Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έκανα factory reset στο xperia p , stock έκδοση 4.0.4 kernel 3.0.8+ , αριθμ εκδ. 6.1.B.0.544 και περιέργως δεν μου έχει πληκτρολόγιο! Εχει μονο επιλογη text to speech, που δε μπορεί να λειτουργήσει σωστά. Δεν έχει ούτε καν file browser για να περάσω apk πληκτρολογιου. Οπότε μένει μονο να περάσω ξανα firmware. Το θέμα έιναι ποιο προτείνετε να περασω. Θέλω οπωσδηποτε 4.0.4 generic αλλά ποιά είναι η τελευταία ή καλύτερη version και που την βρίσκω; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν κατεβάζεις ένα καινούριο πληκτρολόγιο από το Google Play; Επίσης, μπορείς να κατεβάσεις και έναν καινούριο file explorer.
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία ics είναι αυτή που τελειώνει σε .75

 

Κουτσά στραβά κατάφερα και έβαλα την 6,1,1,Β,1,75 τώρα ψάχνω πώς να το rootarw

Link to comment
Share on other sites

Κουτσά στραβά κατάφερα και έβαλα την 6,1,1,Β,1,75 τώρα ψάχνω πώς να το rootarw

Κοίταξε στο πρώτο post υπάρχει οδηγός που σε στέλνει στο xda-developers.

Xiaomi Redmi Note 2 Prime, SAR: Head: 0.342 W/kg, Body: 0.452 W/kg - Xiaomi Mi Band 2 - Cube Talk 9x U65GT - Hubsan H501S - HP DV6-6B20SV - Mac Mini MGEN2DA
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα! Έχω ένα xperia p εδώ και 2 χρόνια με πολλά συνήθη κολλήματα και προβλήμτα στα οποία όμως έχω βρει έστω προσωρινές λύσεις. Tώρα μέσα σε μια μέρα από τη μια στιγμή στην άλλη άρχισε

1) το ρολόι της γραμμής ενημερώσεων να μένει πίσω σε σχέση με το κεντρικό που δουλεύει κανονικά, με αποτέλεσμα το ξυπνητήρι να χτυπάει με μεγάλη καθυστέρηση,

2) να μην εμφανίζεται το μοτίβο ξεκλειδώματος ενώ είναι ενεργοποιημένο, δηλαδή το τηλέφωνο μένει ξεκλείδωτο σαν να μην έχει ασφάλεια και

3) η περίφημη καθηστέρηση όταν πας να πάρεις τηλέφωνο. Μιλάμε η κλήση να γίνεται μέχρι και δύο λεπτά μετά!! Κατέβασα δοκιμαστικά άλλους dialers από το play store χωρίς αποτέλεσμα ενώ το απλό reboot δεν κάνει απολύτως τίποτα όπως στην αντίθετη περίπτωση που αργεί να ανοίξει η γραμμή όταν σε καλούν!!!

Το περίεργο είναι ότι τα εμφάνισε και τα 3 μαζί χωρίς να έχει προηγούμενες ενδείξεις για αυτά τα θέματα. Καθάρισα μνήμες, έκανα soft reset και άλλαξα διάφορες ρυθμίσεις αλλά συνεχίζει τα ίδια. Θέλω να αποφύγω το hard reset. Καμιά ιδέα τι μπορεί να έπαθε ξαφνικά και μπλόκαρε τόσο ή τι μπορώ να κάνω; :confused: :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έβαλα την CM11 και το κινητό πάει σφαίρα συν ότι αναστήθηκε η μπαταρία του. Το μόνο αρνητικό ότι λείπει το ραδιόφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με cm μπορείς να το ευχαριστηθείς.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα για το Xperia μας την Rom της Miui V6. Την δοκίμασα σε συσκευή Xperia P (της γυναίκας) αρκετά λειτουργικό αλλά η μετάφραση στα Ελληνικά θέλειδουλειά έχει δυο κάμερες η μία σαν τις CM και η δεύτερη της Miui. Σας δίνω το link από τους xda developers: http://forum.xda-developers.com/xperia-u/p-development/kosmos-2011-t3154632
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι

