Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή όσο και να κρατάς "Shut down + volume up" δεν κάνει τις δονήσεις;; 1 για επανεκκίνηση και 2-3 όταν κλείσει τελείως...; Αν φτάνει στο σημείο να κλείσει πάντως, κρατάς πατημένο το Volume Up και συνδέεις USB και λογικά θα το δει

 

Παίζει να brickαρε αν δεν γίνουν τα παραπάνω.... :( :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τωρα καθως πατουσα το Shut Down αρχισε να αναβοσβηνει το led σε κοκκινο χρωμα.. Το εβαλα παλι να φορτιζει και θα δοκιμασω σε λιγο.

Δεν ειχα πολυ αγχος σε οτι εκανα γιατι νομιζα θελει πολυ προσπαθεια για να brickαρει.

Αν brickαρε, με δεδομενο οτι χαλασα την εγγυηση, σε καταστημα επι πληρωμη φτιαχνεται;

Edited by geortsaki
Link to comment
Share on other sites

αυτό σημαίνει μπαταρία. Οπότε το αφήνεις/μένει ανοιχτό (σε bootloop) και κλείνει από μπαταρία. Και εγω το θεωρώ τρομερά δύσκολο να έπαθε κάτι τέτοιο. Δοκίμασε όπως σου είπα παραπάνω
Link to comment
Share on other sites

αυτό σημαίνει μπαταρία. Οπότε το αφήνεις/μένει ανοιχτό (σε bootloop) και κλείνει από μπαταρία. Και εγω το θεωρώ τρομερά δύσκολο να έπαθε κάτι τέτοιο. Δοκίμασε όπως σου είπα παραπάνω

Μαλλον αυτο αλλα δεν ξερω ποτε ειναι ανοικτο και ποτε κλειστο..

Link to comment
Share on other sites

Ώπα δεν είχα δει ότι έβαλες το boot.img του aoba. Νόμιζα ότι έπαιζες με CWM. Χοντρό....

 

Κάνε την διαδικασία που είπαμε, για να σιγουρέψεις ότι κλείνεί περιμένεις τις 3-4 διαδοχικές δονήσεις.

 

Δεν ξαναστέλνω εδώ γιατί το κάναμε chat και θα μας κράξουν. Pm me για ότιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

αν εκλεισε απο μπαταρια και εχει λαθος boot.img (κοινος kernel και loader) τοτε δεν προκειτε με καμια παναγια να φορτισει..........

 

το ίδιο είχε πάθει ένα παιδί από εδώ στο forum συναντηθήκαμε στην παραλία και το έφτιαξα από ένα netbook

 

1. βεβαιώσου ότι είναι κλειστό (αν έμεινε από μπαταρία είναι)

2. πάτα volume up και κούμπωσε το καλώδιο usb ενώ εχεις ανοιχτό στο pc flashtool....

3. πέρνα τελευταιο firmware σε μορφή ftf

 

αυτή η διαδικασία δεν απαιτεί καν ύπαρξη μπαταρίας στην συσκευή

 

αν είσαι salonika βοηθάω αν όχι προσπάθησε να ακολουθείς της οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έσβησε απο μπαταρία το βάζω να φορτίσει αλλα δεν φορτίζει. Ανάβει απλα το κοκκινο χαρακτηριστικο λαμπάκι χωρις να ανάβει η οθόνη και μετα απο λίγη ώρα σβήνει. Δεν έχω πειράξει τιποτα στο κινητό... Έχει κάποιον να προτεινει κατι;
Link to comment
Share on other sites

Άστο για κάνα 15 λεπτο χωρίς να το πειράξεις κ δες

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η μπαταρια μαλλον εχει αρχισει και μας αφηνει...

