Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορώ να πω και εγώ πλεόν ότι έχω οριστικά το Xperia P,πολύ όμορφο κινητό και αρκετά δυνατό!

 

Απλά μια ερώτηση, έχει κανείς θέμα με την φωτογραφική όταν βγάζει φωτογραφίες με φλας?

 

Συγκεκριμένα εμένα σε κάποιες φωτογραφίες (1 στις 4-5) ενώ δείχνει κανονικά την φωτογραφία καθώς την βγάζω, μετά στην τελική φωτογραφία η μισή είναι μαυρισμένη.

 

Εμενα φιλε μου, τις εμφανιζει σκουροχρωμες τις φωτος που εχει χρησιμοποιηθει φλας. Οποτε το χω απενεργοποιησει και βγαζω χωρις φλας ;) Ετσι ειναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορώ να πω και εγώ πλεόν ότι έχω οριστικά το Xperia P,πολύ όμορφο κινητό και αρκετά δυνατό!

 

Απλά μια ερώτηση, έχει κανείς θέμα με την φωτογραφική όταν βγάζει φωτογραφίες με φλας?

 

Συγκεκριμένα εμένα σε κάποιες φωτογραφίες (1 στις 4-5) ενώ δείχνει κανονικά την φωτογραφία καθώς την βγάζω, μετά στην τελική φωτογραφία η μισή είναι μαυρισμένη.

 

Αυτο μου το κανει οταν τραβαω κοντινες φωτογραφιες η' σε σημεια που αντανακλαει το φλας.....

Απο οτι εχω καταλαβει οταν υπαρχει σταθερο σημειο πισω απο αυτο που θες να φωτογραφησεις το φλας αντανακλαει και μαυριζει την μιση φωτο.....Οταν φωτογραφηζεις με φλας σε ανοικτο πεδιο βγαινει μια χαρα η φωτο......

Link to comment
Share on other sites

παιδια και γω μολις το αγορασα πολυ καλο κινητο για τα λεφτα του

εχω μια απορια ομως εχθες εκανα εγκατασταση καποιες εφαρμογες και μου εβγαλε συντομεσεις στην κεντρικη ( εκει που ειναι το ρολοι)

οθονη...πως μπορω να της αφαιρεσω

επισης με το gps τι παιζει

ακομα να μου βγαλει προορισμο

Link to comment
Share on other sites

κ εγω προβλημα με την καμερα δυστυχως...μετα την αναβαθμιση σε ICS οι κοντινες ληψεις που απαιτουν φλας δυστυχως βγαινουν μισες..το αλλο μισο καλυπτεται απο μαυρο σκοταδι...:mad::mad:

υποψιαζομαι οτι πλεον ολες οι ληψεις (κοντινες-μακρινες) που απαιτουν φλας οταν το ενεργοποιησεις θα βγαζουν μισες φωτος..:cry:

θα το τσεκαρω το βραδυ για πιο σιγουρα..

κριμα παντως να χαλασει ενα απο τα δυνατα (κατ εμε) σημεια του..ας ελπισουμε να διορθωθει σε κανα ypdate..

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

στισ γρήγορεσ ρυθμίσεις ενω κοβω τον συνγρονισμο αυτός μετα απο λιγο ενεργοποιητε από μόνος γιατι?

μπορω να το απενεργοποιησω ?

Link to comment
Share on other sites

κ εγω προβλημα με την καμερα δυστυχως...μετα την αναβαθμιση σε ICS οι κοντινες ληψεις που απαιτουν φλας δυστυχως βγαινουν μισες..το αλλο μισο καλυπτεται απο μαυρο σκοταδι...:mad::mad:

υποψιαζομαι οτι πλεον ολες οι ληψεις (κοντινες-μακρινες) που απαιτουν φλας οταν το ενεργοποιησεις θα βγαζουν μισες φωτος..:cry:

θα το τσεκαρω το βραδυ για πιο σιγουρα..

κριμα παντως να χαλασει ενα απο τα δυνατα (κατ εμε) σημεια του..ας ελπισουμε να διορθωθει σε κανα ypdate..

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω αλλά εφόσον δεν φταίει η συσκευή ίσως η Sony με αναβαθμιση το διορθώσει.

Πάντως εμένα το κάνει όντως σε κοντινές λήψεις αλλά και πάλι όχι πάντα,δηλαδή η ίδια φωτογραφία μετά από reboot μου βγήκε κανονική!