Το κινητό, με έκδοση 6.1.Β.0.544 (εργοστασιακή - δεν έκανα καμία αναβάθμιση) εμφάνισε το γνωστό πρόβλημα που κολλούσε σε δίκτυο WiFi και δεν αποσυνδεόταν, παρά μόνο με επανεκκίνηση. Αυτό κράτησε 1,5 χρόνο. Το τελευταίο τρίμηνο παρουσιάζει πρόβλημα εμβέλειας με το WiFi, δηλαδή έφτασε σε σημείο να μην συνδέεται σε δίκτυο παρά μόνο αν το κολλάω πάνω στο ρούτερ. Εδώ και καμιά βδομάδα δεν ενεργοποιείται καν το WiFi. Δηλαδή πατάω ενεργοποίηση, δείχνει ότι προσπαθεί και δεν ανοίγει ποτέ το wifi (δεν ενεργοποιείται).

Αναγκάστηκα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, μου τα έσβησε όλα, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Πλέον, δεν ενεργοποιείται καν το wifi.

Πήρα στο support και μου είπαν να εγκαταστήσω την τελευταία έκδοση Android την 4.1. Είχα αποφύγει να το κάνω, διαβάζοντας όλα όσα γράφετε σχετικά με τα προβλήματα που δημιουργεί.

Πήρα στα δύο service στη Θεσσαλονίκη και θέλουν 10 και 18 ευρώ αντίστοιχα για να δουν το κινητό. Μετά από πίεση, ο τεχνικός μου είπε ότι κατά 80% είναι πρόβλημα πλακέτας, συνεπώς δεν λύνεται. Και είμαι εκτός εγγύησης.

Έχετε κάποια εκτίμηση - συμβουλή;

Σας ακούγεται για πρόβλημα πλακέτας;

Να κάνω αναβάθμιση σε 4.1;

Να το πάω στο service ή τζάμπα θα δώσω και τα 10 ευρώ;

Να το πετάξω;

Ευχαριστώ

We live only once, so we must live good!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι

Το κινητό, με έκδοση 6.1.Β.0.544 (εργοστασιακή - δεν έκανα καμία αναβάθμιση) εμφάνισε το γνωστό πρόβλημα που κολλούσε σε δίκτυο WiFi και δεν αποσυνδεόταν, παρά μόνο με επανεκκίνηση. Αυτό κράτησε 1,5 χρόνο. Το τελευταίο τρίμηνο παρουσιάζει πρόβλημα εμβέλειας με το WiFi, δηλαδή έφτασε σε σημείο να μην συνδέεται σε δίκτυο παρά μόνο αν το κολλάω πάνω στο ρούτερ. Εδώ και καμιά βδομάδα δεν ενεργοποιείται καν το WiFi. Δηλαδή πατάω ενεργοποίηση, δείχνει ότι προσπαθεί και δεν ανοίγει ποτέ το wifi (δεν ενεργοποιείται).

Αναγκάστηκα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, μου τα έσβησε όλα, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Πλέον, δεν ενεργοποιείται καν το wifi.

Πήρα στο support και μου είπαν να εγκαταστήσω την τελευταία έκδοση Android την 4.1. Είχα αποφύγει να το κάνω, διαβάζοντας όλα όσα γράφετε σχετικά με τα προβλήματα που δημιουργεί.

Πήρα στα δύο service στη Θεσσαλονίκη και θέλουν 10 και 18 ευρώ αντίστοιχα για να δουν το κινητό. Μετά από πίεση, ο τεχνικός μου είπε ότι κατά 80% είναι πρόβλημα πλακέτας, συνεπώς δεν λύνεται. Και είμαι εκτός εγγύησης.

Έχετε κάποια εκτίμηση - συμβουλή;

Σας ακούγεται για πρόβλημα πλακέτας;

Να κάνω αναβάθμιση σε 4.1;

Να το πάω στο service ή τζάμπα θα δώσω και τα 10 ευρώ;

Να το πετάξω;

Ευχαριστώ

 