 

Εχτες μου εκλεισε με 25% και αμεσως μετα το αναψα και μου κρατησε κανονικα μεχρι το τελος, αλλα γενικα καταλαλωνεται γρηγορα

 

Τα ιδια μου εκανε και το xperia mini και τελικα ηταν η μπαταρια

 

Οποτε μπαινουμε σε διαδικασια ευρεσης και απο οτι ειδα εχει γυρω στα 20€, αλλα να εισαι ο μαγκαιβερ για να την τοποθετησεις!!

Εναν συνδετηρα και ενα σπαγκο κανεις? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα calibration. Με αυτόν τον τρόπο μου είχε κρατήσει λίγο παραπάπανω όταν άρχιζε να τα φτύνει η μπαταρία στο mini
Link to comment
Share on other sites

Κ μένα προχθές έκανε ένα περίεργο.Εκεί που ήμουν με 20% περίπου κ σερφαρα με 3g τσακ έκλεισε..Το ανοίγω ήταν στο 16% κ έκλεισε.Το ξανανοιγω στο 12% κ παρέμεινε εκεί για 10 λεπτά ώσπου έκλεισε μια κ έξω!

Το calibration πρέπει να γίνει με 100% μπαταρία;Μέσω cwm battery wipe το ίδιο δεν είναι;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι ξερω με το calibration σβηνει ενα αρχειο που εχει σχεσει με την μπαταρια, κατοπιν το φορτιζεις στο 100%

Λενε ακομα οτι καλο ειναι μετα να το αποφορτισεις τελειως και να το ξαναφορτισεις μεχρι το 100% χωρις διακοπη, αλλα αλλοι λενε οτι ετσι κι αλλιως ΚΑΘΕ φορα που φορτιζεται η μπαταρια πανω απο το 90%, ξαναφτιαχνει το αρχειο

 

Τι να πιστεψεις...

Απελευθερωση τηλεπικοινωνιων ειπατε??!
Link to comment
Share on other sites

Εμενα η μπαταρια μαλλον εχει αρχισει και μας αφηνει...

 

Εχτες μου εκλεισε με 25% και αμεσως μετα το αναψα και μου κρατησε κανονικα μεχρι το τελος, αλλα γενικα καταλαλωνεται γρηγορα

 

Τα ιδια μου εκανε και το xperia mini και τελικα ηταν η μπαταρια

 

Οποτε μπαινουμε σε διαδικασια ευρεσης και απο οτι ειδα εχει γυρω στα 20€, αλλα να εισαι ο μαγκαιβερ για να την τοποθετησεις!!

Εναν συνδετηρα και ενα σπαγκο κανεις? :lol:

 

http://www.skroutz.gr/s/3407906/Sony-AGPB009-A001.html

 

ανοίγεις εσύ την συσκευή και αλλάζεις σε μένα πάντως κιχ δεν κάνει ακομι

 

α και αυτό που μερικές φορές λέει 20% και δεν είναι δεν είναι θέμα calibration όλα τα xperia p το κανουν, κάτι παιζετε με το chip και μετά από restart μερικές άφορες δείχνει fake μέτρηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου....Ολα καλα?

Βλεπω επικρατει ηρεμια απο θεμα ρομ και κερνελ....

Τι εγινε? Βολευτηκαμε ολοι με την Enigma και τον Nemesis???? :D

Εγω παντως εχω βρει την ηρεμια μου μετα τα τελευταια update της Enigma....;)

Εχω ομως δυο θεματακια (που δεν ωφειλονται στην ρομ.... απο οτι πιστευω...).

Η μπαταρια μαλλον πλησιαζει προς το τελος της γιατι την τελευταια εβδομαδα αρχιζει και πεφτει αρκετα γρηγορα (στην ιδια χρηση ). Οτι και αν εκανα (διαχειρηση ενεργειας , αποφορτιση και επαναφορτιση ...) δεν καταλαβαινει τιποτα.