Ελπιζω να φτιαξει ολοκληρωτικά, γιατί η κάμερα είναι καλή, οπότε μην ψάχνουμε φως κάθε φορά που θέλουμε να βγάλουμε μια φωτογραφία :(

nokia 3310-->sony ericsson T610-->samsung E360 :O -->samsung J700 -->LG GT505-->Sony Xperia P
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά έχω την εντύπωση ότι έχει πέσει πολύ σκάρτο xperia P στην αγορά τώρα τελευταία

 

Και σκάρτο και στοκαρισμένο,η αλήθεια είναι όμως πως ποτέ δεν "περπάτησε" πολύ το P και αυτό αρχικά οφειλόταν στην ασθενική μπαταρία αλλά και στην προβληματική οθόνη(σε υψηλή φωτεινότητα αλλάζει τελείως η απόδοση στα ανοιχτα χρώματα κλπ.) κ.α.,αυτά που τώρα πουλιούνται πάντως στα 200+ είναι από στοκαρισμένα που έμειναν απούλητα λόγω χαμηλής ζήτησης.;)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά έχω την εντύπωση ότι έχει πέσει πολύ σκάρτο xperia P στην αγορά τώρα τελευταία

 

 

 

εχει λογικη αυτο που λες;

 

Και σκάρτο και στοκαρισμένο,η αλήθεια είναι όμως πως ποτέ δεν "περπάτησε" πολύ το P και αυτό αρχικά οφειλόταν στην ασθενική μπαταρία αλλά και στην προβληματική οθόνη(σε υψηλή φωτεινότητα αλλάζει τελείως η απόδοση στα ανοιχτα χρώματα κλπ.) κ.α.,αυτά που τώρα πουλιούνται πάντως στα 200+ είναι από στοκαρισμένα που έμειναν απούλητα λόγω χαμηλής ζήτησης.;)

 

το p δεν περπατησε γιατι η τιμη με το S ηταν πολυ κοντα. ΤΕΛΟΣ!!!

 

μην λες οτι σου κατεβαινει στο μυαλο.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε.

 

Είδα την νέα τιμή του Ρ και άρχισα να το σκέφτομαι σαν αντικαταστάτη του Χ5 μου που με έχει συντροφεύσει πιστά τον τελευταίο 1,5 χρόνο. Ξεκίνησα να διαβάζω το παρόν νήμα αλλά και τα αντίστοιχα στο xda και μάλλον θα το παραγγείλω από Δευτέρα. Παρ΄ όλα αυτά έχω κάποιες απορίες σε σύγκριση με το κινητό που έχω τώρα. Να ξεκαθαρίσω πως είμαι συνειδητοποιημένος χρήστης και έχω ξεπεράσει το στάδιο του Κάγκουρα. Οι εφαρμογές που τρέχω τώρα είναι συγκεκριμένες και αυτές θα παραμείνουν και στο νέο κινητό.

 

1.) Στην Aurora 5.0.16 που τρέχω τώρα η μπαταρία μου κρατάει περίπου 20 ώρες με 3G Data on και περίπου 1,5 ημέρα με 2G και WIFI always on. Εδώ τι παίζει;

2.) Η σταθερότητα του wifi τι λέει? Στο Χ5 πάντα είχα προβλήματα. Και η stock ROM και οι άλλες είχαν bugs.

3.) Οι εφαρμογές της Sony κατά πόσο μπορούν να αφαιρεθούν και γενικά τι integration υπάρχει. Είμαι ελεύθερος να βάλω ότι εφαρμογή θέλω και να δουλεύει μόνο αυτή ή θα έχω υποχρεωτικά και την Sony νταβατζή;

4.) Το Χ5 έχει πολύ καλό ppi με αποτέλεσμα να διαβάζω αρκετά ebooks. Εδώ τι παίζει; Δεν πιστεύω να έχει τίποτα pentile και να είναι το pixel σαν φακή;

 

Αυτά τα ολίγα. Συνεχίζω ανάγνωση...

Link to comment
Share on other sites

το p δεν περπατησε γιατι η τιμη με το S ηταν πολυ κοντα. ΤΕΛΟΣ!!!

 

μην λες οτι σου κατεβαινει στο μυαλο.

Πρόσεχε λίγο τους τρόπους σου.

Αυτά που έγραψα τα έχω δει εγώ σε 2 Ρ που είχα και άλλα τόσα έχω διαβάσει εδώ σχετικά με την μπαταρία την οθόνη κ.α.,η σχέση τιμής με το S μπορεί επίσης να συντέλεσε στην χαμηλή σχετικά ζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε λίγο τους τρόπους σου.

