο το ιντερνετ ασε που δεν νομιζω να γνωριζουν στον εδω γερμανο

αληθεια τι αλλες ρυθμισεις βαζουνε και ποιο λειτουργικο ? δεν μπορουμε να το κανουμε online ?

η εκδοση που εχω ειναι 6.1.1.Β.1.54

Link to comment
Share on other sites

ειμαι απο επαρχια εχουμε γερμανο το θεμα ειναι οτι το πηρα απο το ιντερνετ ασε που δεν νομιζω να γνωριζουν στον εδω γερμανο

αληθεια τι αλλες ρυθμισεις βαζουνε και ποιο λειτουργικο ? δεν μπορουμε να το κανουμε online ?

η εκδοση που εχω ειναι 6.1.1.Β.1.54

 

Και εγώ από επαρχιακή πόλη είμαι επικοινώνησα με την sony mobile xperia ellas με είπαν να πάω στον ΓΕΡΜΑΝΟ. Πήρα την απόδειξη αγοράς (σίγουρα και εσύ θα έχεις απόδειξη αγοράς και ας είναι από το ιντερνέτ) για την εγγύηση ρώτησα που είναι το service το έδωσα στον υπάλληλο. Πήγα μετά από 1 ώρα και το παρέλαβα και με εξήγησε τι έκανε. Τώρα αν θέλεις το στέλνεις στην sony μέσου ΓΕΡΜΑΝΟΥ αλλά θα καθυστερήσει όπως γράφουν κάποια παιδιά. Έκανα επιδιόρθωση αλλά το πρόβλημα παρέμεινε και ξανά επικοινώνησα με sony.

Edited by spideman3
Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω ένα πρόβλημα! Κατα λάθος έβαλα μπροστά στην επιφάνεια μια συντόμευση ''καιρός-ειδήσεις''. Όμως στη συνέχεια, όταν πήγα να το βγάλω δεν μπορούσα! Πήγα ρυθμίσεις->εφαρμογές->ειδήσεις-καιρός και έκανα αναγκαστική διακοπή αλλά μετά που βγήκα στη επιφάνεια να δω αν είχε βγει, μου έχει βγάλει μια κόκκινη περιοχή και μου λέει ''Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του widget''. Μήπως γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να το διορθώσω;
Link to comment
Share on other sites

Να το σύρεις στον κάλαθο των αχρήστων και μετά να το ξανάπροσθέσεις στην επιφάνεια...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλές γιορτές. Καταρχην να ζητήσω συγγνώμη που δημιουργώ ολόκληρο θέμα για το πρόβλημα μου αλλα δέν καταφερα να βρώ απάντηση ψάχνοντας το forum.

Αγόρασα πρόσφατα ενα sony xperia p παραεισαγωγής απο ιντερνετικό καταστημα. Αν και τη πρώτη μέρα δούλευε κανονικά μολις το εκλεισα και το ξανάνοιξα δεν αναγνώριζε την κάρτα microsim. Μετα απο πολλές προσπάθειες ξαναδούλεψε και μολισ το ξανακλεισα παλι τα ιδια.

Απευθύνθηκα στον πάροχο και μου επιβεβαίωσε οτι η sim δεν εχει πρόβλημα.

Μίλησα με την sony και μου ειπαν οτι καποιο λάθος έχει γινει στο firmware.

Το προφανές ειναι να επικοινωνήσω με το καταστημα απλά ηθελα να απευθυνθώ σε εσας σε περίπτωση που ειναι κάτι προφανές και εύκολο ωστε να μην χρειαστεί να στελνω πίσω το κινητό.

Ευχαριστώ πολύ και ζητω συγγνώμη ξανα που καπηλευομαι τον χώρο σας για τα προβλήματα μου

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορει ας βοηθησει!

http://androxyde.github.com/ Από εδώ κατέβασε το flashtool.

http://netload.in/dateinjzHbuigxJ/XperiaProot6.1.1B.1.54.zip.htm τα δυο kernel που χρειάζεσαι

http://uploaded.net/file/0fpyh5c5 εδώ το εργαλείο για root

και οδηγίες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

Βασικά πρώτα περνάς με flashtool το kernel Xperia P LT22_6.1.B.0.599 ,μετά κάνεις root με το εργαλείο και μετά περνάς με flashtool το kernel Xperia P LT22_6.1.1.B.1.54 και αυτο ήταν (πριν λίγο καιρό εγώ έτσι το έκανα.;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και χρόνια , από προχθές είμαι και εγώ κάτοχος του xperia P , καθότι είμαι νέος στα android , έχω πολλές απορίες σχετικά με το λειτουργικό αυτό . Η μεγαλύτερη μου απορία είναι το root !!! Τι είναι το root; Υποθέτω ότι είναι ξεκλείδωμα του κινητού ; Του λειτουργικού ;

Απορία Νο2 : Πως κάνω root στο xperia P; Κάπου διάβασα πως με το που ανοίγουμε για πρώτη φορά το κινητό , πρέπει να κάνουμε root . Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που πρέπει να κατεβάσω για να κάνω root ;

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και χρόνια , από προχθές είμαι και εγώ κάτοχος του xperia P , καθότι είμαι νέος στα android , έχω πολλές απορίες σχετικά με το λειτουργικό αυτό . Η μεγαλύτερη μου απορία είναι το root !!! Τι είναι το root; Υποθέτω ότι είναι ξεκλείδωμα του κινητού ; Του λειτουργικού ;

Απορία Νο2 : Πως κάνω root στο xperia P; Κάπου διάβασα πως με το που ανοίγουμε για πρώτη φορά το κινητό , πρέπει να κάνουμε root . Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που πρέπει να κατεβάσω για να κάνω root ;

Thanks

 

Χρονια πολλα και σε σενα φιλε μου και καλω ηρθες στην παρεα μας.Πιστεψε με κι εγω αρχαριος ειμαι αλλα εχω μαθει πολλα απο τα παιδια εδω.Οσον αφορα το πρωτο σου ερωτημα,πιστευω θα βρεις ρις απαντησεις εδω:

http://www.myphone.gr/foru...46#post3645021

2)Και φυσικα δεν ειναι απαραιτητο να κανεις root.Αυτο εγκειται στην προσωπικη κριση.

Εγω οντας αρχαριος δεν εχω κανει και δεν με πολυενδιαφερει.

Οσον αφορα τον τροπο,ο φιλος rostropol αναφερει εναν ακριβως στο προηγουμενο ποστ απο το δικο σου :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...