Το αλλο θεματακι που αρχισε και μου σπαει τα νευρα.....Εμφανιστηκε ξαφνικα ενα μπλε πλαισιο!!!!!!!!!!!! :confused:

Οταν το ξεκλειδωνω εμφανιζεται στο πληκτρο του κεντρικου μενου ..οταν αλλαζω οθονη εμφανιζεται στο πρωτο εικονιδιο εφαρμογης που εχω πανω αριστερα!!!!!!!!!! Οταν γυρναω απο καποια εφαρμογη η' απο το μενου στην κεντρικη οθονη εμφανιζεται στο ρολοι οχι σαν μπλε πλαισιο αλλα φωτιζεται το ρολοι οπως οταν το επιλεγεις!!!!!!!!!!!

Εκανα επανεκινηση αλλα παλι τα ιδια...Δεν εχω κατεβασει καποια καινουργια εφαρμογη...μονο ενημερωσεις αυτων που εχω!!!!!

Εχει συμβει σε κανεναν αλλον αυτο?????

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανοιξα το κινητο για να δω τι γινεται σε περιπτωση αλλαγης της μπαταριας

 

Ειναι αρκετα ευκολο εως γελοιο, καμια σχεση με το x10 mini που ειχα

Θελει βγαλσιμο τις 2 πλαγιες βιδες και αλλες δυο που βρισκονται οπισθεν, στο πανω μερος, αφου αφαιρεσεις το καπακι που βρισκονται κρυμενες

Κατοπιν αφαιρεις ενα πλαστικο με 2 βιδες που συγκρατει την μπαταρια, και μετα το καλωδιο της μπαταριας

Απελευθερωση τηλεπικοινωνιων ειπατε??!
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανοιξα το κινητο για να δω τι γινεται σε περιπτωση αλλαγης της μπαταριας

 

Ειναι αρκετα ευκολο εως γελοιο, καμια σχεση με το x10 mini που ειχα

Θελει βγαλσιμο τις 2 πλαγιες βιδες και αλλες δυο που βρισκονται οπισθεν, στο πανω μερος, αφου αφαιρεσεις το καπακι που βρισκονται κρυμενες

Κατοπιν αφαιρεις ενα πλαστικο με 2 βιδες που συγκρατει την μπαταρια, και μετα το καλωδιο της μπαταριας

 

ολο το θέμα ειναι να μην γρατζουνίσεις το πάνω πλαστικό τα υπόλοιπα είναι ένα τπτ

Link to comment
Share on other sites

Και με τι εργαλείο ξεβιδώνετε τις βίδες ρε παιδιά ?

Και είναι το ίδιο εργαλείο για όλες τις βίδες ή για τις εσωτερικές θέλει άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Για τις εξω θελει torx νουμερο 4 αν θυμαμαι καλα, και για τις πανω θελει στραβοκατσαβιδο πολυ μικρο
Απελευθερωση τηλεπικοινωνιων ειπατε??!
Link to comment
Share on other sites

Μια χαλαρή χρήση.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μια χαλαρή χρήση.

 

οθονη σε τι φωτεινότητα?

 

να δικά μου στατιστικά

οθονη 60%

κλήσεις μιάμιση ώρα χοντρικά

3g ώρες

wifi (δεν έκλεισε ποτέ)

viber + browsing (μπόλικο)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Ντέμη δε πειράζω φωτεινότητα.Πάντα στο auto.

Με σκληρή χρήση κ με κακό 3g 2 ώρες και κάτι η οθόνη.

Αυτές τις μέρες είπα να δω με normal χρήση τι θα γράψει κ νομίζω τα πήγε καλά.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους :) η Enigma v6 ROM ειναι διαθεσιμη http://www.mediafire.com/download/uc1qrzlp9ub47o4/Enigma_v6.0_Update.zip

σαν update πάνω από την v5.5 http://www.mediafire.com/download/6dhn646hnq70vxk/Enigma_5.5.zip

 

To changelog ειναι διαθεσιμο εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44268374&postcount=3

 

Ελπίζω να σας αρέσει.

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...