Αυτά που έγραψα τα έχω δει εγώ σε 2 Ρ που είχα και άλλα τόσα έχω διαβάσει εδώ σχετικά με την μπαταρία την οθόνη κ.α.,η σχέση τιμής με το S μπορεί επίσης να συντέλεσε στην χαμηλή σχετικά ζήτηση.

 

 

σε ποιο κινητο η μπαταρια κραταει περισσοτερο απο ενα xperia p.... αιντε γιατι παρα τραβηξε το αστειο!!!

τι προβλημα εχει η οθονη δηλαδη;;; καθεσαι και μου λες για προβληματα με την καλυτερη ισως ΠΟΙΟΤΙΚΑ οθονη της αγορας. δηλαδη ΕΛΕΟΣ!!! ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΤΡΟΛΑΡΙΣΜΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε.

 

Είδα την νέα τιμή του Ρ και άρχισα να το σκέφτομαι σαν αντικαταστάτη του Χ5 μου που με έχει συντροφεύσει πιστά τον τελευταίο 1,5 χρόνο. Ξεκίνησα να διαβάζω το παρόν νήμα αλλά και τα αντίστοιχα στο xda και μάλλον θα το παραγγείλω από Δευτέρα. Παρ΄ όλα αυτά έχω κάποιες απορίες σε σύγκριση με το κινητό που έχω τώρα. Να ξεκαθαρίσω πως είμαι συνειδητοποιημένος χρήστης και έχω ξεπεράσει το στάδιο του Κάγκουρα. Οι εφαρμογές που τρέχω τώρα είναι συγκεκριμένες και αυτές θα παραμείνουν και στο νέο κινητό.

 

1.) Στην Aurora 5.0.16 που τρέχω τώρα η μπαταρία μου κρατάει περίπου 20 ώρες με 3G Data on και περίπου 1,5 ημέρα με 2G και WIFI always on. Εδώ τι παίζει;

2.) Η σταθερότητα του wifi τι λέει? Στο Χ5 πάντα είχα προβλήματα. Και η stock ROM και οι άλλες είχαν bugs.

3.) Οι εφαρμογές της Sony κατά πόσο μπορούν να αφαιρεθούν και γενικά τι integration υπάρχει. Είμαι ελεύθερος να βάλω ότι εφαρμογή θέλω και να δουλεύει μόνο αυτή ή θα έχω υποχρεωτικά και την Sony νταβατζή;

4.) Το Χ5 έχει πολύ καλό ppi με αποτέλεσμα να διαβάζω αρκετά ebooks. Εδώ τι παίζει; Δεν πιστεύω να έχει τίποτα pentile και να είναι το pixel σαν φακή;

 

Αυτά τα ολίγα. Συνεχίζω ανάγνωση...

 

νομιζω οτι γιαυτο που το θες το Ρ ειναι φανταστικο! οθοναρα..δυνατο,με απειρη ραμ ελευθερη (εμενα το Τ ειχε 100-150ΜΒ λιγοτερο διαθεσιμη).. μονο η μπαταρια εχει θεμα ειδικα με υψηλη φωτεινοτητα+fb λιωσιμο,αλλιως βγαζει 1,5 μερα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

σε ποιο κινητο η μπαταρια κραταει περισσοτερο απο ενα xperia p.... αιντε γιατι παρα τραβηξε το αστειο!!!

τι προβλημα εχει η οθονη δηλαδη;;; καθεσαι και μου λες για προβληματα με την καλυτερη ισως ΠΟΙΟΤΙΚΑ οθονη της αγορας. δηλαδη ΕΛΕΟΣ!!! ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΤΡΟΛΑΡΙΣΜΑ!!

 

χαχα, κοιτα νομιζω οτι εισαι λιγο υπερβολικος, στα 3 xperia που αλλαξα, οντως το Ρ ειχε ενα θεμα..η διαφορα δηλαδη εινια οτι σε μερικο ξεζουμισμα,τα αλλα 2 ισως βγαλουν τη μερα,αυτο ουτε τη μιση..απλα αν το χρησιμοποιεις με μετρο τοτε ειναι οκ! ή αν κατεβασεις πολυ τη φωτεινοτητα! ομως πχ το Τ που εχω τωρα,με λιωσιμο,που αντιστοιχα το Ρ μουχε βγαλει 5-6 ωρες, αυτο βγαζει 12,δηλαδη σχεδον μεχρι το βραδυ,απο το πρωι..