Αν και το Ρ μου άρεσε πολύ όταν βγήκε, για την ταχύτητα του κτλ, αποδείχθηκε πολύ κακή κατασκευή και θα σου έλεγα να το δώσεις για ανταλλακτικά όσο πιάνει. Χτύπα ένα καινούριο αν μπορείς και θα σωθείς. Πλέον τα τηλέφωνα είναι πολύ καλά, τα τελευταία 2 χρόνια και μπορείς να πάρεις με 200-300 ευρώ κάτι πολύ καλό.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις ξεκλείδωσε το bootloader και πέρνα κάποια CM11 4.4. Ο μόνος λογικός τρόπος για να κάνεις αναβάθμιση, αφού η 4.1 JB της Sony είναι το λιγότερο για κλάματα. Δεν είναι ότι ήταν κακή κατασκευή, όσο λάθος επιλογή hardware, αφού ο κατασκευαστής έκλεισε πριν καν πάρουμε την 4.4 με αποτέλεσμα κακό service ανύπαρκτους drivers κλπ.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω και εγώ ένα Sony xperia p. Πριν αρκετούς μήνες, πάνω σε ένα flashαρισμα, το κινητό μάλλον μπρικαρε. Τότε όμως δεν είχα καταλάβει τι είχε γίνει, καθώς δεν είχα αρκετές γνώσεις , και το άφησα στην άκρη. Πριν 2 μέρες δοκίμασα να το ανοίξω. Φυσικά δεν άνοιγε, ούτε το Led. Το έβαλα στον φορτιστή. Άναψε κόκκινο το ledακι. Όταν μετά από 10' επέστρεψα στο δωμάτιο, το ledακι ήταν κλειστό. Πάτησα το power button, και ξανά άναψε κόκκινο. Αυτό επαναληφθηκε 4 φορές, ώσπου τα πήρα και το έβγαλα από την πρίζα. Όταν το συνδέω στο PC το ίδιο. Μπορώ να κάνω κάτι? Μήπως είναι Hard brick? Τελευταία φορά έτρεχε την Cyanogenmod 12. Στους mediatek επεξεργαστές ξέρω πως να κάνω unbrick, αλλά εδώ όχι. Helppp. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Λογικά μήπως να δοκιμάσεις να περάσεις μια stock rom με το Flashtool? Αν θυμάμαι καλά έχει επιλογή για όταν η συσκευή είναι soft-brick. Αλλά έχω να ασχοληθώ πάνω από χρόνο με το Sony και δεν θυμάμαι πως είναι ακριβώς το πρόγραμμα. Δοκίμασε να βάλεις το κινητό σε fastboot πατώντας το vol up και συνδέοντας το USB. Ίσως έτσι φορτίσει κανονικά και δεν σβήνει το λαμπάκι μετά από λίγη ώρα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι

Το κινητό, με έκδοση 6.1.Β.0.544 (εργοστασιακή - δεν έκανα καμία αναβάθμιση) εμφάνισε το γνωστό πρόβλημα που κολλούσε σε δίκτυο WiFi και δεν αποσυνδεόταν, παρά μόνο με επανεκκίνηση. Αυτό κράτησε 1,5 χρόνο. Το τελευταίο τρίμηνο παρουσιάζει πρόβλημα εμβέλειας με το WiFi, δηλαδή έφτασε σε σημείο να μην συνδέεται σε δίκτυο παρά μόνο αν το κολλάω πάνω στο ρούτερ. Εδώ και καμιά βδομάδα δεν ενεργοποιείται καν το WiFi. Δηλαδή πατάω ενεργοποίηση, δείχνει ότι προσπαθεί και δεν ανοίγει ποτέ το wifi (δεν ενεργοποιείται).

Αναγκάστηκα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, μου τα έσβησε όλα, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Πλέον, δεν ενεργοποιείται καν το wifi.

Πήρα στο support και μου είπαν να εγκαταστήσω την τελευταία έκδοση Android την 4.1. Είχα αποφύγει να το κάνω, διαβάζοντας όλα όσα γράφετε σχετικά με τα προβλήματα που δημιουργεί.

Πήρα στα δύο service στη Θεσσαλονίκη και θέλουν 10 και 18 ευρώ αντίστοιχα για να δουν το κινητό. Μετά από πίεση, ο τεχνικός μου είπε ότι κατά 80% είναι πρόβλημα πλακέτας, συνεπώς δεν λύνεται. Και είμαι εκτός εγγύησης.