απλα το Ρ θελει λιγη προσοχη αν δε θες να ξεμεινεις κατα τη διαρκεια της ημερας! αυτο μονο. το τονιζω για να ξερει ο φιλος τι θα συναντησει, μην εχουμε τυψεις μετα οτι δεν συμβουλεψαμε σωστα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω υπερβολικές απαιτήσεις από τα smartphones. Άλλωστε τα τελευταία 2,5 χρόνια που έχω android είμαι συνηθισμένος στην κατανάλωση. Απλώς με προβληματίζουν τα 1350 MAh σε σχέση με τα 1500 του Χ5. Όπως έγραψα και πιο πάνω έχω ξεπεράσει πλέον το στάδιο της καγκουριάς. Μόνο τα email μου συγχρονίζουν τακτικά. Όλα τα άλλα κλειστά. Δεν θέλω να με αποσπά τίποτα από την καθημερινότητά μου. Ούτε Facebook, ούτε Twitter, ούτε Google Reader ούτε τίποτα. Αυτά μπορούν να περιμένουν το μεσημέρι. Κατά τα άλλα η φωτεινότητα στο αυτόματο και οι εφαρμογές που δουλεύω είναι λίγες και "καλές". Αποφεύγω σε γενικές γραμμές εφαρμογές που τρέχουν διεργασίες που δεν πρέπει. Πχ κάτι music players που τρέχουν χωρίς λόγο.

 

Η μπαταρία με απασχολεί γενικά διότι ωσάν νέοι και τρελοί που είμαστε, τυχαίνει πολλές φορές να φύγω από τη δουλειά και να βρεθώ 200 χλμ μακριά μόνο και μόνο για ένα καφέ. Οπότε καταλαβαίνετε πως κλείνοντας τα περιττά radios θέλω να έχει έναν αέρα η μπαταρία και να μη τα φτύσει μετά από 3-4 ώρες.

Edited by tiffany
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω υπερβολικές απαιτήσεις από τα smartphones. Άλλωστε τα τελευταία 2,5 χρόνια που έχω android είμαι συνηθισμένος στην κατανάλωση. Απλώς με προβληματίζουν τα 1350 MAh σε σχέση με τα 1500 του Χ5. Όπως έγραψα και πιο πάνω έχω ξεπεράσει πλέον το στάδιο της καγκουριάς. Μόνο τα email μου συγχρονίζουν τακτικά. Όλα τα άλλα κλειστά. Δεν θέλω να με αποσπά τίποτα από την καθημερινότητά μου. Ούτε Facebook, ούτε Twitter, ούτε Google Reader ούτε τίποτα. Αυτά μπορούν να περιμένουν το μεσημέρι. Κατά τα άλλα η φωτεινότητα στο αυτόματο και οι εφαρμογές που δουλεύω είναι λίγες και "καλές". Αποφεύγω σε γενικές γραμμές εφαρμογές που τρέχουν διεργασίες που δεν πρέπει. Πχ κάτι music players που τρέχουν χωρίς λόγο.

 

Η μπαταρία με απασχολεί γενικά διότι ωσάν νέοι και τρελοί που είμαστε, τυχαίνει πολλές φορές να φύγω από τη δουλειά και να βρεθώ 200 χλμ μακριά μόνο και μόνο για ένα καφέ. Οπότε καταλαβαίνετε πως κλείνοντας τα περιττά radios θέλω να έχει έναν αέρα η μπαταρία και να μη τα φτύσει μετά από 3-4 ώρες.

 

κοιτα, εγω που το ελιωσα στο whatsapp μια μερα και η οθονη ηταν μονιμα αναμενη, συν fb συν φωτεινοτητα στη μεση αντεξε μεχρι απογευμα νομιζω. Επομενως, αν στη δουλεια δεν το λιωσεις,και μετα χαμηλωσεις λιγο παραπανω τη φωτεινοτητα καθως νυχτωνει, τοτε θα πας για υπνο και θαχεις πανω απο 20% μεσα..εκανα ολοκληρη στατιστικη με τη μπαταρια γιατι και γω τα κανω αυτα και ηθελα να ξερω με τι χρηση θαχω το καθε αποτελεσμα. στην χειροτερη, αν δεν εισαι σιγουρος, την 1η εβδομαδα παρε τον φορτιστη μαζι. αλλα θα δεις οτι βγαινεις ανετα με τη χρηση που λες. επισης στα λεφτα αυτα αξιζει το κινητο! με το Τ δεν βλεπω σχεδον καμια διαφορα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εχει λογικη αυτο που λες;

 

Απλά μια εντυπωση από διαφορα παράπονα παιδιών που το αγόρασαν πρόσφατα.

Υ. Γ. Απόλυτα ικανοποιημενος κατοχος του P εδώ και 4 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Και σκάρτο και στοκαρισμένο,η αλήθεια είναι όμως πως ποτέ δεν "περπάτησε" πολύ το P και αυτό αρχικά οφειλόταν στην ασθενική μπαταρία αλλά και στην προβληματική οθόνη(σε υψηλή φωτεινότητα αλλάζει τελείως η απόδοση στα ανοιχτα χρώματα κλπ.) κ.α.,αυτά που τώρα πουλιούνται πάντως στα 200+ είναι από στοκαρισμένα που έμειναν απούλητα λόγω χαμηλής ζήτησης.;)

 

Ειμαι κατοχος του p εδω και 10 μερες και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με μονο θεμα τις φωτος οταν χρησιμοποιω φλας. Η μπαταρια μου κραταει με κατι παραπανω απο μεση χρηση, 18-19 ωρες (συνεχεια πειραγμα του κινητου, κατεβασματα, viber, κλησεις, πολλα μηνυματα, data και wifi always on) και γυρω στις 24 με μεση χρηση. Τη φωτεινοτητα δεν την εχω στο μεγιστο, γιατι πολυ απλα δεν χρειαζεται, μιας που στην αυτοματη λειτουργια εχει αψογο φως η οθονη αναλογα με τις συνθηκες και οτιδηποτε αλλο πιστευω θα ηταν υπερβολη. Τωρα οσον αφορα τις πωλησεις του, ενημερωνω οτι στα ονλαιν μαγαζια ειναι αφαντο και γω με το ζορι το βρηκα (μιλαω για ελληνικης αντιπροσωπιας) και επισης δεν ειναι στοκαρισμενα παντου καθως αυτο που πηρα στα 250, φορουσε την 4.0.4 απο την αρχη. Χαμηλη ζητηση εχουν τα p του γερμανου κλπ που πουλιουνται στα 400 και που πρεπει να μην εχεις κανει καμια ερευνα αγορας για να το παρεις απο κει.... :X Τελος, δεν θα το ελεγα σκαρτο, αλλα καταπληκτικο για τα λεφτα του μιας που εχει πολυ καλη ποιοτητα υλικων κατασκευης, ειναι πολυ γρηγορο, εχει καταπληκτικη οθονη (274ppi δεν βρισκεις σε κανενα αλλο με 4 ιντσες) και σε αρκετα απαιτητικη χρηση που του χω κανει 10 μερες τωρα, δεν εχει κολλησει ΠΟΤΕ. :)

 

Αυτα απ εμενα για να μην ακουγονται συνεχεια ασχημα λογια για το κινητο αυτο, καθως δεν του αξιζουν ! ;)

 

Υ.Γ Αν απ την αρχη προσεξει κανεις το στρωσιμο της μπαταριας φορτιζοντας το με πιο αργο φορτιστη και ΣΒΗΣΤΟ τις πρωτες 4-5 φορες, του κραταει ευκολα ολη μερα μεχρι το βραδυ που θα παει για υπνο. :)

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον δεν το εχει συνειδητοποιησει ακομα, απλα αναφερω οτι η αργη φορτιση ειναι αυτη που κανει το PC και οχι οι φορτιστες. (ειδικα ο δικος μας)

Βαλτε λοιπον το τηλεφωνο να φορτισει στο PC και τοτε παρολο που θα αργησει πολυ να φορτησει θα μιλαμε για διπλασια διαρκεια μπαταριας. Δειτε το.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω ότι πριν γράφουμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι, να κάνουμε πρώτα ένα search στο net να δούμε τι παίζει και πιο έξω!

Να πω ότι όντως στην τελευταία έκδοση του software, όταν τραβάει κάποιος φωτός με φλας στα 8MP (4:3) υπάρχει ένα bug. Δεν συγχρονίζεται η λήψη της φωτογραφίας με το φλας με αποτέλεσμα να βγαίνει μιση σκοτεινή και μισή φωτεινή. Αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει όταν η κάμερα δουλεύει στα 6MP (16:9). Ήδη έχει εγκριθεί και νομίζω σε μια region έχει γίνει released η καινούρια έκδοση software που το διορθώνει. Οποίος βιάζεται και "το χει" το άθλημα, ας περάσει από τους xda που έχει βγει η λύση.