Έχετε κάποια εκτίμηση - συμβουλή;

Σας ακούγεται για πρόβλημα πλακέτας;

Να κάνω αναβάθμιση σε 4.1;

Να το πάω στο service ή τζάμπα θα δώσω και τα 10 ευρώ;

Να το πετάξω;

Ευχαριστώ

 

Πέρνα μια οποιαδήποτε έκδοση να δεις αν φτιάχνει, αν φτιάξει ξαναπέρασε με flashtool μια παλιότερη, προσωπικά προτείνω την 6.1.1.Β.1.75 που είναι 4.0.4 και δεν έχει κανένα θέμα με κολλήματα στις κλήσεις ή wifi.

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα μια οποιαδήποτε έκδοση να δεις αν φτιάχνει, αν φτιάξει ξαναπέρασε με flashtool μια παλιότερη, προσωπικά προτείνω την 6.1.1.Β.1.75 που είναι 4.0.4 και δεν έχει κανένα θέμα με κολλήματα στις κλήσεις ή wifi.

 

δεν εχω εγω το προβλημα, αλλα συμφωνω, αν και το Ρ γενικα ειναι κινητο που αν δεν το προσεχεις πεφτει ευκολα, εγω εχω φιλο που το προσεχει και ειναι οκ, αλλα κανα 2 που δεν το προσεχαν τους διαλυθηκε αμεσως.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω εγω το προβλημα, αλλα συμφωνω, αν και το Ρ γενικα ειναι κινητο που αν δεν το προσεχεις πεφτει ευκολα, εγω εχω φιλο που το προσεχει και ειναι οκ, αλλα κανα 2 που δεν το προσεχαν τους διαλυθηκε αμεσως.

 

Λάθος παράθεση , την διόρθωσα. Όταν λες αν δε το προσέχεις "πέφτει" εύκολα τί εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Λάθος παράθεση , την διόρθωσα. Όταν λες αν δε το προσέχεις "πέφτει" εύκολα τί εννοείς;

 

γενικα κακη χρηση, πχ πεσιματα κτλ, ειδα οτι χαλασαν ευκολα πολλα εξαρτηματα, κουμπια κτλ. Σε αντιθεση με αλλα που εχουν αντεξει τετοια ταλαιπωρια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

γενικα κακη χρηση, πχ πεσιματα κτλ, ειδα οτι χαλασαν ευκολα πολλα εξαρτηματα, κουμπια κτλ. Σε αντιθεση με αλλα που εχουν αντεξει τετοια ταλαιπωρια.

 

Νόμιζα εννοούσες ότι πέφτει εύκολα η μπαταρία (που και αυτό συμβαίνει δε κρατάει πολύ) πάντως το εχω σε μια puro θήκη tpu, και δεν έχει καταλάβει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα παιδες.τυχαια ανακαλυψα εκ νεου το P μου,το οποιο το εχω ουσιαστικα σε 'αποθηκευση' εδώ κ 1,5 χρονο!φοραει την 4.1.2 (εκδοση kernel 3.0.8+ και αριθμος εκδοσης 6.2.Α.0.400).σκέφτομαι να το εχω ως δευτερο τηλ (η μπαταρια του ακομα κραταει ένα 10ωρο με χρηση),το πρόβλημα είναι όμως ότι το κιν σερνεται!αναβαθμισεις μαμισιες που αντι να το κανουν καλυτερο το χειροτερεψαν.μπορω να βαλω μεσα μια ρομ της προκοπης?οχι για απαιτητικες χρησεις αλλα τουλάχιστον για τα βασικα να μην κολλαει.γιατι τωρα πχ μια αναπαντητη να δεις ή να θες να παρεις ένα τηλ κανει μια ωρα.

επισης επειδή δεν το εχω πολύ με το 'πειραγμα' του τηλ,αν μπορει καποιος να μου δωσει αναλυτικα τα βηματα της αλλαγης rom.:O

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα

Μπορώ να περάσω το πληκτρολόγιο που έχει το Sony P σε άλλο κινητό με android 5.0; Γιατί δεν μου αρέσει το stock πληκτρολόγιο που έχει το καινούριο κινητό και γενικά από αυτά που κυκλοφορούν στο Play store προτιμώ αυτό που έχει το Sony. Υπάρχει πουθενά σαν .apk που να έχει και ελληνικά εννοείται;

 

Αντίστοιχη ερώτηση και για κάποια live screen που είχε το Android 4 και δεν υπάρχουν στο 5. Υπάρχουν κάπου σαν .apk;

We live only once, so we must live good!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...