Για το θέμα της μπαταρίας να πω ότι με λιώσιμο εμένα καρατάει κοντά στις 15 ώρες. Μεγάλο ρόλο παίζει αν είναι ανοιχτό το 3G και τι λήψη έχει το δίκτυο στην περιοχή που κινούμαστε. Αυτό ισχύει για όλα τα android smartphones. Επίσης εννοείται πως όσο προχωρά η τεχνολογία, τα καινούρια τηλέφωνα κάνουν καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας, οπότε σε αυτό το θέμα δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το P, ούτε με το T, ούτε με το V (που όπως λένε πάει εκπληκτικά σε αυτόν τον τομέα).

Νομίζω ότι στα 250€ είναι ότι καλύτερο μπορεί να αγοράσει κανείς αυτή την εποχή (αν το βρει, γιατί όντως έχει εξαφανιστεί). Τέλος να πω ότι από τη στιγμή που αποφάσισε η Sony να δέχεται την εγγύηση και στα παραεισαγωγής, δεν είναι κακό να κάνουμε έρευνα αγοράς και να παίρνουμε κινητά με βάση την τιμή και την αξιοπιστία του καταστήματος...

Link to comment
Share on other sites

. Επίσης εννοείται πως όσο προχωρά η τεχνολογία, τα καινούρια τηλέφωνα κάνουν καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας, οπότε σε αυτό το θέμα δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το P, ούτε με το T, ούτε με το V (που όπως λένε πάει εκπληκτικά σε αυτόν τον τομέα).

Νομίζω ότι στα 250€ είναι ότι καλύτερο μπορεί να αγοράσει κανείς αυτή την εποχή (αν το βρει, γιατί όντως έχει εξαφανιστεί). Τέλος να πω ότι από τη στιγμή που αποφάσισε η Sony να δέχεται την εγγύηση και στα παραεισαγωγής, δεν είναι κακό να κάνουμε έρευνα αγοράς και να παίρνουμε κινητά με βάση την τιμή και την αξιοπιστία του καταστήματος...

 

δε διαφωνω μαζι σου, απλα θεωρω οτι το να βαλει η καθε εταιρεια μια δυνατοτερη μπαταρια σε ενα κινητο με μεγαλες απαιτησεις δεν ειναι θεμα εξελιξης κτλ. δηλαδη το Τ που εχει 1800αρα δεν ειναι οτι κανει μονο καλυτερη διαχειριση, αλλα εχει πολυ μεγαλυτερη μπαταρια. αν λοιπον και το Ρ ειχε μια 1500αρα θα εβγαζε πιο ανετα τη μερα. επισης στην αυτοματη φωτεινοτητα θυμαμαι τον σεπτεμβριο καποιες μερες που περπατουσα στον ηλιο δεν εβλεπα πχ τις τιμες στην εφαρμογη του bloomberg, που εχει κοκκινα γραμματα! μολις το δυναμωσα ηταν οκ, απλα σκεφτηκα οτι το καλοκαιρι θα το ειχα μονιμα στη μεση και λιγο παραπανω ισως. αυτο για ναμαστε οσο πιο λεπτομερεις γινεται..

 

Για οποιον δεν το εχει συνειδητοποιησει ακομα, απλα αναφερω οτι η αργη φορτιση ειναι αυτη που κανει το PC και οχι οι φορτιστες. (ειδικα ο δικος μας)

Βαλτε λοιπον το τηλεφωνο να φορτισει στο PC και τοτε παρολο που θα αργησει πολυ να φορτησει θα μιλαμε για διπλασια διαρκεια μπαταριας. Δειτε το.

 

Φιλε μου στο Νοκια που εχω, οποτε φορτιζε μεσω usb η μπαταρια κρατουσε πολυ λιγοτερο.. δεν ξερω αν ισχυει αυτο που λες, αλλα εχω διαβασει καπου εδω οτι το usb δεν φορτιζει σωστα τη μπαταρια και μειωνεται η διαρκεια ζωης της.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει κ εγω μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας μετα απο φόρτιση μέσω usb...Αυτο λογικά θα σημαίνει οτι φόρτισε καλύτερα.Αν υπάρχει κάποιος γνώστης στο θέμα των μπαταριών ας μας διαφωτήσει!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...